Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Heyeti İKÖPAB Toplantısını Değerlendirdi

Meclis Heyeti İKÖPAB Toplantısını Değerlendirdi

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Endonezya’nın Palembang kentinde gerçekleştirilen 7. İslam Konferansı Örgütü Parlamentolar Birliği (İKÖPAB) Genel Kurulu ve İhtisas Komitesi toplantısının çok verimli ve etkili olduğunu, Kıbrıs konusunda alınan kararda Türk tarafının tezlerine atıfta bulunulduğuna işaret ederek, “Toplantıdan beklentilerimizin onaylandığı bir karar çıktı” dedi.

 
 
Meclis Heyeti İKÖPAB Toplantısını Değerlendirdi
BOZER: “İKÖPAB TOPLANTISI ÇOK VERİMLİ VE ETKİLİ OLDU, BEKLENTİLERİMİZİN ONAYLANDIĞI BİR KARAR ÇIKTI”

“KARARDA KIBRIS TÜRK TEZLERİNE ATIF YAPILDI, PETROL KONUSUNDA EN AZ RUMLAR KADAR TÜRKLERİN DE EŞİT HAKKA SAHİP OLDUĞU VURGULANARAK RUM TARAFININ TEK YANLI TUTUMU KINANDI”


KALYONCU: “KIBRIS TÜRK HALKININ HAKLILIĞINI ANLATABİLMEK İÇİN BU TÜR TOPLANTILARA KATILIMIN SÜREĞEN OLMASI GEREKİR”


ATASAYAN: “HER ALANDA, HER PLATFORMDA ÜLKEMİZİ TEMSİL ETMEMİZ GEREKİR”

ÖZCAFER: “RUM TARAFININ ENGELLEME GİRİŞİMLERİNE RAĞMEN GÜZEL KARARLARLA DÖNDÜK, MUTLUYUZ”

İKÖPAB toplantısında Kıbrıs konusunda alınan karara işaret eden Meclis Başkanı Bozer, kararda Kıbrıs Türk tezlerine atıf yapıldığını, petrol konusunda en az Rumlar kadar Türklerin de eşit hakka sahip olduğu vurgulanarak, Rum tarafının tek yanlı tutumunun kınandığını anlattı. Bozer, “Dolayısıyla Kıbrıs Türk halkının beklentilerinin onaylandığı bir karar oldu” dedi.

Toplantıda Rum tarafının engelleme girişimlerine de dikkati çeken Bozer, “Çok yorucu ama çok başarılı bir çalışma oldu. Lobi çalışmalarımıza bundan sonra da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, bir heyetle birlikte katıldığı 7.  İslam Konferansı Parlamentolar Birliği (İKÖPAB) Genel Kurulu ve İhtisas Komitesi toplantısı konusunda bu sabah Meclis Şeref Salonu’nda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında, Bozer’le birlikte Endonezya’daki toplantıya katılan UBP Milletvekili Mutlu Atasayan, UBP Milletvekili Afet Özcafer ile CTP - BG Milletvekili Ömer Kalyoncu da hazır bulundu.

BOZER

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, KKTC’nin “Kıbrıs Türk Devleti” statüsünde gözlemci olarak katıldığı İKÖPAB’ın Birleşmiş Milletler’den sonra dünyadaki en büyük örgüt olduğunu vurguladı.

Toplantı öncesi komitelerde çalışmalar yapılarak karar tasarılarının hazırlandığını ve daha sonra bunların genel kurulun gündemine getirildiğini ifade eden Hasan Bozer, KKTC heyeti olarak hem komite, hem de genel kurul çalışmalarına katıldıklarını, bunun dışında heyet üyesi Afet Özcafer’in kadın haklarıyla ilgili bir toplantıda da hazır bulunduğunu belirtti.

“Çalışmalarımız çok başarılı, verimli ve etkili oldu. Kıbrıs konusuyla ilgili olarak hazırlanan karar tasarısında bizim ve Türkiye Büyük Millet Meclisi heyetinin ciddi katkıları oldu” diyen Bozer, bunun sonucunda da 7 maddelik bir kararın genel kurulda onaylandığına dikkati çekti.

İKÖPAB toplantısında, Kıbrıs Türk halkının haklı davasını ortaya koyacak dokümanlar bulunmadığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Meclis Başkanı Bozer, “Biz oraya hazırlıklı gittik. Arapça, İngilizce ve Fransızca olarak hazırladığımız broşürler bütün delegasyon başkanlarına ve üyelerine dağıtılmıştır” dedi.

Rum tarafının engelleme girişimlerine karşın İKÖPAB toplantısında aydınlatma adına ne varsa yapıldığına dikkati çeken Bozer, bununla da yetinmeyerek, üye devletlerin meclis başkanlarına özel mektup gönderme kararı aldıklarını açıkladı.

KIBRIS KONUSUNDAKİ KARAR

İKÖPAB toplantısında Kıbrıs konusunda alınan karara da işaret eden Meclis Başkanı Bozer, kararda Kıbrıs Türk tezlerine atıf yapıldığını, petrol konusunda en az Rumlar kadar Türklerin de eşit hakka sahip olduğu vurgulanarak, Rum tarafının tek yanlı tutumunun kınandığını anlattı. Bozer, “Dolayısıyla Kıbrıs Türk halkının beklentilerinin onaylandığı bir karar oldu” dedi.

Toplantıyı “çok yorucu ama başarılı” olarak nitelendiren Bozer, lobi çalışmalarını bundan sonra da etkin şekilde sürdüreceklerine vurgu yaparak sözlerini tamamladı.
Bozer daha sonra Kıbrıs konusunda alınan karar metnini okudu.

KALYONCU

CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu ise yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk tarafı açısından olumlu bir toplandı olduğunu söyledi.

Rum tarafının engelleme girişimlerinin rutin bir faaliyet olduğunu, bu girişimlerin AB’de etkili olmasına karşın İKÖ’de etkili olduğunu söyleyemeyeceğini belirten Kalyoncu, Kıbrıs Türk halkının haklılığını anlatabilmek için bu tür toplantılara katılımın süreğen olması gerektiğini vurguladı.

Her türlü uluslararası toplantıya katılmak gerektiğine, bu toplantılar için yapılan harcamaların lüks sayılamayacağına işaret eden Kalyoncu, bundan sonra düzenlenecek toplantılara da katılımın sağlanacağına olan inancını dile getirdi.

ATASAYAN

UBP Milletvekili Mutlu Atasayan da yaptığı konuşmada, bu tür toplantılara katılımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha yaşayarak gördüklerini belirterek, “Her alanda, her platformda ülkemizi temsil etmemiz gerekir” dedi.

Rum tarafının her alanda ve platformda olduğu gibi İKÖPAB toplantısında lobi çalışması yaparak Türk tarafına yönelik engelleme girişiminde bulunduğunu anlatan Atasayan, “Rum tarafının bu girişimlerini hiç bir zaman gözardı etmeden daha atak olmamız gerekir. Rumların, Arap ülkelerine yönelik yanlış bilgilendirmelerini çürütmemiz için daha güçlü bir şekilde çalışmamız gerekir… Bu toplantıda ülkemizi ve devletimizi en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyoruz” dedi.

ÖZCAFER

UBP Milletvekili Afet Özcafer de, KKTC Meclis heyeti olarak katıldıkları İKÖPAB toplantısının çok başarılı geçtiğini söyledi.

İKÖPAB toplantısında siyasal konuların yanında ekonomik, sosyal, kültürel, insan hakları ve kadın hakları gibi konuların da ele alındığını, kendisinin de kadın haklarıyla ilgili olarak düzenlenen bir toplantıya gözlemci statüsünde katıldığını ifade eden Özcafer, bu tür toplantılara düzenli olarak daha donanımlı bir şekilde katılmanın gerekliliğini bir kez daha gördüklerini belirtti.
KKTC’nin bu tür toplantılardaki varlığının Rum tarafının engelleme girişimleri açısından da önemli olduğuna dikkati çeken Özcafer, “Güzel kararlarla döndük, mutluyuz” diyerek sözlerini tamamladı.

KIBRIS’LA İLGİLİ KARAR


“KIBRIS’TAKİ DURUM ÜZERİNE 13-PE/7-CONF NUMARALI KARAR TASLAĞI”

İKÖ üye ülkelerinin Parlamenterler Birliği Konferansı, Endonezya Cumhuriyeti’nin Palembang  şehrinde 30 - 31 Ocak 2012’ye karşılık gelen 6 - 7 Rebiulevvel 1433 tarihinde düzenlenen 7. Oturumunda;
Kıbrıs’ın Türk Müslüman Halkı’nın BM Genel Sekreteri’nin kapsamlı çözüm planında öngördüğü şekilde Kıbrıs Türk Devleti ismiyle İKÖ’ye katılmasını sağlayan Dışişleri Bakanları’nın İslam Konferansı’nın İstanbul ve İslamabad’da sırasıyla 14 - 16 Haziran 2004 ve 15 - 17 Mayıs 2007’de düzenlenen 31. ve 34. oturumlarında Kıbrıs konusundaki 2/31-P ve 6/34-P numaralı kararları hatırlatır;

Kıbrıs’ın Türk Müslüman Halkı’nın ilgili İKÖ kararlarına uygun olarak Kıbrıs Türk Devleti Meclisi adı altında gözlemci olarak İKÖPAB’a katılmasını sağlayan ve 12-13 Nisan 2006 tarihinde İstanbul’da düzenlenen İKÖPAB Konferansı’nın 4. Oturumunda Kıbrıs’taki durum üzerine alınan kararı hatırlatır;

Üye ülkelere, Kıbrıslı Türklere uygulanan ekonomik, siyasi ve kültürel izolasyonlara son vermek için çağrıda bulunduğu ve Kıbrıs’taki iki tarafın tamamen eşitliğini teyit ettiği Sana (5/32P), Bakü (5/33P) ve İslamabad (6/34P), Kampala (5/35P numaralı), Şam (3/36P), Duşanbe (7/37P) ve Astana’da (7/38 P) sırasıyla 28-30 Haziran 2005, 19-21 Haziran 2006, 15-17 Mayıs 2007, 18-19 Haziran 2008, 23-25 Mayıs 2009, 18-20 Mayıs 2010 ve 28-30 Haziran 2011 tarihlerinde düzenlenen Dışişleri Bakanları’nın İslam Konferansı’nın 32. 33. 34. 35. 36. 37. ve 38. oturumlarında Kıbrıs’taki durum üzerine alınan kararları ve bunların yanında Dakar’da 13-14 Mart

2008 (3/11-P (IS)) tarihinde düzenlenen 11. zirve konferansında alınan kararları da ayrıca hatırlatır;
Kıbrıs’ta BM temelli parametrelere dayanan kapsamlı çözüme ulaşma yönündeki iyi niyet misyonu çerçevesinde BM Genel Sekreteri’nin çabalarını destekleyen İKÖPAB konsey toplantısının Kuala Lumpur’da 15-16 Şubat 2007’de düzenlenen oturumunda alınan 10 numaralı kararı tekrar hatırlatır;
Kıbrıs Türk Devleti’nin BM Genel Sekreteri Butros Gali’nin fikirler dizisini, Perez de Cuellar’ın belgesini ve Annan Planı’nı kabul ettiğini, Kıbrıs Rum kesiminin ise hepsini reddettiğini göz önünde bulundurur;
İki Kıbrıslı lider arasında ve Birleşmiş Milletler nezdinde görüşülen konularla ilgili İsrail ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasında imzalanan anlaşmaya atıfta bulunur ve bu tek taraflı hareketin devam etmekte olan müzakerelere ve Doğu Akdeniz’deki barış ve istikrarı etkilediğini dikkate alır;

1. İKÖPAB’a üye meclislerin devletlerine, Kıbrıs Türk Devleti’ne uygulanan insanlık dışı izolasyonların üstesinden gelinmesine yardımcı olmaları için Kıbrıs Türk Devleti ile etkin işbirliğini desteklemeleri ve yakın ilişkileri geliştirmeleri için ve Kıbrıs Türk Devleti ile her alandaki ilişkilerini pekiştirmeleri ve güçlendirmeleri için çağrıda bulunur.

2. Kıbrıs sorununa adil, kalıcı ve kapsamlı çözüm bulunana kadar Kıbrıs’taki her iki halkın eşitliği temelinde Kıbrıslı Türklerin seslerinin uluslararası arenada duyurulmasıyla ilgili Kıbrıs Türk Devleti’nin yasal taleplerini karşılamak için etkin desteğin sürdürülmesi çağrısında bulunur.

3. İki bölgeli, iki toplumlu, iki kurucu devletin siyasi eşitliğinde ve eşit statüsünde ve yeni bir ortaklık devleti yapısında olan BM parametrelerine ve BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonunun desteğine dayanan ve BM Güvenlik Konseyi’nin yarım yüzyıla yakın bir zamandır gündeminde olan Kıbrıs sorununa adil, uygulanabilir ve kapsamlı bir çözüm bulunmasının gerekliliğini ve aciliyetini tekrar eder.

4. Kıbrıs Rum Yönetimi ile İsrail arasında ekonomik bölgeleri belirleyen anlaşmayı Kıbrıslı Türklerin haklarını göz ardı ettiği için kınar ve bu anlaşmanın Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar arasındaki müzakereleri tehlikeye attığını dikkate alır.

5. Bu bağlamda Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı tarafından 24 Eylül 2011’de New York’ta yapılan ve Kıbrıs’ın kıyılarındaki hidrokarbon rezervleriyle ilgili tüm eylemlerin karşılıklı ve eşzamanlı olarak kaldırılmasını ve adadaki iki tarafın katılımıyla bir özel amaçlı komite kurulmasını ve bunun yanında BM’nin konuyla ilgili ortaklaşa karar almasını öngören yapıcı önerisini hatırlatır ve bu öneriyi memnuniyetle karşılar ve Kıbrıs Rum kesimine bu konudaki durumunu yeniden değerlendirmesi ve bu olumlu teklifi kabul etmesi için çağrı yapar.

6. Kıbrıs Türk Devleti ve Türkiye tarafından siyasi ve uygulanabilir bir anlaşma bulunmasına yönelik istekliliği memnuniyetle karşılar ve müzakere sürecinin açık uçlu olamayacağı ve bu fırsatın çok geç olmadan kullanılması gerektiği yönündeki BM Genel Sekreteri’nin görüşünü paylaşır.

7. Bu sürecin bir kez daha başarısızlığa uğraması halinde Kıbrıslı Türk toplumunun izole edilmemesi gerektiği yönündeki kabulünü açıklar, BM Genel Sekreteri’nin (S/2007/699) Kıbrıs Türk halkıyla olan ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkileri sağlaması için uluslararası topluluğa yaptığı çağrıyı memnuniyetle karşılar ve Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonlara son vermekle BM Güvenlik Konseyi’nin kararları arasında herhangi bir çelişki olmadığını vurgular.
 
6 Şubat 2012 Pazartesi 13:14
Okunma: 462
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu