Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS TOPLANDI

MECLİS TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.00'da toplandı.

 
 
MECLİS TOPLANDI

 

 (T.A.K.): 

Yoklamanın ardından toplantıda ilk olarak sunuşlar bölümüne geçildi ve Başbakanlık'ın, komitelerin gündeminde bulunan bazı tasarılara ivedilik istemini içeren tezkereler görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.Bu bölümde, komitelerde ivedilik alınan tasarılar şöyle:

"Anayasa'nın 159'uncu Maddesinin (1)'inci Fıkrası B Bendi Kapsamına Giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı.

Trafik Dairesi (Kuruluş Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı.Sivil Havacılık Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışmaları Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı.

Trafik Hizmetlerinin Planlanması, Koordinasyonu ve Denetimi Yasa Tasarısı.?

DENETİMLİ SERBESTLİK YASA ÖNERİSİ İÇİN KOMİTE KURULACAK

Daha sonra "Uyuşturucu Madde Bağımlıları ve Kullanıcıları Hakkında Denetimli Serbestlik Yasa Önerisi?nin geçici ve özel bir komitede görüşülmesine ilişkin tezkerenin görüşülmesine geçildi.

ÇAKICI: "UYUŞTURUCU KULLANICILARI CEZAEVİ YERİNE TEDAVİ MERKEZLERİNE GÖTÜRÜLMELİ?

Bu sırada söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı konuşmasında, tüm partilerin katkısıyla hazırlanan bu yasanın çok önemli olduğunu ve mahkemelerde insanlık suçu işlendiğini kaydetti.

Uyuşturucu kullanıcılarının cezaevi yerine tedavi merkezlerine götürülmesi gerektiğini dile getiren Çakıcı, rehabilitasyon merkezi yerine cezaevine giren kullanıcıların, uyuşturucu satıcılarıyla tanıştığını, bunun doğru olmadığını belirtti.

Amaçlarının yasanın çok hızlı bir şekilde bitirilip yürürlüğe girmesi olduğunu dile getiren Çakıcı, bu yasadan hiçbir partinin rant elde etmeyeceğini, tüm partilerce toplum için hazırlanan tasarının gecikmeden yürürlüğe girmesini sağlamak istediklerini kaydetti.

DENKTAŞ

DPUG Genel Başkanı Serdar Denktaş, öneriye olumlu baktıklarını ve olumlu oy kullanacaklarını dile getirerek, uygulanacak tedavinin rehabilitasyon merkezlerinde yapılması gerektiğini kaydetti.

Gençlerin bu hastalık ve bağımlılıktan kurtarılması gerektiğini söyleyen Denktaş, yasanın her açıdan önemli olduğunu belirtti.

ÇAVUŞOĞLU

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, uyuşturucu kullanımının toplumda ciddi boyutlara ulaşmasından dolayı yasanın olumlu olduğunu söyleyerek, tezkereye olumlu oy kullanacaklarını kaydetti.

Cezaevinde uyuşturucu kullananların çok az bir bölümünün topluma olumlu şekilde katıldığının görüldüğünü dile getiren Çavuşoğlu, tasarının topluma daha sağlıklı gençlerin kazandırılması açısından önemli olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından tezkere oy birliğiyle onaylandı.

TASARILAR

Daha sonra komitelerden gelen tasarı ve önerilerin görüşülmesine geçildi.İlk olarak "Girne Kazasına Bağlı Kazafana Köyü İçinde 1 Adet Zeytin Ağacı İstibdalinin Onaylanmasına İlişkin Karar Tasarısı? ve komite raporu okundu.

Bu sırada söz alan DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, tam vaktinde toplanan Genel Kurul'un tek gündem maddesinin bir adet zeytin ağacı olduğunu belirtti ve bundan sonra da çalışmalara tam vaktinde başlanması temennisinde bulundu.

Karar tasarısının görüşülmesi oy birliğiyle kabul edildi.

SİBER

Meclis Başkanı Sibel Siber ise, zeytin ağaçlarının devletin sorumluluğunda olduğunu ve zeytinle ilgili düzenlemelerin de yasayla yapılması gerektiğini belirterek bu nedenle bugün bu tasarının ele alındığını açıkladı.

Konuşmaların ardından söz konusu tasarının ikinci görüşmesi tamamlandı ancak ivediliği olmaması nedeniyle üçüncü görüşmesi bir sonraki birleşime kaldı.

Daha sonra "Girne Kazasına Bağlı Lapta Köyünde Aşağı Lapta Cami Vakfı'na Ait Bir Adet Zeytin Ağacının İstibdalinin Onaylanmasına İlişkin Karar Tasarısı? ele alındı.

Bu sırada söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, hükümetin "reform hükümeti? diye kurulduğunu ancak "Meclis gündemine getire getire bir zeytin ağacıyla ilgili yasa getirdiğini? söyledi.

"Kamu reformu ve belediyelerle ilgili birçok yasa görüşülmeyi beklerken hükümetin bir zeytin ağacını Meclis gündemine getirmesini? eleştiren Çakıcı, "Reform hükümetinin durumu böyledir? dedi.

ERHÜRMAN

Eleştirileri yanıtlayan CTP Milletvekili ve Genel Sekreteri Tufan Erhürman, muhalefetin görevinin eleştirmek olduğunu ve bununla ilgili de bir sıkıntıları olmadığını söyledi.

Zeytin ağaçlarıyla ilgili kararların İngiliz döneminden kalan yasalar nedeniyle Meclis gündemine gelmek zorunda olduğunu anlatan Erhürman, yıllardır Meclis'te görev yapan milletvekillerinin İngiliz döneminden kalan yasaların değişmesi için neden çalışma yapılmadığını sordu.

Erhürman, bu tür konuların Meclis'e gelmeden değiştirilmesi için tüm milletvekillerine ortak yasa önerisi hazırlama teklifi yaparak Bakanlar Kurulu'nun da birçok konuda gereksiz yasalarla vakit harcadığını gördüğünü söyledi. Erhürman, bu tür konuların daha erken çözülmesi ve gereken  yasa değişikliği önerilerini hazırlamak için her türlü çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.

Meclis komitelerinin yoğun şekilde çalıştığını da dile getiren Erhürman, sanki komitelerin çalışmadığı ve bu nedenle yasaların Meclis'e getirilmesi yönündeki söylemleri, "haksızlık? olarak niteledi.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, o kadar sorun varken bir ağacın peşine düşülmüş gibi bir algı görüldüğünü dile getirerek, zeytinin yönetimlerce koruma altında aldığından emin olmadığını söyledi.Zeytin ve harnubun ülkenin önemli ürünleri olduğunu dile getiren Angolemli, bu ürünlerin korunması gerektiğini kaydetti.

Angolemli, Tufan Erhürman'ın İngiliz döneminden kalan yasaların iyileştirilmesi yönündeki çalışma önerisine olumlu baktığını da söyledi.Türkiye'den gelen su konusunda ki gelişmelerin anlatılmasını isteyen Angolemli, hükümetin bu konuda açıklama yapması gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından tasarının oylaması, ivediliği olmaması nedeniyle bir sonraki toplantıya bırakıldı.

Toplantıda daha sonra Dilekçe ve Ombudsman Komitesi'nin karar cetveli okundu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Dilekçe ve Ombusman Komitesi’nin, 3 Kasım 2015 tarihinde yapmış olduğu toplantıda aldığı kararları gösteren cetvel okundu.

Dilekçe ve Ombudsman Komitesi Başkanı, CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, kararları okurken, kırsal kesim arazileri dağıtımında sıkıntı yaşandığını belirtti ve bu konudaki şikayetleri dile getirdi.

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, söz alarak, kırsal kesim arazisi dağıtımlarını şeffaf yaptıklarını belirterek, kendi hükümet dönemlerinde farklı yöntemlerle yapıldığı söylemini reddetti.

CTP Milletvekili Teberüken Uluçay da, dilekçe komite başkanının genel olarak yorum yaptığını dile getirerek, olayın kişiselleştirilmesini eleştirdi.

Uluçay, kırsal kesim arsa dağıtımlarının ne kadar şeffaf yapılması istense de  bir yerlerde mutlaka bir kırılganlık yaşanacağını ve bu yöndeki sorunların aşılması gerektiğini belirtti.

Ülkede, daha bütünlüklü sosyal konut projesinin hayat bulmasının önemine vurgu yapan Uluçay, kendi bakanlığı döneminde dağıtılan kırsal kesim arsaları hakkında bilgi verdi.

Daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre, “Tarımsal Faaliyetlerle” ilgili güncel konuşmasında, tarım sektörünün ülkenin en önemli sektörü olduğunu söyleyerek, bu sektördeki sıkıntıların bir türlü aşılamamasını eleştirdi.

Devlet yönetiminin bu sektöre daha ciddi davranması gerektiğini dile getiren Töre, çiftçiler birliğinin ürün bedellerini alamamasından dolayı mahkemeye başvurduklarını anımsatarak, gübre alımı konusunda yaşanan sıkıntıları anlattı.

Tarım sektöründekilere neden ödeme yapılamadığını soran Töre, çiftçilerin, narenciyecilerin, hayvancıların ve Süt Kurumu’nun ne zaman ödeneceğinin açıklanmasını istedi.

Yerli üretimin korunması gerektiğini söyleyen Töre, Tarım Bakanlığı’nın bu yönde çalışma yapması gerektiğini kaydetti.

Devletin rezerv arazilerinin kiralanması konusunda da eşit davranılmadığını savunan Töre, UBP’lilerin elinden arazilerin alındığını ve tarımla ilgili olmayan birilerine verildiğini ileri sürdü.

KKTC’de devletin rezerv arazilerinin ne kadar olduğu ve bunların kimlere kiralandığı konusunda araştırma yapılmasını isteyen Töre, UBP’lilerin cezalandırıldığını ileri sürerek, hükümet ortağı yandaşlarına böyle şey olmaması gerektiğini söyledi.

Üreticiler arasında ayrımcılık yapılmamasını isteyen Töre, rezev ve orman arazilerinin kiralanması konusunda daha titiz davranılması, gerekirse komite kurulup, bu konuda çalışma yapılmasını önerdi.

Türkiye’den gelecek suyun ülke ve tarım sektörü için önemine vurgu yapan Töre, su meselesinin bir an önce açıklığa kavuşması gerektiğini belirtti.

ŞAHALİ

Tarım, Gıda ve Enerji Bakanı Erkut Şahali, tarımın ülkenin en önemli sektörlerinden biri olduğunu fakat hep sorunlarla gündeme gelmesinin endişe verici olduğunu kaydetti.

Tarım sorunlarının gerçek olduğunu ve devletin bu sorunlara daha eşit davranması gerektiği yaklaşımın doğru olduğunu dile getiren Şahali, eşit ve şeffaf bir düzen konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Fiilen sıkıntıların yaşanmasından dolayı şu anda arzu ettikleri bir düzeyde olmadıklarını kaydeden Şahali, 2016 yılına girerken önemli ölçüde tarım kesimini ilgilendiren ve yeni bir döneme olan yaklaşımlarını paylaşmak istediğini belirtti.

Doğrudan gelir desteği ödemesinin belli bir kısmının gübre ihtiyacı olarak verildiğini anımsatan Şahali, gübre ihtiyacı olmayanların da nakit olarak alacaklarını anlattı.

Şahali, 38 milyonluk bir ürünün toprak ürünleri kurumunda bulunduğunu ve bunun üreticiye yargı süreci nedeniyle verilmediğini ifade ederek, yerli ürünün yerli tüketiciye satılabilmesi doğrultusunda bir yapıyı benimsediklerini belirtti. Ürünün beklenilen hızda paraya dönüşebilmesinin mümkün olmadığını fakat belli bir süre alarak bu kaynağın elde edilebileceğini söyleyen Şahali, ürün bedellerinin ne zaman ödeneceği doğrultusunda kesin bir şey söyleyemeyeceğini kaydetti.

Tarımsal amaçlı rezerv arazilerin bakanlığa ait olmadığını dile getiren Şahali, çok başlılığın ortadan kalkması halinde rezervlerin gerçek tarımcılara kiralanmasının mümkün olabileceğini kaydetti.

Türkiye’den gelen suyun tarımsal amaçlı kullanımıyla ilgili planlama yapıldığını fakat suyun yönetimiyle ilgili nihai karar üretilmemesinin bu konuya engel olmadığını dile getiren Şahali, su meselesinin gündeme geldiği günden itibaren ciddi yaklaşımla çok daha erken çözülebileceğini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, “Erenköy Belediyesi” ile ilgili güncel konuşmasında, belediyelerin uzun zamandan beri sorunlar yaşandığını ve reform düzeyinde bir çözüm üretilmemesinden dolayı da gerekli adımların atılmadığını kaydetti.

2007 yılında belediyelere köylerin de dahil edilmesinin doğru olduğunu fakat yapılan düzenlemelerin eksik bırakılması ve belediyelerin düzgün yönetilmemesinden dolayı da belediyelerin batma tehlikesinde olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, belediyelerin bütçelerinin büyük bölümünün personel giderlerine harcandığını belirtti.

Belediyelerin sayılarının azaltılarak, daha kurumsal olması ve mevcut belediyelerde görülen eksikliklerin belediyeler yasasında yapılan düzenlemelerle ilgili iki önemli çalışma yaptıklarını anlatan Çavuşoğlu, fakat bu çalışmaları kendi dönemde hayata geçiremediklerini, daha sonra da bu çalışmaların hayata geçirilememesini eleştirdi.

Erenköy Belediyesi’nde çalışanların 3 ay maaş almamasının görmezden gelinmemesi gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, siyaseten bu ülkeyi yönettiklerini anımsatarak, bu belediyedeki sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı.

AKANSOY

İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, Erenköy Belediyesi ile ilgili sorunlarla ilk günden beri ilgilendiğini ve çalışmalarını tamamlayıp gerekli görüşmeleri yapıp nasıl bir çıkış yolu öngördüklerini aktardıklarını kaydetti.

Yapıcı önerilerde bulunduklarını dile getiren Akansoy, Erenköy Belediyesi’ne ocak ayı itibarlıya ek katkı da vereceklerini söyledi.

2007 yılında Erenköy Belediyesi’nde 26 çalışan olduğunu fakat çalışanların sayısının 2014 yılında 121’e çıkarılmasını eleştiren Akansoy, bu tablonun belediye başkanlarının siyasi yatırımlarının eseri olduğunu kaydetti.

Belediyelerin kendi gelir ve giderlerinin denkleştirilmesi konusunun önemli olduğunu ifade eden Akansoy, belediye personelinin devlete aktarılmasının istendiğini ancak hükümetin böyle bir çalışması olmadığını belirterek, bakanlık olarak sundukları önerinin hala masada olduğunu söyledi.

Belediye çalışanlarından maaşa göre belli kesinti yapılmasını önerdiklerini kaydeden Akansoy, çalışanların bunu kabul etmediğini belirtti. Akansoy, daha birçok çalışmanın yapıldığı bölgenin güçlendirilmesi için de gerekli yöntemlerin sağlanmaya çalışıldığını fakat günü kurtarma adına değil, sürdürülebilir bir yapının sağlanması gerektiğini ifade etti.

3 ay maaş alamamanın çok kötü olduğunu kaydeden Akansoy, Erenköy konusuna hassasiyetle yaklaştığını fakat geçen zaman zarfında şahsının hedef gösterilmesinden üzüntü duyduğunu kaydetti.

İyi niyet ve yapıcı bir şekilde çalışmalar yaptıklarına değinen Akasoy, hazırladıkları modelle gerekli çalışmaları bitirip, gerekli iradeyle birlikte bu sorunun ortadan kalkacağını belirtti.

Konuşmaların ardından meclis birleşimi sona erdi.

Meclis Genel Kurulu bir sonraki birleşimini 7 Aralık Pazartesi günü bütçe görüşmeleriyle birlikte yapacak.

 
3 Aralık 2015 Perşembe 11:39
Okunma: 730
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu