Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS TOPLANDI

MECLİS TOPLANDI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında bugün saat 10.30'da toplandı.

 
 
MECLİS TOPLANDI

 (T.A.K):

6 milletvekilinin gündem dışı konuşma isteminin de bulunduğu genel kurul gündeminde ilk önce bilgiye ve onaya sunuşlara yer verildi.

Başbakanlığın İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi'nin gündemindeki Kıbrıs Türk Süt Endüstrisi Kurumu (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın ivedilikle görüşülmesine yönelik tezkeresi oy çokluğuyla kabul edildi. Oylama öncesinde söz alan milletvekilleri oldu.

ŞAHALİ

CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, SÜTEK'in yönetim kurulunda değişikliği öngören yasa tasarısını eleştirdi.

Yönetim kurulundaki değişiklikle hem imalatçıların, hem üreticilerin dışarıda bırakılacağını söyleyen Şahali, sorumluluğu devletin alacağını söyledi.

Şahali, bozulan dengenin sorumluluğunu da devletin üstlenip üstlenmeyeceğini sorarak, bu konuların tartışılmasına ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Şahali, "Böylesi bir yaklaşım izaha muhtaçtır. İvedilik çok da anlamlı değil. Konu sektör temsilcileriyle tartışılmalı, sonra parlamentoya getirilmeli. CTP grubu olarak oyumuz olumsuz olacak? dedi.

ANGOLEMLİ

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli söz alarak, "Bugün bir taraftan sütler yerlere dökülüyor, diğer taraftan süt ve peynir ithal ediliyor. Biz de burada SÜTEK'in yönetim kurulunun değişmesini konuşuyoruz. Bu düşüncelerle hiçbir yere varamazsınız. TDP de buna ret verecek? diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, milletvekillerine cevaben yaptığı konuşmasına "Bu konuşmalara şaşırmamak elde değil? diyerek başladı.

Çavuşoğlu, "SÜTEK'te yönetimi ele geçirecekmişiz gibi konuşuluyor. Sektörde profesyonellerin hizmet verebilmesi, bakanlıkların iş yükünün azaltılması için, diğer kurumlarda TÜK'te olan durum da böyle? Konuyu yeniden değerlendirmenizi istiyorum? dedi.

ÇAKICI

Meclis Genel Kurulu'nda daha sonra Sayıştay (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere okutulup onaya sunuldu. Tezkere oy çokluğuyla kabul edildi.

Oylamaya geçilmeden önce TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı söz aldı. "Sayıştay bizim gözbebeğimiz? diyen Çakıcı, kurumun özerkleşmesi konusuna dikkat çekti.

"Bir sürü insanı bir sürü yere istihdam ettik ama denetleme yerlerine istihdam yapmadık, personel eksikliği nedeniyle 20 yıl önceki denetlemeler şu an yapılıyor? şeklinde konuşan Çakıcı, Sayıştay'ın güçlendirilmesinden yana olduğunu yineledi.

Çakıcı, "Aynı kadrolarındaki başka memurlara kişisel ödenek verilmezken, denetçi kadrolarına kişisel ödenek verilmesi ayrıcalık. Bu doğru değil. Vereceksen aynı statüdeki herkese verin Sayın Başbakan, haksızlık, adaletsizlik yaratmayın? dedi.

ÖZGÜR

CTP Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür, Sayıştay'ın özerk bir yapıya ulaşması gerektiği üzerinde hem fikir olduklarını anımsatarak, referandumda reddedilen Anayasa paketinde de bu yönde düzenlemeler olduğunu hatırlattı.

"Bu ivediliği destekleyeceğiz? diyen Özgür, Meclis'e Sayıştaylığın kadrolarının ne kadar artırılacağı, tahsisatların ne kadar artırılacağı, tahsisatların emekliliğe yansıtılıp yansıtılmayacağı konusunda bilgi verilmesini istedi.

Özgür, "Düzenleme kapsamında Sayıştay kendi bütçesini hazırlayacaksa böyle bir özerklik durumunda olumsuz bir takım tecrübelerin gündeme gelmesiyle bu kuruma zarar vermiş olmayacak mıyız? Bunu merak ediyoruz? dedi.

ÖZGÜRGÜN: "ANAYASAL KURUMLARA ÖZERKLİK??

Vekillere Meclis kürsüsünden cevap veren Başbakan Hüseyin Özgürgün, "İvedilik görüşmesi olduğu için fazla detaya girmek istemiyorum. Komite aşamasında sıkıntıların giderilmesi için çalışılacak? dedi.

"Bu hükümetin hazırladığı bir tasarı değil, Sayıştay Başkanlığı tarafından hazırlanan, görüşmeler sonunda buraya sevk edilen bir tasarıdır? diyen Başbakan, "Mali özerklik Meclis'te onaylanan bütçenin Maliye'den onay alınmadan kullanılmasıdır. Meclis'teki yöntem neyse burada da uygulanacak? Aynı özerkliğin Anayasal kurumlarda da olması için bu kurumların başkanlarıyla görüştüm, istenilmesi halinde onlarla da ilgili çalışma olacak? şeklinde konuştu.

Özgürgün, Bağımsız Milletvekili Hasan Taçoy'un yerinden sorusu üzerine, "Burada yapılan ilk adımdır, Cumhuriyet Meclisi'ndekiyle aynıdır? dedi.

Daha sonra, Digitech İletişim Ltd'nin stopaj vergisinin yürürlükteki mevzuata göre nasıl affedildiği, bu affın yasa dışılık içerip içermediği, Anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık yaratıp yaratmadığı hakkında Meclis Araştırma Komitesi Başkanlığı'nın Komite Başkan Vekili seçimine ilişkin tezkeresi okutulup bilgiye sunuldu. Başkan vekilliğine CTP Milletvekili Birikim Özgür'ün getirildiği bilgiye sunuldu.

Ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. İlk sözü Cumhuriyetçi Türk Partisi İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları toplu taşımacılık üzerine aldı.

 

Haber: Rahme Çiftçioğlu

 Meclis Genel Kurulu'nda güncel konuşmalarda ilk sözü Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, "toplu taşımacılık? üzerine aldı.

Biray Hamzaoğulları, taşımacılıkla ilgili çalıştayın sonuçlarının ne olduğunu sordu.

"BU İŞLER T İZNİ VERMEKLE OLMAZ?

"Bu işler T izni vermekle olmaz? diyen Hamzaoğulları, "Bugün bu ülkede yüksek riskli sigortaya ihtiyaç var, gerek güneyden kuzeye, gerek kuzeyden güneye geçişlerde kazalar büyük bedeller ödenmesine neden olabilir. Bunun için, hem araçların kalitesinin artırılması, hem de bu sigortaya geçilmesi gerek? şeklinde konuştu.

Kaçak taşımacılığa da değinen Biray Hamzaoğulları, öğrencilerin taksi kiraladıklarını ve kaçak taşımacılık yaptığını söyledi, "Kaçak taksilerin bozuldu parası da yok, yağ parası da yok?? dedi.

3 yıldır Meclis'te taşımacılıkla ilgili sorunları dile getirdiğini ancak pek ilerleme göremediğini kaydeden CTP'li vekil, Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapılan taşımacılıkla ilgili sözleşmelerin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'na aktarılması gerektiğini söyledi; "Bunu yaparak bir santimetre daha yol alacağımıza inanıyorum? dedi.

DÜRÜST: "TOPLU TAŞIMACILIĞIN SİSTEME OTURTULMASI LAZIM. BANA, İLGİLİ EKİBE, HÜKÜMETE BİRAZ ZAMAN VERİN?

Biray Hamzaoğulları'nı yanıtlamak üzere söz alan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, ilgili dairenin ekibini ve müdürünü gündem dışı konuşma gündemini inceleyerek buraya davet ettiklerini söyleyerek, alanlarıyla ilgili yapılan konuşmaları önemsediklerini söyledi.

Ülkede bir Trafik Dairesi kurulduğunu anımsatan Bakan, taşımacılıkta bir sistemsizlik olduğunu ancak bunun üzerine gidildiğini belirtti.

Göreve geldikleri kısa sürede 8 kez denetleme yaptıklarını söyleyen, hangi alanlara ceza kesildiğini anlatan Bakan Kemal Dürüst, toplu taşımacılık konusundaki master planda birlikte hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta taşımacılıkla ilgili mesleki sürücü belgesinin ilk kez sürüş ehliyeti formatında verildiğini anımsatan Bakan, toplu taşımacılıkla ilgili hedeflere işaret etti.

Dürüst, "Toplu taşımacılığın sisteme oturtulması lazım. Bana, ilgili ekibe, hükümete biraz zaman verin? dedi.

Ülkede tam gün eğitime geçilmesi gerektiğini de ifade eden Bakan, "Bu konu da toplu taşımacılık gibi ellenmiyor, toplu taşımacılığın ellenmesi lazım. Bunun için de birlikte adım atılması gerek? dedi.

ŞAHALİ: "2.3 TL VATANDAŞIN SUYA ERİŞMESİNE ENGELDİR?

CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, "Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın? icraatları konulu bir konuşma yaptı.

Şahali, sorunların yarını hesaba katmadan bugünü idare etmeyle çözülemeyeceğini kaydetti.

Su konusuna değinen Şahali, suyun hâlâ bir sorun olarak gündemi meşgul ettiğini söyledi.

Türkiye'den gelen suya kimsenin "hayır? demediğini ifade eden Şahali, LTB Meclisi'nin dün akşam su konusunda aldığı karara dikkat çekti; "Suyun bedeli 2.3, işletme giderleriyle halka yansıyacak maliyeti 5-6-7 TL? Sorun suyun fiyatıyla ilgili değil, belediyelerin işletme giderleri ve organizasyonla ilgili? ? dedi.

"2.3 TL vatandaşın suya erişmesine engeldir. 7 küsurlardan başlayan bir pazarlıktan söz ettiniz. 6.63'ü net ifade ettiniz ve 2.30'a eriştiniz. Bunun bileşeninin rakamlarla ifade edilmesi gerek? diyen Şahali, bu konudaki sözleşmede edebiyat yapıldığını söyledi, Çavuşoğlu'nun da edebiyat öğretmeni olduğunu belirtti.

Türkiye'den gelen bir metre küp suyun bedelinin ne olacağını soran Şahali, "Maliyetle ilgili bilebildiğimiz tek rakam enerjiyle ilgili. Diğerlerini de açıklamasınız? şeklinde konuştu.

Süt konusuna da değinen Şahali, kriz dönemlerinde ortaya konan geçici çözümlerin daha büyük krizlere neden olduğunu söyleyerek, "Sütün pazarlaması için verdiğiniz ek destekle bütçede 1 milyon TL ilave külfet yarattınız... Bu riski nasıl aldınız, bunu anlamaya ihtiyacımız var? dedi.

Bu tarz önlemlerin geçici olduğunu söyleyen Şahali, "Göçmenlere süt ulaştırmak da böyle bir önlem? şeklinde konuştu.

Toprak Ürünleri Kurumu'na ve Veteriner Dairesi'ne yapılan atamalarla ilgili de eleştirilerde bulunan Erkut Şahali, "TÜK ile ilgili ciddi endişelerim var? dedi.

Şahali, kadrosu TÜK'te olan ve görevden alınan müdür vekilinin açılan bir soruşturma kapsamında kurumdan uzaklaştırıldığını; vekilin yerine göreve atananın da kurum önünde kurban kesen biri olduğunu belirtti.

Veteriner Dairesi Müdürü'nün devleti zarara uğrattığını ve bunun Sayıştay raporlarına da yansıdığını kaydeden Erkut Şahali, "Tarım Bakanı sivil toplum örgütlerinin başkanlarını muhatap alarak hareket etmemeli. Çiftçiler Birliği Başkanı ile yapılan tartışma diyalog yollarını kapamakta? dedi.

Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun ülkeye geldiği sırada Tarım Bakanı Çavuşoğlu'nun kullandığı makam aracına dikkat çeken Şahali, "Sahip olduğunuz makam aracının konforundan memnun değilseydiniz, bir araç kiralasaydınız, bir arkadaştan araç alarak üstüne plaka takmanız ülke gerçeğini inkar etmektir? dedi.

Tarım Bakanlığı Özel Kalem Müdürü'nün kullandığı araca da işret eden Şahali, "Kimse kendi özel ulaşımını kamuya ait araçla sağlamaz. Bu suiistimaldir? şeklinde konuştu.

ÇAVUŞOĞLU

Tarım Bakanı Çavuşoğlu, Erkut Şahali'ye Meclis kürsüsünden yanıt verdi.

Çavuşoğlu, "Meclis kürsüsüne televizyon programlarında içinde düşürüldüğümüz durum taşınmasın? dedi.

Çavuşoğlu, Şahali'nin makam aracıyla ilgili eleştirisini; "Misafirlerimize kırık arabalarımızı göstermek zorunda değiliz? sözleriyle yanıtladı.

"YOLDA KALAN ÇOK MAKAM ARACI OLDU? ARKADAŞLARIMIN ARAÇLARINI ÇOK KULLANDIM?

Bakan Çavuşoğlu şunu ekledi:

"Bakanlığım döneminde yolda kalan makam araçları da oldu. Beyarmudu ve İskele Belediyelerinin arabalarını çok kullandım, arkadaşlarımın araçlarını çok kullandım.  Bundan utanç duymuyorum. Türk geleneğinde misafire saygı var. Ben de misafirimizi bu saygıyla ağırlamak istedim. Bir birliğin başkanı beni yolda görüp fotoğrafımı çekmiş, aracı Tarım Bakanlığı'nın jeep'i olarak göstermiş, konu buraya taşınmış... Ne diyeceğimi bilemiyorum. Ben ülke gerçeğinden utanmıyorum. Araç kiralamaya ihtiyaç duymadım, duysam yapardım. Bunların buradan konuşulması doğru değil. "

Özel Kalem Müdürü'nün aracının tamirde olduğunu ve onun için bu konuda bir yetki verdiğini söyleyen Çavuşoğlu, "O araba 3 yıldır yollardaydı? dedi.

Veteriner Dairesi ile ilgili konuya da değinen Çavuşoğlu, kimsenin, bir suçu yoksa suçu varmış gibi gösterilemeyeceğini söyledi.

Daireden Cumhurbaşkanlığı'na her gün telefon edildiğini, Cumhurbaşkanlığı'nın da atama öncesinde Başsavcılıkla görüştüğünü belirten Bakan Çavuşoğlu, "Başsavcılığın görüşünün de alındığı bu durumda ben bu insanı nasıl suçlu gibi gösterebilirim?? diye sordu.

TÜK'teki müdür tartışmalarına da cevap veren Nazım Çavuşoğlu, "İçiniz rahat olsun, görevden alınan müdür vekili ile görüştüm. Bu müdür vekili geçmişte yine görevden alındı. Bu durumu konuştuk, bunu bir noktaya getireceğiz? ifadesine yer verdi.

Sütte yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Çavuşoğlu, sütteki ayarın ince olduğunu söyledi.

Sütle ilgili son düzenlemeleri anımsatan Bakan Çavuşoğlu, tıkanmaların çok kısa sürede yaşandığını belirtti, "Süt canlı bir şey, dayanıksız bir şey. TC yetkilileri buraya geldiğinde onlara izah ettim. Yardım istedim? dedi.

Çavuşoğlu, damızlık ve karkas satışının da dengeye oturtmak istediklerini de söyleyerek, patateste de stokla ilgili sorun yaşandığını belirtti.

İhracat pazarının daraldığını söyleyen ve pazarcıların birbirini dövdüğünü kaydeden Tarım Bakanı, "Bunu çözmek için süreci hızlandıracağız. TÜK 19 milyon TL zarara uğradı. Keşke Sayın Şahali müdürlerle ilgili konuşmasında harcadığı enerjiyi bu konuya aktarsaydı? ifadelerini kullandı.

"TÜK'Ü YAŞATMA ŞANSI AZ... DEV BİR AÇIK VAR?

Çavuşoğlu, "TÜK'ü yaşatmak için ısrarım var. Yaşatıp yaşatamayacağımız konusunda şansı az kaldı. 3.5 milyon devlet desteğinin kısıtlanması burayı zora soktu. Burada dev bir açık var? dedi.

 
9 Haziran 2016 Perşembe 11:40
Okunma: 872
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu