Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Toplandı Serbest Bölge yasalarını red etti

Meclis Toplandı Serbest Bölge yasalarını red etti

Serbest Bölge Ve Üst Kademe Yöneticileri Yasaları Reddedildi.

 
 
Meclis Toplandı Serbest Bölge yasalarını red etti
KALYONCU: "YALAN GÜVENSİZLİK, GÜVENSİZLİK DE ÇATIŞMA DOĞURUR. BİR BAŞBAKAN YALAN SÖYLERSE DE BİZDEKİ GİBİ KAOS OLUR"


SOYER: "GAZ KONUSUNDA MECLİSİN BU KADAR DEVRE DIŞI BIRAKILMASI DOĞRU DEĞİL"


TATAR: "MAKRO EKONOMİK DENGELERİ OTURTMAK İÇİN BAZI SIKINTILAR YAŞADIK AMA BUNLARI YAPMASAK ÜLKE ÇOK DAHA BÜYÜK FATURLAR ÖDERDİ"


BAŞBAKAN KÜÇÜK: "ANKARA ENERJİ NAKLİNE PEK HEVESLİ DEĞİL"


BAŞBAKAN KÜÇÜK, KIZININ ALDIĞI ARSAYI FALYALI'NIN ÖDEDİĞİ YÖNÜNDEKİ İDDİALARI DA YANITLADI: "DAMADIM VE BEN ÖDEDİK"


Lefkoşa, 19 Eylül 11 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanlığı'ndan dönen Serbest Bölgeler Dairesi'yle ilgili yasa gündemiyle başlayan toplantıda, yasa dışında da birçok konu gündeme taşındı.


Meclis Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı'nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen Serbest Bölgeler Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası üzerinde saatlerce konuşmalar yapılırken; aynı şekilde Cumhurbaşkanı'ndan dönen Üst Kademe Yöneticileri (Değişiklik No 2) Yasası ve komitenin yasaların reddine ilişkin raporları oybirliğiyle kabul edildi.


Böylece, daha fazla müşavir yaratılmaması gerekçesiyle, her iki yasa da ortadan kalktı.


Saat 11.00'de başlayıp 16.35'te tamamlanan toplantıda, özel gündemdeki iki madde tamamlanırken, Uluslararası İşletme Şirketleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'yla ilgili komite raporu okundu. Ancak bu aşamada görüşülmesi varılan mutabakatla Perşembe gününe bırakıldı.


KALYONCU


Toplantıda söz alan CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Başbakan'ın hiçbir eleştiriye yanıt vermediğini; bir ay önce AÖA'ya öğrenci alınmayacağı söylenirken bugün niye öğrenci alınacağını açıklamadığını kaydetti


Yalanın güvensizlik, güvensizliğin de çatışma doğurduğunu ifade eden Ömer Kalyoncu, "Bir Başbakan yalan söylerse de kaos olur, bizdeki gibi..." dedi.


Demokrasinin sadece sandıkta oy vermek değil, verilen sözlerin de tutulması olduğunu ifade eden Ömer Kalyoncu, seçim önce serbest bölge vaadinde bulunan ve yasayı da hazırlayıp geçiren hükümetin bugün bu yasayı reddettiğini belirtti.


Yalanın toplumu bozup dağıttığını vurgulayan Kalyoncu, ülkede kimsenin bakanlara inanmadığını savundu.


KTHY'de işsiz kalanlardan işe alınan 2 kişi olduğunu ve bunların iyi UBP'liler olduğunu ifade eden Kalyoncu, Başbakan'ı yalan söylemekle suçladı.


Atamalar ve ihalelerle ilgili eleştiriler yapan ve hükümetin icraatlarında "yalan, dolan, hile" bulunduğunu savunan Ömer Kalyoncu, 15 yaş üzeri öğrencilerin okula ulaşım ücretlerinin devletçe karşılanmaması kararıyla hem otobüs sahiplerinin hem ailelerin zorda kaldığını; hükümetin bir anda aldığı kararla bazı insanları batırdığını söyledi.


Kalyoncu, Mağusa bölgesinde Başbakan Küçük'ün kızının aldığı bir arsanın parasının Falyalı tarafından ödendiği iddiaları bulunduğunu da belirtti.


SOYER: "DOĞALGAZ KONUSUNDA MECLİS TOPLANMALIYDI"


CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, cumhurbaşkanlığını, hükümeti, dışişleri bakanlığını protesto ederek başladığı konuşmasında, ülkeyi yakından ilgilendiren Güney Kıbrıs'ın doğal gaz aramaya başlaması konusundaki gelişmeler konusunda Cumhurbaşkanlığı ve hükümetin, meclisi ve toplumu bilgilendirme ve değerlendirmek için bir araya getirmemesini eleştirdi.


Bu konuda Cumhurbaşkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı arasında kaos yaşandığını belirten Soyer, politika belirleme girişimi olmadığını, Ortadoğu kaynarken, iktidarın da suni gerginlikler yaşadığını söyledi.


Soyer, bu konuların hükümetin gündeminde bile yer almadığını belirterek, Cumhurbaşkanı New York'a gitmeden, Meclis'in toplanması gerektiğini kaydetti.


Mehmet Ali Talat'ın Cumhurbaşkanlığı döneminde Dışişleri Bakanı'nı görüşme heyetine almadığı için eleştiren Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun "böyle olduğunu bilmezdim" yönündeki açıklamalarına değinen Ferdi Sabit Soyer, görüşmelerin hükümetler arası değil, toplumlar arası olduğunu Cumhurbaşkanı olduktan sonra fark ettiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu eleştirdi.


CTP Gazimağusa Milletvekili Soyer, Hükümetin 19 Nisan seçimlerindeki seçim bildirgesinde boruyla su getirilirken, boruyla gaz da getirilmesini öngördüğünü kaydederek, Meclis'te 2008 yılında "Kıyı ekonomik münhasır alanlarının saptanması için" yasa geçirildiğini ve yasanın maddelerinden birinin 1960 anlaşmalarından doğan hakların baki olduğunun yer aldığını anımsattı. Soyer "Sizin Türkiye'den boru ile getirmeyi iddia ettiğiniz gaz konusu bugün tartışılıyor. Bu sizin politikanızın iflasıdır" dedi.


Soyer, Hükümetin TC Başbakanı Erdoğan'ın 20 Temmuz'daki konuşmasına alkış tutmasını, "kendi özeleştirisi" kabul ettiğini söyledi.


DPÖ verilerinden örnekler vererek ülkenin enflasyonist baskı altında olduğunu ifade eden Soyer, ekonominin çok ciddi resesyona gireceğini belirtti. Bunun hükümetin tek başına kusuru olmadığını, tartışılması gerektiğini ifade eden Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın "2010'daki program başarıyla devam ediyor" sözüne değindi ve ortadaki tablonun ciddi bir problem olduğunu gösterdiğini kaydetti.


CTP Mağusa Milletvekili Soyer, kamu çalışanlarının maaşlarından daha çok vergi kesildiği ve KDV oranları artırıldığı için devletin gelirlerinde artış göründüğünü belirtti.


İnsanların alım gücü düşerken eşel mobilin de kaldırıldığını ifade eden Sabit Soyer, Türkiye Başbakanı'nın söylediklerine alkış tutanların iç siyasette farklı davrandığını söyledi.


Gaz konusundaki gelişmelerde meclisin bu kadar devre dışı bırakılmasını protesto ettiğini ifade eden Soyer, Dışişleri Bakanı ile Cumhurbaşkanı'nın Temsilcisinin tezat içine girmesinin hiç de doğru olmadığını vurguladı.


Tek ve egemen bir birleşik Kıbrıs'ı sonuna dek savunmak gerektiğini belirten Soyer, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na New York'ta başarı diledi ve döndükten sonra mecliste Kıbrıs ve gaz konularının görüşülmesini istedi.


"Kudret beye de, Hüseyin beye de, Cumhurbaşkanı'na da, hükümete de ve meclisin tümüne yazıktır" diyen Soyer, böylesi bir noktaya gelinmesinden üzüntü duyduğunu da sözlerine ekledi.


TATAR: "TC KATKISI 622'DEN 350 MİLYONA DÜŞECEK"


Konuşmacıları yanıtlayan Maliye Bakanı Ersin Tatar, 2009'da bütçeye TC'den katkının 622 milyon TL iken bu yıl 350 milyon TL'ye gerileyeceğini belirtti.


Hükümetin makro ekonomik dengelerin oturması için bazı sıkıntılar yaşandığını ama bunları yapmasalar ülkenin çok daha büyük faturalar ödeyeceğini kaydeden Tatar, hükümetin uyguladığı politikaları birçok başka ülkede de gördüklerini; zamanında önlem alınmasının önemini vurguladı.


Tatar, eleştiri yaparken kaynağın nerede bulunacağının da halkla paylaşılması gerektiğini kaydederek, beyana dayalı KDV tahsilatında artış sağlandığını; bunun ekonominin kayıt altına alındığına işaret ettiğini söyledi.


Bu yıl 1.95 milyar TL'ye kadar bir yerel gelir artışı beklediklerini ifade eden Maliye Bakanı Tatar, Sigortalar'da sorun yaşandığını çünkü geçmişte bazı hatalar yapıldığını kaydetti.


Maliye Bakanı Tatar, sektörlerin canlanması için verdikleri desteklerden de örnekler sundu.


Yeniden söz alan CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Türkiye'nin yaptığı yardımlar çerçevesinde, reel sektöre yapılan desteğin düşük olduğuna işaret ederek, "Burada bir kamu kaynağı haksız bir rekabete karşı yaşama geçti" dedi.


Soyer, haksız rekabetin tarafı yapılan kuruluşlara ilkesel olarak karşı çıkmak gerektiğini belirtti.


KÜÇÜK


Yeniden kürsüye gelen Başbakan İrsen Küçük, Noble Enerji'nin Güney Kıbrıs açıklarında sondaja başladığını belirterek, TC Enerji Bakanı Yıldız'ın TC-KKTC arasında kıta sahanlığı anlaşması imzalanacağı yönündeki açıklamalarını okudu.


Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın 20 Temmuz açıklamasında elektrik nakil konusuna değinen Başbakan Küçük, su taşınması için sürdürülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi.


Başbakan Küçük, Türkiye'den elektrik nakli için Ankara'nın pek hevesli olmadığını çünkü fiyatlarda büyük fark bulunduğunu; KIB-TEK'in tahsilatlarının düşüklüğü nedeniyle ve yüzde 22 kayba tedbir alınmazsa bu projeye rağbet edilemeyeceğini söyledi.


Küçük, 1976'dan beri mecliste görev yaptığına işaret ederek, deneyimli politikacıların gençlerin yetişmesine katkısı olduğunu belirtti.


Başbakan Küçük, Kıbrıs'ta bir ortaklık yapılacaksa, Güney'in petrol ve doğalgaz arayışlarının bekletilmesi gerektiğini vurguladı.


FALYALI VE ARAZİ


Kalyoncu'nun değindiği bir konu için teşekkür eden ve "Cahit Falyalı, Halil Falyalı veya rahmetli Hüsnü Falyalı'yla ilişkilerinden özür dileyerek bahsetmek istediğini" ifade eden Küçük, rahmetli Hüsnü Falyalı'yla Baf'tan dostlukları bulunduğunu; UBP MYK üyesi Cahit Falyalı'yla birkaç ay önce Boğaz'daki evine ailesiyle birlikte gittiklerini söyledi.


Oraya gittiklerinde kızı ve damadının "acaba burada satılık arsa var mı" diye sorduklarını, bir emlakçının geldiğini ve çocuklarına bir yarım inşaat ve birkaç arsa gösterildiğini; 100 bin sterline bir arsa için anlaşıldığını kaydeden Başbakan Küçük, damadının kızı adına 1 dönüm 400 ayakkare arazi 100 bin sterline bir emlakçıdan aldığını bildirdi.


Başbakan İrsen Küçük, içinin çok rahat olduğunu çünkü eşdeğeri ve Mücahit puanı bulunduğunu ama tek bir çizi Rum malı tutmadığını ifade ederek, "Alnım o kadar paktır ki her platforma girer çıkarım birçoğunuz gibi. Ben deniz kenarına sevdalı değilim. Bütün malım Lefkoşa ve Angolem'dedir. Bu konularda çok çok rahatım. Ne duyum alırsanız alın ama bu konularda çok rahatım" dedi.


Yeniden söz alan CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, bu arazinin tartışmalı bir arazi olduğunu; 1988'de bakanlar kurulunun bu araziye yol izni verdiğini ancak İçişleri Bakanı Müsteşarı'nın yol izni verilmesinin uygun olmadığını ilettiğini; şimdi bu arazinin arsa olup olmadığına bakmak gerektiğini söyledi.


Kalyoncu, arazi sahibinin parayı Falyalı'dan aldığını söylediğini bildirdi.


Yeniden kürsüye gelen Başbakan İrsen Küçük de, damadının Kooperatif Merkez Bankası'nda hesabı bulunduğunu; buna bakılabileceğini; parasını alıp sterline döndürdüğünü, aradaki farkı da kendisinin tamamladığını ifade etti.Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı'nca iade edilen Serbest Bölgeler Dairesi Yasasının reddedilmesine ilişkin rapor oybirliğiyle kabul edildi. Böylece yasa reddedildi.


Ardından yine Cumhurbaşkanı'nca iade edilen Üst Kademe Yöneticileri (Değişiklik No 2)Yasası görüşüldü. Hiçbir milletvekilinin söz almadığı yasayla ilgili rapor oybirliğiyle kabul edildi ve böylece yasa reddedilmiş oldu.


Raporda, Cumhurbaşkanı'nın iade gerekçesinin benimsediği ve esas yasaya Serbest Bölgeler Dairesi Müdürü kadrosunun eklenmesini öngören yasanın, ilgili yasalarda müşavirliği önleyecek düzenleme yapılmadan potansiyel müşavirler yaratacak yeni mevkiler ihdas edilmesinin günümüz koşullarında ülke ekonomisini daha da zora sokacağı nedenle oybirliğiyle reddedildiği belirtiliyor.


Meclis Genel Kurulu daha sonra Uluslararası İşletme Şirketleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın raporunun okunmasından sonra çalışmalarını tamamladı. Tasarının Perşembe günü görüşülmesi üzerinde mutabakata varan milletvekilleri bugünkü toplantıyı kapattı.


(GÜL/GÜR)


 
19 Eylül 2011 Pazartesi 20:34
Okunma: 480
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu