Ana Sayfa » Kıbrıs » MECLİS TOPLANDI (4)

MECLİS TOPLANDI (4)

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında Yenierenköy Belediyesi'nin 2007-08 Mali Yılları Kesin Hesap Denetimi Raporu da ele alındı.

 
 
MECLİS TOPLANDI (4)

YENİERENKÖY  VE ALSANCAK BELEDİYELERİYLE İLGİLİ KESİN HESAP DENETİMİ RAPORLARI ELE ALINDI

Lefkoşa, 20 Haziran 17 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında Yenierenköy Belediyesi'nin 2007-08 Mali Yılları Kesin Hesap Denetimi Raporu da ele alındı.

Raporu, Sayıştay Komitesi Başkanı Teberrüken Uluçay okudu.

HAMZAOĞULLARI

Ardından konuşan CTP milletvekili Biray Hamzaoğulları, belediyenin köylerle birleşirken, fazladan alınan işçiler ve yetkisiz borçlanmalar nedeniyle battığını söyleyerek, 2007-08'e ilişkin raporların ancak bugün okunduğunu belirtti.

Hamzaoğulları, belediyenin batmasında denetimsizliğin de büyük rolü bulunduğunu kaydetti.

Belediye çalışanlarına iki aylık maaş ödendiğini ancak sorunun çözülmediğini söyleyen Hamzaoğulları, "sorunu kim çözecek bilemiyorum" dedi.

ULUÇAY

Komite Başkanı, CTP milletvekili Teberrüken Uluçay, belediyenin düzeltme yaptığı ancak devamını getiremediğini kaydetti.

Aşırı personel istihdamı ile başlangıç yaparak sıkıntıların büyüdüğünü söyleyen Uluçay, yapılan borçlanmaların da sorunu artırdığını kaydetti.

Uluçay, son dönemde yapılan yasa üzerine borçlanma girişimlerinin Borç Yönetim Kurulu'nun onayına tabi olduğunu söyledi.

ATAOĞLU

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, belediyede sıkıntılar yaşandığını, sorunların devam ettiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Denktaş ile birlikte belediye çalışanları ile görüştüklerini ve iki aylık maaşların personele ödendiğini dile getiren Ataoğlu, soruları aşmak adına çalışma yapıldığını kaydetti.

Daha sonra Sayıştay Komitesi'nin Birleştirilmiş Alsancak Belediyesi'nin 2006-08 Mali Yılları Kesin Hesap Denetimi Raporu görüşüldü.

ŞAHALİ

Raporun görüşülmesi sırasında söz alan CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, raporların devamında neler yapıldığının önemli olduğunu, denetiminin yapılmadığını ifade etti.

Şahali, her işlemin kendi özelinde değerlendirilerek, gerekli işlem yapılması gerektiğini, müeyyide olmadığı için kurumların yönetimlerinin yöneticilerin inisiyatifine bağlı olduğunu belirtti.

Şahali, kurumların işler vaziyette olmasının yolunun, gayri yasal uygulamalar hakkında hukuk yolunun işlemesinden geçtiğini  söyledi.

Sayıştay Komitesi'nin 2014-15 Mali Yıllarında Spor Dairesi Piyangolar Birimi "Devlet Piyangoları" ve "Müşterek Bahisler" Hesaplarından Motorlu Araçlara Yapılan Ödemelere İlişkin Araştırma Raporu ile  Sayıştay Komitesi'nin Dikmen Belediyesi 2012 Mali Yılları Kesin Hesap Denetimi Raporu da görüşüldü.

Teberrüken Uluçay raporları okuduktan sonra yaptığı konuşmada, ağustos ayında bu yana 28 raporu Genel Kurula sunduklarını, bunların dışında gündemlerinde  aralarında 90'lı yıllardan da kalma 104 rapor bulunduğunu kaydetti.

Uluçay, yaz döneminde de çalışarak raporların sayısını en aza indirmeye çalışacaklarını kaydetti.

Uluçay, raporların çoğunun Başsavcılık'ın da gündeminde olduğunu, Başsavcılık'ın yapacağı çalışmaların ardından  Komite olarak bu raporları gündeme alıp Genel Kurul'a sunabileceklerini, Başsavcılık'ın raporlarla ilgili çalışmalarını  takip ettiklerini ifade etti.

Genel Kurul'da daha sonra Dilekçe ve Ombudsman Komitesi'nin Hasan Yılmaz'ın Başvurusu Üzerine Hazırlanan Denetçi Raporu, Envision Diversity Derneği Üyelerinin  Başvurusu Üzerine Hazırlanan Denetçi Raporu, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği  Adına Tuncer  Bahadır'ın Başvurusu Üzerine Hazırlanan Denetçi Raporu  Komite Başkanı CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe tarafından okundu.

Komite Başkanı Özdenefe,  Envision Diversity Derneği Üyelerinin  Başvurusu Üzerine Hazırlanan Denetçi Raporu ile ilgili söz alarak Yüksek Yönetim Denetçisi'nin  İyi İdare Yasasına cevap verilmediğiyle ilgili tespitler bulunduğunu ve  buna katılmamanın mümkün olmadığını,  raporda bazı hususlarda  rahatsızlık duyduğunu kaydetti.

Özdenefe gençlerin bazı arkadaşlarını cinsel yönelimleri nedeniyle  dışlama ve zorbalıkların söz konusu olduğunu  belirtti.

Özdenefe LGBTİ ile ilgili okullarda yeterli bilgi olmadığını, linçe varacak kampanyalar yapıldığını, eğitimde buna yer verilmemesini üzüntüyle karşıladığını kaydetti.

Cinsel yönelimlerin bir hastalık olmadığını söyleyen Özdenefe,  eğitim verilerek, okullardaki rehber öretmenler tarafından farklı  yönelimlere saygı duyulması konusunda bilinçlendirme  yapılması gerektiğini ifade etti.

Özdenefe, kişilerin cinsel yönelimlerinden dolayı mağduriyet yaşamamaları konusunda yasa maddesi bulunmasına rağmen hayata geçirilemediğinin altını çizdi.

Daha sonra söz alan UBP Milletvekili Zorlu Töre cinsellik meselesi üzerinde bir çok konuşma dinlediğini, kişinin  normal  fıtratı neyse cinsel yöneliminin de öyle olması gerektiğine inandığını, insanların farklı cinsel yönelime girmesini doğru bulmadığını kaydetti.

Cinsel tercihlerde farklılaşma yönünde yapılan yanlışlıkların;  hastalık kapma ve bulaşmasında çok büyük etken oluşturduğunu belirten Töre, Özdenefe'nin cinsellikle ilgili yaptığı konuşmaları doğru bulmadığını ifade etti.

Töre, cinsel tercihlere hoşgörüyle baktığını ancak bunu doğru bulmadığını, fıtrat dışı cinsel yaklaşımların Türk aile yapısına uymadığını ifade etti.
TDP Milletvekili Zeki Çeler de Töre'nin yaptığı açıklamanın "dil tutulması" olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Çeler,  rapor üzerindeki tartışmada Töre'nin konuşmasında kullandığı ifadelerin  üzüntü verici olduğunu belirtti.

Farklı cinsel yönelimler nedeniyle  bir çok hastalığın bulaştığını ancak bundan korunma yolları olduğunu söyleyen Çeler, kadın ticareti üzerinden de birçok hastalık bulaştığına dikkat çekti.

Çeler, cinsellikle ilgili toplumda ciddi eğitim ve bilgi eksikliği olduğunu, her noktada eğitimin birinci adım olması gerektiğini kaydetti.

Fazilet  Özdenefe de söz alarak Töre'nin konuşmasını esefle kınadığını Töre'nin toplumun bütün kesimlerinden özür dilemesi gerektiğini kaydetti.

Konunun cinsellik konusu olmadığını, Töre'nin konuyu bu noktaya çektiğini  söyleyen Özdenefe farklı yönelimlerinden dolayı çocukların okullarda şiddete maruz kaldığını ve ailelerin bundan dolayı ciddi sıkıntılar yaşadıklarını söyledi.

Hasan Yılmaz'ın Başvurusu  Üzerine Hazırlanan Denetçi Raporu ile ilgili söz alan  Özdenefe raporun okullarda zorunlu din dersi ile ilgili olduğunu, konunun laik demokratik hukuk devleti noktasında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Özdenefe, okullarda, farklı inançlarda veya inancı olmayanlar için eğitim programı bulunmadığını, mevcut uygulamanın Anayasa'nın amir hükmü ile uyumlu olmadığını, din eğitimi programının  Sünni Mezhebi öğretisini içerdiğini , bunun ayrımcılık içerdiğini, diğer inanç gruplarına yer verilmediğini, zorunlu din eğitiminin yanış olduğunu, okullarda diğer dinlere mensup öğrencilerin de bulunduğunu ifade etti.

Özdenefe, tercih etmeyenler için zorunlu din dersinin insan hakları ihlali olduğunu, dersin zorunlu olmaktan çıkarılıp seçmeli olması gerektiğini söyledi.

(YIL/HA)

 
20 Haziran 2017 Salı 15:38
Okunma: 49
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu