Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Toplantısı

Meclis Toplantısı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Hasan Bozer'in Başkanlığında Toplandı. .

 
 
Meclis Toplantısı
BRTK YASA TASARISI, YENİDEN GÖRÜŞÜLMEK ÜZERE KOMİTE TARAFINDAN GERİ ÇEKİLDİ


Lefkoşa, 14 Mart 12 (T.A.K.) Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, "Kadınlara ve Çocuklara Yönelik Şiddetin ve Cinsel İstismarın Önlenmesi Yasa Önerisi"nin ivedilikle Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'nde ele alınmasını oy birliğiyle kabul etti.


Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, CTP Milletvekili Fatma Ekenoğlu ve UBP Milletvekili Afet Özcafer'den oluşan "Yasalardaki Cinsiyet Ayrımcılığını İzleme Komitesi"nin hazırladığı yasa önerisinin komitede ivedilikle ele alınması önerisinin görüşülmesi sırasında ilk sözü Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer aldı. 


Bozer konuşmasında, gündemin en ön sırasında yer alan bu konuda, meclis olarak kadına yönelik şiddet ve cinsel istismara ilişkin Avrupa sözleşmesini onaylandığını ve kesin sonuç alabilmek adına bu yasanın yapılmasının şart olduğunu söyledi.


Bir takım çalışması şeklinde bir yasa hazırladıklarını kaydeden Bozer, meclisin, toplumsal bir konu olan bu konuda yasal düzenleme yapmayı amaç edindiğini belirtti.


Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Mustada Yektaoğlu da, toplumsal yapıda ciddi yaralar açan çok ciddi olaylar yaşadıklarını söyledi. Halkın da tepki içinde olduğunu kaydeden Yektaoğlu, yasalardaki cinsel ayrımcılığını inceleyen komite olarak da bu konuya hassasiyetle yaklaştıklarını belirtti. 


Konuyla ilgili yasal düzenlemelerin yapılması ve ceza yasalarının da hazırlanmasının şart olduğunu kaydeden Yektaoğlu, Sosyal Hizmetler Dairesi'ne 2006'da, 1 cinsel istismar şikayeti yapıldığını söyledi. Yektaoğlu, 2008-2010 yılları arasında daireye 16 cinsel istismar şikayeti yapıldığını belirtti. Mustafa Yektaoğlu, 2012'in ilk 4 ayında ise çocuklara yönelik 14  cinsel istismar olayının meydana geldiğini ifade etti.


TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, artan şiddet ve cinsel istismarla ilgili yasaları konuşurken, ülkeye giriş çıkışın da kontrol altına alınmasını ele almak gerektiğini söyledi.


Kaçak iş gücü ve kaçak yaşamı da kontrol altına alacak yasal düzenlemelerin şart olduğunu kaydeden Angolemli, önce ülkeye sahip çıkıp, demagojik yapının daha fazla bozulmasını önlemek gerektiğini belirtti. 


CTP Milletvekili Fatma Ekenoğlu da konuşmasında, bu yasada, ilgili bütün katmanların devreye konulduğunu ve polise, eğitime, sağlığa düşen görev ve sorumlulukların belirlendiğini söyledi.


Olayın kökünden çözülmesine yönelik düzenlemeler getirileceğini kaydeden Ekenoğlu, yasanın, geniş bir çerçevede ele alındığını belirtti. 


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bakanlık olarak kadına yönelik şiddetin önlenmesi için elinden geleni yaptığını söyledi. Ünverdi, bu amaçla, Kadın Çalışmaları Dairesi oluşturulduğunu kaydetti. 


Ünverdi, kaçak yaşam ve sosyal güvenlik konusunda da gereken düzenlemelerin yapıldığını ve denetimlerin de sürdüğünü söyledi.


Genel Kurul daha sonra BRTK Yasa Tasarısı'nı görüşmeye başladı. Genel kurul, İdari ve Sosyal İşler Komitesi'nin "BRTK Yasa Tasarısı'nın, yeniden değerlendirilmek üzere geri çekilmesi"  önerisini görüşüp, oy birliğiyle kabul etti.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu daha sonra Sayıştay denetim raporlarını görüşmeye başladı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, son olarak Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici Özel Komite'nin raporlarını ele aldı.


Raporlara ilişkin konuşmalarda Sayıştay raporlarından çok Lefkoşa Türk Belediyesi'nin durumu ve çalışanların eylemi konuşuldu.


Genel kurul ilk olarak Nüfus Kayıt Dairesi 2007 Yılı Gelirleri Hakkındaki Sayıştay Denetim Raporu'nu görüşmeye başladı. İlk sözü alan CTP BG Genel Bakanı Özkan Yorgancıoğlu, trafik haftası içerisinde olunmasına karşı bunun dikkate alınmadığına işaret etti. Yorgancıoğlu, polisin dağıttığı broşürlerde trafiğin sağdan gösterilmesinin konuya yaklaşımın ciddiyetini gösterdiğini savundu.


Sayıştay'ın LTB ile ilgili denetim raporuna da değinen Yorgancıoğlu, hükümeti belediyenin borçlanmasına ve bu noktaya gelmesine göz yummakla suçlayıp,  hükümetin bir aymazlık sergilediğini iddia etti. Yorgancıoğlu, Lefkoşa'nın bir "çöplükhaneye" dönüştüğünü ve bunun sorumlusunun da belediye ve hükümet olduğunu ileri sürdü.


Yorgancıoğlu, belediyenin aldığı kredinin nerede, hangi amaçla kullanıldığının dökümünün açıklanmasını istedi. Kredinin seçimlerde kullanıldığı yönündeki iddialara değinen Yorgancıoğlu, "Bu anlayışla ülke yönetildiği için belediye ve ülke bu haldedir" dedi.


Belediyenin bugün 145 milyon TL'lik bir borcu bulunduğuna işaret eden Yorgancıoğlu, çalışanların 70 günden beridir evine ekmek götüremediğini söyledi. Yorgancıoğlu, KTHY'den çok daha büyük bir felaketle karşı karşıya bulunulduğunu savundu.


Yorgancıoğlu, hükümetin durumunun da belediyeden farklı olmadığını ve ortada çok büyük bir müsrifliğin söz konusu olduğunu ileri sürdü. Hükümetin memurun ağustos ayı maaşını ödeyecek kaynak bulamayabileceğini savunan Yorgancıoğlu, tüm bunların ancak seçimle temizlenebileceği iddiasında bulundu.


ÇAKICI


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da konuşmasında, Lefkoşa'nın ve Lefkoşa Belediyesi'nin geldiği durumun içler açısı olduğunu söyledi. Lefkoşa'nın salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu kaydeden Çakıcı, "Lefkoşa bir çöplük alanına döndü. Bakanların çıkıp, topluma açıklamalarda bulunması lazım. Sorunu nasıl çözeceklerini açıklamaları lazım. Bu pisliği nasıl temizleyeceklerini anlatmaları gerekiyor. Özellikle başbakan bunu açıklamalı" dedi.


Sorunun sağlık boyutuna el atılıp, çöplerin bir şekilde kaldırılması gerektiğini kaydeden Çakıcı, kaynakların seçimlerde kullanılması konusuna da açıklık getirilmesi gerektiğini belirtti. Belediyenin ekonomik sorunlarının yanı sıra yapısal sorunları da bulunduğunu kaydeden Çakıcı, belediyenin "mafyalaşan" yapısında önce sağlık sorununun çözümlenmesi gerektiğini savundu.


Çakıcı, belediye başkanının istifa etmesi gerektiği söylemini yineleyerek, Sayıştay başkanlığının da belediye ve uygulamalarının yasal olup olmadığı konusunda açıklama yapması gerektiğini söyledi.


Mehmet Çakıcı, iktidar milletvekillerinin genel kurul salonunda bulunmamasını da eleştirerek, kürsüde kendi başına konuştuğuna işaret etti. Çakıcı, "Lefkoşa çöpler içinde yüzerken, UBP kadın kolları kokteyl düzenleyip, Gülin Küçük'e yılın annesi ödülünü verme lüksüne sahip değil. Esas ödül verilmesi gereken anneler, o sokaklardaki annelerdir... Lefkoşa'yı çöpler içinde bırakanlara oy vermek de suçtur" dedi.


DENKTAŞ


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Lefkoşa belediyesiyle ilgili bir bilgi kirliliğinin söz konusu olduğunu söyledi.


Lefkoşa belediyesinin hemen mali açıdan yapılanması gerektiğini kaydeden Denktaş, "O gitsin, bu gitsin tartışmasından çok sorunun çözümünü konuşmak lazım... Hükümetin gündeminde bu yok. Sadece kurultay hesapları yapılıyor... Böyle bir rezalet olamaz. KKTC, KKTC olalı böyle eziyet çekmedi... Bu ülkede bu şekilde yaşamaktan utanıyorum" dedi.


Denktaş, tek çözümün, hükümetin seçime gitmesi olduğunu ileri sürerek, bu gidişle utanacak yüz bulamayacakları endişesi taşıdığını söyledi.


KALYONCU


CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, ülkenin bataklık içine sürüklendiğini ileri sürerek, cumhurbaşkanı gibi başbakanın da bu batağa sürükleneceğini savundu.


Lefkoşa'da yaşanan sorunun sadece çöp sorunu olarak ele alınamayacağını belirten Kalyoncu, hem çalışanların maaşlarının ödenmesini, hem de bir daha bu durumun yaşanmaması için belediye başkanıyla ilgili tedbir alınmasını sağlayacak çözüm üretmek gerektiğini söyledi.


Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan İrsen Küçük arasındaki kurultay kavgasının iyice kızıştığını ve Eroğlu'nu destekleyen milletvekillerinin bugünkü genel kurula gelmediğini ileri sürerek, bu kavganın belediyede yaşanan soruna yansıdığını savundu.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, her konuyu bıraktığını, hatta Kıbrıs konusunu da özel temsilcisine bıraktığını, bütün gücünü ülkeyi karıştırmaya adadığını iddia eden Kalyoncu, memleketin tamamının koktuğunu ileri sürerek, onlara destek verenlerin oturup düşünmesi gerektiğini savundu.


Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun mal varlığını açıklamamasını da eleştirerek, Eroğlu'nun özellikle belediye meclisinin kararı olmadan belediyeyi 10 milyon sterlin borçlandırmasıyla ilgili iddialara açıklık getirmesini istedi.


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Ömer Kalyoncu'nun konuşması sırasında, Meclis Başkanı Hasan Bozer ile katip görevini üstlenen UBP Milletvekili Afet Özcafer dışında iktidar milletvekilinin bulunmadığı genel kurul salonunu cep telefonuyla görüntüledi.


SOYER


CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de konuşmasında, iktidar milletvekillerinin hiçbirinin genel kurul salonunda yer almamasını eleştirerek, hükümetin bu duruşunun, sorunları çözmekten çok katmerlendirmeye hizmet ettiğini savundu.


Soyer, bu yapının artık demokrasiye engel olmaya ve halka sıkıntı yaratmaya başladığını ileri sürerek, daha demokratik ve insani olana yönelmeyi getirecek yeni bir sürece girmenin şart olduğunu söyledi. Soyer, "Bu zihniyetle artık memleket yönetilmeyeceği ortaya çıktı. Lefkoşa belediyesinin durumu da bu zihniyetin düştüğü çıkmazın en iyi göstergesidir" dedi.


Ferdi Sabit Soyer, şöyle devam etti:


"Çöplerde duran atıklar değil, popülist kültür anlayışıdır. Siyaset kültürünü geliştiren siyaset baronları bu yapının üzerinden sorun üretiyor. Sorunları kendi çıkarları çerçevesinde yönlendiriyorlar"


Yetkililerin görev ve sorumluluklarını inkar içinde olduğunu ileri süren Soyer, "Sizin göreviniz nedir? Gazoz kapağından yıldız yapıp, omzunuza takmak mı?" yorumunda bulundu.


Soyer, memlekette grev yapmanın dahi anlamı kalmadığını ileri sürerek, halkın, sonuçlarından mağdur olmasına rağmen neden greve gidildiğini sorgulamadığını ve sendikaları eleştirmediğine dikkat çekti.


"Demokratik haklarını kullanarak mücadele eden insanların haklarını elde edemediği bugünlerde insanların aklına meclisin basıldığı günlerin geldiğini" savunan Soyer, UBP içindeki kavgalar olduğunu da savundu.


ERTUĞRULOĞLU


DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu da konuşmasında, yaşanan sorunların sadece Lefkoşa Belediyesi bazında yaşanmadığına işaret etti. Ertuğruloğlu, Lefkoşa'nın ardından bugün de Gazimağusa'nın selden etkilendiğini belirterek, ülkenin yapısal sorunlarının tüm bölgelerde kendini hissettirdiğini söyledi.


Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "yardımcı olmaya hazırım" sözlerine değinerek, ülkenin bu hale gelmesinde en büyük sorumlunun, "Eroğlu zihniyeti" olduğunu iddia etti ve çözüm önerecek en son makam olduğunu ileri sürdü.


Lefkoşa'nın olağanüstü sıkıntılarla karşı karşıya bulunduğunu kaydeden Ertuğruloğlu, salgın hastalık patlaması halinde sorunun ülke sorunu olacağına işaret etti. Olağanüstü sorunların, olağanüstü tedbir gerektirdiğine kaydeden Ertuğruloğlu, "Ancak sorunu çözme niyeti yok. Hükümet, bilinçli bir şekilde sorunun çözümlenmemesini ve devamını istiyor... Birileri sıfırlanacak, başkaları yükselecek... Ülke yıllardır böyle yönetiliyor zaten... Bu gidişat, gidişat değildir. Böyle devam ederse, bugünleri arayacağız" dedi.


Tahsin Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük ve UBP'ye yönelik eleştirilerde bulunarak, ülkede hükümet ve yönetim bulunmadığını ileri sürdü ve "Sözün bittiği yerdeyiz" yorumunda bulundu.


Ertuğruloğlu'nun konuşmasının ardından Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, sağlıklı ve kurallara uygun çalışılabilmesi için gereken şartların bulunmadığını belirterek, genel kurulun bugünkü çalışmalarına son verdi.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 17 Mayıs Perşembe günü yeniden toplanacak.
 
14 Mayıs 2012 Pazartesi 13:11
Okunma: 717
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu