Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS TOPLANDI

MECLİS TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.40'da toplandı.

 
 
MECLİS TOPLANDI

(T.A.K.): 

Genel Kurul'da ilk olarak bilgiye sunuşlar yapıldı, ardından Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kosova'da yaptıkları resmi temaslar hakkında milletvekillerini bilgilendirdi.

Kosova Cumhurbaşkanı ve meclis başkanından İlk kez resmi davet aldıklarını belirten Siber, Kosovalıların Kıbrıslı Türklerle çok benzerlikleri olduğunu anlattı.

Orada bir açılış konuşması yaptığını ifade eden Siber, CTP Milletvekili Arif Albayrak'ın kürsüden şiir okuduğunu söyledi.

Siber, Kosova'yla karşılıklı kültürel etkinliklere katılma kararı aldıklarını belirterek, Kosova ziyareti kapsamında katıldığı bir konferansta kendisinin de Kıbrıslı Türklerin geçmişi ve tarihiyle ilgili ayrıntılı bilgiler verdiğini anlattı.

Meclis Genel Kurulu toplantısının başında TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı konuştu.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, konuşmasında, bir vatandaşın Lefkoşa’da susuzluk şikayetinde bulunduğunu ve suyla ilgili sıkıntıları olduğunu söylediğini, Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’nın da verdiği cevapta Su Dairesi’nin habersiz su kestiğini belirttiğini anlattı.

Çakıcı, Su Dairesi’nin kimseye haber vermeden su kesme yetkisi olup olmadığını sordu. Su Dairesi’nin belediyelere haber vermesi gerekip gerekmediğini ilgili bakana soran Çakıcı, bununla ilgili bir çözüm bulunmasını istedi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki eyleme de dikkat çeken Çakıcı, belediyede yaşanan mağduriyetin sebebini sorarak, sıkıntının bir an önce giderilmesini istedi.

ÇAVUŞOĞLU

Çakıcı’yı yanıtlayan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Bazım Çavuşoğlu da, Su İşleri Dairesi’nin tarihinde belediyelere haber vermeden su kesmesinin olmadığını, su kesildi iddiasının çok ciddi bir boru patlağından kaynaklandığını söyledi. Çavuşoğlu, bu sorunun giderilmesi için Su Dairesi’nin üç müteahhitle istişare içerisinde çalıştığını kaydetti.

Su konusundaki diğer soruları da yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye’den gelen suyla ilgili arıtmadaki suların testlerinin 11 Mayıs itibarı ile tamamlanacağını ifade ederek, gerekli prosedür tamamlanması halinde suyun yarın bile verilebilecek durumda olduğunu kaydetti.

Gazimağusa’daki hattın 40 günlük bir işi olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, eski hattın kullanılmasıyla Gazimağusa’ya da diğer bölgelerle aynı anda su verilebileceğini belirtti. Suyun tonunun ne kadar olacağının da başka bir soru olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, su konusunda bir danışma kurulu oluşturduklarını, fiyat belirlenmesi ve diğer konularda çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Fiyat belirlenmesi amacıyla yarın ilgili birimlerle