Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclisi'te Bugün

Meclisi'te Bugün

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Denetim Görevini Yerine Getirmek İçin Toplandı..

 
 
Meclisi'te Bugün


BAYRAK-AİLE TV CANLI İZLE


Meclis Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 11.00'da başlayan toplantıda, Genel Kurul ilk olarak Meclis Danışma Kurulu'nun kararını onaylayarak CTP Grubu'nun "Yerel Yönetimlerin İçine Düştüğü Çıkmaz Hakkında Genel Görüşme Açılması Önergesi" ile UBP milletvekillerinin "Devletin Batık Bankalardan Alacağı İle İlgili Meclis Araştırması Açılması Önergesi"nin ön görüşmelerini gündem dışı konuşmaların önüne aldı.


Daha sonra Gazimağusa Serbest Liman ve Bölgesine Boşaltılan Un Kum, Yanık Un Kepek ve Mısır Kepeği ile İlgili İhmal, Yasa Dışılık, Haksız Kazanç Olup Olmadığı Hakkında Meclis Araştırma Komitesi'ne  ek süre verilmesi ele alındı.


AVCI


Konu hakkında ilk sözü alan ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, meclisteki araştırma komitelerinin vatandaşlara bu konuda biz de hassasız ilgileniyoruz imajı vermek amacını taşıdığını savundu.


Gazimağusa Limanı'na getirilen kum konusunda bir yıldır yapılan araştırmadan sonuç alınamamasını eleştiren Avcı, bir yılın bu konu için fazla olduğunu cevap bulamadıysa bulunamayacağını söyledi.


ADEM


CTP-BG Milletvekili Sonay Adem ise süre uzatımına onay vereceklerini belirterek, UBP'yi denetimden kaçmakla suçladı.


Bütün Mağusa'nın konuyu iyi bildiğini savunan Adem, bu konunun altından bir bakanın çıkacağını ileri sürerek bu çıkıncaya kadar komitenin süresinin uzatılacağını kaydetti.


Komite Başkanının değiştirilmesini de isteyen Adem, başka bölgeden bir milletvekilinin başkan olmasını istedi.


YEKTAOĞLU


Meclis Başkan Yardımcısı, CTP-BG Milletvekili Mustafa Yektaoğlu, UBP döneminde 14 komite kurulduğunu ve sadece bir tanesinden sonuç alındığını kaydederek, bunların iş ola kurulduğu görüntüsü yarattığını savundu.


Bu komiteler hakkında bilgi veren Yektaoğlu, oy birliği ile geçen evrensel yasaların da uygulanmayarak süs olarak kalmakta, tüzüklerinin çıkarılmamakta olduğunu ileri sürdü.


ÇAKICI


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, "Ben böyle başarısız bir ekip hayatımın hiçbir evresinde görmedim" diyerek, kurulan komitelerin çalışmamasını eleştirdi.


Komite Başkanı olan UBP Milletvekili Afet Özcafer'in sorumluluğunu yerine getirmediğini, komitenin sonuçlanmamasının onun sorumluluğu olduğunu ileri süren Çakıcı, komitenin sonuçlanmamasında Ekonomi Bakanı Sunat Atun'un etkili olduğunu, Afet Özcafer'in de onu koruduğunu iddia etti.


Çakıcı, iktidara gelmesi halinde tek tek bu dosyaları açarak sorumluları ortaya çıkaracağını söyleyerek, UBP bakan ve milletvekillerinin birbirlerini koruduğunu savundu.


Bir tek işkence komitesinin sonuçlandığını ve bunun raporunun da hasır altı edildiğini iddia eden Çakıcı, komitelerin sonuçlandırılmasını talep etti.


Konuşmaların ardından tezkere oylanarak oyçokluğu ile kabul edildi.


Genel Kurul daha sonra CTP Grubu'nun "Yerel Yönetimlerin İçine Düştüğü Çıkmaz Hakkında Genel Görüşme Açılması Önergesi" ön görüşmesine geçti.


Meclis Genel Kurulu, CTP Grubu'nun "Yerel Yönetimlerin İçine Düştüğü Çıkmaz" hakkında genel görüşme önergesini oybirliğiyle kabul etti.


Önerge hakkında konuşan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yerel yönetimlerin ülkede doğrudan yönetimin aracı olarak görülmesi ve yasalarla desteklenmesi gerektiğini belirtti.


Yerel yönetimin başındaki kişinin politikalarının kötü olması halinde hükümetin müdahale ederek uyarması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, CTP'nin 24 Kasım 2011 tarihinde belediyelerin içine düştüğü çıkmazla ilgili basın toplantısı  düzenleyerek hükümete uyarıda bulunduğunu hatırlattı, uyarıları tekrarladı.


UBP'nin yerel yönetimleri kaosa sürüklemekte olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, yerel yönetimlerin gelirlerini azaltıcı uygulamalar yapıldığını  iddia etti.


UBP'nin kendine ait yerel yönetimlerin ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta yatırımlarını yatırmamasına göz yumduğunu, su paralarını ödememelerine olanak tanıdığını da ileri süren Yorgancıoğlu, istihdam konusunda pervasızlığın da teşvik edildiğini kaydetti.


LTB çalışanlarının üçüncü aydır maaşını alamadığını belirten Yorgancıoğlu, bugün LTB'nin yaşadıklarını yarın UBP'li  başka belediyelerin yaşayacağını ifade etti.


ÇAKICI


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, önergeye ülke çıkarları doğrultusunda oy vereceklerini söyledi.


LTB'de kaos olduğunu ancak diğer belediyelerde de sorunlar bulunduğunu kaydeden Çakıcı, daha önce sundukları araştırma önergelerinin UBP tarafından reddini de eleştirdi. 


Sayıştay'ın raporlarına göre LTB'nin yasal hakkının 5 kat üzerinde borçlandığının görülmekte olduğunu belirten Çakıcı, belediye meclis üyelerinin de suça ortak edilmeye çalışıldığını kaydetti.


Başbakan'ın LTB'nin borçlarını yaymakla ilgili uygulama yapmaya çalıştığını  söyleyen Çakıcı, gelinen noktada yapılması gerekenin önce suçluların ortaya çıkarılması olduğunu söyledi.


Bu konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın sorumluluğu bulunduğunu belirten Çakıcı, LTB çalışan sayısının Şemi Bora döneminde 250 iken Kutlay Erk döneminde 500 ve Cemal Bulutoğluları döneminde 1000'in üzerinde olduğunu vurguladı.


Bulutoğluları'nın istifası durumunda UBP'nin Lefkoşa Belediyesi'ni tekrar alamayacağından korktuğu için koruma altına aldığını söyleyen Çakıcı, Bulutoğluları'nın kadar UBP'nin de suçlu olduğunu kaydetti.


ARABACIOĞLU


DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da, zorda olan belediyeler ile ilgili değerlendirme yapılması gerektiğini, LTB'nin aylardır gündemde olduğunu ancak ne yapıldığını anlayamadığını söyledi.


Hükümetin yapabilecekleri ve yapamayacakları bulunduğunu kaydeden Arabacıoğlu, Belediyeler Yasası'na göre sorumlu olması gerekenin hükümet olduğunu belirterek, her yıl belediyelerin bütçelerini hükümete sunduğunu ve borçlanma yetkilerini de hükümetin verdiğini vurguladı.


LTB'deki sorunları aşmak için harcamalarda usulsüzlük olup olmadığını Sayıştay'ın ortaya koyması ve suç ilişkisi varsa bunu da hükümetin ele alması gerektiğini ifade eden Arabacıoğlu, hükümetin yetkisi olan işlere bakacağını, sendikanın da grev ile sorunlarını aşamayacağını görmesi gerektiğini savundu.


Hükümetin sendika ile oturup konuşması gerektiğini kaydeden Arabacıoğlu, bu sorundan en çok etkilenenin çalışan, ikinci derece de halk olduğunu söyledi.


Lefkoşa'da duyarsızlık nedeniyle salgın hastalık bile çıkabileceğini  belirten Arabacıoğlu, inatlaşma devam ettikçe sorunun çözülemeyeceğini vurguladı. 


Arabacıoğlu, önergeye oylarının olumlu olacağını da söyledi.


GÖKMEN


ÖRP Milletvekili Mustafa Gökmen de, konunun sadece LTB ile ilgili olmaması gerektiğini kaydederek, Lefkoşa'nın geldiği durumdan Bulutoğluları'nın geçmişte ve şimdi mensubu olduğu partilerin sorumluluğu olduğunu kaydetti.


CTP-ÖRP döneminde belediyelerle ilgili bir proje başlattıklarını ve ikinci ayağının da belediyelerin azaltılması olduğunu kaydeden Gökmen, belediyeleri parti boyutuna indirgemeden genel olarak ele alınması gerektiğini ifade etti.


Gökmen, genel görüşmeye olumlu oy vereceklerini söyledi.


TAÇOY


UBP Milletvekili Hasan Taçoy da, oy doğrultularının olumlu  olacağını söyledi.


Geçen gün araştırma komitesine UBP olarak olumsuz oy verdiklerini, bunun nedeninin de zamanın değerli olması ve bunun çare olmayacağını düşünmeleri olduğunu  kaydeden Taçoy, bu önergeye ise olumlu oy vereceklerini ifade etti. 


Önergenin ön görüşmesinin tamamlanmasının ardından genel görüşme açılması oybirliğiyle kabul edildi.

TAK


 
3 Mayıs 2012 Perşembe 15:00
Okunma: 818
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu