Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Toplandı (3)

Meclis Toplandı (3)

Havalimanları Ve Limanlar (Ücretleri) Yasa Tasarısına İvedilik Alınırken De Ercan'ın Özelleştirilmesiyle İlgili Konular Tartışıldı.

 
 
Meclis Toplandı (3)
TATAR: "HAVALİMANI VE LİMANLARDAKİ ÜCRETLER ULUSLARARASI STANDARTLAR GEREĞİ DÜZENLENİYOR"


SOYER: "ERCAN İHALESİNDE 4 YIL GELİR PAYLAŞIMI YOK"


KALYONCU: "HÜKÜMET ÜLKENİN KURUMLARINI PEŞKEŞ ÇEKİYOR"


ARABACIOĞLU: "HÜKÜMETİN AMACI GÜNÜ KURTARMAK"


EMİROĞLULARI: "DEĞER TESPİT KOMİSYONU'NUN ÇALIŞMASI VE RAPOR HAZIRLAMASINA KADAR ÖZELLEŞTİRME DURSUN... BU ACELE SİZİ YANLIŞA, BİZİ ENDİŞEYE SEVK EDİYOR"


SANER: "ŞU ANDA HER YOLCU 39 TL YANİ 16. 9 EURO VERGİ ÖDÜYOR... YENİ DÜZENLEMEYLE 15 EURO OLACAK... ÇOCUK VE ÖĞRENCİLER DE ÖDEYECEK"


Lefkoşa, 18 Haziran 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda "Havalimanları ve Limanlar (Ücretleri) Yasa Tasarısı"nın komitede ivedilikle görüşülmesine dair Başbakanlık tezkeresi muhalefetin katılmadığı oylamada UBP'lilerin oylarıyla ve oybirliğiyle kabul edildi.


Lehte söz alan Maliye Bakanı Ersin Tatar, tasarıyla bazı uluslararası standart ücretlerin gündeme getirildiğini, daha önce Anayasa'ya aykırı olduğu savunulan bir yasa uygulandığını söyledi. Tatar, yeni yasayla örneğin limanda akaryakıt istasyonu varsa, bunun vergi ödeyeceğini belirtti.


Tasarıda, yolculardan alınan ücretlerle ilgili de düzenlemeler bulunduğunu, tümünün uluslararası standartlar gereği olduğunu kaydetti.


Tatar, tasarıyla devletin gelirlerinde artış olmasını beklediklerini söyledi.


Ercan'daki özelleştirmenin uluslararası standartlara uygun bir havalimanı yaratmayı amaçladığını belirten Maliye Bakanı Ersin Tatar, devletin özelleştirmeden bu yatırımları yapabilecek durumu olmadığını ifade etti.


Bu sırada, Bakan Tatar'la, kendisine soru soran CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer arasında tartışma yaşandı.


SOYER: "4 YIL GELİR PAYLAŞIMI YOK"


Daha sonra söz alan Soyer, Ercan Havalimanı'nın farklı bir konumu bulunduğunu; özelleştirmeyle peşin 250 milyon lira para alınacağını, bu paranın bütçe açığına gideceğini; ancak daha sonraki 4 yıllık sürede gelir paylaşımı olmayacağını söyledi.


Soyer, 4 yıl süreyle gelir elde edilmeyeceği farkının halktan gizlenemeyeceğini ifade etti.


Ülkede daha sonraki yıllarda da insanların yaşayacağına işaret ederek, "Ondan sonra neyi satacağız? Selimiye Camii'ni mi?" diye soran Ferdi Sabit Soyer, insanların bu konuları konuşması gerektiğini belirtti.


Soyer, Telekomünikasyondaki durumun farklı olduğunu ifade ederek, Ercan'ın bu yılın bütçe açığını kapatıp 13. maaşları ödeyebilmek uğruna özelleştirileceğini savundu.


Özelleştirmelerde elde edilen gelirin, başka alanlarda üretimin geliştirilmesi için kullanılması gerektiğini vurgulayan CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Ercan'daki özelleştirmede tek gailenin bütçe açığını kapatmak olduğunu ileri sürdü.


KALYONCU


CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Meclis kürsüsünün bakanlarca sürekli yalan söylenmek için kullanıldığını savundu ve iki bakanın farklı şeyler söylediğini, sıkıştıkça yalana başvurduğunu iddia etti.


Kalyoncu, "Hani şeffaflık, açıklık, demokrasi?" diye sordu.


Ercan'ın neden 25 yıllığına özelleştirileceğini soran Ömer Kalyoncu, ortada hiçbir rapor olmadan karar alındığını belirtti.


Ömer Kalyoncu, özelleştirmelerle hükümetin ülkenin kurumlarını peşkeş çektiğini öne sürdü.


ARABACIOĞLU


DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, Ercan'da  4 yılda 350 milyon Euro'luk bir ihaleden bahsedildiğini ifade ederek, bugünkü verilere göre aylık ve yıllık gelirin ne olduğunu sordu.


Hükümetin amacının teminat parasını alıp günü kurtarmak olduğunu savunan Arabacıoğlu, kimsenin bu yatırımı hayır için yapmayacağını aylık ve yıllık getirisinin ne olacağının açıklanması gerektiğini kaydetti.


Belediyelerin hiç bir partinin malı olmadığını da belirten Arabacıoğlu, bir düzenleme yapılacaksaydı zamanlamanın yanlış olduğunu ifade etti.


Arabacıoğlu, kırsal kesim belediyelerinde çok ciddi sorunlar olduğunu ifade ederek, 2-3 belediyeyle ilgili düzenleme yapılmasını samimi görmediğini söyledi.


Belediyelerle ilgili çalışmanın zamanlamasının yanlış olduğunu yineleyen Arabacıoğlu, ayrıca eksiklikler bulunduğunu ifade etti ve buna onay vermelerinin mümkün olmadığını kaydetti.


EMİROĞLULARI


TDP Milletvekili Mustafa Emiroğlları da, parti olarak bu şekilde özelleştirmeye karşı olduklarını vurguladı.


İhale bitmesine yakın Değer Tespit Komisyonu oluşturulduğunu belirten Emiroğluları, ihale açıldıktan sonra kural konulamayacağını anımsattı.


Özelleştirmenin durdurulmasını, Değer Tespit Komisyonu'nun çalışmasıyla hazırlanacak rapordan sonra ele alınmasını isteyen Emiroğluları, "Bu acele sizi yanlışa, bizi de endişeye sevk ediyor" dedi.


"Sizin yaptığınız özelleştirme değil peşkeştir" diyen Mustafa Emiroğluları, Telekomünikasyondaki özelleştirmeye değinirken, Türkiye'ye (Türk Telekom'a) var olan borçların ödenip ödenmediğini sordu.


Mustafa Emiroğluları, şeffaf, hesap verebilir bir ihale yapılması gerektiğini ama ihaleden sonra Değer Tespit Komisyonu kurulduğunu ve bazı yasaların geçirilmeye çalışıldığını anlatarak, "Göreceksiniz ki bu ihale firmanın istediği şekilde sonuçlanacak" dedi.


SANER: "YOLCULARIN ÖDEDİĞİ VERGİ 16.9 EURO'DAN 15 EURO'YA"


Lehte söz alan ve konuşmaları yanıtlayan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, şu anda KKTC'den çıkan her yolcunun 39 TL vergi verdiğini; bunun 16.9 Euro yaptığını; yolcu ücretlerinde tavan 15 Euro belirlemekle rakamın 2 Euro kadar düşmüş olacağını anlattı.


Bakan Saner, yarım ücret alınan öğrencilerden ve çocuklardan da bundan sonra tam ücret alınacağını ancak çocuk ve öğrencilerin, yolcuların toplamında sadece yüzde 10-15 pay tuttuğunu bildirdi.


2010'da Ercan'ın 35 milyon TL, 2011'de 51 milyon TL gelir elde ettiğini; yolcu sayısında ise 2000'den bugüne yüzde 188 artış görüldüğünü anlatan Saner, kardan değil cirodan pay alacaklarını vurguladı.


Ersan Saner, Ercan'daki ihalede 4 yıllık yatırım süresi verildiğini kaydederek, ilgili firmanın 3 yıl bina için, 4. yıl da yeni pist için yatırım yapacağını anlattı.


ALETLİ İNİŞ SİSTEMİ 20 TEMMUZ'DA


Saner, Ercan'da aletli iniş sisteminin açılışının 20 Temmuz'da yapılacağını; şu anda devam eden işlemlerin bununla ilgili olduğunu; özelleştirmeyle ilgili olmadığını açıkladı.


TELEFONDA LİBERALLEŞME


Telekomünikasyon Dairesi'nin AB'yle imzalanan liberalleşme çalışmaları gereği özelleştirileceğini; peşkeşin söz konusu olmadığını kaydeden Bakan Saner, Türkiye'de yap-işlet-devret modeliyle yapılan özelleştirmelerden örnekler verdi.


Ersan Saner, Ercan ihalesinde devletin sadece ciro paylaşımında yer alacağını; maliyete karışmayacağını belirtti.


TÜRK TELEKOM'A BORÇLAR


Saner, Türk Telekom'a KKTC'nin borçlarının yapılandırıldığını; 52 milyon dolarlık ikinci borçla ilgili de görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.


"Havalimanları ve Limanlar (Ücretleri) Yasa Tasarısı"nın ivediliğinin oylanacağı aşamada muhalefet milletvekilleri nisap yoklaması istedi ve dışarı çıktı.


Böylece oylamaya sadece UBP'li milletvekilleri katıldı ve tezkere oybirliğiyle geçti.


Yapılan ek sunuşla, İdari ve Sosyal İşler Komitesi'nde UBP Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu yerine UBP Milletvekili Ahmet Çaluda'nın görev yapacağı bilgiye getirildi.


Meclis daha sonra Elektrik İnkişaf Yasa Önerisi'nin ivediliğini görüşmeye başladı.


(GÜL/HA) EK VERİLECEK


 
18 Haziran 2012 Pazartesi 15:25
Okunma: 609
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu