Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclisi Genel Kurulu Yerel Yönetimlerle İlgili Genel Görüşmesini Tamamladı

Meclisi Genel Kurulu Yerel Yönetimlerle İlgili Genel Görüşmesini Tamamladı

Angolemli: "yasalara Uyulmayan Bir Ülkede Toplum Değil Ancak Topluluk Olabilir...".

 
 
Meclisi Genel Kurulu Yerel Yönetimlerle İlgili Genel Görüşmesini Tamamladı

EKENOĞLU: "ÜLKE NÜFUSUNUN BEŞTE BİRİNİN YAŞADIĞI LEFKOŞA POPÜLİZME KURBAN EDİLEMEZ..."

FELLAHOĞLU: "LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ YANLIŞ KARAR VE YÖNETİMLE BUGÜNKÜ ZOR DURUMA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR..."

ULUÇAY: "LEFKOŞA BELEDİYESİNDE TEK ÇIKIŞ YOLU SECİMDİR..."

MECLİS GENE KURULU BUGÜNKÜ ÇALIŞMASINI TAMAMLADI...

GENEL KURUL BİR SONRAKİ TOPLANTISINI 14 MAYIS PAZARTESİ YAPACAK

Lefkoşa, 10 Mayıs 12 (T.A.K.): Meclis Genel Kurulu, dünkü toplantısında yaptığı "yerel yönetimlerin içine düştüğü çıkmaz" konusundaki genel görüşmesini tamamladı.

Meclis Genel Kurulu'nun saat 21.00 sıralarında tamamlanan dünkü toplantısında konuşan TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, yasalara uymayan bir ülkede yaşandığını, yasalara uyulmayan bir ülkede toplum değil, topluluk olmaktan öteye geçilemeyeceğini ileri sürdü.

Angolemli, dünyada farklı bölgelerde, köprü çökmesi, yasa dışı telefon kullanımı ve bunun gibi nedenlerle istifaların yaşandığına işaret ederek, Dipkarpaz'da 38 yaşındaki gencin ambulans bozuk diye ölmesi nedeniyle ilgili bakanın istifa etmesi gerektiğini savundu.

Angolemli, Lefkoşa Belediyesi'nde yaşanan sorunların sorumlusu olarak da İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu'nu gösterdi.

Haziran ayında yapılacak yerel yönetim ara seçimlerine değinen Angolemli, "Bu günlerin içerisinde belediye başkanı, belediye meclis üyeleri toptan istifa etsin. İsterlerse tekrar halkın karşısına çıkıp aday olsunlar" dedi.

Hüseyin Angolemli, 28 belediyenin sadece 12'sinin yasal olarak bu yıl yapması gereken bütçeleri yaparak uygulamaya koyduklarını, geriye kalanların ise bütçesiz çalışma yapmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Angolemli, Belediyeler Yasası'nın yeniden değerlendirilerek özellikle hangi köyün hangi belediyeye bağlanması kapsamında gerekli değişikliklerin süratle yapılmasını istedi.

Angolemli, tüm yerleşim yerlerinin belediyelere bağlanmasını desteklediğini ancak, yapılan yanlışlıkların düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

Hüseyin Angolemli, Lefkoşa Türk Belediyesi'ndeki sorunun çözümünün Belediye Başkanı Bulutoğluları'nın istifa etmesi olduğuna işaret etti.

EKENOĞLU

CTP/BG Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu ise ülke nüfusunun beşte birinin yaşadığı Lefkoşa'nın popülizme kurban edilemeyeceğini söyledi.

Ekenoğlu, Lefkoşa Belediyesi'nde bugün yaşananların küçük küçük çıkarlardan kaynaklandığını ifade ederek, bazen aklından halkın buna layık olduğunu söylemek geçtiğini ancak, söylemeyeceğini, halkı her koşulda bilgilendirmek gerektiğini kaydetti.

Ekenoğlu, sorunun sadece Lefkoşa ile sınırlı olmadığını ifade ederek, Lefke ve  Güzelyurt Belediyelerinin de bunlara eklenmesi gerektiğini söyledi.

Fatma Ekenoğlu, Lefke Belediyesi'nde yaşanan olumsuzluklar, emekli olan belediye çalışanlarının ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta yatırımlarının yapılmaması nedeniyle sorunlar yaşanırken aynı belediye başkanının altıncı kez seçilmesinin anlaşılır olmadığını savundu.

Ekenoğlu, Lefke Belediyesi'ndeki borç dökümünü vererek, aslında Lefke Belediyesinin borcunun nüfusla karşılaştırılması halinde Lefkoşa Belediyesi'nin iki katı olduğunu iddia etti.

Ekenoğlu, Lefkoşa'nın her an salgın hastalığın başlaması tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ifade ederek, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere Hükümet'e düşen görevin salgın başlamadan Başkentin temizlenmesi olduğunu söyledi.

Lefkoşa'da yapılması gerekenin salgın başlamadan derhal temizlenmesi yanından Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları'na da çözüm bulunması gerektiğini, istifa ettirilmesi veya görevden alması gerektiğini anlatan Ekenoğlu, Lefkoşa'da belediye seçimine gidilmesinin şart olduğunu kaydetti.

Ekenoğlu, ülkede 28 belediyenin çok fazla olduğunu ifade ederek, yapılması gerekenin belediyelerin en uygun şekilde birleştirilmesi olduğunu söyledi.

Kamusal alanda görev yapacak insanlarla ilgili olarak iyi insan olmasının gerekli ancak yeterli olmayacağını anlatan Ekenoğlu, önemli olanın iyi yönetici olmak olduğuna işaret etti.

Ekenoğlu, Lefkoşa'nın UBP'nin Kurultayına kurban edilmemesi gerektiğini söyleyerek,  Belediye Başkanını istifaya davet etti.

FELLAHOĞLU

CTP/BG Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu ise, UBP'nin "haklara dokunulmayacak" yalanını söyleyerek seçim kazanarak Hükümet olduğunu ileri sürerek, bu anlayışın süratle değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Fellahoğlu, yalan söylenerek Hükümet'e gelinmesinin UBP'yi başarısız kıldığını savunarak, bir yerel yönetimde 70 gün çalışanlar ödenemiyorsa; ülkenin başkentinde çöpler toplanmamışsa bakanların bu kadar rahat hareket etmesini anlayamadığını söyledi.

Kadri Fellahoğlu, UBP Hükümeti'nin dördüncü yılına girdiği bu günlerde yerel yönetimlerle ilgili olarak bir tek somut adım atamadığını,  yapılanın sadece İçişleri Bakanlığı yanına "Yerel Yönetimler" ibaresini koymaktan başka bir şey olmadığını ileri sürdü.

Fellahoğlu, partisinin geçmişten bugüne kadar yerel yönetimlerle ilgili olarak yaptığı çalışma ve yasal düzenlemelerle ilgili olarak bilgi verdi.

Lefkoşa Türk Belediyesi'nin neden bugünlere geldiğinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini, değerlendirmeden bir sonuç çıkarılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Fellahoğlu, bunun yapılmaması halinde konuşma ve tartışmanın hiçbir anlam ifade etmeyeceğini söyledi.

Fellahoğlu, Lefkoşa Türk Belediye Başkanıyla Belediye Meclis üyelerinin istifa ederek, erken ara seçime gitmesi gerektiğini belirterek, bundan başka çözüm olamayacağını kaydetti.

Kadri Fellahoğlu, Hükümet'in de istifa ederek, bu yıl içinde seçime gidilmesi gerektiğini iddia ederek, belediye ve devletin önünün ancak böyle açılacağını ifade etti.

ULUÇAY

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, Lefkoşa Belediyesi'nde maçın bittiğini, tek çıkış yolunun seçim olduğunu söyledi.

Uluçay, haziran ayında yerel seçimlerle ilgili olarak erken ara seçim yapılmasının bunun için fırsat olduğunu kaydetti.

Teberrüken Uluçay, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "Hükümet'in para bulup versin" açıklamasının gerçekçi olmadığını, çünkü bütçece böyle bir paranın bulunmadığını anlatarak, bu nedenle yapılması gerekenin seçim olduğunu ileri sürdü.

SİBER

CTP/BG Lefkoşa Milletvekili Sibel Siber, Lefkoşa Belediyesi'ndeki sorunun her şeyden öte sağlık boyutuyla önemli bir sorun olduğuna işaret ederek, bir sağlıkçı, bir doktor olarak olaydan üzüntü duyduğunu söyledi.

Siber, olayın bulaşıcı hastalıklar yönünden Lefkoşalılar için büyük bir tehlike arz ettiğine işaret ederek, tüm yetkililere sorunun çözümü konusunda çağırı yaptı.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise, konuşmalara yanıtında, sorunun diyalog yoluyla aşılması konusunda şu an itibarıyla Başbakan İrsen Küçük'ün çaba sarf ettiğini söyledi.

Çavuşoğlu, genel görüşmede yerel yönetimlerin geleceğiyle ilgili olarak neler yapılmasının tartışılmasını beklerken bunun yerine UBP'li CTP/BG'li belediyeler karşılaştırması izlediklerini anlattı.

Çavuşoğlu, konuşmalardan elbette yararlanıldığı konular olduğunu ifade ederek, Kıbrıs Türkünün yüzünü Avrupa'ya döndüğünü ancak, sağcı ve solcularda Avrupa yasalarına karşı da bir direnç olduğunu söyledi.

Nazım Çavuşoğlu, yerel yönetimlerde olmayan şeyleri varmış gibi göstererek bir yere varılamayacağını anlatarak, yerel yönetimlerle ilgili olarak yasal sıkıntı yaşadığını anlatarak, bunlara birkaç örnek verdi.

Çavuşoğlu, ülkenin demokratik bir ülke olduğunu, bu nedenle özellikle seçimle iş başına gelenlerin yasaların zafiyetini kullanma lüksü olmaması gerektiğini anlatarak, yerel yönetimlerin kendisine bağlı olmasına karşın elinde yasal yetki olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, bu yasal eksikliklere karşın her şeyden sorumlu olanın Hükümet olduğunu kabul ettiğini ifade ederek, bu nedenle sorunun çözümü konusunda elinden geleni yapmaya çalıştığını kaydetti.

Sorunun sağlık boyutuyla yeni bir noktaya vardığına işaret eden Nazım Çavuşoğlu, belediyelerin gelir kaynaklarının neler olduğu konusunda bilgi vererek, soruna çözüm bulmak amacıyla hep birlikte bir gayret içine girilmesi konusu üzerinde durdu.

Çavuşoğlu, belediye bütçelerinin bakanlığına geç geldiği bu nedenle Meclis'e sadece 12 belediyenin bütçesinin onaylanarak Meclis'e aktarıldığını anlatarak, gecikme nedeninin bu olduğunu söyledi. Belediye bütçelerinin geç geçmesinin işlerin durduğu anlamana gelmediğini anlatan Çavuşoğlu, geçmiş dönemde de geç yasalaşan belediye bütçelerinden örnekler verdi.

Nazım Çavuşoğlu, bu ülkede hiç kimsenin devletten daha büyük olamayacağına işaret ederek, kimseden bu anlamda kimseden korkmadığını belirtti.

Çavuşoğlu, yerel yönetimlerde KDV'nin yüzde 16'ya çıkarılması uygulamasının kendi partisi tarafından yapıldığını, ancak bu Yasanın CTP/BG tarafından geçirildiğini, uygulamanın ertelene ertelene kendi hükümetleri dönemine kaldığını söyledi.

Çavuşoğlu, bakanlığının hedefinin belediye sayısını düşürme, Belediyeler Yasası'ndaki tüm eksikliklerin giderilmesine yönelik yasal değişiklik yapma olduğunu; hazırlıklarını tamamlamak üzere olduklarını kaydetti.

KALYONCU

CTP/BG Girne milletvekili Ömer Kalyoncu, yeniden söz alarak, Lefkoşa Belediyesi'nin geldiği noktanın yerel yönetimlerin daha geniş ve her yönüyle tartışılmasını engellediğini söyledi.

Kalyoncu, ilgili Bakanın herhangi bir yasa sunumunda ilgili Komite'nin toplantısına katılması gerektiğini anlatarak, bunun son zamanlarda pek uygulanmayan veya uygulanması terk edilen bir gelenek olduğunu, buna geri dönülmesinin pek çok sorunun daha kolay aşılması soncunu yaratacağını kaydetti.

Kalyoncu, partisinin belediyelerin özerkliklerine dokunulmamak kaydıyla yerel yönetimdeki sorunların üzerine gidilmesine hazır olduğunu ifade ederek, yasanın ihlali karşısında gerekli müeyyidenin yasalara konulmasını da desteklediklerini söyledi.

Meclis Genel Kurulu, bir sonraki birleşimini 14 Mayıs Pazartesi saat 10.00'da yapacak.

(HY/HA)

 
11 Mayıs 2012 Cuma 09:15
Okunma: 395
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)