Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Toplandı (3)

Meclis Toplandı (3)

Yorgancıoğlu: "askerlik Tartışmaları, Koşullar Göz Önünde Tutularak Yapılmalı".

 
 
Meclis Toplandı (3)
ÇAVUŞOĞLU, SERBEST LİMAN'DAKİ KİRLİLİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLARI MECLİS KÜRSÜSÜNDEN GÖSTERDİ VE BİLGİ İSTEDİ


BAKIRCI: "AZ LAF ÇOK İŞ İLKESİYLE ÇALIŞIYORUZ"


ULUÇAY: "MEHMETÇİK BELEDİYESİ'NİN MİZAN HESAPLARINI ÜYELERE SUNDUK... HERKES SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMELİ"


Lefkoşa, 31 Ekim 13 (T.A.K.): Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, askerlik süresinin kısaltılması ve profesyonel askerliğe geçiş gibi tartışmaların, ülkenin koşulları göz önünde tutularak yapılmasını istedi.


Yorgancıoğlu, elektrik sorununun sadece fiyatlar üzerinden tartışılmaması gerektiğini, alternatif enerjilerin düşünülmesi gerektiğini kaydederek, "Bugün maliyetinin altında satıldığı da bir gerçek" dedi.


ÇAVUŞOĞLU HÜKÜMET İCRAATLARINI YORUMLADI


Cumhuriyet Meclisi'nde, UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, hükümet icraatları konulu konuşmasında, önce askerlik konusuna değindi. Nazım Çavuşoğlu, bir gazete haberine göre Başbakan'ın açıklamalarının sürenin kısalacağına dair umut vermediğini kaydetti.


Profesyonel askerliğin tartışılabileceğini; bunun işsizlik sorununa çözüm getireceğini bildiklerini ancak çok ciddi bir hazırlıktan sonra olabileceğini söyledi.


"Bana göre profesyonel askerlikte en kolay taraf, parasal boyuttur" diyen Çavuşoğlu, eğer profesyonel askerliğe geçilecekse, herkesin elini taşın altına koyacağını belirtti.


Nazım Çavuşoğlu, Gazimağusa Serbest Liman'daki PortİSBİ'nin getirttiği çimentoların yarattığı çevre ve sağlık sorunlarını daha önce gündeme taşıdığını hatırlatarak, yine serbest limandaki alkollü içkilerin de akıbetini sordu. Çavuşoğlu, halk adına bu konuda neler yapıldığını bilmek istediğini vurguladı.


Meclis kürsüsünden bazı fotoğraflar gösteren ve Serbest Liman'a sızan, çamur gibi etrafa yayılan maddenin ne olduğunu soran Çavuşoğlu, herkesin çevreye duyarlı göründüğünü ancak kaçak manifestolarla, beyan edilmeden bazı ürünlerin ülkeye girdiğini savunarak, hükümetin tutumunun, araştırmasının, gelinen aşamanın ne olduğunu çok merak ettiğini söyledi.


Nazım Çavuşoğlu, yapıcı muhalefet yapacaklarını söylediklerini, 15 gün önce de serbest limandaki sorunu gündeme getirdiklerini ancak halen kendisinin ve kamuoyunun bilgilendirilmemesinden endişe duyduğunu ifade etti.


Belediyelerin sorunlarının da bıraktıkları yerde durduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Mehmetçik'te 2 aydır belediye grevinin sürdüğünü; insanların çöplerini her yere attığını; bölgede büyük bir çevre sorunu yaşandığını belirterek, hükümetin ne yapmayı planladığını sordu.


UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, 3. aya giren grev sürerken, "gözden ırak olduğu için Mehmetçik'teki soruna çare bulmayan" hükümeti eleştirdi ve bölgenin turizm bölgesi de olduğuna dikkat çekti.


Mehmetçik Belediyesi'nde, başkanın durumundan dolayı çok ciddi sıkıntılar olduğunu; Belediyeler Yasası'nın da durumu tıkadığını belirten Çavuşoğlu, yasada değişikliğin ivedilikle Meclis'e getirilmesini istedi. "Toplumun hakları, bir kişinin hakkından önemsiz değildir" diyen Çavuşoğlu, yasa değişikliği için bir gün bile kaybetmemek gerektiğini düşündüğünü söyledi.


Nazım Çavuşoğlu, hükümetin "kamu reformu" vaadine değinirken, "Hükümet minareden atıyor, milletvekilleri aşağıya inip tutuyor" dedi. Bazı teknik dairelerde siyasete bulaşmadan işlerin yürütülebileceğini kaydeden Çavuşoğlu, tüm müdürlerin değiştirilmesine gerek olmadığını; kendi hükümetleri döneminde de CTP/BG döneminde atanmış müdürlerin görev yaptığını belirtti.


Ekonomik paket tartışmalarına değinirken, maaş tartışmalarının nedeninin elektrikte özelleştirme olup olmadığının halka açıklanması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, İlahiyat Koleji için "farelerin tuzağa yakalanması için konulmuş peynir" benzetmesi yaptığını savunduğu bakanın bugün de halen öyle mi düşündüğünü sordu.


YORGANCIOĞLU: "ASKERLİK TARTŞMALARI KOŞULLAR GÖZ ÖNÜNDE TUTULARAK YAPILMALI"


Konuşmaları yanıtlayan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, bir gazetecinin sorusu üzerine, Bakanlar Kurulu'nun gündeminde askerlik konusunun olmadığını söylediğini; bunun hükümetin gündeminde olmadığı anlamına gelmediğini belirtti.


Askerliğin gençlerin önünde bir sorun olduğunu ifade eden Başbakan Yorgancıoğlu, insanların askere gitmemek için ülkeden kaçtığını, eğitimini uzattığını; ancak bu konuda çalışma yaparken belirli koşulları göz önünde tutmak gerektiğini söyledi.


Profesyonel askerlik konusunu da hükümette görüştüklerini ancak bu uygulamaya geçilecekse bile sorunları çözmek gerektiğini anlatan Yorgancıoğlu, "Bu Meclis'ten çok yasa geçirdik, sonra parmaklarımızı ısırdık" dedi.


Meslek eğitimi için de askerlik süresinin kısaltılması gerektiğini belirten Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Güney Kıbrıs'taki gençlerin ise üniversite öncesi 2 yıl askerlik yaptığını hatırlattı.


Kıbrıs sorunu çözümlenmezse, askerlik sorununun profeyonelliğe de geçilse, süresi de kısaltılsa mutlaka yaşanacağını kaydeden Başbakan Yorgancıoğlu, askerlikle ilgili tartışmaların koşulları bilinerek yapılması gerektiğini anlattı.


"ELEKTRİK MALİYETİN ALTINDA SATILIYOR"


Yorgancıoğlu, elektrik sorununun sadece fiyatlar üzerinden tartışılmaması gerektiğini, alternatif enerjilerin düşünülmesi gerektiğini kaydederek, "Bugün maliyetinin altında satıldığı da bir gerçek" dedi.


Başbakan, yeni fiyatları belirlerken ekonomiyi de, dar gelirlileri de düşünmek zorunda olduklarını vurguladı.


Hala Sultan İlahiyat Koleji konusuna değinen Özkan Yorgancıoğlu, bu noktaya gelinmesinde UBP döneminde atılan imzanın etkisi olduğunu, UBP'nin de kendi kendini sorgulaması gerektiğini söyledi.


BAKIRCI: "AZ LAF ÇOK İŞ"


Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı da yanıt konuşmasında, "az laf çok iş" ilkesiyle çalıştıklarını; yerinde incelemelerle hataları yerinde görüp gerekeni yapmaya çalıştıklarını söyledi.


Gazimağusa Limanı'ndaki ve Serbest Liman'daki kirli yükler konusunda incelemeler yaptıklarını kaydeden Bakırcı, Nazım Çavuşoğlu'nun gösterdiği kirliliklerin testlerinin yapıldığını; bunların "demir kesme yağı" olduğunun saptandığını bildirdi.


Bakırcı, sorumluluğu olmadığı halde Mehmetçik Belediyesi'ndeki grev konusuyla ilgilendiğini, çevre kirliliği yaratanlara ceza verilebileceğini ancak bakanlığın çöp toplama kamyonu gibi ekipmanları olmadığını söyledi.


Bakırcı, Mehmetçik'teki sorunun UBP hükümeti döneminden kalma bir sorun olduğunu da ifade etti.


Bakırcı, İTÜ yetkililerinin, üniversitenin Yenierenköy'deki arazisiyle ilgili sıkıntısı aşılınca, rektörlüğün burada kurulacağını söylediklerini kaydetti.


Çevre konusunda, CMC, limanlar, filtreler gibi çeşitli sorunlara da değinen Balırcı, "Ya toplum olarak yapacağız, ya yapacağız. 2014 yılında da hükümetlerin yıllardır halledemediği eşekler konusunu çözeceğiz" dedi.


ULUÇAY: "MEHMETÇİK BELEDİYESİ'NİN MİZAN HESAPLARINI ÜYELERE SUNDUK"


Mehmetçik Belediyesi'ndeki sorun konusunda kürsüye gelen İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, bu konuda toplantılar yaptıklarını, birçok konuda mutabık kaldıklarını ancak belediye meclisi ile belediye başkanı arasındaki sorun yüzünden sıkıntıların çözülemediğini anlattı.


Belediyedeki soruları masaya yatırarak, yol haritası çıkarıp kendilerinin üzerlerine düşeni yaptıklarını ifade eden Uluçay, 1.5 yıllık mizan hesaplarının çıkarıldığını ve meclis üyelerine iletildiğini; üyelerin bunları incelemesinden sonra yine toplanacaklarını bildirdi.


Uluçay, herkesin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirterek, belediye başkanı ile meclis üyeleri arasındaki sorunun 2011'den beri sürdüğünü kaydetti ve "Bizim sorunumuz belediye başkanı ile üyeler arasındaki sorun değil belediyenin hizmet verememesi, halkın hizmet alamamasıdır" dedi.


Bayram döneminde çalışanlara Başsavcılık'tan görüş alarak, katkı payından bir aylık maaş ödemesi yapıldığını ifade eden Teberrüken Uluçay, tarafların yine bir araya gelerek sorunun çözülmesini istediklerini; eğer belediye başkanı ve meclis üyeleri bir araya gelip sorunu çözmezse kendilerinin de üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti.


Yeniden söz alan UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, hükümetin ne kadar iş, ne kadar laf ürettiğini yakından takip edeceklerini söyledi.


(GÜL/ÖK)   EK VERİLECEK


 
31 Ekim 2013 Perşembe 13:34
Okunma: 793
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu