Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Toplandı - 2

Meclis Toplandı - 2

Muhalefet Hükümeti Eleştirdi.

 
 
Meclis Toplandı - 2
Lefkoşa, 19 Nisan 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün ilk olarak CTP, TDP, DP ve DGP milletvekillerinin Başbakan İrsen Küçük ve hükümetine karşı "güvensizlik" önergesinin görüşülüp, görüşülmeyeceğine ilişkin ön görüşmeyi yaptı.


YORGANCIOĞLU


İlk sözü alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin uygulamalarında bir yanlışlık olduğunu hükümetin anlaması gerektiğini savundu.


Hükümete geldikten sonra partilerin kendilerine seçimde verilen güveni devam ettirmek zorunda olduğuna değinen Yorgancıoğlu, bugün gelinen noktada UBP'nin güven yitirdiği iddiasında bulundu.


BES'in dışarda devam eden eylemine değinerek bunun önemli bir olay olduğunu dile getiren Yorgancıoğlu, UBP'nin oy almak adına bazı taahhütlerde bulunduğunu ancak bunlardan hiçbirini yerine getirmediğini savundu.


Yorgancıoğlu, hükümete güvenin kalmadığını ve halkın bunu çeşitli defalar dile getirdiğini ileri sürerek, mecliste de dengelerin hükümetin aleyhinde değişmesi üzerine milletvekili avına çıkıldığını iddia etti.


Elektrik Kurumu'nda yaşananlar ve KTHY konusunu gündeme getiren Yorgancıoğlu, Başbakanlık bünyesinde kurulan Dış Türkler Birimi'yle ilgili "şaibe ve iddiaları" yineleyerek, yaratılan bu güvensizliği yok saymalarının mümkün olmadığını ileri sürdü.


Gelirler arttı diyen hükümetin bu gelirlerin nasıl arttığından bahsedemediğini çünkü halkın cebine giren bir şey olmadığını söyleyen Yorgancıoğlu, bu önergenin UBP'nin kendi kendini sınaması açısından da şans olduğunu savundu.


ÇAKICI


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da konuşmasında, hükümetin, "tarihin en başarısız hükümeti; başbakanın da en başarısız başbakan" olduğunu ileri sürdü.


Verilen bütün yasa önerilerinin Anayasa Mahkemesi'ne gönderildiğini, BES'in eylem yaptığı Lefkoşa Türk Belediyesi'nin durumunu görüşmek istediklerini ancak hükümetin buna da karşı olduğunu söyleyen Çakıcı, belediyelerin de bu hükümet döneminde battığını savundu.


Çıkarılan faiz yasasının sadece birkaç bankacıyı korumaktan öteye gitmediğini ileri süren Çakıcı, hükümeti, kendi öz varlığını peşkeş çekmekle suçladı.


Mehmet Çakıcı, "Ulusalcıyız dediniz, radikal İslam'a yöneldiniz. Anayasa'yı değiştireceğinizi söylediniz, ortada hiç bir şey yok... Ayrımcılık, partizanlık gırla... Halkın istek ve talepleriyle ilgilenen yok... Ancak o kadar çok paramız var ki Mercedes alacaksınız..." dedi.


Kıbrıs Türkü'nün ne kimlik, ne de din problemi olmadığını, bu nedenle yeni tartışmalar yaratmaya gerek olmadığını savunan Çakıcı, "Mecliste çoğunluğunuz olabilir ancak halk arasında güvenoyunuz yoktur. Yapmanız gereken, devam edebilmek için halka gitmektir. Türkiye'ye giderek birkaç bakana dayanarak bu işi götüremezsiniz" iddiasında bulundu.


ARABACIOĞLU


DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da konuşmasında, güvensizlik önergesinin hem meclis, hem de UBP milletvekilleri için bir sınav olacağını söyledi. Arabacıoğlu, özellikle hükümetin icraatlarını eleştiren UBP içindeki muhalefetin tavrını netleştirmesi gerektiğini savundu.


Arabacıoğlu, ortada bir "şike hükümeti" bulunduğunu ileri sürerek, "Verdiği vaatlerle yapılanlar karşılaştırıldığında ortada bir şike var. Türkiye'de insanlar şike yüzünden yargılanıyor... Buradaki irade gerçek irade değildir. Gerçek irade, sandıktaki iradedir" iddiasında bulundu.


DP'den UBP'ye transfer olan milletvekilleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, "kimin kimi kullandığı belli değil" yorumu yapan Arabacıoğlu, "Ortada bir irade hırsızlığı var... DP'den transfer ettiğiniz 'nurtopu' arkadaşımızı memnun etmek için rüşvet olarak gayri yasal bir şekilde Dış Türkler Birimi'ni kurdunuz...Siyaset bu kadar ucuzsa, ben bu koltukta oturmayı zül görürüm" ifadesini kullandı


Arabacıoğlu, UBP milletvekillerine sağduyulu davranıp, siyasi rüşvete imkan vermeme çağrısında bulundu.


AVCI


ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da konuşmasında, güvensizlik konusunu parti içinde değerlendirdiklerini söyledi. Benzeri bir önergenin bir yıl önce gündeme geldiğine işaret ederek, burada esas sorgulanması gerekenin Ejder Aslanbaba'dan çok, Bakanlar Kurulu olduğunu belirtti.


Yapıyı değiştirmek için hiçbir adım atılmadığına işaret ederek, güvensizlik gerektiren birçok konu bulunduğunu söyleyen Avcı, UBP'ye doğru icraatlar için her zaman destek verdiklerini ancak söz verilen "nereden buldun" yasa tasarısının geçirilmediğine işaret etti.


Avcı, El-Sen'in greviyle ilgili anlaşma sağlanmasına rağmen bir sonuç alınamadığını kaydederek, hükümetin, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da verdiği sözleri tutmadığını savundu.


Gençliğin uyuşturucu ve alkolle elden gittiği uyarısında bulunan Avcı, hükümeti önlem almamakla suçladı.


Avcı, bugüne kadar verdiğimiz desteğe rağmen güvensizliğin tartışılmasına olumlu oy vereceklerini söyledi.


ERTUĞRULOĞLU


DGP Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu da konuşmasında, kişi olarak bu önergeyi imzalarken, hükümeti düşüreceği beklentisiyle imzalamadığını sadece UBP'nin kendi içinde bir vicdani hesaplaşma yapmasını sağlamayı amaçladığını belirtti.


Ertuğruloğlu, halk arasında da hükümete yönelik büyük bir güvensizlik bulunduğunu savunarak, siyasetin kişi için değil halk ve ülke için olması gerekirken KKTC'de sadece bireylerin çıkarlarının konuşulduğu, gemisini kurtaran zihniyetiyle siyaset yapıldığını iddia etti.


Hangi parti iktidarda olursa olsun esasında sistemin kendisine güven kalmadığını savunan Ertuğruloğlu, popülizmin egemen olduğu bir sistemde halkın her geçen gün bir şeyini kaybettiğini iddia etti.


Tahsin Ertuğruloğlu, palyatif tedbirlerle düzelme şansı kalmadığını ve önergeye imza atarken da bunu anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Çözümün başkanlık sistemine geçmek olduğunu savunan Ertuğruloğlu, "Bu zihniyetle devam edilmesi halinde başkanlık sistemini de bozabiliriz" iddiasında bulundu.


(FEZ/HÖ)


 
19 Nisan 2012 Perşembe 15:10
Okunma: 689
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu