Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Toplandı (2)

Meclis Toplandı (2)

DP Genel Başkanı Denktaş: "ltb Yönetimi İçin 1 Artı 4 Yıl İçin Seçim Yapalım".

 
 
Meclis Toplandı (2)

KÜÇÜK: "DP OLARAK MİSYONUNUZ DOLDU... BUNA AĞLIYORSUNUZ AMA BU ERİMENİZİ FERYATLARLA DURDURAMAZSINIZ... ERKEN SEÇİME GEREK YOK"

DENKTAŞ'TAN KÜÇÜK'E... "ALLAH'A İNANIYORSAN KALK OY SATIN ALMADIĞINA DAİR YEMİN ET"

Lefkoşa, 28 Ocak 13 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yaşanan gerginlik nedeniyle verilen aranın ardından saat 11.25'te yeniden toplandı.

Meclis Başkanı Hasan Bozer DP Genel Başkanı Serdar Denktaş'ı konuşmasını sürdürmesi için davet ederken, Meclis İçtüzüğü'nün ilgili maddelerini hatırlattı.

"ÜLKE YÖNETİMİNİN BAŞINDAKİLER DE MAHKEME KARARINA UYSUN"

DP Genel Başkanı Denktaş, iç tüzüğe ve yasalara uymaları için ülke yönetiminin başında olan kişilerin de mahkeme kararlarına uyması gerektiğini söyledi. Bu yapılmazsa kendisinin de Meclis iç tüzüğüne ve yasalara uymayacağını; vatandaşların da aynısını söylediğini kaydeden Denktaş, "Bir ikazı yaparken dönüp kendi kendinize de bakın" dedi.

Hükümetin ülkede insan haysiyetini ayaklar altına aldığını; insanların birlik ve dirliği kalmadığını savunan Denktaş, hükümetin yaptığı her işin sonunda sorun çıktığını; ülke geleceği için ortaya herhangi bir şey konulmadığını söyledi.

"İstihdam vaatleriyle büyük UBP'nin yaratılmak istendiğini" savunan Serdar Denktaş, "Memleket küçülmüş, insanımız kahrolmuş ama UBP büyümüş. Bütün gaile bu mu? Gelin halk mahkemesine de görelim, büyüdünüz mü, ufaldınız mı? 'Mahkemeleri takmam' diyorsanız bir gün gelir halk size takar. O gün gelecek, çok uzakta değil" diye konuştu.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, yaşananlardan yüzü kızaran olmadığını ama halkın hükümeti utandırmayı bildiğini söyledi.

LTB sorununun içinden nasıl çıkılacağının muhalefetle konuşulmadığını; bir yıllık süre için seçimin gündeme geldiğini; LTB Meclisi'nde İrsen Küçük taraftarlarının istifa etmediğini kaydeden Serdar Denktaş, tüm bunların küçük oyunlar olduğunu ve büyük UBP yaratılmak istendiğini savundu.

"1 ARTI 4 YIL İÇİN SEÇELİM"

"Gelin 1 artı 4 yıl için seçim yapalım" diyen DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, LTB yönetiminde 5 yıllık süreyle görev yapacak yöneticilerin seçilmesini önerdi.

Parti başkanlarının bir araya gelmesini ve konuyu görüşmesini öneren Denktaş, güven ortamı yaratılmadan hiçbir yere varılamayacağını vurguladı.

Uzun süredir Meclis kürsüsüne çıkmadığını belirten Serdar Denktaş, Meclis Başkanı Bozer'in "toparlayınız Sayın Denktaş" uyarısına da "Hiç toparlanacak bir şey yok, siz toparlanınca toparlanırız" diyerek konuşmasını sürdürdü.

DP Genel Başkanı Denktaş, müdahalelerin hep birlikte reddedildiği bir seçimle demokratik iradenin ne zaman sağlanacağını sordu.

Siyasi transferlere yönelik eleştiriler de yapan Serdar Denktaş, "Yok mu içimizde bu yanlışa dur diyecek birileri?" diye sordu.

Denktaş, "Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir siyaset yoktur. Biz nevi şahsına münhasır bir ülkeyiz mi diyorsunuz? Kim gelirse gelsin değişmez mi diyorsunuz? Değişir. Sizden başka kim gelirse gelsin böyle olmaz. Sizi halka ve Allaha havale ediyorum. İkisine de hesap veremezsiniz" diye konuştu.

BAŞBAKAN KÜÇÜK KÜRSÜDE... "ERİYORSUNUZ.. MİSYONUNUZ DOLDU"

Denktaş'ı yanıtlamak üzere söz alan Başbakan İrsen Küçük, DP Genel Başkanı Denktaş'ın kürsüden acındırmalar yaptığını; zayıflığını kendi bünyesinde arayacağına UBP'ye fatura etmeye çalıştığını söyledi.

Başbakan İrsen Küçük, iki buçuk yılda üç kez istifa etmiş bir hükümetin temsilcisi olduğunu belirttiği Serdar Denktaş'ın hükümeti döneminde yaşananları halkın unutmadığını kaydetti.

"Bu erimenizi feryatlarla durduramazsınız. DP olarak misyonunuz dolmuştur. Bu misyonunuzun dolmasına ağlıyorsunuz" diyen Başbakan Küçük, halkın DP'yi bir daha seçmeyeceğini savundu.

Küçük, DP'nin hükümette olduğu dönemde KIB-TEK'le ilgili Sayıştay raporlarına işaret ederek, "Bunları açmamı mı istiyorsun?" diye sordu.

DP Genel Başkanı Denktaş'ın sütten çıkmış ak kaşık gibi davrandığını ama halk tarafından çok iyi bilindiğini belirten Başbakan Küçük, UBP'ye gelenlerin de gidenlerin de olacağını, bunun doğal olduğunu kaydetti.

"ERKEN SEÇİME GEREK YOK"

"Daha geçen gün Lefke UBP'den istifalar oldu, ben gelip bu kürsüde senin gibi ağladım mı?" diyen İrsen Küçük, 24 milletvekiliyle azınlık hükümeti olarak geldiklerini şimdi 30 milletvekiline ulaştıklarını; erken seçim ihtiyacı olursa UBP'nin mutlaka istişare edeceğini ama bugün için böyle bir ihtiyaç olmadığını söyledi.

"DP'nin 2003'ten beri mum gibi eridiğini, ilk seçimde de söneceğini" belirten Başbakan Küçük, "Ne kadar çırpınsan, sen partini söndürmüşsün, küçülmekte, erimektedir. İlk seçimde sönecek partisin. Bu böyle biline" dedi.

DENKTAŞ YENİDEN SÖZ ALDI

Yeniden kürsüye gelen DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, "Eriye eriye büyümekten son derece mutlu olduğunu" söyledi. Denktaş, "İnsanım adına ağlıyorum" dedi.

"ALLAH'A İNANIYORSAN KALK YEMİN ET"

İnsanlar oy satma noktasından kurtulsun diye uğraştığını belirterek halka "oy satın alma var mı, yok mu" diye sormak istediğini kaydeden Denktaş, Başbakan İrsen Küçük'ün Allah'a inanıyorsa oy satın almadığına dair yemin etmesini istedi. Başbakan Küçük de bu sırada "Tabi ki inanırım" yanıtını verdi.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, DP'nin koalisyon ortağı olduğu dönemlerdeki icraatlarında yanlışları da olabileceğini; UBP ile birlikte meclisin arka koltuklarına da geçtiklerini, demokrasi yara aldığı için ülkeyi gezip hükümeti erken seçime zorladıklarını anlattı.

"SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK DEĞİLİZ... HATAMIZ VARSA MAHKEMEYE VERİN"

UBP'nin iktidarı dönemindeki icraatlarına yönelik eleştiriler yapan Denktaş, "Biz kendimizi sütten çıkmış ak kaşık kabul etmiyoruz tam aksine geçmiş iktidarımızdaki hataları tecrübeye dönüştürüp yararlanıyoruz" dedi.

Bir yanlışları varsa mahkemeye verilmeleri çağrısı yapan ve halkın karşısına aklanmış çıkmak istediklerini" söyleyen Denktaş, "Çünkü biz mahkemeye vereceğiz. Bu memleketi soktuğunuz zararlar konusunda hesap vereceksiniz" diye konuştu.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, "şu anda UBP'nin yaptıklarını yapmamak için de tecrübe edindiklerini, ilk seçimde iktidara geldiklerinde bu hataları yapmayacaklarını" söyledi.

Denktaş, bir milletvekilinin görev dönemi bitmeden başka bir partiye geçmesinin ahlaksızlık ve seçmenlerine saygısızlık olduğunu; görev süresi bitince parti değiştirmenin ise normal olduğunu kaydetti.

KÜÇÜK

Yeniden söz alan Başbakan Küçük, Serdar Denktaş'ın herhalde hafıza sıkıntısı yaşadığını ve geçmişi unuttuğunu belirterek, Dikmen'den Yaşar Güçsav ve Hüseyin Kayım'ın hangi imkanlarla ne yaptığının hatırlanmasını istedi.

DP Genel Başkanı Denktaş ise yerinden "Ne oldu, aklandın mı? Ben diyorum ki geçmişte hatam varsa ders aldım, artık yapmıyorum" dedi. Denktaş, yıllar önce Küçük'le beraber katıldıkları bir toplantıyı ve Küçük'ün nasıl UBP'li olduğunu hatırlamasını istedi.

Konuşmaların ardından 31 Mart'ta LTB Başkanlığı seçimi yapılmasını düzenleyen tasarının komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere oyçokluğuyla kabul edildi.

(GÜL-DOĞ/ŞEB)  EK VERİLECEK

 
28 Ocak 2013 Pazartesi 12:53
Okunma: 618
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu