Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Gündem Dışı Konuşmalarla Tamamlandı

Meclis Gündem Dışı Konuşmalarla Tamamlandı

Kalyoncu: "yargının Başı İle Eroğlu'nun Ahbaplık Düzeyi Nedir Bir Bakın. Onun İçin Tümünü Süpürmek Lazım".

 
 
Meclis Gündem Dışı Konuşmalarla Tamamlandı
ADEM: "SEÇİM VE HALKOYLAMASI YASASI, SİYASİ PARTİLER YASASI VE MECLİS İÇ TÜZÜĞÜ'NÜ DEĞİŞTİREREK DERHAL ERKEN SEÇİME GİDİLMESİ LAZIM"


Lefkoşa, 8 Kasım 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi'nin bugünkü toplantısında iki gündem dışı konuşma yapıldı  ve ardından  gündemdeki tasarı görüşülmeden mutabakatla toplantı tamamlandı.


İlk gündem dışı konuşmayı yapan CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, ülkede sadece hükümet değil, Cumhurbaşkanı sorunu da olduğunu ve Cumhurbaşkanı'nın istifa etmesi gerektiğini öne sürerek LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları'na destek verdiğini iddia ettiği Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, insanlarına angarya çalışma, çöpte yaşama reva gördüğü görüşünü dile getirdi.


CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, gündem dışı konuşmasının başında Timvios davası üzerinde durdu.


Taşınmaz Mal Komisyonu'nun hem Türkiye'nin hem KKTC'nin çıkarına olduğunu ifade eden Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun ise takas ve tazminata karşı olduğunu, çünkü sadece kendini düşündüğünü ve vasilik müessesini kabul ettiğini öne sürdü.


Kalyoncu, "Kıbrıs sorunundaki mülkiyet sorununun takas, iade ve tazminatla halledilmek zorunda olduğunu, ancak bunu anlamak istemeyen birinin Cumhurbaşkanı makamında olduğunu" ileri sürdü.


LTB'de yaşanan sorunlara değinen Ömer Kalyoncu, yargının da UBP'ye ve Eroğlu'na benzediğini iddia ederek, "Yargının başı ile Eroğlu'nun ahbaplık düzeyi nedir bir bakın. Onun için tümünü süpürmek lazım" diye konuştu.


"Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun ülkeyi batıran kişi olduğunu" öne sürerek "bavulla para aldığı" iddiaları konusunda da hesap vermesi gerektiğini savundu.


Cemal Bulutoğluları'nın istifa etmemesinin arkasında Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun desteği olduğunu öne süren Kalyoncu, çünkü belediye meclisi kararı olmadan 10 milyon sterlinin LTB'den Eroğlu'na verildiğini; Eroğlu'nun Meclis'te ayağına kalkılacak bir Cumhurbaşkanı olmadığını iddia etti.


Faiz Yasası'na da değinen Ömer Kalyoncu, birleşik faizin kaldırılması, temerrüt faizlerinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, vatandaşların yaşadığı mazbata sorunlarından örnekler verdi.


ADEM


CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem de "hükümet uygulamaları" konusunda gündem dışı konuşma yaptı.


Adem, hükmetme yeteneğini yitiren bir iktidar olduğunu; ne yapılması gerektiği konusunda siyasetin bir konsensüs yakalaması gerektiğini söyledi.


Siyasetin önünün tıkandığının artık herkesçe görüldüğünü belirten Sonay Adem, Siyasal Partiler Yasası'nın, Seçim ve Halkoylaması Yasası' derhal değiştirilmesi için düğmeye basmak ve Meclisi İç Tüzüğü'nün de günün koşullarına uyarlanması ve bunların ardından derhal erken seçime gitmek gerektiğini ifade etti.


Sonay Adem, tüm siyasi partilerin konunun önemine binaen işi ciddi tutup, bu yasalarla ilgili görüşlerini ortaya koyup sonuç alıcı bir çalışma yapması gerektiğini vurguladı.


Adem, "Hükümet partisinin yarısının hükümeti tanımadığını söyler hale geldiğini", Cumhurbaşkanı'nın da müdahale ve propagandayla hükümete debelenme fırsatı bile vermediğini iddia ederek, "Bu yasaları geçirip seçime gitmekten başka yolumuz yoktur" dedi.


Sonay Adem, "Lefkoşa'da yaşanan rezaletin yakında zincirleme iflasların da habercisi olduğunu" söyledi.


CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, başka belediyelerin de borç batağına sürüklendiğini, çıkış noktaları kalmadığını; ciddi bir reforma ihtiyaç olduğunu ve palyatif tedbirlerle bir yere varılamayacağını ifade etti.


Adem, LTB konusunda en son konuşması gereken kişinin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu olduğunu iddia ederek, siyasetin ve siyasetçilerin şeffaflaşması gerektiğini belirtti.


Mal Bildirimi Yasası uyarınca belediye başkanları, milletvekilleri, bakanlar, başbakan, cumhurbaşkanı, savcı ve yargıçların işe girerken, ara dönemlerde ve görevleri sona ererken verdikleri beyanların Resmi Gazete'de yayımlanarak halka sunulması halinde şaibelerin ortadan kalkabileceği görüşünü ifade eden Sonay Adem, bu konuda bir düzenleme için çalışma yaptığını söyledi.


"Bal tutan parmağını yalar, bu parmakları kamuoyuna gösterelim" diyen Adem, bir an önce yasal değişikliklerin yapılarak ekonomik ve sosyal sorunlar yüzünden moral bozukluğu yaşayan halkın önünü görebilmesi için seçime gidilmesinin önünün açılmasını istedi.


SORULAR


Gündem dışı konuşmaların ardından sorular bölümüne geçildi.


Bu sırada yerinden söz alan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, sorulara verilen yanıtlarda sadece kapak yazılarının değil, yanıtların içeriklerinin de okunmasını istedi.


Oturumu yöneten Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, iç tüzük gereği böyle yapıldığını ancak öneriyi değerlendireceklerini söyledi.


Sorulara yanıt verecek muhatap bakanların toplantıda bulunmamasını eleştiren Yektaoğlu, bugün yine verimsiz bir toplantı yapıldığını belirterek, daha verimli çalışma için yasalarda ve Anayasa'da değişikliklerin şart olduğunu vurguladı.


Meclis Genel Kurulu daha sonra mutabakatla toplantısını tamamladı.


Meclis gelecek toplantısını 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nın komitedeki görüşmeleri başlayacağı için 22 Kasım Perşembe günü yapacak.


2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nın Komite görüşmeleri 12 Kasım Pazartesi günü başlayacak ve 23 Kasım'da tamamlanacak.


Meclis Genel Kurulu bütçe görüşmeleri sırasında sadece Perşembe günleri toplanma kararı almıştı, ancak önümüzdeki Perşembe 15 Kasım KKTC'nin kuruluş yıldönümü olduğu için toplantı yapılmayacak.


(GÜL/KAR)


 
8 Kasım 2012 Perşembe 12:08
Okunma: 783
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu