Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Toplandı

Meclis Toplandı

Sınay: "askerlik Yasası Değişmeli, Süre Kısalabilir, Profesyonel Asker Sayısı Artırılabilir".

 
 
Meclis Toplandı

DÜRÜST: "SINAVLAR BAŞLIYOR, OKULLARDAKİ ÖĞRETMEN EKSİĞİ GİDERİLMELİ... TAM GÜN HEDEFİNİ İLERİYE TAŞIYACAĞINI SÖYLEYEN ARABACIOĞLU'NA TAM DESTEK"

ÇELER: "BAŞBAKANLIK ASKERLİK SÜRESİNİN KISALTILMASINI SAĞLAYABİLİR... GENÇLERİN ADADAN GÖÇ ETMEMESİ, ÖZ NÜFUSUN ARTMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAKSA HÜKÜMET'İN YANINDA YER ALACAĞIZ"

Lefkoşa, 31 Ekim 13 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda ilk gündem dışı konuşmayı yapan CTPBG Girne Milletvekili Abbas Sınay, Türkiye'de askerlik süresinin kısalmasıyla KKTC'de tartışılmaya başlanan "askerlik" konusunu değerlendirdi. Sınay, KKTC'de de hem sürenin kısaltılabileceğini hem de profesyonel asker sayısının artırılabileceğini; bu konuda bir yasa değişikliği önerisi hazırlayacağını söyledi.

Kıbrıs sorunu çözüme ulaşırsa, askerlik sorununun da otomatik olarak ortadan kalkacağını belirten Sınay, Meclis'in Kıbrıs sorunundaki gelişmeler konusunda bilgilendirilmesini ve bu konuya eğilmesin istedi.

Sınay, daha önce kendisinin gündeme getirdiği askerlik yasası konusunda bir takım düzenlemeler yapıldığını kaydederek, bunlar hakkında bilgi verdi.

İkinci Yasa'nın 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren geçerli olmasıyla bazı kişilerin haksızlığa uğradığını anlatan Abbas Sınay, bedelli askerliğe başvuranların yurt dışında kalma süresinin 60 günden 90 güne çıkarılması gerektiğini söyledi.

Askerde disiplin soruşturmalarının da sorun olduğunu ifade eden Sınay, soruşturmaya tabi askerlerin en azından Baro Konseyi'nden avukat isteme hakkı tanınmasını önedi.

Abbas Sınay, vicdani reddin de anayasal değişiklik gerektirdiğini; bu gündeme getirilirken, askerlik yerine 2 yıl kamu hizmeti yapılmasının söz konusu olabileceğinin bilinmesi gerektiğini söyledi.

Askerlik süresinin kısaltılması tartışmalarına değinirken, hizmet süresinin kısaltılmasının sorun yaratacağını zannetmediğini, özellikle meslek liselerini özendirmek için askerlik süresinin 8 ay olabileceğini kaydetti.

Profesyonel askerliğin de gündeme getirilebileceğini vurgulayan CTP/BG Girne milletvekili Abbas Sınay, bir askerin maliyeti konusunda rakamlar vererek, bu paralarla profesyonel asker sayısının artırılabileceğini kaydetti. Sınay, yaptığı hesaplamalara göre, 3 bin 500 TL maaşla 360 profesyonel asker alınabileceğini söyledi.

Sınay, konuştuğu konularda bir yasa değişikliği hazırlayıp Meclis'e sunacağını belirterek, tüm partilerden onay alacağı umudunu ifade etti. Meclis'in görevinin askerlik sorununa el atıp çözmek olduğunu kaydeden Sınay, gençler için bu sorunun çözülmesini istedi.

DÜRÜST BURS TÜZÜĞÜNÜ ELEŞTİRDİ

UBP Güzelyurt milletvekili Kemal Dürüst, "siyasi gelişmeler" konulu gündem dışı konuşmasında, eğitim konusunu ele aldı ve yeni burs tüzüğüyle ilgili eleştiriler yaptı.

Tüm sektörlerde ara eleman eksikliği bulunduğunu kaydeden Dürüst, burs verilecek öğrencilerin başarı ortalamasının 2.50'ye çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

Tüzükte yapılan değişikliklerin olası etkilerini yorumlayan Dürüst, hazırlık okuyan öğrencilere burs verilmediğini, temmuz, ağustos, eylül aylarında bursların devam etmesini; meslek lisesi çıkışlı öğrencilerin ön lisans programlarına sınavsız girerken, burslarının sürmesi ve ara eleman ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunulmasını istediklerini anlattı.

Kemal Dürüst, okullarda yaşanan öğretmen ve personel eksikleriyle ilgili sorunlara da değindi ve "kaçak öğretmen" konulu habere işaret ederek, öğretmen sendikalarına hak verdiğini söyledi. Pazartesi günü sınavların başlayacağına işaret eden Dürüst, eksiklerin giderilmesini istedi.

Tam gün eğitim hedefini ileriye taşıyacağını söylemesinden dolayı Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu'na destek belirten Dürüst, okullardaki bilgisayarlı tahta sayısının da artırılmasını gerektiğini; eğer tam gün eğitime geçilecekse bu sistemin şart olduğunu anlattı.

Eğitimde kaliteyi savunduklarını belirten Dürüst, 9. sınıflarla ilgili düzenlemelerle kaotik ortama girilmemesini istedi. Kemal Dürüst, eğitimin gelecek olduğunu, atılacak doğru adımları destekleyeceklerini kaydetti.

ARABACIOĞLU

Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, "kaçak öğretmen" ifadesinin doğru olmadığını; söz konusu okuldaki öğretmen eksiği nedeniyle okul aile birliğinin talebiyle bu durumun ortaya çıktığını söyledi.

Eğitimde birçok sorun bulunduğunu vurgulayan Arabacıoğlu, sendikayla konuştuğunu, hukuk dışı bir şey yapılmaması için gerekenin yapılacağını söyledi.

Arabacıoğlu, burs tüzüğünde "2" kriterinin başarı olamayacağını düşünerek 2.5 yaptıklarını ifade etti.

DPÖ'yle birlikte elaman açığını belirleyerek mesleki teknik okullarının planlanacağını kaydeden Bakan Arabacıoğlu, öğretmen/öğrenci sayısını orantılandığında gerçekten öğretmen açığı olmadığının görüldüğünü; bazı sınıflarda 4 öğrenci bulunduğunu gördüğünü anlattı.

Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, nakil sisteminden dolayı sıkıntılar yaşandığını belirterek örnekler verdi. Arabacıoğlu, kendisi göreve geldiğine nakillerin hazır olduğunu, münhallerden önce bunu yapmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Gelecek yıl Eğitim Şurası düzenleyeceklerini; tam gün eğitim hedefini oturup konuşmakta fayda gördüğünü; Türkiye'yle denklik konusunda bir sorun olacağını zannetmediğini; geçici öğretmen sınavlarının Kamu Hizmeti Komisyonu'nca yapılmasının zorunluluktan kaynaklandığını söyledi.

Öğretmen açığının en az Kemal Dürüst kadar kendilerini de üzdüğünü ifade eden Bakan Mustafa Arabacıoğlu, diğer ilgili bakanlarla temaslarının sürdüğünü; eğitimin dinamik bir süreç olduğu için sorunların her zaman olabildiğini anlattı.

ÇELER: "GENÇLERİN GÖÇ ETMEMESİ İÇİN..."

TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler de "Askerlik" konusunu Meclis kürsüsüne taşıdı.

Konunun gündeme gelmesinin sevindirici olduğunu, hükümetin dünkü açıklamalarını da pozitif bulduğunu ifade eden Çeler, gençlerin adadan göç etmemesi, göç edenlerin de geri gelmesi için çalışma başlatılması gerektiğini söyledi.

Çeler, uygulamalardan dolayı vatan sevgisinin aşılanamadığını; sırf askere gitmemek için üniversitede eğitim süresinin uzatıldığını; zanaat bilen insan kalmadığını, yurt dışından işgücü ithal etmek zorunda kalındığını anlattı.

Bedelli askerlik düzenlemesinde çelişkiler bulunduğunu kaydeden Zeki Çeler, yapılacak olumlu düzenlemelere destek vereceklerini anlattı.

İşsizlik ve ekonomik sıkıntıların ana engel, askerliğin ise yan engel olduğunu belirten Çeler, gençler için bunların kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Askerlik süresinin kısaltılması için GKK'nın teklifi, Başbakanlık'ın önerisi ve Bakanlar Kurulu'nun kararıyla olabileceğini ifade eden Zeki Çeler, Başbakanlık bu yönde bir öneri hazırlarsa, genç nesillerin adadan göç etmemesi, öz nüfusun artması için çalışma yapılacaksa hükümetin yanında yer alacaklarını vurguladı.

(GÜL/KAR) EK VERİLECEK

 
31 Ekim 2013 Perşembe 12:48
Okunma: 1002
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu