Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te Bugün

Meclis'te Bugün

ALBAYRAK MECLİSE EŞEKLE GELDİ, BOZER KINADI MECLİS BAŞKANI BOZER, MECLİS’E EŞEKLE GELEN CTP MİLLETVEKİLİ ALBAYRAK’I KINADI VE HAKKINDA DİSİPLİN SORUŞTURMASI BAŞLATACAĞINI AÇIKLADI

 
 
Meclis'te Bugün


16 Nisan 12 (T.AK.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Hasan Bozer başkanlığında toplandı.
Meclis Başkanı Hasan Bozer açılışta yaptığı konuşmada, CTP Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak’ın benzini bittiği gerekçesiyle Meclis’e eşeksırtında geldiğini, bunun Meclis’e ve milletvekillerine karşı saygısızlık olduğunu belirterek kınadı.


Bozer, Albayrak hakkında gerekli disiplin soruşturmasını başlatacağını söyledi.
Genel Kurul’da Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP) ve Demokrasi ve Güven Partisi’ne (DGP) bağlı milletvekillerinin geçen hafta sunduğu “Başbakan İrsen Küçük ve Hükümetine Karşı Güvensizlik Önergesi” okutulup bilgiye sunuldu.
Meclis İç Tüzüğü’ne göre perşembe günü yapılacak toplantıda önerge hakkında bir lehte bir de aleyhte söz verilerek oylamaya sunulacak.


Meclisin bugünkü toplantısında daha sonra Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi başkanlığının “Cihangir Köyünde Abohor Camii Vakfı’na Ait 200 No’lu Parselden Geçit Hakkı Verilmesi ile ilgili İstibdal İşleminin Onaylanması ve İstibdal Ödeneklerinin İlgili Vakıflar Adına Açılacak İstibdal Fonu Hesabına Yatırılmasına İlişkin Karar Tasarısı’nın üçüncü görüşmesi yapılıp oybirliğiyle onaylandı.


GÖREVİ SONA EREN CUMHURBAŞKANLARI


Okutulup onaya sunulacaklar bölümünde ilk olarak, DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nin gündeminde bulunan Siyasal Kamu Görevi Sona Eren Cumhurbaşkanları ile İlgili Kurallara İlişkin Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi okundu.


ERTUĞRULOĞLU: “DEVLET CİDDİYETİNİN GEREĞİ…”


Öneri hakkında söz alan DGP Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın görevi devrederken yaşanan olumsuzlukları anımsattı.
Devletin kurumsallaşmasını savunan biri olarak bu konunun yasal bir çerçeveye oturtulması gerektiğini kaydeden Ertuğruloğlu, görevi devredeceklerin bunu yasal çerçevede yapması gerektiğini, bunun devlet ciddiyetinin bir gereği olduğunu söyledi.
Ertuğruloğlu, görevi devreden Cumhurbaşkanlarına sağlanacak imkanların da yasal çerçeveye oturtulması gereğine işaret etti.


KÜÇÜK: “YASAL DÜZENLEME OLMAMASI EKSİKLİK… ÇALIŞMA BAŞLATTIK”


Başbakan İrsen Küçük de yaptığı konuşmada, bu konuda yasal düzenleme bulunmamasının bir eksiklik olduğunu söyledi.


Sadece Cumhurbaşkanı için değil Başbakan ve Meclis Başkanı için de aynı şeyin söz konusu olduğunu kaydeden Başbakan Küçük, bu konuda bir çalışma başlattıklarını açıkladı.
2. Cumhurbaşkanı Talat’a Bakanlar Kurulu kararıyla sağladıkları imkânlar hakkında bilgi veren Küçük, ihtiyaç olan ikinci aracın verilmesi için gerekli talimat verdiklerini söyledi.
Küçük, bu konuda bir çalışma başlattıkları için önergeye ret oyu vereceklerini söyledi.
Yapılan oylamada, ivedilik önergesi oy çokluğu ile reddedildi.


YORGANCIOĞLU: “LTB’DE İKİNCİ BİR KTHY VAKASI YAKIN”
Lefkoşa, 16 Nisan 12 (T.A.K): Meclis Genel Kurulu’nda Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite’nin çeşitli raporları görüşerek hazırladığı rapor ele alındı.
Değerlendirilen raporlar şöyle:
“Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komitenin, Spor Toto-Lotonun 1 Ocak 1991-31 Aralık 1997 Dönemi Sayıştay Denetim Raporu; Sayısal Loto Oyununun 1997 Yılı Sayıştay Denetim Raporu; Devlet Piyangosu Hemen Kazan Oyununun 1 Ocak 1991-31 Aralık 1997 Dönemi Sayıştay Denetim Raporu; KKTC Devlet Piyangosunun 1991-1997 Dönemi Sayıştay Denetim Raporu ve Milli Piyangonun 1991-1997 Dönemi Sayıştay Denetim Raporu”


YORGANCIOĞLU: “HÜKÜMET HER ŞEYİ İYİ YAPTIĞI İDDİASIYLA KOLTUĞUNDA”


Sayıştay raporlarıyla ilgili ilk sözü alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, konuşmasında gündemdeki konulara da değindi.
Yorgancıoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan sorunlara ve çalışanların eylemlerine işaret ederek, ilgisizlik nedeniyle istenmeyen olaylar yaşanabileceğini belirtti.
Hükümetin her şeyi iyi yaptığı iddiasıyla koltuklarda oturmaya devam ettiğini kaydeden Yorgancıoğlu, ikinci bir KTHY vakası yaşanmasının yakın olduğunu belirtti.


“SIRADAN BİR CİNAYET DEĞİL”

Mustafa Diker’in 7 gün aranmasının ardından katledilmiş ve yarı gömülmüş halde bulunduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, bunun sıradan bir cinayet olmadığını, ülkedeki denetimsizliğin ve hükümetin insanlara sahip çıkmamasının sonucu olduğunu söyledi.
Çocuğun velileri tarafından istenmemesine rağmen, öyle bir ortamda bırakılmasınıN kabul edilebilir olmadığını kaydeden Yorgancığlu, sırf bunlar yaşanmasın diye Muhaceret Yasası’nın değiştiğini ancak hâlâ kayıt dışı yaşayanların yol açtığı olaylara şahit olunduğunu belirtti.


“BU ÜLKE NEREYE GÖTÜRÜLÜYOR?”


“Bu ülke nereye gidiyor, nereye götürülüyor?” diye soran Yorgancıoğlu, “Çocuk Esirgeme Kurumu kendisine götürülen bu çocuğu niye kabul etmedi, cesedi bulununca Çalışma Bakanı sevgi ve şefkatlerini iletti ama zamanında nerdeydi?” dedi.


“BRT VATANDAŞIN FAZLA VERGİ VERMESİNE SEBEP OLUYOR”


KIBTEK Yönetim Kurulu’nun BRT’nin elektriğinin kesilmesine Sayıştay raporuna rağmen izin vermemesini de eleştiren Yorgancıoğlu, KIBTEK Yönetim Kurulu’nun başkalarının borcu yüzünden vatandaşın fazla vergi vermesine sebep olduğunu ifade etti.
BRT’nin ayrıcalığının hükümetin borazanlığını yapması olduğunu savunan Yorgancıoğlu, KIBTEK’in BRT’nin borcunu vatandaşa ödetmemesi için yasal işlem başlatacaklarını kaydetti.
Yorgancıoğlu, bir milletvekilinin seçildiği günden beri gümrüksüz arabasını kullanmaya devam ettiğini bunun vekille birlikte Maliye Bakanlığı ve hükümetin de suçu olduğunu söyleyerek, siyasetçilerin itibarının bu tür olaylarla bozulduğunu belirtti.


BAŞBAKAN KÜÇÜK ELEŞTİRİLERİ YANITLADI


“7 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN ÖLDÜRÜLMESİ CANİLİKTİR… BABA EROL DİKER 2007’DE VATANDAŞ YAPILDI”


Lefkoşa, 16 Nisan 12 (T.A.K.):Başbakan İrsen Küçük, 7 yaşındaki Mustafa Diker’in öldürülmesinin büyük bir canilik olduğunu vurguladı. Küçük, cinayeti işleyen baba Erol Diker’in 2007’de vatandaş yapıldığının belirlendiğini söyledi.
Meclis’te CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun eleştirilerini yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük, bütün olumsuzlukların UBP’ye yıkılmasını eleştirerek “CTP hükümeti döneminde olumlusuzluklar yok muydu?” diye sordu.
Elektrik Kurumu ve Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ilişkin eleştirileri yanıtlarken, 2 yıl boyunca kendisinde bu kurumlara bir tek istek gitmediğini vurgulayan Başbakan Küçük, bu konuda alnının açık olduğunu söyledi.
7 yaşındaki Mustafa Diker’in öldürülmesinin kabul edilemeyeceğini, bunun büyük bir canilik olduğunu belirten Başbakan Küçük, cinayeti işleyen Erol Diker’in 2007’de vatandaş yapıldığı bilgisini verdi.
Devlet kurumlarının elektrik parası ödeyip ödememesine ilişkin yasal düzenlemenin geçmişe dayandığını belirten Başbakan Küçük, CTP’nin iktidarda olduğu 2004’ten 2009’a kadar neden tahsilat yapılmadığını sordu.
CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu’nun “UBP koltukları işgal ediyor” şeklindeki iddialarını da yanıtlayan Başbakan Küçük,  “Halktan aldığı yetkiyle bu koltuklarda oturmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.
Başbakan’ın konuşması sırasında muhalefet milletvekilleri ile zaman zaman tartışmalar yaşandı.

Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komitenin raporların görüşülmesi sırasında CTP-BG Milletvekili Sonay Adem de konuştu.


Adem, konuşmasında, Başbakan İrsen Küçük'ün konuşmasını eleştirdi ve ülkedeki yangına rağmen hayal dünyasında yaşandığını öne sürdü.


Bu hükümetin seçilmesine sebep olan iradenin ortada olmadığını, halkın yalanları anlayarak UBP'yi tokatladığını ve sonrasında transferlerle siyaset yapıldığını savunan Adem, hala halkın desteğiyle buradayız demenin doğru olmadığını, halkın ezici çoğunluğuna rağmen koltuklara oturulduğunu ileri sürdü.


Adem, bugün LTB'nin içinde bulunduğu durumun, görevin hakkı olmayan bir adama verilmesiyle alakalı olduğunu iddia ederek, istihdamlar nedeniyle bu noktaya gelindiğini, kimsenin de buna dur diyemediğini savundu. Çalışanların sigortalarının yatırılmamasıyla ilgili geçmişte de uyarılarda bulunduklarını ancak artık kimsenin ödemelerin yapılamasıyla ilgili umudunun kalmadığını belirten Adem, bunun UBP'nin tescillenmiş iflası olduğunu öne sürdü.


Ucuz konut için KKTC vatandaşı yapılanların İstanbul'da yaptığı inşaatların yarım bırakıldığını savunan Adem, bu şirketin kestiği çeklerin ödenemediğini ileri sürdü. Adem, bu konuda eylem yapıldığını ve vatandaşlıkların iptal edileceği sözü verildiğini hatırlatarak vatandaşlık işinin yasal bir zemine bağlanması gerektiğini kaydetti.


Bu sırada Genel Kurul salonunda izleyici locasındaki bir kişi, ikamet sorunlarının çözülmediği gerekçesiyle ayağa kalkarak eylemde bulundu.


İçişleri Bakanlığı'nın arsaları dağıtma sistemini de eleştiren Adem, "Kimin malını nasıl ve niçin verirsiniz diyerek savcılığa çağrı yapıyorum tüm dağıtılan arsalar soruşturulsun" dedi.


Adem, Sayıştay'ın, Hukuk Dairesinin ihtiyaçlar dikkate alınarak yeniden yapılanmasını sağlamak gerektiğini kaydederek, sigorta primlerinin kesildiği anda yatırılmasını öngören bir yasa taslağı hazırladıklarını ancak UBP'nin de bu doğrultuda tasarı hazırlayarak tüm söz hakkını içişleri bakanının iki dudağı arasında olacak şekilde düzenlediğini savundu.


Yıllardır LTB'yle ilgili tüm kesimlerin konuştuğunu ve sonunun kötü olacağını gözlemlediğini anlatan Adem,  batmış bir kuruma kimsenin elini uzatmadığını kaydetti.


Kısa süre sonra Lefke bölgesinde de yangınlar yaşanacağını savunan Adem, Lefke Belediyesi'nde de sigortaların yatırılmadığını ve belediyenin piyasaya olan borçlarını yanlış beyan ettiğini ileri sürerek, hükümetin ve Sayıştayın bu konuda ne yapacağını merak ettiğini söyledi. Lefke bölgesinde süregelen usulsüzlükler bulunduğunu söyleyen Adem, Lefke Belediyesinin devasa bir çöküşe doğru gittiğini ve önlem alınmazsa kısa süre sonra oradaki çalışanların da sokaklara döküleceğini öne sürdü.


Adem, Lefke Belediyesi'ni yönetemediğini ileri sürdüğü Başkan Mehmet Zafer'in LAÜ Yönetim Kuruluna atanmasını da eleştirerek, çekleri tefecilerde gezen 2 belediye buluğunu, birinin LTB diğerinin de Lefke Belediyesi olduğunu iddia etti.


Sayıştay'ın artık sonuç verecek girişimlerde bulunması gerektiğini vurgulayan Adem, belediyelerle ilgili yapılacak reformlarla ilgili karara varılması ve tüm kesimlerin önerilerinin değerlendirilerek yasal çözümler bulunması gerektiğini kaydetti.


Adem, yasal düzenlemelerle bu tür olaylara engel olunabileceğini kaydederek, "Hukuk her şeyin ilacıdır" dedi.


Meclis Genel Kurulu Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite'nin görüşüp rapor hazırladığı Sayıştay denetim raporları üzerindeki görüşmelerini sürdürüyor.


CTP Milletvekili Sonay Adem'den sonra söz alan, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, öldürülen Mustafa Diker konusuna değinmek istediğini söyledi.


Çocuk cinayetlerinin dünyada da meşhur olduğuna işaret eden Çakıcı, bunlarla ilgili yapılan çalışmalar ve literatür bilgilere yer verdi.


"CİNAYET ÇOCUK İSTİSMARININ SONUCU... 2 ÇOCUKTAN BİRİ TOKAT YİYOR"


KKTC'de işlenen cinayetin çocuk istismarının sonucu olduğunu ifade eden Çakıcı, çocuk istismarı konusunda 1996'da yaptıkları araştırmada okullardaki her 2 çocuktan birinin tokat yediğini tespit ettiklerini anımsattı.


2003'te de bu araştırmayı tekrarladıklarında yine benzer oranları tespit ettiklerini kaydeden Çakıcı "KKTC'de çocuk istismarı vardır ve az değildir" dedi.


Meclis Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni n kabul edilmesine karşın bugüne kadar gereğini yerine getirip Çocuk Hakları Raporu hazırlanmadığını ifade eden Çakıcı, Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne bakılsaydı bugün panolardaki alkol ve sigara reklâmlarının yer almaması gerektiğini söyledi.


Sosyal Hizmetler Dairesi'nin bu konudaki çalışmalarının ve istatistiklerinin yetersiz olduğunu savunan Çakıcı, çocuk suçlular ve istismarla ilgili sağlıklı verilere sahip olunmamasını eleştirdi.


Son olaya öfkelenmek yanında, ders çıkarılarak çocuk istismarını önlemeye yönelik çalışma yapılması gerektiğini kaydeden Çakıcı, bu konuda Sağlık ve Çalışma Bakanlıklarına önemli görevler düştüğünü söyledi.


Genelde şiddetin ebeveyn veya eşlerden geldiğine işaret eden Çakıcı, bu konuda ciddi eğitim programlarının gündeme getirilmesini istedi.


"Sosyal ve Kişisel Beceri Yöntemleri" ve "Hayır Deme", "İletişim Becerileri", "Öfkeyle Başa Çıkma" derslerinin mutlaka hayata geçirilmesi gereğine vurgu yaparak "Bu konularda her türlü yardıma hazırız" dedi.


Çalışma hayatının dikkatle izlenip, gelişigüzel vatandaşlık verilmemesi gereğinin son cinayet olayında bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden Çakıcı, hükümetin bu konuda ciddi ve adil davrandığını düşünmediğini söyledi.


Çakıcı, 14  yaşındaki bir çocuğun da bir süre önce cinayetten mahkûm olduğunu anımsatarak, Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre Ceza Yasası'nın da değiştirilmesi gerektiğini belirtti.


Çocuk Mahkemeleri kurulmasını talep eden Çakıcı, uyuşturucu suçlarında bağımlı ile satıcı ayrımı yapan yasal düzenlemenin şart olduğuna da işaret etti.


Bu hükümet döneminde ırkçılık yapıldığını, radikal dincilik akımlarının geliştiğini ileri süren Çakıcı,  kurumların batırıldığı, mazbatalar nedeniyle insanların hapse atıldığı ve vatandaşlık konusunda ayrımcılık yapıldığı iddialarını dile getirdi.


"EŞEKLİ EYLEM ÇOK ANLAMLI"


CTP Milletvekili Arif Albayrak'ın eşekli eylemine de değinen Çakıcı, bunu çok anlamlı bir eylem olarak gördüğünü ve desteklediğini söyledi.


"YENİ ARACIN HAYIRLI OLSUN"


Bu arada Başbakan İrsen Küçük de Albayrak'a yönelik olarak "Yeni aracın hayırlısı olsun" dedi.


Çakıcı konuşmasının sonunda herkesi TDP'nin 5. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle bu akşam düzenleyecekleri resepsiyona davet etti


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, cinayete kurban giden 7 yaşındaki Mustafa Diker'le ilgili daha önce bakanlığa herhangi bir bilgi verilmediğini, bu yüzden de çocuğun koruma altına alınamadığını söyledi.


Meclis Genel Kurulu Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komitenin görüşüp rapor hazırladığı Sayıştay denetim raporları üzerindeki görüşmelerini sürdürüyor.


"CİNAYET TOPLUMU DERİNDEN YARALADI"


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, 7 yaşındaki Mustafa Diker cinayetinin toplumu derinden yaraladığını söyledi.


ANNEYE YASAL ÇERÇEVEDE YARDIM


Annesinin bazı gazetelerde "Çalışma Bakanı benim cezamı silecek. Bana maaş bağlayacak"  diye açıklama yaptığını bunun gerçek olmadığını belirten Ünverdi, ancak anneye yasal çerçevede gerekli yardımı yapacaklarını söyledi.


Söz konusu çocukla ilgili daha önceleri Bakanlığa herhangi bir bilgi verilmediğini kaydeden Ünverdi, verilmediği için de çocuğu koruma altına alamadıklarını ve kaybettiklerini belirtti.


"SOKAK ÇOCUKLARIYLA İLGİLİ ÇALIŞMA SON AŞAMADA"


Bakanlığının çocuk ve aile istismarına yönelik "Gençlik Aile Destek Merkezi" kurduğunu kaydeden Ünverdi, sokak çocuklarıyla ilgili bir çalışmayı da son aşamaya getirdiklerini söyledi.


Risk altındaki çocuklar konusunda Polis, Eğitim Bakanlığı ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde çalışmaları gerektiğinin bilincinde olduklarını anlatan Ünverdi, bu konuda Türkiye'yle ciddi işbirliği başlattıklarının da altını çizdi.


KALYONCU 


CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu ise LTB'deki sorunlara değinerek "Vatandaş seçti, ben ne yapayım" yaklaşımının yanlış olduğunu söyledi.


Borç içerisinde olan belediyeler için bugüne kadar hükümetin ne önlem aldığını soran Kalyoncu, Başbakan'ın "mafya" olarak nitelendirilen kişilerle kebap partisi yaptığını iddia etti.


Bugün 16 Nisan olmasına karşın Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının maaşlarının ödenmediğine işaret eden Kalyoncu, hükümetin bu konuda ne yaptığını sordu.


Makam araçlarının yenilenmesi konusuna da değinen Kalyoncu, Yüksek Mahkeme Başkanı'nın Honda ile dolaştığını belirterek "Yüksek Mahkeme Başkanı'na niye Mercedes almıyorsunuz? O hesapta yoktur, değil mi?" dedi.


"KIB-TEK'E BORÇLAR ÖDENMİYOR, 'KURUM BATTI' DENİYOR"


Hükümetin Elektrik Kurumu'yla ilgili tutumunu da eleştiren Ömer Kalyoncu, hâlâ devletin kuruma borcunu doğru dürüst ödemediğini, BRTK'nın da ödemediğini, ondan sonra da "Kurum battı" denildiğini savundu.


Kıb-Tek'te işe alımlar ve terfilerin huzuru bozmaya yönelik olduğunu ileri süren Kalyoncu, 5 yönetim kurulu üyesinin Başbakan'a gönderdiği mektup konusuna da işaret etti.


CTP Milletvekili Kalyoncu, bu mektubun basına da sızdığını ifade ederek, söz konusu 5  kişinin kurumda ciddi huzursuzluk nedeni olduğu iddiasını dile getirdi. Kalyoncu, Elektrik Kurumu'nda kimin, hangi elektrik malzemesi ithalatçısıyla ilişkisi olup olmadığına bakılmasını istedi.


Kalyoncu, Elektrik Kurumu'nda yaşananları hükümetin öngörüsüzlüğü olarak da nitelendirdi.


Kalyoncu bir milletvekiline yabancı plakalı araç getirme izni verilmesi konusunu da gündeme getirerek, bu konuda hükümetten yanıt beklediğini söyledi. Kalyoncu "Bu iş böyle gitmez. Burada işlerimizi doğru dürüst yürütmemiz gerekir" şeklinde konuştu.


Ömer Kalyoncu, hükümetin Türkiye'ye şirin görünsün diye imzaladığı protokollerle seçimde söz verdiklerinin tam aksini yaptığını da ileri sürerek sözlerini tamamladı.


Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında Sayıştay raporları görüşülürken söz alan CTP Milletvekili ve Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba'nın gümrüksüz arabayla gezmesinin yasaya aykırı bir durum olduğunu ve bu konuda Meclis Başkanlığına dilekçe ileteceklerini söyleyerek, bu konunun geçmişte de dile getirildiğini ancak hala çözüm için bir girişimde bulunulmadığını belitti.


Meclis Başkanı'nın yurt dışına çıkması halinde alacağı vekalette araba konusunu polise bildireceğini ve bu arabanın meclise girmesine engel olmak için çalışılacağını kaydeden Yektaoğlu, bugün bir hayvanın meclise getirilmesini de doğru bulmadığını bu yapılanın hayvan haklarına aykırı olduğunu söyledi.


Çocuk hakları istismarı yasasını önceden hazırladıklarını ancak buna rağmen kararları uygulamayıp tüzükleri de hazırlamadıklarını anlatan Yektaoğlu, çocuk istismarını insan hakları yasasının merkezine koymaları gerektiğini söyleyerek, "yasalar vitrinde süs olarak duruyor" dedi.


Yektaoğlu, bunca zamandır meclisin itibarının bu şekilde bozulmadığını savundu.


DENKTAŞ


Serdar Denktaş ise, belediyelerde yeni düzenlemelere gidilmesi gerektiğini ifade ederek, son yapılan nüfus sayımına göre, belediyenin kendi yapısına göre katkıların paylaşımının gündeme getirilmesini, belediyelerin sayılarının azaltılmasını istedi.


Denktaş, kamu taşımacılığıyla ilgili önceden dağıtılan kartlarda değişikliğe gidildiğini CTP döneminde yeşil verilen kartların şimdi turuncu olması yönünde karar alındığını anlatarak bunun sebebini bilmek istedi.


Yıllardır KKTC'de yaşayan insanları çalışma izni sorunu nedeniyle çocuklarından ayırarak yurtdışına yollayan hükümet yetkililerinin, bugün sokak çocuklarına sahip çıkmaktan bahsettiğini savunan Denktaş, işi evi vs olmayan insanlar ülkeden çıkarılmazken aileleri parçalayarak yurt dışına gönderilmesine anlam veremediğini kaydetti.


Kısa bir süre önce ölü olarak bulunan 7 yaşındaki Mustafa Diker konusuna da değinen Denktaş, "Zavallı o küçük çocuğun başına gelenler, böylesi bir dram. Bu memlekette bir dakika bile tutulmaması gereken o kadar insan varken, hangi gerekçe ile burada kalmasında hiç kimsenin şikayetçi olmadığı insanlar gönderiliyor. Bu yaklaşım kabul edilebilir değil ele alınmalı. Kadın birimi ailelere bu kadar önem veriyorsa, gereğini yapsın" dedi.

CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Türkiye Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Geçitköy Göleti'nin temel atma töreninde "Kim derdi Rum bizden elektrik alacak?" dediğine işaret etti. Bunu en başta irdelemesi gereken kişinin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu olduğunu kaydeden Soyer, CTP döneminde bu topluma 2 tane 60 megavatlık santral kazandırıldığını anımsatarak dönemde yaşanan gelişmelerle ilgili ayrıntılı bilgi verdi.


O dönemde Kıbrıs Türk halkının kendi kendine yetecek elektriği üretmeye başladığını anımsatan Soyer, Rum tarafına elektrik verilme noktasına gelinmesinin bunun sonucu olduğunu Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun da bilmesi gerektiğini kaydetti.


2 tane daha 17.5'luk santrala ihtiyaç duyulduğunu bunun bir gerçek olduğunu, ancak Türkiye hükümetinin buna sıcak bakmamasına rağmen bunları aldıklarını anımsatan Soyer, AKSA'nın kurduğu santralın bunların bir eski versiyonu olduğunu ileri sürdü.


Yönetim Kurulu tarafından 60'lık santraların kapatılmasına yönelik olarak verilen raporun gerçeği yansıtmadığı görüşünü dile getiren Soyer, Elektrik Kurumu üzerinde oynanan oyunlara son verilmesi gerektiğini ifade etti.


Soyer,  LTB konusunda hükümetin idari risk alarak bir komite oluşturup bir an önce gerekli düzenlemelere gitmesini isteyerek "Bu gidişat, gidişat değildir" dedi.


Soyer iki tane 17.5'lik santralın Elektrik Kurumu'na kazandırılmasının şart olduğuna ilişkin görüşünü yineledi.


Cumhurbaşkanı'nın 1 Temmuz'dan sonrası için ön koşullar öne sürmeye başladığını savunan Soyer, takvim ve arabuluculuk talep etmenin hak olduğunu, Cumhurbaşkanının enerjisini iç siyasetten çekip Kıbrıs sorununa vermesi gerektiğini ileri sürdü.


Genel Kurul toplantısında daha sonra, Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komitenin, Girne Kaymakamlığı 2007 ve 2009  Mali Yılları Gelirleri,  Güzelyurt Kaymakamlığı ile Lefke Bucağı 2009 ve 2010 Mali Yılları Gelir Hesapları, KKTC Güvenlik  Kuvvetlerini Güçlendirme Kurumuna Ait 1 Temmuz 2006 - 30 Haziran 2007, 1 Temmuz 2007 - 30 Haziran 2008, 1 Temmuz 2009-30 Haziran 2010;   1 Temmuz 2010-30 Haziran 2011 Mali Yıllarına Ait Hesapları ile  Organize Sanayi Bölgeleri 2007 Mali Yılı Gelirleri Sayıştay Denetim Raporları milletvekillerinin bilgisine getirildi.


YORGANCIOĞLU


CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Organize Sanayi Bölgeleri 2007 Mali Yılı Gelirleri Sayıştay Denetim Raporu üzerine söz alarak, sanayi bölgelerinin incelemeye alınması gerektiğini savundu.


Lefkoşa Sanayi Bölgesi'nin temizliği ile ilgili sorun olduğunu iddia eden Yorgancıoğlu, gelişmişliği ifade etmesi gereken sanayi bölgesinin çöplükten farkı olmadığını, bunun yetki karmaşasından doğduğunu savundu.


Bir ülkenin temizliği ile  ilk intibayı yaratmakta olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, yetki karmaşasının çözülmesi gerektiğini söyledi.


ANGOLEMLİ


TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, Devlet Piyangosu, spor toto loto  muhasebesinde görev yapanların muhasebe ehliyetine haiz olmadığının raporlarda yer aldığına dikkat çekerek hükümetin buna önlem almasını istedi.


Sanayi bölgeleri kurulmasına rağmen bu bölgeler dışındaki tarım arazilerine de iş yeri kurma izni verilmekte olduğunu savunan Angolemli, sanayi bölgelerinde marketlerin pastanelerin bulunmasının anlamını sordu.


Angolemli, sanayi bölgelerinde amacına hizmet edecek işyerleri olması gerektiğini kaydetti ve bu konuda meclis araştırması yapılması için çalışma başlatacaklarını söyledi.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük ise, Albayrak'ın Meclise getirdiği eşeğin Kıbrıs eşeği özelliklerini taşımadığını belirterek, "bundan sonra trafikte kullanacaksa Kıbrıs eşeği kullansın" dedi.


Organize sanayi bölgelerinin iç açıcı olmadığını belirten Küçük, kendisinin de inceleme yaptığını ve etrafın pis olduğunu söyledi.


Yeni sanayi bölgeleri tasarladıklarını, Türkiye'de yeni bir sistem olduğunu ve bunu beğendiğini kaydeden Küçük, bundan sonraki sanayi bölgelerini bu şekilde yapacaklarını belirtti.


Mevcut sanayi bölgelerinin de sahiplenilmesi gerektiğini ve karar üretilmesi gerektiğini belirten Küçük, olayın kuruluşlara devredilmesi gerektiğini vurguladı.


Meclis Genel Kurulu daha sonra Sabıka Kaydının Silinmesi Yasa Tasarısı'nı görüşmeye başladı.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Sabıka Kaydının Silinmesi Yasa Tasarısı'nı oy çokluğu ile onayladı.


Yasa, ağır ceza kapsamında olmayan ve yüz kızartıcı suç sayılmayan bir suç dolayısıyla mahkeme tarafından sadece para cezasına mahkum edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşlarının sabıkalarının gelecekteki hayatlarına engel teşkil etmemesi için Yasada aranan koşulların gerçekleşmesi halinde mahkeme tarafından silinmesine karar verilmesi ile ilgili usul ve esasların düzenlenmesini içeriyor.


Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkanı Mehmet Tancer'in komite raporunu okumasının ardından tasarı üzerindeki ilk sözü TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları aldı.


EMİROĞLULARI


Hükümetin vergiden dolayı sicil affı da getirmesini isteyen Emiroğluları, neye hizmet ettiği belli olmayan bu yasayı geçirirken hukuku da düzeltmek gerektiğini savundu.


Ülkede iktidarı olan bir hükümet bulunmadığını savunan Emiroğluları, "ülkede demokrasi gasp edilmiştir, parlamento gasp edilmiştir"  iddiasında bulundu.


Perşembe günü güvensizlik önergesi görüşmesi sırasında "hükümetin ipinin çekilmesi" için milletvekillerine çağrı yapan Emiroğluları, 3.5 yıldır memura, işçiye, çalışana artış olmadığını savundu. Ülkenin gittiği noktanın karanlık olduğunu iddia eden Emiroğluları, Cumhurbaşkanını da hükümet konusundaki açıklamaları nedeniyle eleştirdi.


Milletvekillerinin dışarıda iş yapmaması gerektiğini, meclisin emekli olma yeri olmadığını belirten Emiroğluları, Meclis Başkanını da mecliste yaptığı konuşmayı çoğaltıp milletvekillerine dağıttığı gerekçesi ile eleştirdi.


Emiroğluları, soğuk zincirde süt taşınacaksa ihaleye çıkılmasını istedi.


Ülkede adaletin yok edildiğini ve tekrar tesis edilemeyeceğini savunan Emiroğluları, toplumun artık psikolojik danışmaya ihtiyacı olduğunu, hastanede bu hizmetin verilmesi gerektiğini savundu.


Ülkenin önünün UBP hükümeti gittiğinde açılacağını savunan Emiroğluları, hükümetin şimdi gitmemesi halinde sandıkta gideceğini ileri sürdü.


TÖRE


UBP Milletvekili Zorlu Töre ise, yasa tasarısının kapsamının dar olduğunu savundu.


Tasarının, afiş asanları, trafik cezasına girenleri affetmekte olduğunu kaydeden Töre, bu  tasarının umutların kırıldığı nokta olacağını ve kimseye cevap vermeyeceğini iddia etti.


Tasarının Cumhurbaşkanından geri dönmesini dileyen Töre,  tasarının UBP ve CTP'nin vereceği oylarla geçmesinin beklendiğini ve kendisinin de partisinin kararına uyacağını söyledi.


ANGOLEMLİ


Tasarı üzerinde söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları'nı attığı imzaya uymayarak çalışanlar üzerinden Lefkoşalı'yı cezalandırdığını savundu ve "Kimsenin Lefkoşa halkını pislikler içerisinde bırakmaya hakkı yoktur. Herkes imzasının arkasında dursun" dedi.


Hüseyin Angolemli de, tasarının bazı kişiler için hazırlandığını savundu.


Sabıka kaydının silinmesi konusunun halkın genelini kapsaması gerektiği üzerinde duran Angolemli, halk için acil olanın sabıka affının değil, karşılıksız çekten dolayı hapiste yatanların affı olduğunu savundu.


Tasarıdan dar gelirlinin yararlanamayacağını ancak para cezasına çarptırılan geliri iyi olanların yararlanabileceğini ileri süren Angolemli, net bir yasa hazırlanmasını istedi.


Angolemli, "Halkın beklentisi bu değildi. Beklentinin çek yasağından dolayı içerde yatanların affı idi" dedi.


Angolemli bu yasaya olumlu oy vermeyeceklerini söyledi.


Genel Kurul toplantısında konuşmaların ardından tasarı madde madde görüşülerek bütünü oy çokluğu ile kabul edildi.


Meclis Genel Kurulu bir sonraki birleşimini 19 Nisan Perşembe günü yapacak.
 
16 Nisan 2012 Pazartesi 11:11
Okunma: 1176
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu