Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis Yeni Yasama Yılı Başladı

Meclis Yeni Yasama Yılı Başladı

Nisap Sorunu Aşıldı, Toplantı Başladı.

 
 
Meclis Yeni Yasama Yılı Başladı
Lefkoşa, 1 Ekim 12 (T.A.K): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu verilen 10 dakikalık aranın ardından yeniden toplandı.


Yapılan yoklamada, nisap sağlanmasıyla saat 10.35'te toplantı başladı.


Nisap sağlanması üzerine muhalefet  de toplantıya katıldı.


Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer başkanlığındaki toplantının açılışında davetli olarak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, Başsavcı Aşgan İlgen,  Sayıştay Başkanı Osman Korahan, eski parlamenterler, Polis Genel Müdürü Ahmet Zaim ve üst düzey yöneticiler hazır bulundu. 


Cumhuriyet Meclisi'nin 7. Dönem 5. Yasama yılı toplantısında ilk sözü  Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer alarak verimli bir yasama yılı diledi.


Meclis'in her zaman yüksek sorumluluk içinde hareket ederek halkın beklentilerine yönelik en doğru kararı vermesi gerektiğine işaret eden Bozer, bu amaçla gerekli olan yasal düzenlemelerin uzlaşı içerisinde geçmesi için uğraş vereceğini vurguladı.


Kıbrıs sorununun arzu edilen bir şekilde sonuçlanmadığını, bu nedenle Türkiye'nin desteğinin büyük önem taşıdığına işaret eden Bozer, güçlü bir KKTC ile çözümü yakalamanın daha kolay olacağına dikkat çekti.


Meclisin geçen yıl yaptığı çalışmalar hakkında da bilgiler veren Bozer, başkanlık divaninin uyumlu çalışmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


AB uyum yasaları başta olmak üzere ülkenin ihtiyacı olan bir çok yasaya imza attığını kaydeden Bozer, bu yasaların isimlerini sıraladı.


Meclisin onay yasaları, ceza yasası, borç yasası konusunda yaptığı çalışmalara da işaret eden Bozer, parti başkanlarıyla birlikte yaptıkları toplantılarda oluşturulan komiteler sonucunda Anayasa ile Seçim ve Halkoylaması Yasaları konusunda çalışmaların başladığını ifade etti.


Bu çalışmaların istenilen düzeyde ilerlememesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Bozer,  Meclis'in denetim ve yasama görevini etkin şekilde yerine getirebilmesi için iç tüzükle ilgili çalışma başlattığını kaydetti.


Milletvekili ve bakanların yeni dönemde genel kurul çalışmalarına daha etkin şekilde katılmaları çağrısında bulunan Bozer, yeni dönemde tutanakların elektronik ortamda yayınlanmaya başlanacağına işaret ederek bunun önemine işaret etti. 


Bozer Meclis Genel Kurulu canlı yayınlarla ilgili arşiv görüntülerin de elektronik ortamda hizmete sunulduğunu söyledi.


Bozer, yeni yasama yılının karşılıklı sevgi ve uzlaşı anlayışı içerisinde geçmesi arzusunu dile getirerek konuşmasını tamamladı.

Cumhuriyet Meclisi'nin 7. Dönem 5. Yasama yılı toplantısında Meclis'te temsil edilen siyasi parti başkanları da birer konuşma yaptı. 


İlk sözü alan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, meclisin yeni yasama yılının hayırlı olmasını dileyerek, yeni döneme yönelik çalışma anlayışları hakkında bilgi verdi. 


Geçmiş yasama yılında yaşanan sıkıntıların tekrarlanmaması için çalışacaklarını ifade eden Küçük, yeni dönemde ülke ve insanlar için yasalar üretmenin en temel hedefleri olduğunu söyledi. 


"Ülke ve toplum için üzerimize düşeni yapmaktan geri durmayacağız" diyen Küçük, kamuoyu gündemini rahatsız eden, toplumun güvenini sarsan kurum ve kuruluşların yeniden yapılandırılmasının kaçınılmaz olduğunu, bunun için üzerlerine düşen görevi yapacaklarını kaydetti.  


İnsan odaklı politikalar üretmenin siyasetin odak noktası haline geldiği görüşünden yola çıkarak, çalışmalarını sürdüreceklerine işaret eden Küçük, yeni dönemde ülke ekonomisinin geliştirileceğini, tarım ve hayvancık alanında önemli yatırımlar yapılacağını anlattı. 


Barış Suyu projesinin önemine dikkat çeken Küçük, daha çağdaş, gelişmiş, istikrarlı bir devlet yapısını gelecek nesillere bırakmak için çalıştıklarını vurguladı.  


Kamu yönetiminde reform yapılmasının şart olduğuna dikkat çeken Küçük, çağı yakalamak için dünya gelişimlerinin iyi takip edilerek, önlemler alınması gerektiğini kaydetti. 


Kıbrıs konusuna da değinen İrsen Küçük, gelinen noktada Türk tarafının iyi niyet çerçevesinde  yapabileceğini, yaptığını ancak çözüm için Rum tarafındaki seçimlerin beklendiğini söyleyen Küçük, "Dış politikada barışçıl ve insancıl tavrımızı sürdürüyoruz" dedi. 


Türkiye'yle ilişkilerin de sevgi, saygı ve karşılıklı güven çerçevesinde yürütüldüğünü ifade eden İrsen Küçük, azim, kararlılık ve çalışmayla sorunların aşılacağına inanç belirtti. 


Kıbrıs Türk halkının güvence altına alınması, güçlü bir devlet, güçlü bir KKTC yaratmak için çalışacaklarını vurgulayan Küçük, "Güçlü devlet yapısı ve güçlü ekonomik yapı en önemli dayanağımız olacaktır" şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Meclisi'nin yeni yasama yılı açılış toplantısında, Başbakan İrsen Küçük'ten sonra  Anamuhalefet Partisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP-BG)'nin Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu söz aldı.


Cumhurbaşkanı tarafından Kamu Hizmeti Komisyonu'na atanan kişilerin tutuklanması konusunda Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun gerekeni yapmadığını, ayrıca mal varlığı konusunda da Eroğlu'nun gereğini yerine getirmediğini ileri süren  Yorgancıoğlu, buna tepki amacıyla toplantının açılışına katılmadıklarını söyledi.


Ülkede yapılan yolsuzluk ve usulsüzlüklerle ilgili olarak kurulan komitelerin UBP milletvekilleri tarafından çalıştırılmadığını ileri süren Yorgancıoğlu, bunu KTHY ve Külliye Komitesinde yaşadıklarını savundu.


"Demokrasiden bahsetme kolaydır. Ama esas olan demokrasiyi işletmektir. Maalesef bunu UBP yapmıyor" diyen Yorgancıoğlu, "parmak zoruyla geçirildiğini" ileri sürdüğü yasaların ya Anayasa Mahkemesi'nden  ya da Cumhurbaşkanlığı'ndan geri dönmekte olduğunu söyledi.


Milli Olimpiyat  Komitesi Yasası'ndaki önerilerinin dikkate alınmadığını, yasa gücünde kararname ile halkın seçtiği insanların Anayasaya aykırı şekilde görevden alındığını, Özelleştirme Yasası'nın Anayasa Mahkemesi'nde olmasına karşın Ercan ihalesinin  yapıldığını anlatan  Yorgancıoğlu,  "Demokrasiye saygı bu mudur? Yasaların üstünlüğü bunu mu gerektirir?" dedi.


Ülkenin yeniden yapılandırılması konusunda hazırlanan yeni ekonomik paket konusunda eleştirilerde bulunan Yorgancıoğlu,  bu paketten UBP milletvekillerinin bile haberi olmadığını ileri sürerek "Nerede bu halkın iradesi?" şeklinde konuştu.


"Meclis Kıbrıs sorununa ne kadar müdahil oldu? Bu hükümet bunu da yapmıyor" diyen Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu "uzlaşmazlığını gizlemekle" suçladı.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun sunduğu önerilerin, Meclis'te görüşülüp olgunlaşmadan sunulduğunu söyleyip rahatsızlığını dile getiren CTP-BG Genel Başkanı Yorgancıoğlu,  Kıbrıs sorununu halletmeyen Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun ülkenin içişlerine karışmakta olduğunu savundu.


Başbakan Küçük'ün sahte imza olayı konusuna da değinen Yorgancıoğlu, imzanın sahte olabileceğini, ancak yazılanların tümünün uygulanmakta olduğunu  kaydetti.


Ülkede 50 TL elektrik borcu olanların  elektrikleri kesilirken, milyonlarca lira borcu olanların elektriklerinin kesilmediğini ifade ederek bunun adil olmadığını kaydeden Yorgancıoğlu, istihdam ve petrol solum tesisi konusundaki tutumu nedeniyle de hükümeti eleştirdi.


Yasalara ve içtüzüğe saygılı olunmadığını ve muhalefetin fikirlerinin dikkate alınmaması durumunda yeni yasama yılında da Meclis çalışmalarının geçmişten farklı olmayacağını savunan Yorgancıoğlu, UBP hükümetinin yeni yasama yılında  bunu yapmayacaksa istifa etmesini isteyerek sözlerini tamamladı.
 
1 Ekim 2012 Pazartesi 10:33
Okunma: 971
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu