Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS TOPLANDI

MECLİS TOPLANDI

Başbakan Ömer Kalyoncu, Türkiye ile üzerinde mutabakat sağlanan metnin henüz Bakanlar Kurulu'ndan geçmediğini imzalandıktan sonra bir yıl içinde sözleşmesinin de hazırlanacağını belirtti.

 
 
MECLİS TOPLANDI

 

 (T.A.K.):

Meclis Genel Kurulu'nda su konusundaki mutabakatla ilgili bilgi istenmesi üzerine kürsüden açıklama yapan Kalyoncu, yeraltı sularının özele devredileceği iddialarının konuşulduğunu ancak böyle bir şey olmadığını, yer altı sularının KKTC devleti tarafından kontrol edileceğini ifade etti.

Yeraltı sularının fakirleştiğini söyleyen Kalyoncu, bu konunun büyük bir problem oluşturduğunu dile getirdi.

Belediyelerin suyu almak üzere Belediye Meclislerinden karar çıkaracağını ve sürece katılacağını söyleyen Kalyoncu, "İsteyen girmeyecek ama girmeyenlere altyapı yatırımı yapılmayacak, yüzde 10 katkıdan yararlanamayacak? dedi.

Kalyoncu, anlaşmada yer alan ve güvensizlik belirtilen bazı ifadelerin düzeltildiğini söyledi.

MECLİS ARAŞTIRMASI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün saat 10.20'de Sibel Siber başkanlığında toplandı.

Toplantıda ilk olarak, DP-UG milletvekili Hasan Taçoy'un sunduğu, Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Merkez Şubesinden Güzelyurt Şubesine Para Transferi Sırasında Meydana Gelen Soygun olayı Hakkında Meclis Araştırması Açılması Önergesinin ön görüşmesi yapıldı.

DP-UG milletvekili Hasan Taçoy, yaklaşık 20 ay önce yapılan soygun olayının yaklaşık 2 milyon 200 bin TL'lik kısmın sigortalı olduğu ancak sigorta tarafından ödenmediğinin gözlemlendiğini söyledi. Taçoy, bu konunun araştırılması gerektiğini belirtti.

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli söz alarak önerinin yerinde olduğunu, halk arasında bu konuda söylentiler bulunduğunu, 3 milyon TL'nin bulunduğunu ancak geri kalanın üzerine yatıldığının iddia edildiğini savundu.

Angolemli, tüm iddiaların ortaya çıkması için araştırmanın yapılması gerektiğini kaydetti.

UBP milletvekili Ersin Tatar da olayın sıkıntı yarattığını, net olarak ortaya çıkmadığını ifade etti. Tatar, bu olayın açıklanması için kapsamlı bir araştırma yapılıp yapılmadığını sordu.

Tatar, Sayıştaylık ve Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun bu konuda eğer yapmadıysa araştırma yapması gerektiğini söyledi.

Önergenin ön görüşmesi tamamlandı ve oylamanın sonucunda oybirliğiyle araştırma açılması kabul edildi.

DENKTAŞ

Daha sonra DP-UG Başkanı Serdar Denktaş, su konusunda önemli bir değişiklik yaşanarak, konunun çözüldüğünü söyleyerek, Başbakandan bu konuda bilgi vermesini talep etti.

Başbakan Ömer Kalyoncu'nun kürsüden su konusunda yaptığı konuşmanın ardından tekrar söz alan DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, "Bir yazım düzeltmesiyle bunca aydır süren rezilliklerin sonucunu gördük. Değişen bir şey yok, belediye suyu alacak altyapısı hazır olmayan belediyeler suyu götürmeye çalışılacak. Borular patlayacak? dedi.

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli de söz alarak, Başbakandan daha açık konuşmasını talep etti.

Belediyeler konusunda yapılan değişikliğin "eskisinden hiçbir farkı? olmadığını söyleyen Angolemli, ücret konusunun da aydınlatılması gerektiğini dile getirdi. Angolemli, su kuyuları konusunda da daha ayrıntılı bilgi vermesini istedi.

ERHÜRMAN

CTP Grup Başkan Vekili milletvekili Tufan Erhürman, daha önceki konuşmasında 12. maddede sıkıntı olduğunu Mecliste dile getirdiğini, sisteme girmeyen belediyelerin suyu kullanamamasının kabul edilebilir olmadığını ve temin edilen sudan verilmeyecek olmasına rağmen belediyelere yerel suyun tüketici fiyatından verilmesinin öngörüldüğünü bu iki maddenin kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Yeni anlaşmada, sisteme girmeyen belediyelere temin edilen sudan su verilmesinin öngörüldüğünü belirten Erhürman, "Sisteme girmeyen belediyeye satılacak su, şirketin yatırım masrafı çıkarıldıktan sonra hesaplanacak? dedi.

Erhürman, "Su kuyuları ile ilgili konu metinde vardır. Su kaynakları anayasaya göre KKTC'nindir. Evde açılan su kuyuların elde edilen su da devlete aittir.

Kuyulardan çıkan suyun sayaçlandırılması ve bedelinin KKTC'ye ödenmesi vardır. Bu zaten şimdi de böyledir. Bunlar idarenin yetkisindedir, şirketle bir ilgisi yoktur? diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU

UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu, UBP'nin suyun akmasını sağlayan imzaları attığını, kararları geçirdiğini, eleştiriler de aldığını belirtti.

Çavuşoğlu, "UBP dönem dönem farklı konumlara itiliyor. UBP konuşması gereken muhataplarıyla resmi ve gayri resmi şekilde görüşerek, su konusunda en yüksek katkıyı yapmıştır. Gelinen aşamada her kesimin katkısı vardır. Bu su artık KKTC halkınındır. Suyun bir an evvel evlere akması ve insanları yararlanması gerekiyor? dedi.

Çavuşoğlu, katkı koyan herkese teşekkür etti.

KALYONCU

Başbakan Ömer Kalyoncu, konuşmaların içtüzüğe uygun yapılması gerektiğini söyledi.

Kalyoncu, su konusunda üç maddenin rahatsızlık yarattığını, bu maddelerle ilgili değişikliklerin yapıldığını belirtti.

Kalyoncu, "Bizim en son üzerinde durduğumuz konu idaremizin idare yerine konması, sisteme katılmayacak belediyelerin cezalandırılmaması idi. Bu konularda önemli adımlar atıldı. Bunların takdir edilmesi gerekirken tantana koparılmasını anlamış değilim? dedi.

Cumhuriyet Meclisi'nde güncel konuşmalar yapıldı. Konuşmaların ardından Meclis Genel Kurulu sona erdi.

Bir sonraki oturum, 29 Şubat Pazartesi günü saat 10.00'da yapılacak.

ANGOLEMLİ: "VETERİNER HİZMETLERİNDEN ÇOK ŞİKAYET VAR?

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, tarım konusunda güncel konuşma yaptı.

Angolemli, konuşmasında kuraklığa dikkat çekti.

Ürün bedelleriyle ilgili tedbirlerin alınmasını talep eden Angolemli, Tarım Bakanı'nın ithal süt ürünlerine yönelik fonlar konusunu yeniden değerlendirmesini istedi.

Hayvancıların veteriner hizmetlerinden çok şikayetçi olduğunu belirten Angolemli, üreticilerin hayvanlarının hastalıklarla telef olduğunu, veterinerlerin hayvancıların ayağına gitmesi gerektiğini kaydetti

Angolemli, devletin, brucella ve başka hastalıkların tazminatından kurtulmak için veteriner hizmetlerini aksattığını iddia etti.

Zeytinyağı ithalatı konusunda uygulanan fonların halkı yerel ürün kullanmaya teşvik ettiğini söyleyen Angolemli, aynı uygulama ve cesur önlemlerin süt ürünleri için de alınması gerektiğini kaydetti.

Arpa fiyatlarının yüzde 40'ının ödenmediğini anımsatan Angolemli, üreticilerin 7 aydan beri alacağını alamadığını, sorun yaşadığını belirtti.

ŞAHALİ: "KURAKLIK KAPININ ARDINDA, HAZIRLIKLI OLMALIYIZ?

Angolemli'yi yanıtlayan Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Erkut Şahali, kuraklığın kapının ardında olduğunu devletin buna hazırlıklı olma zorunluluğu bulunduğunu, üzerinde titizlikle çalışıldığını ifade etti.

Şahali, çimlenmemiş tohumlarla ilgili 2014 yılında belirlenen üretim süreçlerine uygun davranan çiftçinin tazmin edildiğini, yasal çerçeve içinde tazminatların ödendiğini belirtti. "

"HAYVAN ATIKLARININ BERTARAFIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİR PROJE YÜRÜTÜYORUZ?

Hayvan atıklarının bertarafı ile ilgili önemli bir proje yürütüldüğünü söyleyen Şahali, arazi tespiti yapıldığını, yakma fırını ile hayvansal atıkların bertaraf edileceğini kaydetti.

Veteriner hizmetleri ile ilgili bir dizi yeni karar alındığını dile getiren Şahali, reformun Veteriner Dairesi'nin kapasitesinin artırılmasına yönelik de olduğunu söyledi.

Şahali, hayvan hastalıkları konusunda da çeşitli spekülasyonlar yapıldığını belirterek, bütünüyle çiftlikler ve hayvanların hasta olduğuna yönelik iddiaların rekabet şansını düşürdüğünü ifade etti.

Şahali, ithal süt ürünleriyle ilgili bazı bakanlıkların ortak bir çalışma yürüttüğünü belirtti.

HAMZAOĞULLARI, SAĞLIK MERKEZLERİNDEKİ GECİKMELERİ ELEŞTİRDİ

Daha sonra söz alan CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları, "Mehmetçik Köyünde Yapılması, Düşünülen ve Yenierenköy'de Bitmek Üzere Olan Sağlık Merkezlerinin Projelerindeki İhmal ve Gecikmeler? konusunda konuştu.

Hamzaoğulları, Erenköy Sağlık Merkezi'nin binasında giriş ve çıkış bölümünde sıkıntılar olduğunu, bu konularda sıkıntıların aşılması için adım atılmadığını söyledi.

Merkezin kısa zamanda hizmete açılması için bu sıkıntıların kısa sürede giderilmesi gerektiğini, ancak bazı kişiler tarafından oyalandığını belirten Hamzaoğulları, "Kısa sürede sonuçlanabilecek bir olay geciktiriliyor. Bu sorunların çözülmesi gerekiyor? dedi.

Elektrik akımı ile ilgili de sorunlar bulunduğunu söyleyen Hamzaoğulları, yazışmaların yapıldığını ancak icraat yapılmadığını belirtti.

Mehmetçik Sağlık Merkezi'nin Yenierenköy'dekinin aynısı olacak şekilde planlandığını söyleyen Hamzaoğulları, buna rağmen sürecin uzatıldığını kaydetti. Hamzaoğulları, bu iki konuda yazılı soru hazırladığını söyledi.

TATAR: "SUDA TAVAN FİYAT BELİRLENMELİ?

UBP Milletvekili Ersin Tatar, "son siyasi ve ekonomik gelişmeler? konulu konuşma gerçekleştirdi.

Tatar, su kaynaklarının zenginleştirilmesi gerektiğini, buna yönelik çalışmaların bakanlıklar tarafından yapılacağını söyledi.

Su konusunda çerçeve anlaşması imzalanacağına işaret eden Tatar, firma ile devlet arasındaki konuların ihale ve sonrasındaki sözleşme süreçlerinde titiz bir şekilde detaylandırılması gerektiğini söyledi.

Tatar, fiyat bakımından bir düzenleme olması gerektiğini, içme ve kullanma suyu ile tarımsal amaçlı kullanılmak üzere iki tür su bulunduğunu ifade etti.

Tarımsal amaçlı suyun fiyatı yükselirse üreticinin sıkıntıya gireceğini söyleyen Tatar, fiyatın artmasının üretimi tehlikeye sokabileceğini belirtti.

Tatar, su konusunda tavan fiyat belirlemek gerektiğini kaydetti.

Maaşların yarısı ödeneceği söylemlerine değinen Tatar, bu konunun aydınlatılması gerektiğini, ancak henüz açıklama yapılmadığını, netliğe kavuşmadığını belirtti.

TÖRE: "EKONOMİ CANLANDIRILMALI?

Son güncel konuşmayı ise UBP Milletvekili Zorlu Töre, "mali ve ekonomik konular? konusunda yaptı.

KKTC'de büyük ekonomik sıkıntılar ve sosyal problemler oluştuğunu, ekonominin canlandırılması gerektiğini söyleyen Töre, hayat şartlarının pahalı olduğunu, tedbirlerin alınmadığını belirtti.

Töre, KIB-TEK'te ve hayvancılık alanında yaşanan sorunlara değindi.

Hükümetin önceliğinin sosyo ekonomik hayatı düzeltmek, sorunları çözmek olduğunu söyleyen Töre, Kıbrıs sorununun seyrinde devam ettiğini belirtti.

Töre, ülkeye 18 milyon Euro değerinde AB'den süt ürünü ithal edildiğini, süt ürünlerinin sadece Türkiye'den ithal edilmediğini ifade etti.

Töre, "Maaşlar tam olarak ödenemezse, hükümet istifa etmelidir? dedi.

Rum lider Anastasiadis'in bazı sözlerini eleştiren Töre, "İşgalci olan Türk ordusu değil, sizsiniz. Türk ordusu bizim kurtarıcımızdır. Siz Kıbrıs Cumhuriyeti'ni işgal ettiniz? diye konuştu.

Güncel konuşmaların ardından yazılı soru ve yanıtları ile sözlü sorular okunarak Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısı tamamlandı.

 
25 Şubat 2016 Perşembe 12:41
Okunma: 621
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu