Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Toplandı (3)

Meclis Toplandı (3)

Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı Oybirliğiyle Onaylandı.

 
 
Meclis Toplandı (3)
KDV (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI GÖRÜŞÜLDÜ, SON OYLAMA HAFTAYA


ÇIRAKLIK VE MESLEK EĞİTİMİ (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARISI GÖRÜŞÜLÜYOR


Lefkoşa, 12 Haziran 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu, "Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın üçüncü oylamasını yaparak oybirliğiyle kabul etti.


Ardından Katma Değer Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı görüşüldü ancak ivediliği olmadığı için son oylaması haftaya bırakıldı. Tasarının görüşülmesi sırasında söz alan milletvekili olmadı.


Meclis Genel Kurulu daha sonra gündemindeki son konu olan "Çıraklık ve Meslek Eğitimi (Değişiklik) Yasa Tasarısı"nı görüşmeye başladı.


Tasarı, ülkedeki mesleki eğitim kuruluşlarından alınan sertifika ve belgelerin denkliğinin Bakanlık tarafından değerlendirilerek sertifika ve belgelere sahip kişilerin kalfalık ve ustalık sınavlarına katılımlarının sağlanması amacını taşıyor.


Tasarıyla ilgili ilk sözü alan CTP Girne Milletvekili Abbas Sınay, tasarıya komitede onay verdiklerini ancak gündemdeki bir diğer tasarı olan Esnafla ilgili tasarıyla,  TC-KKTC vatandaşlarıyla ilgili "ayrımcılığın dik alasının yapıldığını" belirtti.


Kendi isteğiyle gelip vatandaş olanlara bir şey demediklerini ama "her hafta onlarca kişiye vatandaşlık veriliyorsa" Kıbrıs Türk toplumunun söyleyecek sözü olduğunu ifade eden Sınay, "Bu kişiler çıkıp da ayrımcılık yapılıyor demesin. Ayrımcılığın dik alasını kendileri yapıyor. İçlerinde 15-20 gün önce vatandaş yapılmış kişiler vardır. Bu ülkenin geçmişine hiçbir katkısı olmayanların geleceğine de katkısı olamaz" dedi.


Kıbrıs Türk halkının bir kültürü ve kimliği olduğunun iyice bellenmesini isteyen Sınay, Esnaf Yasa Tasarısı'nı eleştirdi.


ADEM: "REŞAT AKAR VE ATA ATUN ALEYHİNE DAVA AÇACAĞIM"


CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Futbol Federasyonu'nu kundaklayanların hangi argümanla bunu yaptığının bilindiğini ifade ederek "KKTC Takımı Kürdistan'da katıldığı turnuva nedeniyle cezalandırılmak istendi; bu gerici ve yobaz çevrelerin bu davranışı kabul edilemez"dedi.


Adem, polisin sıkı çalışmayla bu tür insanları ortaya çıkarmasını istedi.


Sonay Adem, CTP-BG'yi karalamak amacı ile yolsuzluk ve usulsüzlük iddiasında bulunulduğunu belirterek, BRTK ve Kıbrıs gazetesini eleştirdi.


Adem, bu nedenlerden dolayı, geriye dönük olarak CTP-BG aleyhinde yazdıkları yazıları toplayarak Kıbrıs Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Reşat Akar aleyhine dava açacaklarını belirterek, "Sürekli yazdığınız yazıları gelip mahkemede ispat edin. Mahkemede sizinle boy ölçüşmek istiyorum. 'UBP de CTP de aynıdır, tüm politikacılar aynıdır' argümanınızı ispat etmeniz için size olanak sağlayacağım" dedi ve Akar'ı gazeteyi "tetikçi" olarak kullanarak "siyasileri töhmet altında tutmakla" suçladı. Adem, dokunulmazlığının kaldırılmasına da hazır olduğunu belirtti.


Kalkınma Bankası eski Yönetim Kurulu Başkanı Ata Atun'un "yuvarlak cümlelerle CTP'ye saldırmayı meziyet edindiğini, yaptıklarının ahlaksızlık olduğunu" savunarak, onu da mahkemeye ispat etmeye çağıracağını söyleyen  Adem, Atun'un geçmişte yaptıklarına dair bazı iddialarda da bulundu.


Siyasetin temiz, dürüst, ak, pak yürümesi için açık, net, dürüst olmak gerektiğini vurgulayan Sonay Adem, CTP iktidara geldiğinde tüm yolsuzluklara karşı araştırmaları yapacağını söyledi.


"Yetti be artık" diyen Adem, kendisine ve Ahmet Uzun'a yönelik yayınlara tepki gösterdi. Bir avuç memlekette insanların, kimin ne mal olduğunun bilindiğini kaydeden Sonay Adem, "Ortalığa biraz toz duman atıldı ama durulunca insanlar ne olduğunu düşünür" dedi.


Sonay Adem, mal varlığını açıkladığını kaydederek, "Siyasete sıfırla girdim, sıfırla çıkacağım, onun için kimseden korkum yoktur. Açık ve net söylüyorum herkesin de kendi durumunu izah edeceği bir tavrın sergilenmesi lazım. Aksi halde hiçbir yere gidilmez" diye konuştu.


Vatandaşlıklarla ilgili tüm partilerin bir tavır alması gerektiğini kaydeden CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Kıbrıs Türk halkının geleceği için bunların şart olduğunu söyledi.


Sonay Adem, ülkede kooperatiflerin kuruluşlarının yasalarda açıklandığını anımsatarak "Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'nın üzerine şapka gibi geçirilecek Merkez Birliği'nin, Kıbrıs Türk Esnaf Zanaatkarlar Kredi Kefalet Merkez Kooperatifi'ni kurduğunu, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti'nin de, Halk Bankası aracılığı ile bu bankaya para aktaracağını" ileri sürdü.


Adem, TC Lefkoşa Büyükelçisi'ne atfen, "Bir ülkedeki birliklerin kuruluşunu dağıtma hakkına sahip değilsiniz. 'Ben istediğimi yaparım, para bendedir' diyerek memleketin içişlerine karışamazsınız. Bunu kabul etmiyoruz. Bu Sayın Büyükelçi'nin bir tasarrufu mu, yasa AK Parti'nin görüşü mü? Bu memlekette ırkçılığı protesto hesabı ile orta yere çıkanların yayınladıkları bildiride veya ilanda bizi Türk milliyetçiliğini altında ezmelerine fırsat vermeyiz" dedi.


Aftan yararlananlarla ilgili rakamlar veren Sonay Adem, 4 bin 554 kaçak kişinin nerelerde saklandığının İçişleri Bakanlığı'nca araştırılması gerektiğini ama Bakan Nazım Çavuşoğlu'nun bu tür sorulardan kaçmak için Meclis'e de gelmeyip saklandığını savundu.


Sonay Adem, Çıraklık ve Yetişkin Eğitimi Merkezi'ne Eğitim Bakanlığı'nın destek vermediğini, okulda yeterli pratik eğitim olmadığını, bakanlığın sorumluluklarını yerine getirmediğini savundu. Adem, Eğitim Bakanı'nın bu okulu hiç ziyaret etmediğini de belirtti.


Adem, çıraklık eğitimiyle ilgili doğru düzenlemelere partisinin destek vereceğini söyledi.


Adem'in ardından TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli söz aldı.


(GÜL/ÖK) EK VERİLECEK


 
11 Haziran 2012 Pazartesi 15:34
Okunma: 551
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu