Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS GENEL KURULUL TOPLANDI

MECLİS GENEL KURULUL TOPLANDI

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, iskan konusunda güncel konuşma yaptı.İskan konusunda sorunların bir süredir devam ettiğini söyleyen Angolemli, zamanında, Güney'den Kuzey'e geçen Türklerin, Güneydeki mallarıyla ilgili haklarından feragat ettirildiğini söyledi.

 
 
MECLİS GENEL KURULUL TOPLANDI

 

 

"Yarın müzakerelerde güneyde mal bırakanların büyük önemi olacaktır. Onların bıraktığı mallar üzerinde biz devlet olarak konuşuyoruz? diyen Angolemli, "İskan Dairesi'nin koçan dağıtırken hiç düşünmediğini, dağıttığı bazı mülkleri kilise malıdır diyerek sonradan Vakıf'a verdiğini, mülklerin verildiği kişilerin de mağdur olduğunu? söyledi.

Gülten Kemal Salih isimli vatandaşın, bu mağdurlardan birisi olduğunu ifade eden Angolemli, bu vatandaşın konuyla ilgili dilekçesine de cevap verilmediğini ifade etti.

Bazı kişilere de puanlarına karşılık arsa verildiğini, sonradan verilen bölgenin sit alanı ilan edildiğini söyleyen Angolemli, böylece arsaların arsa niteliğini kaybettiğini ve büyük değer kaybı yaşadığını belirtti.

Bu gibi konuları çözmek için bir komisyon kurulması gerektiğini ifade eden Angolemli, kırsal arsa dağıtımı konusunda da sorunlar olduğunu belirtti.Değeri artan Mutluyaka gibi yerlerde arsa dağıtımının durduğunu ifade eden Angolemli, İçişleri Bakanlığı'nı bu konuyla ilgilenmeye çağırdı.

HAMZAOĞLULLARI

Ardından CTP Milletvekili Biray Hamzaoğlulları, Karpaz halkının sıkıntıları ve Karpaz'daki yanlış uygulamalar konusunda güncel konuşma yaptı. "Gözden uzak olan gönülden de ırak olur? diyen Hamzaoğlulları, Dipkarpaz Ortaokulu Müdürü'nün "yanlış? uygulamalar yaptığını söyledi.

Hamzaoğlulları, Müdürün görevden alındığının söylendiğini ancak eğer alınmadıysa çarşamba günü okula bizzat giderek bu konuyla ilgileneceğini belirtti.

ÖZEV isimli kuruluşun, bütçesi yükseltildiği halde, Karpaz'daki çocukların taşımacılık ücretlerini ödemediğini öne süren Hamzaoğlulları, bu kurumun denetlenmesini istedi.

Halı Sahası projesinin Gelincik Köyü'ne yapılmasını eleştiren Hamzaoğlulları, bunun Ziyamet ilkokuluna yapılmasının daha akıllıca olduğunu söyledi.

"Bafra Arıtma Tesisi neden belediyelere devredilmez de şahıslara devredilir?? diye soran Hamzaoğulları, bu durumu eleştirdi.

TÖRE

Ardından UBP Milletvekili Zorlu Töre " Güzelyurt Rumlara verilemez? başlıklı konuşma yaptı. Müzakerelerin devam ettiği bir ortamda Kıbrıs sorununun konuşulmasının önemli olduğunu dile getiren Töre, AB'nin Türkiye'yi sıkıştırarak, Kıbrıs'la ilgili bazı alanlarda geri adım attırmaya çalıştığını söyledi.

Rumların "Güzelyurt verilmezse anlaşma olmaz? gibi bir yaklaşımı olduğunu söyleyen Töre, 1974'ten bu yana 42 yıl geçtiğini; o günlerde genç olanların Güzelyurt'ta yaşlandığını, Güzelyurt'un onlar için bir vatan olduğunu anlattı.

Güzelyurt'lu insanların, Güzelyurt'un verilmesine asla razı olmayacağını söyleyen Töre, Akıncı'nın "Sıkıntılarımız var ama Güzelyurt'un verilmesi normaldir? deyip demediğini sordu.

Rumların Güzelyurt sahillerini de almak istediğini dile getiren Töre, "Çünkü Kıbrıslı Türklerin deniz şeridinin azalmasını istemektedirler? dedi.

"Güzelyurt ve Karpaz'ın merkeze bağlı özel statülü bölgeler olması? gibi bir çözümün de kabul edilebilir olmadığını ifade eden Töre, Türkiye'den gelenlerin mülkler açsısından kullanıcı olarak kabul edilmemesinin de kabul edilemeyeceğini anlattı.

Töre, Güzelyurt'ta yatırım yapılmadığı düşüncesinin yanlış olduğunu sözlerine ekledi.

Meclis Genel Kurulu güncel konuşmaların ardından oturumunu tamamladı.

Genel Kurul'da UBP Milletvekili Ersin Tatar "Ekonomik ve siyasi son gelişmeler? başlıklı güncel konuşma yaptı.

Geçen hafta Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ve TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı görüşmenin olumlu olduğunu ancak hemen arkasına Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, talepleri yerine gelmezse TC-AB fasıllarının açılmasına izin vermeyecekleri açıklamasının Rumların niyetini ortaya koyduğunu ifade etti.

Türkiye'nin AB sürecinin, Kıbrıs Cumhuriyeti nedeniyle by-pass edilmiş duruma geldiğini söyleyen Tatar, "Nerede iyi niyet?? diye sordu.

TC AB Bakanı Volkan Bozkır'ın "Rumların bu tehdidine boyun eğmeyiz? demesinin kendilerini rahatlattığını söyleyen Tatar, günün sonunda iki halkın onayıyla bir anlaşma ortaya çıkacağını, Rumların Kıbrıs Türklerini by pass etmesinin yanlış olduğunu belirtti.

BEROVA

Ardından DP-UG Milletvekili Özdemir Berova "Eğitimde ve sağlıkta denetim ve organ nakli? başlıklı konuşma yapmak üzere kürsüye çıktı.Berova, Eğitim Bakanı mecliste olmadığı için sadece sağlık konusuna değindi.

Sağlıktaki temel yasaların meclise getirilmesi sözünün tutulmadığını belirten Berova, "Bu yasalar içerisinde genel sağlık sigortasıyla ilgili tasarının mali boyutu da vardır. Bu konuda muhtemelen sağlık bakanlığı maliye bakanlığıyla istişare yapıyordur. Bu konuda bir an önce bir sonuca varılması gerekir? dedi.

Bunun yanında özel hastanelerin muayene ve denetimleriyle ilgili yasa tasarısına değinen Berova, bunun tadilata ihtiyaç duyan bir yasa tasarısı olduğunu söyledi.

Özel sağlık kuruluşlarının yataklı tedavi kurumları dairesi tarafından denetlenmesinin doğru olmadığını söyleyen Berova, zaten oldukça yoğun olan bir daire üzerine ek bir görev yüklenmesinin yanlış olduğunu belirtti.

Tüp  Bebek Merkezlerinin denetlenmesiyle ilgili tüzüğün hala Bakanlar Kurulu'nda görüşülüp hayata geçirilmediğini dile getiren Berova, yavaşlığa neden olan sorunların çözülmesi gerektiğini anlattı.

Berova, doku ve organ nakli konusundaki yasal düzenlemelerin de hayata geçirilmesini talep etti.

İZBUL

Berova'nın ardından söz alan Sağlık Bakanı Salih İzbul, şu anda eldeki mevcut imkanlarla denetlemelerin yapıldığını söyledi.

Özel Hastaneler Yasası'yla geçmesi gereken tüzükler olduğunu, yasanın da tadil edilmesi gerektiğinin doğru olduğunu ve bu konuda çalışmaların sürdüğünü söyleyen izbul, geçen sene özel sağlık kuruluşlarının denetlenmesi için kurul oluşturulduğunu kaydetti.

Şu an denetlemelerin sürdüğünü belirten İzbul, denetlemelerin eşit olması için maktu bir form kullanıldığını dile getirdi.

Tüp bebekle ilgili tüzüğün kısa süre içinde Bakanlar Kurulu'na geleceğini anlatan İzbul, bunun suiistimale açık bir konu olduğunu, bu nedenle çok yoğun bir çalışma ile bu tüzüğü hazırladıklarını belirtti.

BEROVA

Bunun üzerine yeniden söz alan Berova, iyi niyetle ve hassas bir çalışma yapıldığı konusunda hem fikir olduğunu belirtti.

Berova, Tüp Bebek merkezleri konusunda network kurulmasının yasa gereği olduğunu, tüp bebek merkezlerinin yeterli denetlenmediğini çünkü network ağının tam anlamıyla uygulanmadığını savundu.

Berova, Tüp Bebek merkezlerinin hiç birinin bugüne kadar gerçek anlamda denetlenmediğini belirtti.

SANER

UBP Milletvekili Ersan Saner de "Türkiye'nin AB ilerleme raporu? konusuna değindi.

Kıbrıslı Rumların yıllardır Kıbrıs'taki sorunun 1974'ten sonra başladığını iddia ettiğini söyleyen Saner, Türk askerinin her hangi bir barış sağlanmadan adadan çıkmaması ve Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin devam etmesini istedi.

Türkiye'nin AB ilerleme raporuyla Kıbrıs'ın ilişkilendirilmesine anlam veremediğini söyleyen Saner, ülkede bir referandum olacaksa bu referandum kararını Meclis'in alacağını ve halkın oylayacağını hatırlattı.

Saner, "Dolayısıyla Anastasiadis'in muhatabı Kıbrıs Türk halkıdır? dedi.İlerleme raporunda 550 değişiklik önergesinin yüzde 18'inin Kıbrısla ilgili olduğuna dikkat çeken Saner, bu 72 değişiklik önerisinin 13 tanesinin de Eleni Theocharous'a ait olduğunu ifade etti.

Kıbrıslı Türkler lehine olan değişiklik önergelerinin kabul edilmediğini söyleyen Saner, buna Serbest Ticaret Tüzüğü ve Kıbrıslı Türklerin AB Konseyi'nde temsiliyeti konusunu örnek gösterdi. Saner "Bu Rumların Kıbrıslı Türklerle hiç birşey paylaşmak istemediğini gösterir? diye konuştu.

11 Şubat ortak açıklamasında iki kurucu devletten bahsedilmesine rağmen, Rum milletvekillerinin buna karşıt bir görüşle raporda "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin değişim yaşayacağı? ifadesine yer verdiğini anlatan Saner, bunu bir samimiyetsizlik olarak tanımladı.

AB Konsey Başkanı Tusk'un "Hiçbir üçüncü ülke benim için AB ülkeleri kadar önemli değildir? sözüne değinen Saner, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Helsinki kriterlerine aykırı şekilde AB'ye alındığına işaret etti.

Saner, "Amaç TC'yi AB üyesi yapmamak, bunun maşası olarak da Kıbrıs'ı kullanmaktır? dedi.

Kayıp şahısların aranması konusunda Türkiye'nin askeri bölgeleri açması çağrısına da değinen Saner, "Zaten askeri alanlar açıktır ve kazı yapılıyor.

Bu çağrı yersizdir. TC'nin arşivlerini de açması isteniyor. Önce Kıbrıslı Rumlar 1963 yılında kaybolan milletvekili Cengiz Ratip için açsınlar arşivlerini? diye konuştu.

ATAOĞLU

Ardından DP-UG Milletvekili Fikri Ataoğlu hükümet icraatları konusunda konuşma yaptı. Bölge ziyaretlerinde esnafın ciddi şikayetleri olduğunu gördüğünü söyleyen Ataoğlu, "Esnafın elinin tutulması gerek? dedi.

Esnaf kredisine müracaat için istenen kriterlerin yüksek olduğunu söyleyen Ataoğlu, bu konuda gereğinin yapılmasını istedi.

Mesarya bölgesine yatırım yapılması gerektiğini ifade eden Ataoğlu, örneğin Mağusa Serbest Limanı'ndaki atıkların Mesarya'ya aktarılmasıyla bu bölgede iş imkanı sağlanabileceğini belirtti.

Otellerde çalışan KKTC uyruklu personel sayısının düşük olduğunu anlatan Ataoğlu, bu konuda gereğinin yapılmasını istedi.

Gereksiz yerlerde kırsal kesim arsası dağıtımı yapıldığını ifade eden Ataoğlu, bununla ilgilenilmesini istedi.

Ataoğlu son dönemde yaşanan trafik kazalarına değinerek, benzeri kazaların meydana gelmemesi için yollarda gereken iyileştirmelerin yapılması gerektiğini anlattı.

Ataoğlu Hal Yasası'nın bir an önce çıkmasını istedi.

ŞAHALİ

Bunun üzerine söz alan Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali, Hal Yasası'yla ilgili çalışmanın tamamlanma aşamasında olduğunu belirtti.

Şahali, yasanın en kısa sürede hayata geçmesi için ciddiyetle çalışmaya devam ettiklerini anlattı.

GÜNDÜZ

Ardından DP-UG Milletvekili Menteş Gündüz, "Ülkeye girişlerde ve denizlerde güvenlik? başlıklı konuşma yaptı.

Son zamanlarda Türkiye'de yapılan terör saldırılarına işaret eden Gündüz, Türk Ulusuna metanet diledi.

Ülkede son dönemde yapılan bomba ihbarlarına değinen ve vatandaşın huzursuz olduğunu söyleyen Gündüz, bu huzursuzluğu azaltmak için ülkeye giriş çıkışların daha iyi denetlenmesi gerektiğini dile getirdi.

İstihbarat konusunun daha ciddi şekilde ele alınmasını isteyen Gündüz, Girne Turizm Limanı'nda denetimin çok zayıf olduğunu anlattı.

Menteş KKTC'de de artık dünyada kullanılan güvenlik sistemlerinin kullanılmaya başlaması gerektiğini dile getirdi.

Limanlarda ek mesai ödenmesin diye gelen tırların gece konakladığını ifade eden Gündüz, bunun da güvenlik açığı yarattığını ifade etti.

Gündüz sabit kameralardan alınan paranın yol güvenliği için yatırılmasıyla ilgili öneri sunduğunu dile getirdi.

Ölümlü kazalarda telefon, alkol ve uyuşturucu kullanımı faktörünün önemine değinen Gündüz, bu konunun üzerine eğilmek gerektiğini anlattı.

Teröristlerin insan kaçakçılığı ve uyuşturucu ticareti üzerinden beslendiğini söyleyen Menteş, bu konuların da dikkatli izlenmesi gerektiğini belirtti.Menteş bu gibi olaylarla günün şartlarına uygun yöntemlerle mücadele edilmesi gerektiğini anlattı.

Konuşmaların ardından yazılı ve sözlü sorular bölümüne geçildi.

BEROVA

Bu sırada Özdemir Berova söz alarak, beyaz bölge konusunda sorduğu soruya cevap aldığını dile getirdi.

Aldığı cevapta Girne'de 100'e yakın yüksek binaya inşa izni verildiğinin gördüğünü belirten Berova, bunun Girne'nin siluetini değiştireceğini söyledi.

Bu yapılaşma sonrası gerekli altyapı hizmetlerinin verilip verilemeyeceğini soran Berova, bunun kaygı verici olduğunu belirtti.

Daha sonra Genel Kurul'un bugünkü oturumu sona erdi.

Meclis sonraki toplantısını 21 Mart Pazartesi günü yapacak.

 
17 Mart 2016 Perşembe 14:45
Okunma: 709
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu