Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Heyeti Nahçıvan'a gidecek...

Meclis Heyeti Nahçıvan'a gidecek...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk olarak onaya ve bilgiye sunuşlar yapıldı.

 
 
Meclis Heyeti Nahçıvan'a gidecek...
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk olarak onaya ve bilgiye sunuşlar yapıldı. Bu bölümde Cumhuriyet meclisi başkanlık divanı temsilen, Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında UBP Milletvekili Nejdet Numan ile CTP Milletvekili Abbas Sınay’dan oluşan bir heyetin 25-28 Mayıs tarihlerinde Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti’ne gitmesi kararı kabul edildi.

Ardından, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi başkanlığına UBP Milletvekili Mehmet Arif Tancer’in seçildiği milletvekillerinin bilgisine getirildi.

Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi Başkanlığına ise UBP  Mileltvekili Mutlu Atasayan seçilirken, Başkan Yardımcılığına  CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay’ın getirildiği bilgiye sunuldu.

GENEL GÖRÜŞME…

Genel Kurul’da daha sonra Girne Emirnamesi’nde yapılan değişikle ilgili genel görüşmeye geçildi.

Ancak bundan önce usul hakkında söz alan  CTP Genel başkanı Ferdi Sabit Soyer, KTHY konusunda Başbakanlıkta yaptıkları toplantıya değinerek daha sonra Başbakan’ın kendilerine bilgi vermediğini ancak toplantıda bulunmayan UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu’nın bazı açıklamalar yaptığını belirterek bunu eleştirdi. Bu konunun bir an önce neticelendirmesi gerektiği yönündeki talebini yineleyen Soyer, “Ne olacağını bu insanlar da biz de artık bilelim” dedi.

Aynı konuda usul hakkında söz alan TDP Başkanı Mehmet Çakıcı da, UBP Genel Sekreteri’nin bir televizyon programında yaptığı konuşmada “KTHY eski çalışanları için bir fon oluşturulacağını ancak muhalefetin kendilerine engel olduğunu” söylediğini,  Başbakan’ın ise kendilerini henüz toplantıya çağırmadığını kaydetti.

Çakıcı,  “Biz destek olmaya çalışıyoruz. Bizim verdiğimiz desteği dışarıda suistimal ediyorsunuz. Hasipoğlu dünkü konuşmasından dolayı özür dilesin” dedi.

Eleştirileri yanıtlayan  Başbakan İrsen Küçük,  KTHY konusunda yapılan toplantılarda elbirliğiyle çözüm bulmaya çalıştıklarını, bu konuda mali sıkıntıları aşmak için  bir fon yaratılıp yaratılamayacağını veya belediye katkılarından yararlanılıp yararlanılamayacağını araştırdıklarını, ancak bunun olmayacağının ortaya çıktığını söyledi.

Yürüttükleri çalışmaların birkaç gün içinde tamamlanmasını hedeflediklerini ifade eden Küçük, bazı yasal değişikliklerin de gerektiğini, öte yandan yeni kurulacak hava yolu şirketiyle ilgili temasların ve özel hissedarların sorunlarının aşılmasına yönelik girişimlerin de son aşamaya geldiğini anlatarak bu iki konunun birlikte neticelendirilmesiyle rahat nefes  alacaklarını, ilgili bakanın da Ankara ziyaretinin olabileceğini kaydetti.

DENKTAŞ

Kamuoyunda gökdelen tartışması olarak gündeme gelen emirname değişikliğiyle ilgili genel görüşmede ilk sözü  önerge sahiplerinden DP Genel Başkanı Serdar Denktaş aldı. Bu projenin hayata geçmesiyle  bu ülkenin cazibesinin yok olacağı ve yerel müteahhitlerin de kazanç sağlamayacağını belirten Denktaş “Peki bundan kim kazanç sağlayacak” diye sordu.

Gökdelen konusunun gündeme geldiği günden beri olaya tepki gösterdiklerini ve “Girne’ye, bu ülkeye bu kötülük yapılamaz” dediklerini anlatan Denktaş, “Bunun ceple değil yurt sevgisiyle ilgili olduğunu” vurguladı.

Denktaş, bunun göz zevki meselesi de olmadığını; ülkenin geleceğiyle ilgili bir sorun olduğunu, buraya  doğal çevresi, güzellikleri  için gelecek turistlerin gökdelenli turizm yapabileceği başka yerler bulabileceğini söyledi.

Bu izinlerin nasıl verildiğinin önemli olduğunu belirten Denktaş, ilgili birimlerin başındaki bürokratların siyasi baskıyla onay verdilerse bunun için yazılı talimat almalarını istedi ve “Aksi halde rüşvet almış olabilecekleri kuşkusunun doğabileceğini “ ifade etti. Denktaş,“Her ikisi de suçtur” dedi.

Denktaş, Kıbrıs’ın turizm sektöründeki markasında, Girne’nin silüetinin hep ön planda olduğunu  belirterek bu gökdelenin Girnelilerin içine nasıl sindiğini anlayamadığını söyledi.

“Bu tam bir katliamdır ve buna göz yummanın hiçbir gerekçesi olmaz “diyen Denktaş, “bunun önüne geçilememesi durumunda bu kötülüğü yapan meclis olarak tarihe geçeceklerini” söyledi.

ÇAKICI

Önerge sahiplerinden TDP Genel başkanı Mehmet Çakıcı da, bu siyasi kararla Girne’nin görünümünün değişeceğini ve ilerde bundan vazgeçilemeyeceğini belirterek  “Aslında UBP bugün çocuklarımızın geleceğini, Girne’nin kimliğini değiştiriyor” dedi.

Gökdelenli tatil yerlerinin birçok ülkede bulunduğunu ancak  bakir doğanın kalmadığını belirten Çakıcı, “Bu çevre, doğal güzellikler  olmayınca turist buraya niye gelsin” diye sordu.

“Bu gökdelenle  birkaç kişinin kazanç sağlayacağını” savunan Çakıcı, UBP’yi “birkaç kişiye kazanç sağlayan; birkaç kişiyi daha zengin etmeye çalışan bir parti” olmakla suçladı.

Çakıcı, bu yatırımcıya gökdelen yapması için başka bir yer verilmesini önerdi.

Bu gökdelen olayından duyduğu üzüntüyü dile getiren Çakıcı, “Burası cennet gibi bir adadır. Cehennem yapmayalım” ifadelerini kullandı.

Çakıcı’nın konuşmasını tamamlamasının ardından yerinden söz alan Denktaş, “Girne’nin geleceğinin görüşüldüğü bir oturumda salonda, iktidardan bir tane bile Girne milletvekili bulunmamasını” eleştirdi.

İZBUL

Bir diğer önerge sahibi parti olan CTP Milletvekili Salih İzbul da Girneli iktidar milletvekillerinin salonda bulunmamasını eleştirerek başladığı konuşmasında, “kendileri de yok, fikirleri de” ifadesini kullandı.

Bu konuyu daha önce gündem dışı konuşmalarında birkaç kez dile getirdiğini ve bu gökdelenin yaratacağı olumsuzlukları da gündeme getirdiğini anımsatan İzbul, “hükümetin vizyonu bulunmadığı” görüşünü de yineledi.

Gökdelenin oluşturduğu rüzgar değişikliği nedeniyle insanların psikolojisini bozduğu yönünde bilimsel araştırmalar olduğunu dile getiren İzbul, bu konularda araştırma yapılıp yapılmadığını sordu.

“Girne’de, hem de  beyaz bölgeye 23-24 katlı bina yapılmasına nereden ihtiyaç duyuldu” diye soran İzbul, “Bu Girne’nin kalbine sokulan bıçaktır” dedi.


Bu gökdelenin yapılmasına Girne halkının büyük çoğunluğunun  da karşı olduğunu belirten İzbul, “Belli ki bir yerden emir geldi ve uygulanıyor” ifadelerine yer verdi.

İzbul, İmar yasası ile inşaat izni verme ve inşaatların imar planına uygun olup olmadığını denetleme yetkisinin belediyelerde olduğunu anımsatarak imar planı olmayan bölgelerde ise ön imar sınırlarının emirnamelerle çizildiğini dile getirdi.

Yüksek Mahkeme Eski Başkanı Taner Erginel’in  “emirname yayınlanmasının Anayasanın ihlali olduğu ve emirnamenin bir yönetmelik olduğu” yönünde görüş verdiğini anımsatan İzbul, bu görüşten alıntılar da yaptı ve gerekirse  hukuksal mücadele başlatacaklarını söyledi.

Gökdelenin başka yerlere yapılabileceğini belirten İzbul, bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi.

 
5 Mayıs 2011 Perşembe 17:43
Okunma: 725
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu