Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Genel Kurulu'nun Dünkü Toplantısı Yaklaşık 12 Saat Sürdü

Meclis Genel Kurulu'nun Dünkü Toplantısı Yaklaşık 12 Saat Sürdü

Toplantı Sonunda "polis Örgütü Yasa Tasarısı" Onaylandı.

 
 
Meclis Genel Kurulu'nun Dünkü Toplantısı Yaklaşık 12 Saat Sürdü

Lefkoşa, 27 Haziran 11 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu'nun dünkü toplantısı yaklaşık 12 saat sürdü. Genel Kurul, saat 22.30 sıralarında tamamladığı toplantısının sonunda, "Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı"nı oyçokluğuyla kabul etti.

Yasa, polis örgütünde üst rütbelerde oluşabilecek tıkanmaların önüne geçilmesi, terfi esaslarının yeniden belirlenmesi ve Polis Akademisi mezunlarıyla ilgili düzenlemeler içeriyor.

SOYER

Yasa Tasarısının görüşülmesi sırasında söz alan CTP-BG Milletvekilliği Ferdi Sabit Soyer, poliste ek mesai bulunmadığını, bu dikkate alınarak bir girişim yapıldığını; ancak ekonomik önlemler çerçevesinde bunun da olumsuz etkilendiğini anımsatarak, "bu kabul edilmez bir durumdur" dedi.

Bu konuda gerekli düzenlemelerin "mutlaka" yapılması gerektiğini ifade eden Soyer, polisliğin zor meslek olduğunu dolayısıyla gerekli katkının yapılmasının şart olduğunu dile getirdi.

Polis nakil tüzüğü çerçevesinde verilen sözlerin tutulmasını isteyen Soyer, bu konudaki sıkıntıların aşılması gerektiğini söyledi.

Soyer, özel güvenlikle ilgili düzenlemelerin yasal olarak şekillendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Basın özgürlüğüne saygılı olduğunu ve siyasi hayatı boyunca hiç kimse için yasal yola başvurmadığını anlatan Soyer, Volkan gazetesinin künyesiz baskı yaptığını ve bunun basın yasasına aykırı olduğunu belirtti. Soyer, bunu başka gazetenin  yapması halinde polis baskını olacağını  ifade etti.

Polis sınavlarında subjektif kriterlerin belirleyici olamayacağını ifade eden Soyer, burada torpilin devreye girdiğini anlattı ve sakıncalarına değindi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, polisin sivilleştirilmemesinin ülkede birçok olumsuzluğun yaşanmasına neden olduğunu belirterek geçmişten de örnekler verdi.

Bu sivilleşmenin  gerçekleştirilmemesi durumunda en güzel polis yasası da yapılsa uygulanamayacağını belirten Angolemli, polisteki sorunları anlattı.

Angolemli, "Polisin kendi içinde huzur yoksa halka nasıl huzur verecek" dedi.

Anayasanın geçici 10'uncu maddesinin o günün şartlarında yapıldığını ve geçerliliğini kaybettiğini kaydeden Angolemli,  bu maddenin geçerliliğini kaybetmesi nedeniyle değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

ULUÇAY

CTP-BG Milletvekili Teberrüken Uluçay, ülkede olayların artış gösterdiğini belirterek polisin olaylara yetişmekte zorlandığını kaydetti.

Nakil tüzüğü nedeniyle polislerin atandıkları bölgeye yabancı kaldığını ve bunun da bazı olumsuzluklar yaşanmasına neden olduğunu belirten Uluçay, nakil tüzüğünün değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Polisin yaptığı hizmetlerin ülkenin içe dönük ve ziyaretçilerine yönelik yüzü olduğunu ifade eden Uluçay, halkla ilişkiler konusunun da önemli olduğunu kaydetti; polisin sivile bağlanmasıyla birçok sorunun aşılacağına olan inancını da dile getirdi.

SERDAROĞLU

UBP Milletvekili, İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkanı  Esat Ergün Serdaroğlu ise, görüşülen yasa tasarısının yüzde yüz ideal bir yasa olmadığını ancak eskisine göre iyileştirmeler yapıldığını belirterek bazı maddelerden örnekler verdi.

"KKTC Türk yurttaşı" maddesinin Anayasaya aykırı olduğunu kendilerinin de fark ettiğini ve bugün öğlen saatlerinde bunu değiştirmeyi kararlaştırdıklarını anlatan Serdaroğlu, bu konuda öneri sunacaklarını söyledi.

Serdaroğlu, Polisin sivilleşmesi konusunun programlarında bulunduğunu, buna karşı olmadıklarını, zamanı gelince tartışmaya da açık olduklarını kaydetti.

TDP'NİN ÖNERİSİ

Konuşmaların tamamlanmasının ardından tasarının  madde madde görüşülmesine geçildi. Bu aşamada  söz alan TDP Milletvekili Çakıcı, polisin sivile bağlanması konusunun Anayasal bir konu olmadığını, yasal değişiklikle olabileceğini belirterek bu konuda yasa önerisi sunduklarını anımsattı.

Başkan Bozer de, bunu alarak işleme koyduğunu ancak Anayasa'ya uygun olup olmadığı konusunda görüş alınacağını kaydetti.

Tasarının 8. maddesi görüşülürken söz alan Komite Başkanı Serdaroğlu, polise alınacaklarda aranan "KKTC Türk yurttaşı olma" koşulu fıkrasındaki  "Türk" ifadesinin çıkarılmasını önerdi. Öneri oyçokluğuyla kabul edildi. 

Muhalefetin de yaptığı çok sayıdaki değişiklik önerileriyle bazı maddelerde yapılan değişikliklerin ardından tasarının geneli oylandı. Yapılan oylamada yasa tasarısı oyçokluğuyla onaylandı.

Tasarının genelinin oylanmasının hemen öncesinde söz alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hukukçulara bu konuda araştırma yaptıracaklarını ve çok fazla olumsuzluklar tespit ederlerse yargıya başvuracaklarını kaydetti.

Dünkü çalışmalarını saat 22.30 sıralarında tamamlayan Meclis Genel Kurulu, bir sonraki birleşimini Perşembe günü yapacak.

(ÖK/HA)

 
28 Haziran 2011 Salı 13:40
Okunma: 656
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu