Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS TOPLANDI

MECLİS TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında Sivil Havacılık İşbirliği (Değişiklik) Protokolü (Onay) Yasa Tasarısı'nı oy birliğiyle kabul etti.

 
 
MECLİS TOPLANDI

 

 (T.A.K.): 

Toplantıda ilk sırada ele alınan "KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında Sivil Havacılık İşbirliği (Değişiklik) Protokolü (Onay) Yasa Tasarısı?yla ilgili komite raporunu Komite Başkanı UBP Milletvekili İzlem Gürçağ okudu. Gürçağ, tasarının komitede oy birliğiyle kabul edildiğini kaydetti.

ÇAKICI: "NEYİN İŞLETMECİLİĞİ??

Yasa tasarısı ile ilgili ilk konuşmayı yapan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, hava meydanları işletmeciliğiyle ilgili maddenin kendisine ilginç geldiğini dile getirerek, bu konuyla ilgili daha açıklayıcı bilgi verilmesini istedi.

İşletmecilikle ilgili maddenin ne olduğunun açıklaması talebinde bulunan Çakıcı, "Neyin işletmeciliğidir, anlayamadım. Bu bir işletme devriyse ona göre davranalım? dedi.

TAÇOY: "EĞİTİM HEDEFLENFİYOR?

DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy, geçmiş hükümet döneminde Türkiye Sivil Havacılık ile bir anlaşma imzalandığını söyleyerek, Türkiye'den ülkeye çağrılacak uzmanlar tarafından eğitim verilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Sivil havacılık personeli alınması halinde Türkiye'de sertifika da alacağı bir eğitimden geçirilmeleri gerektiğine dikkat çeken Taçoy, anlaşmanın, eğitimin önünün açılması, sivil havacılık sektörünün gelişmesi ve önünün açılması yönünde önemli olduğunu belirtti.

SANER: "CİDDİ BİR HİZMET?

UBP Milletvekili Ersan Saner, havacılıkla ilgili imzalanan anlaşmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak, Türkiye Sivil Havacılık tarafından kontrol yapılmasının endişelenecek bir konu değil tamamen ciddi bir hizmet olduğunu kaydetti.

Saner ayrıca, bu yasanın doğru bir yasa olduğunu da sözlerine ekledi.

ÇAVUŞOĞLU: "ÜLKE ADINA PRESTİJ?

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu da, KKTC'nin üniversiteler ülkesi olduğunu belirterek sivil havacılık eğitimlerinin daha kapsamlı olabileceğini, protokolün buna da katkı yapacağını söyledi.

Uçuş okullarının dünya standartlarında bir zeminin oluşturulup dünyadaki standartlara uygun olmasının ülke adına bir prestij olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, katkısı olan herkese teşekkür etti.

SOYER: "ÜLKEDE HER ŞEY KEYFİ?

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, protokolün çok olumlu olduğunu fakat ülkede her şeyin keyfi şekilde sürdüğünü belirterek bu durumu eleştirdi.

Suriyeli öğrenciler için üniversite açılması konusunu da basında okuduğunu söyleyen Soyer, yapılanların kural çerçevesinde yapılması ve denetlenebilecek olması gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından yapılan açık oylamada tasarı 39 kabul oyuyla ve oy birliğiyle kabul edildi. 11 milletvekili ise oylama sırasında Meclis'te bulunmuyordu.

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında “Bayrak Radyo Televizyon Kurumu 2015 Mali yılı Bütçe Yasa Tasarısı”  da görüşülerek oyçokluğuyla onaylandı. 

DENKTAŞ

Tasarı görüşülürken ilk sözü alan DP UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, BRTK bütçesine komite üyelerinin ret oyu kullanmasının, bütçeye yönelik değil genel durum yani BRTK yasasının beklemesinden kaynaklandığını kaydetti.

Bir önceki müdürün ekibinin kafeteryada oturtularak verimsiz hale getirildiğini savunan Denktaş, BRTK’nın çok daha verimli olabileceğini belirtti.

BRTK yasa tasarısının bir an önce ele alınması gerektiğini dile getiren Denktaş, yasanın şu andaki şekliye değil ihtiyaca yönelik şekilde olması gerektiğini kaydetti.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, BRTK’nın halen 2015 yılı bütçesinin görüşülmesini eleştirerek, reform hükümeti denilen hükümetin artık reformlarını göstermesi gerektiğini dile getirdi.

BRTK’nın yasasının ne durumda olduğunu ve çalışanlarla ilgili düzenlemelerin de ne zaman yapılacağını soran Çakıcı, çalışanların kadrosuz ve güvencesiz daha ne kadar çalışacaklarının ve ne zaman güvenceye alınacaklarının açıklanmasını istedi.

BRTK’nın yönetimine ve programlarına siyaseten müdahale edildiğini ileri süren Çakıcı, bu sorunların BRTK’nın yasasının yenilenmemesinden kaynaklandığını kaydetti.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar da, BRTK’nın  2015 yılı bütçesinin yıl biterken konuşulmasını eleştirerek, BRTK’nn yasasının uzun zamandan beri beklemede olmasından dolayı yasanın artık gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.

BRTK’nın 53 milyon TL üzerinde bütçesi olduğunu bunun 50 milyonunun devlet katkısı olduğunu dile getiren Tatar, reklam ve ilan gelirlerinin 700 bin TL olduğunu ve esas sorunun da reklam geliri olduğunu kaydetti.

En güçlü yayın organı olarak BRTK’nın reklam ve ilan gelirlerinin az olmasını eleştiren Tatar, bunun gerekçesinin ise ülke dışından yapılan reklamlarla yaşanan haksız rekabet olduğunu söyledi.

TAÇOY

DP UG Genel Sekreteri Hasan Taçoy da, BRTK’da 29 adet idareci kadrosu bulunduğunu, şu anda sadece 5 tanesinin asaleten dolu olduğunu belirtti.

363 kaşiyeli çalışanı ve sözleşmeli personeli ile hedef edilenin ne kadar gerçekleşebileceğini sorarak, kurumdaki sorunların sadece çalışanları değil, emeklileri de etkilediğini belirten Taçoy, bunların düzeltilmesi için bazı politikalar ortaya konması gerektiğini kaydetti.

Taçoy, ülkedeki tüm antenlerin BRT’nin olduğunu, burada çalışan 109 personelin ülkedeki tüm iletişim yapan unsurlara hizmet verdiğini, karşılığında ise çerez nitelikli bir ödeme alındığını söyledi.

Türksat’a olan borçların devletin katkısının artırılmasıyla ödenebileceğine de dikkat çeken Taçoy, peşin yapılacak ödemelerde %10 indirim de yapılacağının teminatının alındığını kaydetti.

ÇELER

TDP Milletvekili Zeki Çeler de, bu kadar yıldır BRTK’ya alınanları kendilerinin mi aldığını; mevcut ortamı yaratanların dönüp eleştirilerde bulunmasının ne anlamı olduğunu sordu.

BRTK’nın da bir KTHY durumuna düşmesinin mi beklendiğini soran Çeler, ileriki süreçte hükümetin neler yapacağını anlatmasını istedi.

KALYONCU

Konuşmalara yanıt veren Başbakan Ömer Kalyoncu, yapılan alaycı konuşmalarla bir yere gelinemeyeceğini kaydetti.

Hazırlanan bütçede teknik olarak çözümler üretilmesi gerektiğine dikkat çeken Kalyoncu, bu gibi bütçelerin yılın ilk çeyreğinde geçmesi için hükümet olarak zorlayıcı olacaklarını belirtti.

BRTK’da siyasilerden çok çalışanların sözünün geçtiğini dile getiren Kalyoncu, BRTK’da hiçbir baskı ve zulüm olmadığını söyleyerek, şu andaki müdürün de hiçbir partiye ait olmayan teknik bir eleman olduğunu kaydetti.

BRTK’nın teşkilat şeması ve yapısıyla ve çalışanlarının durumuyla ilgili olarak da müdürün kendisiyle birlikte çalışacak birilerinin olmadığını dile getiren Kalyoncu, ileriki günlerde BRTK’da bir çalışmanın başlatılacağını belirtti.

KKTC’de 7 tane TV kanalının olmasının lüks olduğuna da değinen Kalyoncu, yerel  gazetelere yönelik KDV’lerde indirim yapıldığını anımsattı.

Kalyoncu, BRTK ile ilgili başlatılan karasal ve sayısal yayıncılık projesiyle ilgili çalışmalar yapıldığını kaydetti.

Konuşmaların ardından yasa tasarısı madde madde görüşüldü ve ardından BRTK bütçesi oyçokluğuyla onaylandı.

 
5 Ekim 2015 Pazartesi 12:31
Okunma: 806
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu