Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu'na yine DAÜ ve KTHY damga vurdu.

Meclis Genel Kurulu'na yine DAÜ ve KTHY damga vurdu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü birleşiminde, gündem dışı konuşmalarla bir çok konu milletvekilleri tarafından gündeme taşındı. DAÜ'deki gelişmelerden kaçak iş gücüne, yeni hava yollarından çalışma yaşamına kadar gündemdeki konular Meclis kürsüsüne taşınırken, ilgili bakanlar da eleştirileri yanıtladı.

 
 
Meclis Genel Kurulu'na yine DAÜ ve KTHY damga vurdu.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü birleşiminde, gündem dışı konuşmalarla bir çok konu milletvekilleri tarafından gündeme taşındı. DAÜ'deki gelişmelerden kaçak iş gücüne, yeni hava yollarından çalışma yaşamına kadar gündemdeki konular Meclis kürsüsüne taşınırken, ilgili bakanlar da eleştirileri yanıtladı.

DAÜ KOLEJİNİN DEVREDİLMESİ VE ÇALIŞMA YAŞAMI

İlk gündem dışı konuşmayı yapan  CTP Milletvekili Sonay Adem, DAÜ kolejinin ve ilkokulunun ihalesiz Türkiye Doğa Koleji'ne devredilmesini eleştirdi, ayrıca çalışma yaşamına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de bir dönem gazetelere konu olan ve olaylı bir şekilde görev yeri değiştirilen bir bürokratın sürpriz bir şekilde KKTC'de TC Yardım Heyeti'ne atandığını ve bu kişinin kısa sürede vatandaş yapıldığını da savunan Adem, bu kişinin, DAÜ kolej ve ilkokulunu Doğa Koleji'ne devredilmesinde payı bulunduğunu iddia etti.

Adem, "çok büyük saldırıyla karşı karşıya kalan Kıbrıs Türkü'nün buna karşı direnmesi gerektiğini" söyledi.

Çalışma hayatı konusunda da Adem, kaçak yaşam konusunda muhalefetle  2 kez toplantı yapıldığını ancak yeni toplantı konusunda henüz hükümetten bir davet almadıklarını belirtti ve hükümete bu konuda adım atma çağrısı yaptı.

Adem, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nı ağır bir dille eleştirip, "iş yapmamakla" suçladı. Özellikle kaçak iş gücüne ilişkin hiçbir denetim yapılmadığını kaydeden Adem, insanları eşit olmayan koşullarda çalıştırmanın yanlış olduğunu belirtti.

Bakanın çok fazla af kararı aldığını iddia eden Adem, bakanın yasaların üstünde hareket etmemesi gerektiğini ifade etti.

ÜNVERDİ: DOĞUM İZİNLERİ 2'ŞER AY OLUYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, çalışma yaşamının kontrol altına alınması konusuna ciddi şekilde önem verdiklerini ve bu yönde kalıcı tedbirler almaya çalıştıklarını söyledi.

Kaçak olarak çalışan işçilerin kayıt altına alınacağı yasal düzenleme üzerinde çalıştıklarını kaydeden Ünverdi, kaçak iş gücü konusunda sadece Çalışma Bakanlığı'nın değil, İçişleri Bakanlığı'nın ve polisin de ayrı kollardan olayın üzerine gittiklerini belirtti.

Ünverdi, her zaman yapıcı eleştirilere açık olduğunu, çalışma ve sosyal yaşama "kadın bakış açısı" getirmeye çalıştığını söyledi.

UBP'nin gerçekleştirdiği istihdamlara ilişkin eleştirilere de değinen Ünverdi, 6 bin kişinin istihdam edildiğini ve bunlar arasında CTP'liler de bulunduğunu belirtti.

Şerife Ünverdi, milletvekillerinin sorusu üzerine, doğum öncesi ve doğum sonrası 40'ar gün olan  doğum izinlerinin 2'şer aya çıkarıldığını da söyledi.

KAÇAK YAŞAMIN YARATTIĞI SAĞLIK SORUNU

CTP Milletvekili Sibel Siber de, ülkenin nüfusunun bilinmediğini, 40-50 bin kaçak işçinin bulunduğunu belirtti.

Siber, herhangi bir salgın ya da hastalık durumunda ne kadar aşı ve ilaca ihtiyaç duyulacağını bilebilmek için ülkedeki kaçak nüfusun bilinmesi gerektiğini söyledi.

Devletin sağlıklı bir planlama yapabilmesi için nüfusun bilinmesinin şart olduğunu kaydeden Siber, nüfusun 4'de birinin sağlığının ne olduğunun bilinmemesinin toplum sağlığını tehdit eden büyük bir sorun olduğunu belirtti.

KAŞİF: "PLANLAMA İÇİN NÜFUS SAYIMI ŞART"

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif de, eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, devletin kaçak ya da değil, hiçbir ayrım yapmadan sağlık hizmeti verdiğini; ancak kimseye de polis zoruyla sağlık kontrolü yapmanın mümkün olmadığını söyledi.

Kaşif, işyerlerine kaçak iş gücü denetimlerini sürdürdüklerini ve Lefkoşa'daki birçok iş yerinde en az 1,2 kaçak tespit edip gerekeni yaptıklarını belirtti.

Ülkede kaçak durumda olup, sağlık sorunu olan kişilere hiç çekinmeden sağlık hizmeti talebinde bulunmasını isteyen Kaşif, önemli olanın sağlıklı bir nesiller yetiştirmek olduğunu söyledi.

Kaşif, diğer konularda olduğu gibi sağlıkta da planlama yapılabilmesi için nüfus sayımının şart olduğunu belirtti.

YENİ HAVA YOLU ŞİRKETİ...

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay ise, yeni hava yollarıyla ilgili konuşmasında, işsiz kalan KTHY çalışanlarının beklentilerinin karşılanabilmesi için yeni şirketin bir an önce uçması gerektiğini söyledi.

Uluçay, yeni kurulacak hava yolu şirketine 120 personelin istihdam edilmesinin gündemde oluğunu ve bunun dışında geriye kalanların devlette istihdam edileceğinin açıklandığına işaret etti.

Yeni şirketle ilgili söylenenlerin hep havada kaldığını ve vaatlerin hiçbirinin yerine getirilmediğini kaydeden Uluçay, "Turizm Bakanı 10 gün sonra uçacak demişti. Öyle bir şey olmayacağını ben o gün de söyledim" dedi.

DAÜ'nün üniversite öncesi eğitim bölümünün Doğa Koleje devrine de değinen Uluçay, hükümetin bu konuyu inkar ettiğini, ancak DAÜ yetkililerinden hükümetin süreçten haberdar olduğunu öğrendiğini söyledi.

İşlemin yasalara uygun olup olmadığı konusunda Başsavcılıktan görüş alınmadığını belirten  Uluçay, kreş, ilkokul ve kolejin bir ticari işletme gibi kiralanmak istendiğini savundu. Uluçay, "Yarın üniversiteyi de bir işletme gibi devredebilirler. Daha KTHY durumu sıcakken, yeni bir olayla karşı karşıya kalmayalım" dedi.

SANER: "BATIRAN BAKAN DEDİLER, ÇIKARAN DA OLACAĞIM..."

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ise eleştirilere karşılık, ilk defa denenen bir yöntemle kurulacak yeni hava yolu şirketiyle ilgili bir takım sancılar olmasının normal karşılanması gerektiğini söyledi.

Ortaklardan birinin THY olmasının bir avantaj olduğunu kaydeden Saner, denenecek modelin çok önemli bir model olacağını ve bundan sonraki yatırımlarda da örnek olacağını belirtti.

Şirketin başarısız olma riskinin bulunmadığını ifade eden Saner, "'Kıbrıs Türk Hava Yolları'nı batıran bakan' sıfatını aldım ama, çıkaran bakan sıfatını da alacağım; iddialıyım" ifadelerini kullandı.

Hava yolu sektörüne yeni havayolları eklenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Saner, KTHY batmış olmasına rağmen ülkeye giriş yapan yolcu sayısında artış olduğunu söyledi.

Saner, yeni kurulacak şirketin devreye girmesiyle sektörün çok ciddi atılımlar gerçekleştireceğini de belirtti.

 
9 Haziran 2011 Perşembe 17:28
Okunma: 692
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu