Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis İç Tüzüğü Değişikliğinde Sona Gelindi

Meclis İç Tüzüğü Değişikliğinde Sona Gelindi

İç Tüzüğün Önümüzdeki Hafta Meclis'te, Seçim Ve Halkoylaması Yasası'nın İse Komitede Görüşülmesi Planlanıyor.

 
 
Meclis İç Tüzüğü Değişikliğinde Sona Gelindi
Anayasa'nın 29 Haziran'daki yerel yönetim seçimleriyle birlikte referanduma sunulması çalışmaları sürerken, Meclis İç Tüzüğü değişikliğinde sona gelindi. İç tüzüğün önümüzdeki hafta Meclis'te, Seçim ve Halkoylaması Yasası'nın ise komitede görüşülmesi planlanıyor.


İç tüzük kabul görürse, Meclis'te nisap sorunundan milletvekillerinin dokunulmazlığı ve ikinci iş yapma yasağına kadar birçok değişiklik uygulamaya girecek.


Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü, Siyasal Partiler Yasası ile Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite'nin Başkanı CTP- BG Milletvekili Asım Akansoy, "Sivilleşme ve demokratikleşme sürecinde bunlar olumlu gelişmelerdir" dedi.


Akansoy, 29 Haziran seçimlerinin sadece yerel seçimler olmayacağını, aynı zamanda Anayasa'nın çeşitli maddelerinin referanduma sunulacak bir oyalamaya dönüşeceğini vurguladı.


Anayasa, Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğü, Siyasal Partiler Yasası ile Seçim ve Halkoylaması Yasası Değişikliklerini Hazırlamak ve Görüşmek Üzere Oluşturulan ve Meclis'teki tüm partilerden temsilcilerin yer aldığı Geçici Özel Komite çalışmalarına hız verdi.


BRT muhabiri Fatma Arpalıklı'ya değerlendirme yapan komite başkanı CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Asım Akansoy, yerel yönetim seçimleriyle birlikte, Anayasa'nın referanduma sunulması için hazırlanan iş planının yürürlükte olduğunu söyledi.


Akansoy, "Demokratikleşme ve Sivilleşme konusunda reform hedefiyle görev alan hükümetimiz, aynı zamanda Meclis'te de yaptığı yasal çalışmalarla günlük hayatımızın daha sivile kavuşması için çalışma yürütüyor" derken, söz konusu yasaların geçici özel komitede ele alınmasının nedeninin TDP milletvekilinin de katılımını sağlamak olduğunu vurguladı.


Meclis İç Tüzüğü ile ilgili çalışmaların bir hafta sonra tamamlanarak, genel kurula oybirliği ile havale edilmesinin öngörüldüğünü aktaran Akansoy, "Tüm partiler uyumlu şekilde çalışmalara katıldı ve yapıcı katkı koydular. Mecis İç Tüzüğü'nü çok fazla içimize sindirerek geçirmiyoruz. Yapılması gereken önemli değişiklikler vardır ve Anayasa değişikliği yapılmadan bu değişiklikleri yapamıyor, adım atamıyoruz. O nedenle Anayasa değişikliği çok önemli" dedi.


Akansoy, Anayasa'nın, Meclis'in toplanması ve çalışma düzeni ile ilgili 81maddesi ve Anayasa'nın değiştirilmesi ile ilgili 81'inci maddesinin referanduma sunulması konusunda mutabakat bulunduğunu ve bu çerçevede çalışmalarını hızlandırdıklarını belirterek, bunu Haziran'da referanduma sunmayı planladıklarını kaydetti.


CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman'ın başkanlığında Anayasa hazırlık grubunun çalışmalarından da sözeden Akansoy, Anayasa'nın 10'uncu maddesinde yer alan Temel Hakların Niteliği ve Korunmasına İlişkin Madde'de değişiklik yaparak insan onuru kavramı konusunda iki yeni ek madde eklediklerini aktardı.


Akansoy, 11'inci maddede yer alan Temel Hak ve Özgürlüklerin sınırlanması ile ilgili çağdaş insan hakları anlayışı çerçevesinde değişiklik öngörüldüğünü, Temel hak ve özgürlüklerin kötüye kullanılmaması konusundaki 12. maddeye ise "a" bendi eklenerek, "azınlık hakları" ile ilgili düzenleme yapılacağını söyledi. Akansoy şöyle devam etti:


"Hayat ve Vücut Bütünlüğü ile alakalı 15. maddede yer alan ölüm cezası ise kaldırıldı.


Anayasa'nın 74. maddesini oluşturan yurt ödevi ise, vicdani ret hakkı da dikkate alınarak yeniden düzenlendi. Buna göre "Silahlı Kuvvetler'de yurt ödevi her yurttaşın ödevidir" ifadesinin yerine "Yurt ödevi her yurttaşın hakkı ve ödevidir. Yurt ödevine dair kurallar yasayla düzenlenir" ifadesi eklendi.


110. madde Yüksek Yönetim Denetçisi Ombudsman'ın belirlenmesi için demokratik seçimi öngörürken, madde 143 yüksek mahkemenin oluşumu ve görev dağılımı ile madde 152 yüksek idare mahkemesinin görev ve yetkileri konularıysa komitede tartışılıyor.


Meclis'in işleyişiyle alakalı 81'inci maddede ise düzenleme yapılacak. Meclis birleşimi için aranan 26 salt çoğunluğun yerini, üye tamsayısının üçte biri alacak. Kararlar ise toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile alınabilecek."


Komite Başkanı Asım Akansoy, Meclis'in demokratik yapısı bozulmadan verimli, çağdaş ve üretken hale gelmesi için bunların önemli değişiklikler olduğunu ifade etti.


"81. maddede milletvekillerinin, yasama dokunulmazlığına dair düzenleme de mevcut: Değişiklik, milletvekillerinin seçilmeden önce veya sonra işledikleri siyasi nitelik taşımayan eylemlerden dolayı tutuksuz yargılanabilmelerine kapı açan bir düzeleme getiriyor. Ayrıca 85. maddede yer alan milletvekilliği ile bağdaşmayan görevler de ellenecek. Buna göre, düzenlemeyle milletvekilleri, kamu veya özel sektörde gelir elde etmek amacıyla herhangi bir iş yapamayacaklar" diyen Asım Akansoy, şöyle devam etti:


"Amaç; uzlaşı ile sürecin ilerletilmesidir, uzlaşılabileceği kadar fazla maddede, Anayasa'nın referanduma götürülmesi için çalışmaların geliştirilmesidir. Bu maddeler çalışılıyor. Siyasal reform yapmak kolay değil. Hem toplumun ilgili taraflarıyla görüşülmesi hem de uzman hukukçularla görüşülmesi, hem de siyasilerin bu konulara olan bakışını netleştirilerek, hazmedilmesi zaman almaktadır".


Akansoy, 29 Haziran seçimlerinin sadece yerel seçimler olmayacağını, aynı zamanda Anayasa'nın çeşitli maddelerinin referanduma sunulacak bir oyalamaya dönüşeceğini hatırlattı ve ekledi:


"Bu, toplumun demokratikleşme ve sivilleşme sürecinde önemlidir. Halkımızın ilgisini takdirle karşılıyoruz. Yerel seçimlerde de bu ilginin süreceğine inanıyorum".


Siyasi Partiler Yasası'ndaki uzlaşmazlıkların Başbakan ve Başbakan Yardımcısı tarafından görüşüldüğünü ve belli bir kıvama getirilerek kendilerine aktarıldığını da dile getiren Akansoy, "Siyasi Partiler Yasası değişikliğinde önemli olan, milletvekilleri transferleri ve kadın kotaları konusundaki değerlendirmelerdir" ifadelerini kullandı.


(BRT/SEL)


 
20 Mart 2014 Perşembe 15:52
Okunma: 1217
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu