Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu'nda 2013 Bütçesi Görüşülüyor... (4)

Meclis Genel Kurulu'nda 2013 Bütçesi Görüşülüyor... (4)

Bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanlığı Bütçesi Oy Çokluğuyla Kabul Edildi .

 
 
Meclis Genel Kurulu'nda 2013 Bütçesi Görüşülüyor... (4)

Lefkoşa, 14 Aralık 12 (T:A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 162 Milyon 749 bin 560 TL olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Bütçesini oy çokluğu ile onayladı.

Cumhuriyet Meclisi'nde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Bütçesi üzerinde üçüncü sözü CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay aldı.

Uluçay, Ercan sözleşmesinin, "Kıbrıs Türk halkına uzun vadede bir sonuç getirmeyeceği uyarılarına rağmen sözleşmenin imzalanmasını" eleştirdi.

Ercan'ın 25 yıllığına verilirken başka havaalanını da faaliyete geçirmeme teminatı verilmekte olduğunu, bunun kabul edilemez bulunduğunu savunan Uluçay, rekabet kurulu raporunun iki aydır kamuoyuna açıklanmadığını belirterek bunu eleştirdi.

Rekabet Kurulu'nun raporunu biraz önce eleştiriler üzerine kendisine verildiğini ve rapordaki değerlendirmenin "talihsiz" olduğunu savunan Uluçay, rapordan bölümler okudu.

Ercan Havalimanı ihalesini değerlendiren Uluçay, ülkede devlet eliyle tekel yaratıldığını, bunun Rekabet Yasası'nın özüne aykırı olduğunu öne sürdü.

Rekabet Kurulu'nun; işletme hakkını devralacak şirketle ilgili yaptığı değerlendirmeyi de okuyan Uluçay, ihaleyi alan şirketin inşaat sektöründe faaliyet gösterdiğini, ancak işletmenin daha önemli olduğuna işaret ederek, havalimanıyla ilgili ileride sorun yaşanabileceğini savundu.

Uluçay, ülkenin değerlerinin bir bir elden çıkarıldığını ve bunun geri dönüşünün mümkün olmayacağını, sırada limanların olduğunu savunarak, Ercan'da başlarına gelenin limanlarda da başlarına geleceğini öne sürdü ve Kıbrıs Türk halkının ilerisi için kendi plan programını kendisinin yapması gerektiğini vurguladı.

Ülkenin kendi insanlarının planlarıyla geleceğe taşınması gerektiğine vurgu yapan Uluçay, Ercan konusunda gelecekte daha çok başlarının ağrıyacağını, bu gelişmelerin üzücü olduğunu kaydetti.

ANGOLEMLİ

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de, yeni yapılan Gazimağusa İskele anayoluna işaret ederek, yolun evlerin içinden geçtiğini, çok sorunlar yaşandığını anlattı ve ülkede her şeyin plansız yapıldığını savundu.

Angolemli, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nın icraatlarıyla, ülkeye; "biz yönetmiyoruz parayı verenler yönetiyor" mesajı verildiğini öne sürdü.

Ülkede "özelleştirme furyasının" yaşandığını savunan Angolemli, "küçücük" bir ülke olarak nitelediği KKTC'de KTHY'nin buharlaştığını, yerini Atlas ve Pegasus'un aldığını, bilet fiyatlarının çiftelendiğini, ülkede Rekabet Kurulu olduğunu ancak kıpırdanmadığını, dünyadaki en pahalı cep telefonu ücretlerinin KKTC'de olduğunu, vatandaşların da güneyden hat alıp yurtdışını aradığını savundu.

Yolların ışıklandırılmamasının sıkıntılar yarattığını, bu yüzden meydana gelebilecek bir kazanın sorumlusunun hükümet olacağını savunan Angolemli, Dörtyol-Geçitkale yolunun tehlikeli ve tuzaklarla dolu olduğunu ileri sürerek, bu konuda önlem alınmasını istedi.

Angolemli, anayollara çıkan tali yolları da eleştirerek, anayollara her yerden tali yol çıktığını, giden canların geri gelmediğini, bütün yollarda tuzak olduğunu, böyle bir trafik düzeninin olamayacağını savunarak, bakanlığın yeterli bütçeyi ayırıp anayollara servis yolları yapması gerektiğini vurguladı.

Çöken yollara ağır yük kamyonlarının sebep olduğunu, bu konuda ceza kesilmesi gerektiğini belirterek, gerekli önlemlerin alınmasını isteyen Angolemli, Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolde ise limanların özelleştirilmesinin ele alındığını kaydetti.

Angolemli, yollar yapılırken insan hayatı ve güvenliğine önem verilmediğini, İskele, Mağusa, Güzelyurt, Geçitkale gibi yerleşim yerlerine yapılan yollarda çok eksikliklerin olduğunu, ışıklandırmanın şart olduğunu ifade ederek, bu konuda gerekli çalışmaların yapılmasını istedi.

Gazimağusa-İskele anayolunun geçeceği Boğaz, Boğaztepe güzergahı ile sıkıntılar yaşandığını, sorunun da hükümet tarafından çözülmesi gerektiğini ifade eden Angolemli, bakanlığın bu konu ile bölgedeki inisiyatifle görüşmesi gerektiğini dile getirdi.

Dünyada da birçok yol yapıldığını, ancak gerekli önlemlerin yollar yapılırken alındığını, kazalarda insan hatasının ilk sırada olduğunu fakat yolların da etken olduğunu anlatan Angolemli, yollara gerekli önemin verilmesini, düzenlemelerin yapılmasını ve insan hayatına önem verilmesini istedi.

Angolemli, yol yanlışlıklarından dolayı birçok insanın hayatını kaybettiğini, makamlara bir şey olmadığını, ancak ateşin düştüğü yeri yaktığını ifade ederek, bu konuda basını da eleştirdi ve basının yollar üzerine gerekli haberleri yapmadığını savundu.

Trafik üzerine daha fazla kafa yorulması gerektiğini vurgulayan Angolemli, devletin havayollarından elini çekmesi sonucunda ise birçok insanın mağdur olduğunu anımsattı.

Liberalleşme, serbest ticaret, rekabet için altyapının hazır olması gerektiğini, ancak KKTC için bunun zor olduğunu savunan Angolemli, Kıbrıs Türk halkının planlı yaşayan bir toplum olmadığını öne sürdü.

Toplumun meteorolojiye güvendiğini, Meteoroloji Dairesi'nin başarılı olduğunu ifade eden Angolemli, posta konusunda ise, zaman değiştikçe postanın da şekil değiştirmesi gerektiğine işaret ederek, hükümetin teknolojik değişiklikleri yakından takip etmesini istedi.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu da, ülkenin "altlarından alınacak olsa haberlerinin olmayacağını" savunarak, ülkede hükümetten habersiz işler yapıldığını ve hükümetin sonradan haberi olduğunu öne sürdü.

Yorgancıoğlu, Ercan ile ilgili sözleşmenin imzalandığını, ancak iş akış planının olmadığını savunarak, böyle bir sözleşmenin olamayacağını söyledi.

Ercan ihalesine yönelik eleştiriler yapan Yorgancıoğlu, rakamlarla değerlendirmelerde bulundu ve Ercan'da 46 milyon Euro'luk bir gelirin heba edildiğini savundu.

İhaleyi kazanan şirketin taahhüt ettiği 116 milyon Euro'yu ne zaman yatıracağının belli olmadığını öne süren Yorgancıoğlu, KTHY batırıldıktan sonra halkın "ikinci bir kazık yemesin" diye bunları söylediğini kaydetti.

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Mustafa Yektaoğlu da, KKTC hava sahası üzerinden ortalama 700 uçak geçtiğini, KKTC'nin devamlı hizmet vermesine rağmen bundan bir kuruş almadığını ifade ederek, FIR hattından geçen uçakların para ödemesi gerektiğini kaydetti.

Yektaoğlu, Rum tarafının bu konuda tek taraflı parasını alıp cebine koyduğunu, ancak Türk tarafının hakkını alamadığını ifade ederek, toplumsal çıkarlardan bir kuruş alamamalarının kendisini üzdüğünü kaydetti.

Müzakere masasında da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun bu konuyu gündeme taşımadığını savunan Yektaoğlu, bu konuda araştırma konusu kurulması gerektiğini ve bu hakların aranması gerektiğini vurguladı.

FIR hattının iki bölgeli olması gerektiğini, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat zamanında da bunun böyle istendiğini ifade eden Yektaoğlu, FIR konusunda sınıfta kaldıklarını, büyük bir para kaybı yaşadıklarını kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının çıkarları konusunda toplum politikası oluşturulması ve gerekli mücadelenin ortaya konması gerektiğini ifade eden Yektaoğlu, bu konularda 2013 yılında gerekli adımların atılmasını temenni etti.

Yektaoğlu, lojistik konuda pek ilerleme yaşanamadığını, bu konuda da geri kalındığını ifade ederek, AB'de lojistik sektörün çok büyük bir hacme sahip olduğuna dikkat çekti ve lojistik konusunun üniversitelerde de ele alınabileceğini kaydetti.

Taşımacılıktan, Yeşil Hat Tüzüğü genişletilerek daha çok kazanç sağlanabileceğini ifade eden Yektaoğlu, lojistik sektöre daha çok dikkat verilmesini istedi ve uluslararası bir konu olan denizde arama kurtarma konusuna değindi.

Yektaoğlu, KKTC'de güçlü bir arama kurtarma sisteminin kurulması, bu konuda dış temaslarda da bulunulması gerektiğini ifade ederek, FIR hattında da deniz hattında da KKTC'nin ses çıkarması gerektiğini kaydetti.

Yektaoğlu, ülkenin UBP kurultayına kilitlendiğini, ülkenin çıkmaz sokağa girdiğini, kurultayın "uzayan bir dizi" olduğunu savunarak, ülkede artık gerekli yasal değişiklikler yapılarak erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

Yektaoğlu, ülkede her alanda sorunların çok büyüdüğünü, artık adil bir anlaşmanın şart olduğunu, müzakere masası ve ülkede artık özne olmaları gerektiğine işaret etti. 

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, muhalefetin eleştirilerini yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, konuşmacılar tarafından ortaya konulan görüşler ve eleştirilere teşekkür ederek, bunların değerlendirileceğini kaydetti.

Türkiye ve AB ile önceden yapılan anlaşmalar gereği özelleştirme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Saner, Türkiye'de çoğu sektörün özelleştirildiğini, ancak en çok iş yapan bakanlığın yine ulaştırma bakanlığı olduğuna dikkat çekti.

Saner, bakanlık olarak politika üreten ve denetleyen bir sistem kuracaklarını ifade ederek, Karayolları Dairesi'nde yapılan hataların kabullenilip çözümüne gideceklerini belirtti.

Kendi bakanlığı öncesinde de bazı projeler yapıldığını ve hatalar olduğunu, bu yüzden her şeyin farkında olup çözümünü üretmenin gerekli olduğunu ifade eden Saner, son 2 yılda anayollarda güvenliğin artırılması için yapılan ışıklandırma, bölünmüş yollar, korkulukları anlattı.

Saner, yolların standartlarını eleştirirken dozajın daha hafif yapılması gerektiğini, çünkü çalıştıklarını ifade ederek, yaptıkları işlerin ortada olduğunu söyledi.

Telefon Dairesi'ne yönelik yapılan eleştirilere de değinen Saner, bu konudaki çalışmaları anlattı ve dairenin bugün ülkenin yüzde 15'ine hizmet ettiğini kaydetti. 

Konuşmaların ardından, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 162 Milyon 749 bin 560 TL olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Bütçesi'ni oy çokluğuyla onayladı.

(EMR/HÖ)  

 
14 Aralık 2012 Cuma 18:31
Okunma: 636
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu