Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclıs Toplantısı

Meclıs Toplantısı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Bugün Yasama Görevi İle Toplandı..

 
 
Meclıs Toplantısı
Meclis Başkanı Hasan Bozer'in başkanlığında toplanan Genel Kurul öncesinde Meclis park yerinde ilginç görüntüler vardı.

Park yerine üzerine bindiği eşekle gelen CTP BG Milletvekili Arif Albayrak, yolda aracının benzininin bittiğini o nedenle meclise eşekle gelebildiğini kaydetti.
Genel kurulu açan Meclis Başkanı Hasan Bozer, Albayrak'ın eşek sırtında meclise gelmesini kınadı.

Bozer, bunun bir milletvekiline yakışmadığını, Meclise ve milletvekillerine yönelik bu hareketle ilgili gerekli soruşturmayı başlatılacağını açıkladı.

Genel Kurulda daha sonra, CTP BG, TDP, DP, DGP milletvekillerinin geçen hafta birlikte sundukları "Başbakan İrsen Küçük ve Hükümetine Karşı Güvensizlik Önergesi" milletvekillerinin bilgisine getirildi.

Önergede ana neden olarak Yurtdışı Kıbrıslı Türler Başkanlığı'nın yasa dışı kuruluşu gösteriliyor ve bu durum nedeni ile hükümete güven kalmadığı belirtiliyor.

Meclis İç Tüzüğü'ne göre önerge hakkında Perşembe günü yapılacak toplantıda bir lehte bir de aleyhte söz verilerek oylamaya sunulacak. Görüşülüp görüşülmemesi oylamaya göre belli olacak.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu daha sonra, Cihangir Köyünde Abohor Camii Vakfına Ait 200 No'lu Parselden, Geçit Hakkı Verilmesi İle İlgili İstibdal İşleminin Onaylanması ve İstibdal Ödeneklerinin İlgili Vakıflar Adına Açılacak İstibdal Fonu Hesabına Yatırılmasına İlişkin Karar Tasarısı  oybirliği kabul edildi.


Okutulup Onaya sunulacaklar bölümünde Demokrasi Ve Güven Partisi Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu'nun, Siyasal kamu görevi Sona Eren
Cumhurbaşkanları ile ilgili Kurallara İlişkin sunduğu Yasa Önerisi'ne ilişkin ivedilik tezkeresi ele alındı.

Önerge sahibi Ertuğruloğlu, konuşmasında önergenin amacının "Devletin kurumsallaşması sağlamak olduğunu ifade etti.

Başbakan İrsen Küçük ise, yasa önerisinin büyük bir eksikliğin tamamlanmasına dönük olduğunu ifade ederek, "Bu yasanın sadece cumhurbaşkanları değil başbakan ve bakanları da gündeme almalıyız. Biz hükümet olarak bu konuda bir çalışma başlattık" dedi.

İkinci Cumhurbaşkanı Talat'a bakanlar kurulu kararı ile sağlanan imkanları anımsatan Başbakan, tutulan binanın kirasının ödendiğini, bir araç ve şoför ile 2 yardımcı verildiğini belirtti ve ikinci araba talebinin karşılanması için ise talimat verildiğini vurguladı.

Küçük, bu mevzuatların yasa ile belirlenmesinin önemine vurgu yaparak, Ertuğruloğlu'nun yasasa ile ilgili ivedilik istemine ret vereceklerini çünkü yakında geniş kapsamlı bir yasayı gündeme getireceklerini vurguladı.

Ertuğruloğlu'nun önerisi, oy çokluğu ile reddedildi.

Genel kurulda daha sonra Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici Özel Komitenin çalışmaları ele alındı.
CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bie konuşma yaptı.

Yorgancıoğlu'nu yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük ise, "ne kadar geçmiş olumsuz icraat varsa UBP'nin hesabına yazıyor. Bize fatura yazıyor" dedi.


Küçük, KIB-TEK Yönetim kurulunun çalışmalarının geçmişte de aynı olduğunu dile getiren Küçük, "suçlama yaparken gerçeği de bilmek lazım. Alnımız açıktır. Rahatlıkla hesap verebiliriz" dedi..

7 yaşındaki bir çocuğun öldürülmesini hiçbir şekilde tasvip etmediklerini kaydeden Başbakan, çocuğun babası Erol Diker'in 9.12. 2007'de vatandaş yapıldığını belirtirken, "Yuvaya alınmaları ile ilgili bir bilgim yok" dedi..

"Bu ülkede 150 bin hanenin içinde neler olduğunu bilmek mümkün değil. Bu büyük bir canilik. Bu tasvip edilemez. Halkın linç noktasına gelmesi de bundan dolayıdır. Aynı şekilde olmada da, birçok kez buna benzer olaylar olmuştur" dedi.

Elektrik ve KDV konusuna değinirken ise Başbakan, "Resmi kuruluşlar elektrik borcu ödemez, devlet de bu Elektrik Kurumundan KDV almaz. Tarihi unutmayın, bu benzer uygulamayı başlatan CTP'dir.  1994-1995'de siz başlattınız biz devam ettiriyoruz" dedi.

Konuşmasına devam eden Başbakan Küçük, eleştirilere tahammülünün olduğunu ancak icraatlarının da unutulmamasını istedi.

Ülkede tek sorunun Lefkoşa Türk Belediyesi'nde olmadığını ifade eden Başbakan, "Bir kararla tüm köyleri belediyelere bağladık ama kaynak yeterli değil" dedi.

Hükümetin koltukları işgal ettiği yönündeki muhalefet eleştirisini de yanıtlayan Başbakan Küçük, "UBP  2009 seçimlerinde halktan aldığı yetki ile bugün bu koltuklarda oturuyor" dedi.


 
16 Nisan 2012 Pazartesi 12:50
Okunma: 577
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu