Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Toplandı (3)

Meclis Toplandı (3)

Tak Bütçesi Oy Çokluğuyla Kabul Edildi.

 
 
Meclis Toplandı (3)
ÖZGÜRGÜN: "TAK ÇALIŞANLARI ÖZVERİYLE ÇALIŞIYOR... YENİ YASAYLA ÇALIŞANLARA SOSYAL GÜVENLİK SAĞLANDI"


"YENİ YASA ÇOK MODERN BİR YASA... TAK YASAL ANLAMDA ÇOK CİDDİ BİR YAPISAL ZEMİN KAZANDI. ÖYE BİR YASA YAPTIK Kİ, BANA BAĞLI OLMASINA RAĞMEN, İSTESEM DE MÜDAHALE EDEMEM... YETKİM YOK..."


Lefkoşa, 25 Haziran 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu, Türk Ajansı Kıbrıs'ın (TAK) 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı oy çokluğuyla kabul etti.


Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan'ın, oyçokluğuyla kabul edilen komite raporunu sunmasından sonra söz alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, devletin bütçesi sağlıklı temellere oturursa, kurumların da sağlıklı temellere oturabileceğini söyledi.


Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın söyledikleriyle, yaşanan gerçekler konusunda değerlendirmeler yapmak istediğini ifade eden Yorgancıoğlu, söylenenlerin gerçek olmasını çok istediklerini belirtti.


Yorgancıoğlu, Merkez Bankası'nın üç aylık raporuna göre banka mevduatlarında önemli oranda azalma varken Beşir Atalay'ın nasıl istikrarlı büyümeden bahsettiğini sordu.


Rapordan başka rakamlar da veren CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, esnaf kan ağlarken, iş adamları şikayetçiyken, halk geçinemezken ekonomik iyileşmeden söz edilemeyeceğini söyledi.


Özkan Yorgancıoğlu, bankaların tahsili geciken alacaklarının yüzde 3.5-4 arttığını; zaten likit sıkıntısı olduğunu, bankalarda tedbir alınmazsa daha da büyük sıkıntı yaşanacağını kaydetti.


Tüm sektörlerde yaşanan sıkıntılardan örnekler veren Yorgancıoğlu, böylesi bir yapıda ekonomik istikrardan söz eden Atalay'ın sözlerine "beni övüyor" diye sevinen hükümetin, halkın ne düşündüğüne bakmasını istedi.


"Hükümetin ve Beşir Atalay'ın söyledikleriyle hayatın gerçekleri uyuşmaz" diyen Yorgancıoğlu, ülke dışından gelenlerin ne kadar iyi niyetli olsalar da ülke gerçeklerini bilmediğini ve söylendiği kadar bildiklerini ifade etti. Yorgancıoğlu, "Artık bu ülkenin içişlerine karışmasınlar" dedi.


CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, hükümeti istikrarlı tavır takınmaya çağırdı ve aksi halde halkın hükümeti affetmeyeceğini söyledi.


ADEM


CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, hasta bir vatandaşın feryadını duyuran Havadis gazetesini kutlayarak hükümetin konuyla ilgileneceğine inandığını söyledi.


Adem, Euromed firmasına İngiltere'den gelen bir yük içinde manifestoda adı geçmeyen bazı ürünler için Gazimağusa gümrüğünce polisin çağrıldığını; şirket direktörü İbrahim Korhan'ın tutuklandığını ve basında yer alan haberlerde sanki büyük bir uluslararası kaçakçılık yapmış gibi haberler yazılmasını ise eleştirdi. Adem, söz konusu maddenin Kentucky tozu çıktığını ve Korhan'ın suçsuzluğunun anlaşılarak serbest kaldığını hatırlattı.


Adem, suçları sabit olmadan yargısız infaz yapılarak yazılan haberlerde insanların zan altında bırakıldığını, kendilerinin ve ailelerinin, işlerinin zarar gördüğünü kaydederek, çok dikkat edip ahlaki normları aşmamak gerektiğini vurguladı.


Polisin, tutukluyken İbrahim Korhan'a şiddet uyguladığını savunan Adem, morlukları geçene kadar da tutuklu bırakıldığını söyledi.


Güvenlik Kuvvetleri Komutanı'nı da göreve çağıran Sonay Adem, "Polisin sivil idareye bağlanmasını arzu eden, mücadele eden biri olarak açık ve net söylüyorum ki GKK Bu örgütü sahiplendiği sürece birinci derecede sorumlu kendisidir" dedi.


Adem, UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu'nun, İbrahim Korhan'ın tutuklanmasıyla ilgili Volkan gazetesine verdiği demeci de eleştirdi.


Adem, etik düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyledi.


"Memleket yanarken aynanın karşısında veya yangını seyrederek taranıyorsanız size bir şey diyemem ama size diyorum ki memleket yanar. Bu ülkede en itibarlı sermayedarların çekleri bile geri dönüyor. İş adamlarımız çok kritik pozisyondadır" diyen Adem, küçük esnaf ve zanaatkarın durumunu izah etmeye ise hiç gerek olmadığını belirtti.


Sonay Adem, LTB'de yaşanan sorunlara çare bulunamamasını eleştirerek, sorunların arkasında UBP olduğunu savundu.


Adem, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun 10 milyon sterlin borçlanmanın altında imzası bulunduğunu ve olayın müsebbibi olduğunu öne sürdü.


Adem, belediyelerin borçlanması konusunda Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Yasası'nın uygulanmasını ve yeni borçlanmalara izin verilmemesini istedi.


Sonay Adem, konuşmasının Ertuğrul Hasipoğlu'nun İbrahim Korhan'la ilgili Volkan gazetesindeki demecini eleştirdiği bölümde sürerken BRT yayınında bir süre sesin kesildiğini iddia etti.


HASİPOĞLU


Yanıt hakkını kullanan UBP Genel Sekreteri, Gazimağusa Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu, "Ben İbrahim Korhan'ı kesinlikle itham etmedim" dedi.


Korhan'ı çok iyi tanıdığını, eğer yaptıysa cezasını çekmesi ve CTP'nin de ihraç etmesi gerektiğini söylediğini belirten Hasipoğlu, demecinde kötü bir şey olmadığını belirtti.


Yeniden söz alan CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Volkan gazetesinin söylediklerine inanarak demeç verdiğini belirterek, karşıda bir CTP'li var diye, yıpratmak amacıyla, olayın ne olduğunu anlamadan konuşulduğunu savundu.


Adem, 10 kiloluk Kentucky tozunu uyuşturucu diye yakalayan polisin başarı değil fiyasko yarattığını; yapılanlarla 14 kilo uyuşturucunun nere gideceğinin ortaya çıkmasının engellendiğini iddia etti..


KALYONCU


CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, haber ajansı olan TAK'ta mesleği habercilik olan insanların çalışması; alınan elemanların da bu konuda eğitim görenlerden seçilmesi gerektiğini söyledi.


Kalyoncu, TAK Yasası'ndaki şartlara haiz olmayan kişilerin istihdam edildiğini; UBP döneminde alınan sözleşmelilerin bazılarının da habercilikle ilgili eğitim görmediği halde kadrolanacağını belirtti.


TAK'ta kimlerin çalışabileceğinin yasada yer aldığına işaret eden Ömer Kalyoncu, şimdi 6 kişilik münhal bulunduğunu belirterek, ajansın yönetim kurulu başkanına yönelik eleştirilerde bulundu.


Başsavcılık'tan bu konuda görüş istenmesi üzerine muğlak bir yanıt verildiğini belirten Ömer Kalyoncu, Eğitim Bakanlığı'na 30 geçicinin istihdamının da yasadışı olduğunu söyledi.


Ajansta terfilerin yapıldığını ama amir olanların bu mevkiinin maaşını alamadığını, çünkü yasal değişiklik gerektiğini; bunun da önceden düzenlenmesi gerekirken yapılmadığını ve diğer terfi alanların yasadaki hizmet şemasına uygun çalıştırılmadığını ve çalışanların huzursuz olduğunu kaydeden Kalyoncu, hak ve adalet duygularına ve yasalara uygun olmayan işler yapıldığını savundu.


SOYER


CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, TAK'ta muhabirliğin zor olduğunu, zor bir görev yapıldığını ama haberlerin yayınında denge olmadığını söyledi.


Son zamanlarda BRT'de ve TAK'ta manipülatif haberler yayımlandığını iddia eden Soyer, son 9 ayda BRT'de sivil toplum örgütü, gazeteci, bakan ve milletvekillerinden kimlerin davet edildiğiyle ilgili bilgi istediğini kaydetti. BRT'de çok bariz bir güdümlü yayıncılık yapıldığını ve topluma yazık edildiğini öne süren Soyer, TAK'ta haberlerin süzgeçten geçirildiğini ve haberlerde muhabirlerin değil yönetici konumdakilerin etkili olduğunu belirtti.


Soyer, TAK hizmetlerinin ücretsiz verilmesinin ve basında yer alan haberlerde TAK mahrecinin kullanılmamasının doğru olmadığını söyledi.


Soyer, Kıbrıs'ı ciddi şekilde etkileyen bölgedeki gelişmelerin daha iyi takibi için TAK'ın, Enformasyon Dairesi'yle işbirliğine gitmesi gerektiğini öne sürdü.


Soyer, TAK'ın medyayla ilişkilerini düzenlemesi, haberlerini kullanan yayın organları kaynak göstermiyorsa uyarabilmesi ve emeğe saygıyı gösterilmesini istemesi gerektiğini ifade etti.


Ülke gündeminin UBP kurultayı olamayacağını belirten Ferdi Sabit Soyer, LTB'nin ve ülkenin içinde bulunduğu felaketin ise UBP'yi ilgilendirmediğini savundu.


CTP Gazimağusa Milletvekili Soyer, hükümetin yanlışları yüzünden Türkiye ile ilişkilerin bozulduğunu savunarak, ülkenin temel meselelerinin meclisin de tatile girmesiyle kalacağını; törenler ve ağırlamalar aylarına girileceğini, memleketin de çıkmaza sürüklendiğini savundu.


Soyer, Dome Hotel ve Saray Otel'deki gelişmeleri değerlendirerek, Koop Süt'te de, Dome Hotel benzeri olumlu bir adım atılması, çalışanların ortaklığına fırsat verilmesi gerektiğini söyledi.


ÖZGÜRGÜN


Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, görüşülmekte olan TAK bütçesinin ilk kez meclisten geçtiğine işaret ederek, bu uygulamanın yeni yasadan doğduğunu söyledi.


Yeni yasanın çok modern bir yasa olduğuna işaret eden Özgürgün, TAK'ın yasal anlamda çok ciddi bir yapısal zemin kazandığını belirtti. TAK'ın sorunları bulunduğunu ve bunların devam ettiğini kaydeden Özgürgün, yeni yasayla, ana muhalefetin ilk kez yönetim kurulunda görev aldığını söyledi. Özgürgün, "Öye bir yasa yaptık ki, bana bağlı olmasına rağmen, istesem de müdahale edemem... Yetkim yok..." dedi.


Hüseyin Özgürgün, münhallerle ilgili sıkıntılara da değinerek, sınavın, Başsavcı ve uzmanlardan alınan görüş doğrultusunda durdurulduğunu söyledi. Özgürgün, yasanın iyi analiz edilmesi halinde TAK'ta kimin çalışıp, kimin çalışmayacağının anlaşılır olduğunu kaydetti.


Yasa yapılırken, terfi alanların maaşlarında artış almasını sağlayacak düzenlemenin gözden kaçtığını kaydeden Özgürgün, bu durumla ilgili yasal düzenleme çalışmasının başlatıldığını belirtti.


Özgürgün, TAK'ın basın açısından önemine vurgu yaparak, ajanstan alınan haberlerde TAK logosunun kullanılması konusundaki hassasiyete aynen katıldığını, gerekmesi halinde kendisinin bu yönde girişim yapabileceğini söyledi.


Basına verilen hizmetten ücret alınması konusuna değinen Özgürgün, yönetim kurulunun bu yönde atacağı her türlü adıma destek vereceklerini belirtti.


Özgürgün, TAK çalışanlarının özveriyle çalıştığına işaret ederek, yeni yasayla çalışanlara sosyal güvenlik sağlandığını kaydetti.


Genel kurul daha sonra Türk Ajansı Kıbrıs'ın (TAK) 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı madde madde görüşüp, oyladı. CTP ve TDP milletvekillerinin ret oyu kullandığı oylama sonunda bütçe, oy çokluğuyla kabul edildi.


(GÜL-FEZ/HÖ)


 
25 Haziran 2012 Pazartesi 16:52
Okunma: 545
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu