Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Toplantısı (5)

Meclis Toplantısı (5)

Genel Kurul, Polis Örgütü Kuruluş Görev Ve Yetkileri Yasa Tasarısı'nı Görüşüyor.

 
 
Meclis Toplantısı (5)
Lefkoşa, 4 Haziran 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclis  Genel Kurulu, Polis Örgütü Kuruluş Görev ve Yetkileri Yasa Tasarısı'nı ele almaya başladı.


Tasarı ile ilgili rapor İdari ve Sosyal İşleri Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Türkay Tokel tarafından okundu.


Tasarı üzerinde ilk sözü alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bugün çok uzun bir tartışma yaşandığını, ancak sonuca bakıldığında UBP'nin "ben bilirim ben yaparım. Hukuk tanımam" anlayışının devam etiğinin ortaya çıktığını  savunduı.


Polis Örgütü Kuruluş Görev ve Yetkileri Yasa Tasarısı'nın da aynı anlayışın ürünü olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, tasarının Anayasa Mahkemesi'nde görüşüldüğü bir dönemde geçirilmeye çalışılmasını eleştirdi.


UBP'yi mahkemenin daha önce iptal ettiği terfileri yasal hale getirmek için kılıf hazırlamakla suçlayan Yorgancıoğlu, "Meclisin görevi mahkemenin iptal ettiği kararları yasal hale sokmak mı?" dedi.


Yeni yasa ile puanların düşürülmeye çalışıldığına işaret ederek bu durumu da "Başarısız kişileri başarılı gösterme" gayreti olarak nitelendiren Yorgancıoğlu, "Bu anlayışla bu memleketi bu hale getirdiniz. O  nedenle oyumuz olumsuz olacaktır. Siz bu anlayışla hem memleketi, hem polis örgütünü, hem de başka kurumları batıracaksınız"  dedi.


TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise yaptığı konuşmada, polisin kanunların uygulanmasında çok önemli bir araç olduğunu söyledi.


Demokratik ülkelerde polisin sivil idareye bağlı olmasına rağmen KKTC'de askere ve Türkiye'ye bağlı olduğunu, bunu bütün dünyanın da bildiğini ifade eden Angolemli, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye'yi mahkum ettiği kararlar bulunduğunu kaydetti.


İki ay önce geçen yasayla ilgili dava süreci olmasına karşın, tasarının birkaç değişiklikle gündeme getirilmesinin de bir dayatma olduğunu gösterdiğini savunan Angolemli, "Biz bunu değiştiremezsek bu zulmü çekmeye devam edeceğiz" dedi.


40 gün sonra Genel Müdür'ün görevinden ayrılacağını, yeni Polis Örgütü Komisyonu oluşacağını kaydeden Angolemli, bunun beklenmeden bu adımın atılmasını eleştirdi.


Puan düşürme ve görev riskiyle ilgili değişikliklere  bakıldığında polislerle alay edildiğinin görüleceğini savunan Angolemli, yasadaki değişikliğin mahkeme kararından sonra yapılması gereğine vurgu yaptı.


Ülkede rüşvetin alıp başını gitmesine karşın bunu yasaklayan bir düzenleme olmadığını ileri süren Angolemli,  bir üniversitenin yurtdışında düzenlenen bir film yarışmasına yargının üyelerini de götürmesi konusuna hükümetin yanıt vermesi gerektiğini söyledi. "Bu demokratik ülkelerde olsa anında istifa sebebidir. Bu konuda toplum doyurucu bir açıklama bekliyor ve bunu Başbakan veya görevlendireceği bir bakan yapmalıdır" diyen Angolemli,   bunun bir an önce açıklığa kavuşturulması gereğine işaret etti.


LTB'nin aldığı kredinin 3 milyonluk kısmının akıbeti konusuna de değinen Angolemli, halkın bu konuda da aydınlatıcı açıklama beklediğini  kaydetti.


Polis yasaların uygulayıcısı olmasına karşın işkence iddialarının ayyuka çıktığını  belirten Angolemli, Meclis Komitesi'nde işkence yaptığı belirlenen polislere ve işkenceye maruz kalan insanlara ne olduğunu sordu;  "Bu konuda hala dada tıs yok. Bu kabul edilemez" dedi.


Avukatların, akşam saatleri müvekkilleriyle görüşmesinin yasaklanmasını da eleştiren Angolemli "Önce polis yasalara uyacak. Biz onlara yasalara göz kulak olsun diye görev verdik" şeklinde konuştu.


Yasalara uyan çok iyi ve dürüst polisler olduğunu, onlara saygılarını sunmak istediklerini vurgulayan Angolemli, polisin sivile bağlanmasının şart olduğunu yineledi.


Mahkemelerin Polis Hizmetleri Komisyonu'nun kararlarını iptal etmesi nedeniyle terfi konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmakta olduğunu belirten Angolemli, polisin huzurlu çalışabilmesi için Polis Hizmeti Komisyonu'nun çalışmalarının sağlıklı bir yapıya oturtulmasının da şart olduğunu vurguladı.


Dava süreci devam eden bir yasayla ilgili değişikliğin gündeme getirilmesinin kabul edilemeyeceğini, çürümüşlüğün bütün kurumları sardığını savunan Angolemli, polis ile yargının güvenirliğinin korunmasının önemine işaret ederek sözlerini tamamladı.


CTP Milletvekili Sonay Adem ise, öncelikle TAK'ta yaşanan son gelişmelere değinmek istediğini söyledi.


Bir milletvekili olarak çok üzüldüğünü, çünkü uzlaşma ile ortaya çıkan yasalara rağmen  UBP 'nin atadığı üyeleri ile istediği gibi at oynatacağını zannettiğini savunan Adem, "TAK'taki birkaç fanatik yönetim kurulu üyesinin tavırları sonucu yaşananlar  karşında hayretler içinde kaldığını" söyledi.


İletişim alanının dışındaki bölümlerden mezunların açılan münhallere kabul edilmesini eleştiren Adem, "Madem yasayı uygulamayacaksın, geçirmenin anlamı yok. Bu nedenle hükümetin TAK Yönetim Kurulu'na müdahale etmesini, yasanın çıkmasında titiz davranan Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün de bu kişileri yasa dışı uygulamalarından vazgeçirmeye davet ediyorum. Vazgeçmezlerse başka yolları vardır" şeklinde konuştu.


Polis Örgütü Kuruluş Görev ve Yetkileri Yasa Tasarısı konusundaki görüşlerini de açıklayan Sonay Adem, polisin sivil idareye bağlanması sorununun mutlaka birlikte çözülmesi gerektiğini söyledi.


Bu konuda bir mutabakat gözlemlendiğini kaydeden Adem, en sağ görüşlü olandan, en sol görüşlüye kadar herkesin bu sistemin tıkandığı görüşünde olduğunu savundu.


Bugün yapılması gereken en önemli şeyin seçim ve halk oylaması yasaları ile Anayasa'nın değiştirilerek daha adil düzenin yaratılması olduğunu anlatan Adem, bu demokratik adımlar atılmadan yapılacak seçimler  sonrasında pek bir değişiklik olmayacağı görüşünü de ortaya koydu.


Bir örgütün kurduğu kooperatife Türkiye Halk Bankası tarafından kredi amaçlı 1 milyon lira aktarılmasının yasalara aykırı olduğunu da savunan Adem, Merkez Bankası'nın bu olaya müdahale etmesini istedi.


Adem, Kıbrıs Türkünün sırat köprüsünden geçtiğini, bir çok tüccarın çek yasağına girdiğini, buna hükümetin yanlış uygulamalarının sebep olduğunu, çünkü bütün denetimin TC Yardım Heyeti'nin eline geçtiğini savundu.


Anayasanın değiştirilerek polisin bir an önce sivile bağlanması, giriş çıkışların denetim altına alınması gereğine işaret eden Adem, bunun hep birlikte yapılması gerektiğini belirterek, "Aksi takdirde bir müddet sonra bu ülkede konuşma hakkımız da olmayacak" dedi.


Polis Örgütü Kuruluş Görev ve Yetkileri Yasa Tasarısı'nın mahkeme sonuçlanmadan ele alınmasının hatalı olduğunu ifade eden Adem, bu nedenle tasarısının geri çekilmesini istedi.


En zor mesleklerden birini yapan polislere görev riski verilmesine karşı olmasına karşın, hazırlanan yasa tasarısında da bu konuda anomoliler olduğunu belirten Sonay Adem,  görev riski ödeneklerinin oranları konusundaki çelişkiye işaret etti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun 2009 seçimleri öncesinde polislere Nakil Tüzüğü'nü değiştireceğini söylediğini savunan Adem, Eroğlu'nun bir çok kesimi olduğu gibi  polisleri de aldattığını  ileri sürdü.


ÇAKICI


Tasarısı üstünde söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, Eğitim Bakanı olduğu dönemde  Kıbrıslı Türk gençleri Türkiye'ye şikayete ilişkin  mektubunu  getirdiklerini bu nedenle  İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun  söz verdiği gibi istifa etmesini istedi.


Katıldığı Lefke Ceviz Festivali'nde eski Lefke Belediye  Pazarı'nın  orijinaline uygun restore edildiğini gözlemlediğini ifade eden Çakıcı, Eski Eserler Dairesi'nin bu restorasyon hakkında bilgisi olup olmadığını sordu.


Lefke Belediyesi'nin borçlarına ve gayrı yasal olduğunu iddia ettiği bazı uygulamalara ve sözleşmelere değinerek bunlar hakkında bilgiler ve belgeler ortaya koyan Çakıcı, oturumu izleyen Polis Genel Müdürü Günay Özan'a suç duyurusunda bulunmak istediğini söyledi.


Yapılan yasadışlık ve usulsüzlükler karşısında sessiz kalan UBP hükümetini, memleketi batırmakla suçlayan Çakıcı, "Ben olsaydım hepsini tutuklardım"  dedi.


Yasadışı borçlanmaları Bakanlar Kurulu'nun borçlanma yetkisini artırarak  onayladığına  işaret ederek bu konuda bazı belgeleri de gösteren Çakıcı, bu borçların tümünün halkın boynuna asıldığını  savundu.


Lefke'de Lefkoşa Belediyesi'nden daha batık bir belediye olmasına karşın, Lefke Belediyesi'nin hep korunduğu iddialarını sürdüren Çakıcı, Lefke Belediyesi'nin gelir gider dengesinin de bozulduğunu kaydetti.


Çakıcı, Lefke Belediyesi'nin normal bir haneden talep ettiği yıllık hizmet ücretlerinin 5 katını askeri lojmanlardan talep ettiğini de savunarak  bu konuda bazı rakamlar ortaya koydu.


Poliste işkence olduğuna ilişkin Meclisin hazırladığı rapora da dikkat çeken Çakıcı, "Bu suç unsurları üzerine gidilmediyse ve bir şey yapılmadıysa Polis Müdürleri de suç işlemektedir. Bu Meclis'i hiçe saymaktır" dedi.


Polisin sivile bağlanması ve özerk bir yapıda olması gerektiğini savunduklarını kaydeden Çakıcı,  şimdiki Polis Genel Müdürü 1 ay sonra emekli çıkacakken tasarının değişikliği konusunda neden bu kadar acele edildiğini sordu. Çakıcı, bunun yeni gelecek olan Genel Müdüre bırakılmasının daha doğru olduğu görüşünü dile getirdi.


Nakil Tüzüğü'nün iptal edilmesi gerektiğini, polisteki yargılama ve terfi düzeninin  adil olmadığı görüşünü ileri süren Çakıcı, polislerin ek mesai konusunda haksızlığa uğramakta olduğunu da dile getirdi.


Yasa'da Anayasa Mahkemesi'nde olduğu bir süreçte değişikliğe gidilmesini de çok garipsediğini kaydeden Çakıcı, parti olarak polisin sivile bağlanmasına yönelik bir  değişiklik önerisi verdiklerini anımsattı.


Çakıcı'nın konuşmasının ardından saat 19.30 itibarıyla CTP Milletvekili Abbas Sınay söz aldı.


Meclis Genel Kurulu'nun bu akşamki çalışmalarının geç saate kadar sürmesi bekleniyor:


(KAR/GÜR)


 
4 Haziran 2012 Pazartesi 19:54
Okunma: 613
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu