Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Hükümet Programını Görüşüyor (6)

Meclis Hükümet Programını Görüşüyor (6)

Lefkoşa, 20 Haziran 13 (T.a.k.): UBP Milletvekili Turgay Avcı, Hükümet Programının Bu Kadar Kısa Sürede Hayata Geçirilebileceğine Kimsenin İnanmadığını Söyledi..

 
 
Meclis Hükümet Programını Görüşüyor (6)

Meclis'te hükümet programıyla ilgili konuşan UBP Milletvekili Turgay Avcı, CTP-BG Başkanı Yorgancıoğlu'nun 3 uçak biletinin ödenmemesi konusundaki açıklamalarını üzücü bulduğunu kaydederek, amacın rencide etmek olduğunu savundu.

Avcı, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın da demokrasinin katline son vermek için 8 vekile kucak açtıklarını söylediğini, TDP Genel Başkanı Çakıcı'nın Denktaş gibi entrika bilmediğini ileri sürdü.

Turgay Avcı, TDP Başkanı Çakıcı'nın, eski Başbakan Küçük'ü lolipopunu kaybetmiş kişi olarak tanımlamasının yakışık almadığını söyleyerek, "Bunu söyledi ama kürsüde elma şekerini kaybetmiş bir Çakıcı var" iddiasında bulundu.

Çakıcı'nın bakanlık yapmak için neyinin eksik olduğunu da sorduğunu belirten Avcı, teknokrat hükümetle hayallerinin yıkıldığını savundu.

UBP'yi Yunan ordusuna benzeten TDP'nin bugün hükümette yer aldığını söyleyen Turgay Avcı, hükümeti ses çıkarmadığı gerekçesiyle eleştirdi; Zorlu Töre'yi ise tepki gösterdiği için kutladı.

"BAŞBAKAN VEKİLİ YOK"

Henüz güvenoyu almayan hükümetin programını uygulamak için 30 günlük süresi kalacağını belirten Turgay Avcı, milletvekili olmayan birinin Başbakan'a vekalet edemeyeceğini, hiçbir bakan milletvekili olmadığı için Başbakan yurt dışına çıkarsa ülkenin Başbakansız kalacağını söyledi.

Bir aylık hükümetin programına bakılınca ağlamak mı, gülmek mi gerektiğini bilemediğini kaydeden Avcı, hükümetin "şov hükümeti" olduğunu savundu. Programı CTP'nin hazırladığını; öteki partilerin de imzaladığını öne süren Turgay Avcı, Meclis'teki oturma sırasına bakıldığında da CTP'nin ilk sırayı aldığını, öteki partilerin geride kaldığını ifade etti.

Avcı, hükümet programının bu kadar kısa sürede hayata geçirilebileceğine kimsenin inanmadığını söyledi.

"Teknokrat" kelimesinin Türk Dil Kurumu'na göre anlamını okuyan Turgay Avcı, hükümette yer alan bakanların teknokrat niteliği taşımadığı görüşünü belirtti.

31 sayfalık hükümet programında hiçbir şey olmadığını öne süren Avcı, sadece "araştıracağız, bakacağız, hesapları inceleyeceğiz" gibi ifadeler bulunduğunu; eski hükümete yönelik inceleme konusunda Sayıştay'a, varsa yasa dışılıklar konusunda da Başsavcılık'a görev düştüğünü söyledi.

"Hükümet, hukukun üstüne mi çıkıyor? Zaten varsa gereği anayasal kurumlarca yapılmalıydı? Yani şimdi teknokrat bakan arkadaşlar yargı mı oldu, Sayıştay mı oldu?" diye soran Avcı, hükümet programında Türkiye'yle yapılan ekonomik işbirliği programından tek kelime söz edilmediğini belirterek bunu eleştirdi; "Bu programı tanıyor musunuz, tanımıyor musunuz?" diye sordu.

Turgay Avcı, Kıbrıs Türkü'nün kendi kurumlarını yönetebilecek bilgi ve becerisi bulunduğunu söyleyen CTP ve TDP'nin sokaklarda haykırdığı GKK'nın ve Merkez Bankası'nın başına Kıbrıslı Türk atanması talebinin niye hükümet programında yer almadığını sordu.

Özelleştirmeyle ve vatandaşlıklarla ilgili de programda herhangi bir madde bulunmadığını kaydeden Avcı, eksik yasaların tamamlanacağı yönünde hükümet programında yer alan maddeyi eleştirdi; programı yazanların yasaların nasıl geçtiğini herhalde bilmediğini söyledi.

Yasal olarak 10 gün sonra Meclis'in aksi karar alınmazsa tatile gireceğini belirten Turgay Avcı, yaşam kalitesinin artırılacağı yönündeki ve basın özgürlüğü konusundaki ifadeleri de eleştirdi.

Avcı, hükümet programında gençler ile ilgili yer alan maddelerin "samimiyetsizlik" içerdiğini savunarak, hükümete Türkiye'den gelecek su, Ercan'dan Değirmenlik Belediyesi'ne kesilen katkılarla ilgili eleştirilerde bulundu ve bu katkının zaten kesilmediğini, ancak hükümet programında, kesilmiş de bu hükümet döneminde kesilmeyecek gibi gösterildiğine dikkat çekti.

2013-2015 Ekonomik Protokole karşı çok eleştiri yapan 3 muhalefet partisinin kurduğu "40 günlük hükümetin" 2014-2016 Teşvik Esasları çalışması yapacağını programına aldığını ifade eden Avcı, bu hükümet programına ret oyu vereceklerini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu da, hükümet programının 40 günlük bir süre içerisinde yapılamayacağının bir gerçek olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, "gelen hükümetin giden hükümetin düşmanı gibi bir tutum sergilemesi kadar abes birşey olamaz"  dedi.

Çavuşoğlu, 40 gün görev yapacak hükümetin bu bilinçle hareket etmesi gerektiğini ve bakanlıklarda müdürler ile memurları soruşturmaya çekmekten vazgeçmesini istedi.

"Soruşturma memuru mu atandınız bakanlık yapmaya mı atandınız" diyen Çavuşoğlu, herhangi bir gizli bilginin bu topraklarda uzun zaman saklı kalacağı düşüncesinde olmadığını belirterek yeni hükümetin görevinin ülkenin başsız kalmaması ve rutin işlerin yürütülmesi olduğunu söyledi.

Bakanlıklardaki uygulamaların insanları rencide edecek şekilde olduğunu savunan Çavuşoğlu, CTP önderliğinde bir hükümet kurulduğu için konuşmacıların CTP'ye yöneldiğini kaydetti.

Çavuşoğlu, CTP'nin erken seçim hükümetine nasıl dahil olduğunu anlamadığını dile getirdi.Hükümet programında İçişleri Bakanlığı ile ilgili yer alan maddeleri okuyan Çavuşoğlu, 40 günlük hükümetten ne beklenebileceğini sorarak programda yer alan maddelerin altının tamamen boş olduğunu belirtti.

Hükümetin güven duygusundan yoksun olduğunu bu nedenle hükümeti kuran partilerin bu hükümete  isim koymak istemediğini belirten Çavuşoğlu, seçimden sonra aynı görevlere gelmeleri halinde şu anki bakanları çağırıp görüşlerini alacağını da söyledi.

Çavuşoğlu, Hükümete devam edebilmiş olsalardı programlarında 19 Temmuz'da e kimliği vereceklerini belirterek "umarım bu işi sekteye uğratmazlar" dedi.

Çavuşoğlu, usulsüzlüklerin kendi döneminde değil bir önceki dönemde bulunabileceğini ileri sürdü.

Hükümet programında İçişleri Bakanlığı ile ilgili yer alan maddeleri okuyan ve bazı eleştirilerde bulunan Çavuşoğlu, Merkezi Cezaevinde yapılan çalışmaların da bozulmamasını istedi. E-devlet kapsamında başlatılan çalışmaların eksiksiz devam etmesini de isteyen Çavuşoğlu, "E-nüfus bitirilemezse diğer sistemler de kurulamaz" dedi.

Bakanlığı süresinde e-devlet konusunda yaptığı çalışmaları anlatan Çavuşoğlu, 40 günlük süre içerisinde e-devlet çalışmalarının herhangi bir zarar getirilmemesini temenni etti ve oylarının ret olacağını vurguladı.

TATAR

UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar da, dünyada döviz ve petrol fiyatlarının arttığını, şimdi zamların ne zaman geleceğini beklediğini ifade ederek, fiyatların artmaması durumunda bütçe açığının artacağını kaydetti.

Tatar, bakanlığı süresince açık ve şeffaflık içerisinde görev yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, iktidarda iken çok defalar eleştirildiklerini, bütçe dengelemenin çok zor olduğunu ancak aldıkları tedbirlerle bugünlere geldiklerini anlattı.

"Aldığımı halka verdim" diyen Tatar, dolaylı vergilerde bir değişiklik olmadığını, gelirlerin arttığını, çok kazanandan çok vergi almak için çalıştığını ancak bunların kolay olmadığını ifade ederek, yatırımlarda vergilerin düştüğünü, dolaysız vergilerin artırılması gerektiğini kaydetti.

Tatar, bir önceki dönemde ek mesailerin çok yüksek olduğunu, bu yüzden hükümete gelince ek mesai giderlerinin kontrol altına alındığını, ancak tek mesainin işe yaramadığını, bekleneni getirmediğini ifade ederek, ek mesai oranlarının düşürülmesine rağmen şimdi yine daha önceki aynı duruma gelindiği özeleştirisini yaptı.

Türkiye'nin yaptığı katkıların oranına bakıldığında KKTC'nin yerel gelirlerinin arttığını ve Türkiye'den gelen katkıların azaldığının görüleceğini ifade eden Tatar, bunun gelirlerin artırılmasındaki başarıdan dolayı bu duruma geldiğini söyledi ve başarılar diledi.

Çalışanlara en az 100 TL artış verilmesinin Bakanlar Kurulu'ndan geçirildiğini ve Temmuz ayında verilmesi gerektiğini ifade eden Tatar, bu politikanın devam ettirilmesine vurgu yaptı.

Zeyko arazisi konusuna da değinen Tatar, ülkede yatırım yapacak büyük şirketlere arazinin kiralanmasının ve ülkeye yatırım yapılmasının önüne geçilmemesi gerektiğini, çünkü bu arazinin bedavaya verilmeyeceğini, kendini ispatlayan bir gruba yatırım için verileceğini kaydetti.

Savurganlık ve usulsüzlük yapmadıklarını ifade eden Tatar, yangına benzinle gidilmeden seçime kadar huzur içinde bir dönem temenni etti.

HASİPOĞLU

UBP Gazimağusa Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu da, 31 sayfalık hükümet programını değerlendirmeye çok da gerek olmadığını, bu programda yer alan maddelerin yapılmasının mümkün olmadığını belirterek, önemli olanın seçimlere sağ salim gitmek olduğunu kaydetti.

Hasipoğlu, konuşmasında DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş'ı eleştirerek, DP'de olduğu dönemde Denktaş ile yaşadığı sıkıntıları anlattı.

Hükümet programında sağlık alanında yer alan maddelere değinen Hasipoğlu, kendi bakanlığı döneminde yaptığı çalışmaları anlattı ve otomasyonun önemine dikkat çekti.

Yurtiçinde yapılan tedavilerde büyük ilerlemeler kaydedildiğini, yurtdışı tedavilerinin azaltıldığını, ülkedeki hastanelerin geliştirildiğini anlatan Hasipoğlu, devletin korunması gerektiğini, İskele'ye hastaneye yapıldığını ancak henüz açılmadığını, Yeni Erenköy'e sağlık ocağı yapılması gerektiğini ifade etti.

Hasipoğlu, hemodiyaliz servislerinin önemine vurgu yapıp bu konuda yapılan çalışmaları anlatarak, Türkiye'deki hastanelere olan borçlara da işaret ederek, "Bu borçlar gündeme geldiğinde uykularım kaçar" dedi.

Türkiye ile sağlık alanında yapılan işbirlikleri kapsamında ambulans, MR ve benzeri aletlerin bedava elde edildiğini ve yakında ülkeye geleceğini ifade eden Hasipoğlu, 2014 Nisan'a kadar görevde kalsalardı yapacakları bazı yasalar ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Laf üretmenin çok kolay olduğunu, bu programla bir şey olacağına inanmadığını, önemli olanın iş yapmak olduğunu vurgulayan Hasipoğlu, "Allah hepimize kolaylık versin" dedi ve hükümet programına ret oyu vereceklerini söyledi.

(GÜL-EMR/HA)

 
20 Haziran 2013 Perşembe 18:09
Okunma: 544
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu