Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Toplandı (2)

Meclis Toplandı (2)

İvedilik Tezkereleri Görüşülürken Milletvekilleri Konuşmalar Yaptı.

 
 
Meclis Toplandı (2)
BAŞBAKAN KÜÇÜK İLE TDP BAŞKANI ÇAKICI ARASINDA GERGİNLİK YAŞANDI


BAŞBAKAN, İÇ TÜZÜĞE UYULMASINI İSTEDİ VE ÇAKICI'YI UYARDI: "YİNE PARLAMENTO DIŞINDA KALACAKSIN"


Lefkoşa, 11 Haziran 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında onaya ve bilgiye sunuşlar bölümünde bazı tasarıların ivedilik tezkereleri görüşülürken konuşmalar yapıldı ve gerginlikler yaşandı. Başbakan İrsen Küçük ile TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı arasındaki gerginlik, oturuma ara verilmesine gerek kalmadan araya milletvekillerinin girmesiyle yatıştırıldı.


Başbakan Küçük, meclisteki konuşmalarda iç tüzüğe uyulmasını, adabında davranılmasını isteyerek, TDP Başkanı Çakıcı'yı "Böyle parti liderliği olmaz, yine parlamento dışında kalacaksın" sözleriyle uyardı.


SUNUŞLAR


Toplantının sunuşlar bölümünde ilk olarak Meclis Başkanlık Divanı'nın bir karardaki değişikliği onaylandı. Buna göre bu ay sonu Crans Montana Forumu'na katılacak Meclis heyetinde UBP'yi temsilen Necdet Numan'ın yerine Ahmet Zengin'in görev alacak


Hazine Malları (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla ilgili ivedilik kararı üzerine söz alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, 4 ay önce hep birlikte onay verdikleri Elektronik Haberleşme Yasası'nda yapılacak değişiklikle Telefon Dairesi'nin mülkiyetinin başka bir kuruma devredilmesinin planlandığını söyledi.


Yorgancıoğlu, AB kriterleri gereği, rekabete uygunluk için desteklemeye hazır olduklarını ancak ilgili bakanın meclisi de kamuoyunu da yanılttığını kaydederek, özelleştirme için meclisin büyük çoğunluğunun hemfikir olmasının aranması gerektiğini vurguladı.


Yorgancıoğlu, UBP'nin bu tasarıda ısrar etmemesini istedi.


İvedilik istemiyle ilgili lehte söz alan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, AB'yle ortaklaşa bir protokol bulunduğunu; 9 milyon Euroluk santraların AB tarafından kurulduğunu ve kullanımının beklendiğini; bunun için de yasal değişiklik gerektiğini söyledi.


Peşkeş çekilme diye bir şeyin söz konusu olmadığını ifade eden Saner, rekabete hazırlanmak gerektiğini vurguladı.


Sektörün yüzde 90'ının 2 GSM operatörünün elinde olduğunu ifade eden Bakan Saner, kurumun rekabete hazırlanması için bir bütçeye ihtiyaç duyulduğunu, Cuma günü sunulan yasada, çalışanların özel haklarının korunması ve ücretlerinin o şirket tarafından devlet hesabına  yatırılarak devlet tarafından ödenmesinin tartışıldığını anımsattı.


Saner'in konuşmasından sonra ivedilik tezkeresi oyçokluğuyla kabul edildi.


Yurt Dışında Görev Yapan Personelin Kadroları ve Dış Görev Ödenekleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla ilgili ivedilik tezkeresi aleyhine söz alan TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, böyle bir tasarıya ivedilik istenmesini eleştirdi.


Dışişleri Bakanı'na hitaben "Meclisi ilgilendiren ne iş yapıyorsun?" diye soran Angolemli, Bakan Hüseyin Özgürgün'ün Kıbrıs sorunu konusunda hiçbir işlevi olmadığını savundu.


İvedi konunun Kıbrıs sorunu ve Maraş olduğunu ifade eden Angolemli, Dışişleri Bakanı'nın gündem dışı konuşma alarak Kıbrıs konusunda hiç konuşmamasını eleştirdi.


Hüseyin Angolemli, "Dışişleri Bakanlığı görevini yapmıyor. Her şeyi görüşmeciye bırakıyor. Görüşmeci de meclisten ve hükümetten kopmuştur. Meclisle Cumhurbaşkanlığı arasında kopukluk vardır. Soruyorum, 1 Temmuz'da ne yapacağız?" dedi.


DENKTAŞ LEHTE KONUŞTU


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, ivedilik tezkeresiyle ilgili lehte konuştu ve bakanlığın birçok şeyinin eleştirilebileceğini ama yurt dışı kadroların güçlendirilmesi için bu değişikliklerin şart olduğunu söyledi. Denktaş, Dışişleri çalışanlarının artık yurt dışı görevlere gitmek istemediğini belirtti.


Denktaş, suçların araştırılmasında polisin dışişleri kadrosunda yer almasının şart olduğunu kaydederek, tezkereye olumlu oy vereceklerini bildirdi.


Dış Türkler Birimi'nin Dışişleri Bakanlığı bünyesinin altında ve uzman kadro ile yürütülesi gerektiği üzerinde duran Serdar Denktaş, "Aksi halde yurt dışından gelecek vatandaşın elinden haraç alınacak bir yapı oluşur" ifadelerini kullandı.


ÖZGÜRGÜN: "HER TÜRLÜ GÖRÜŞE AÇIĞIZ"


Eleştiriler üzerine söz alan Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, hem bu tasarı, hem de Dışişleri Dairesi'nin teşkilat yasası değişikliği komitede görüşülürken her türlü görüşe açık olacaklarını söyledi.


Bakanlığın deneyimli çalışanlarının katkısıyla hazırlanan tasarıların gerekliliğini ifade eden Özgürgün, gerçekten de bakanlık personelinin yurt dışı görevlere eskisi kadar gitmek istemediğini, koşullar ve maaşların cazip gelmediğini kaydetti.


Bakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunda neler olduğu konusunda özel birleşimde çok detaylı bilgiler verdiğini kaydederek, "Ben 14 yıldır Meclisteyim bir bakanın gündem dışı konuşma yaptığını görmedim" dedi.


Özgürgün, her zaman bilgi vermeye ve görüşlerini aktarmaya hazır olduğunu da ifade etti.


Bakanlığının tek görevinin Kıbrıs sorunundan ibaret olmadığını kaydeden Hüseyin Özgürgün, Cumhurbaşkanı'nın yanındaki ekibin tümünün Dışişleri'nden oluştuğunu söyledi.


Özgürgün, "Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs konusunun tamamen içinde. Her noktada Sayın Cumhurbaşkanı'yla görüş ve uyum birliği içindeyiz. 2. Cumhurbaşkanı Sayın Talat'la da işbirliği içinde çalıştım. Dışişleri Bakanı olarak Cumhurbaşkanı'na destek olmak görevimdir" diye konuştu.


Çapraz oy konusunda geri adım atmadıklarını belirten Özgürgün, TDP Milletvekili Angolemli'nin yerinden yönelttiği soru üzerine, KKTC'nin Ankara Büyükelçiliği'nde bir polis ataşesi görev yapacağını; TC de kendi büyükelçiliğinin altında benzer atamayı yapabileceğini; şu anda buraya böyle bir görevli geldiğine dair bilgileri olmadığını söyledi.


Konuşmaların ardından ivedilik tezkeresi oyçokluğuyla kabul edildi.


AVCI


Ardından Dışişleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla ilgili ivedilik tezkeresine geçildi.


ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Dışişleri'nin güçlendirilmesi için yapılacak yasa değişikliklerine destek vereceklerini yineledi. Ankara'daki büyükelçiliğine bir polis ataşesi gitmesini yararlı bulduklarını; askerlik işlemleri için bir ataşenin de Londra Temsilciliği'nde görev almasının uygun olacağını ifade eden Avcı, Dışişleri mensuplarının parçalanmış hale gelmemesi için de değişikliklerin şart olduğunu kaydetti.


1 Temmuz'a yaklaşırken Bakanlığın güçlendirilmesi, lobi faaliyetlerinin artırılması gerektiğini belirten ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, yeni meslek memurlarına da ihtiyaç olduğunu söyledi ve Maliye Bakanı'na hitaben "Lütfen Dışişleri'ne her yıl on yeni meslek memuru kadrosu verin" dedi.


Avcı, tezkereye olumlu oy vereceklerini açıkladı ve Dışişleri'ne yeni meslek memuru kadroları alınıp eğitilmesi dileğinde bulundu.


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, askeri ataşe atamalarının emekli albaylardan yapılmasının çok daha faydalı olacağı söyledi.


Yurt dışı temsilciliklerde görev yapacak personelin maaşlarının gidecekleri yerlerdeki hayat koşulları dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini, bu konuda büyük sıkıntılar yaşandığını anlatan Serdar Denktaş, temsilcilik olmayan yerlerde TC Büyükelçiliklerinde Kıbrıs masası kurulmasının şart olduğunu da ekledi.


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülkede çok daha önemli konular varken hükümetin ivedilik istediği konuların gereksiz olduğunu savunarak "Neden bileşik faizlerin, mazbataların, polisin sivilleşmesinin ivediliklerinin meclis gündemine getirilmediğini" sordu.


Çakıcı, askeri ataşe atamalarının basit bir atama olarak değerlendirilemeyeceğini; baskıları artırmak için yapıldığını savundu.


Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir ziyaretinde kendileriyle yaptığı görüşmede "mitinglere Güney'den pankartlarla katılanlar olduğunu söylediğini" belirten TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ile yerinden laf atan UBP Milletvekili Ahmet Zengin arasında gerginlik yaşandı.


Güvenlik Kuvvetleri Komutanı ve Kurmay Başkanı'nın ülke insanlarından seçilmesini ve özerk bir Polis örgütü olmasını istediklerini söyleyen Çakıcı,  Türkiye'den gelen polis irtibat subayı Polis Genel Müdürü'nün başına gelmişse çok büyük hata yapıldığını kaydetti ve "Biz kendimizi daha sivilleştirememişken bir de Türkiye'den polisin başına atama yapılmışsa yazıklar olsun" dedi.


Çakıcı, Çilek Festivali'nin elektrik kesintisi yüzünden yarım kaldığını; BRT'nin de canlı yayınının kesildiğini söyledi.


KÜÇÜK-ÇAKICI GERGİNLİĞİ


Daha sonra kürsüye gelen Başbakan İrsen Küçük, Meclis İç Tüzüğü'ne uyulmasını istedi ve Çakıcı'nın her istediğini konuşamayacağını söyledi.


Bunun üzerine "O zaman karar alın atın beni" diye tepki gösteren TDP Genel Başkanı Çakıcı ile Başbakan arasında gerginlik yaşandı. Meclis Başkanı Bozer'in uyarıları ve araya başta Dışişleri Bakanı Özgürgün'ün ve bazı milletvekillerinin girmesiyle ortam yatıştırıldı.


Başbakan Küçük, "Sen keyfi konuşamazsın, ikide birde gövdeni göstererek kabadayılık yapamazsın. Onun için adabınla oturacaksın, davranacaksın. Adam gibi yapacaksın politikayı... Sen burada kükredin. Sen konuşurken biz senin üzerine yürüdük mü? Böyle parti liderliği olmaz. Bu politika sana kazandırmaz, gene parlamento dışında kalacaksın" dedi.


Elektrik kesintilerinin her yerde yaşandığını; Antalya ziyaretinde otelde asansörde kaldığını belirten Küçük, tartışmaların usule göre yapılmasını istedi ve "El kol hareketleri yakışmaz, kürsüden her şeyi söyleyelim" dedi.


ÖZGÜRGÜN


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, 400'e yakın personeli bulunan Dışişleri'yle ilgili tasarıların da ivediliğinin şart olduğunu ama bunun en öncelikli görüşülecek anlamına gelmediğini söyledi.


Konuşmaların ardından ivedilik tezkeresi oybirliğiyle kabul edildi.


Meclis daha sonra gündemindeki tasarılara geçti.


(GÜL/HA) EK VERİLECEK-FOTOĞRAFLI


 
11 Haziran 2012 Pazartesi 14:57
Okunma: 547
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu