Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te bugün

Meclis'te bugün

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yasama görevini yerine getirmek üzere toplandı.

 
 
Meclis'te bugün

Kurul ilk olarak Seçimler ve Oylaması Yapılacak İşler kısmında "Girne Kazası Ozanköy Hudutları Dahilinde Bulunan Ozanköy Camii Vakfına Ait 353 No'lu Parselin İstibdalinin Onaylanmasına İlişkin Karar Tasarısı", "Gazi Mağusa Kazası Mutluyaka Hudutları Dahilinde Bulunan 167+168 No'lu Parselin Kısmen İstibdalinin Onaylanmasına İlişkin Karar Tasarısı" ve "Lefkoşa Kazasına Bağlı Arabahmet Mahallesinde Bulunan Koçan No:A1136, Blok A, P//H:XXI/38.5.1,101 No'lu Parselin 228/10080 Hissesinin İstibdalinin Onaylanmasına İlişkin Karar Tasarısı"nın üçüncü görüşmesini yapıp, oyladı.


Genel kurul daha sonra gündemindeki yasa tasarılarını görüşmeye başladı. Kurul ilk olarak Belediyeler (Değişiklik No:2) Yasa Tasarısı'nı ele aldı.


Genel kurulun gündeminde ayrıca Yurt Dışında Görev Yapan Personelin Kadroları ve Dış Görev Ödenekleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Dışişleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı'nı görüşüyor.


Kurulun gündeminde ayrıca "Merkezi İhale Komisyonu Tarafından Satın Alınan Jeneratörle İlgili Sayıştay Denetim Raporu; 1.1.1990 ve 30.6.1995 Tarihleri Arası Yurtdışı Tedaviler İle İlgili Sayıştay Denetim Raporu; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kalkınma Bankası Krediler İle İlgili Sayıştay Denetim Raporu; Deri İhracatı Yapan Bir Firmanın İhraç Edeceği Deriler İçin Yalan Beyan Vermek Suretiyle Devletin Vergi Kaybına Sebebiyet Verildiğine İlişkin Sayıştay Denetim Raporu" bulunuyor.


Genel Kurul, Yurttaşların KKTC Cumhuriyet Meclisine Dilekçeyle Başvurmaları ve Dilekçelerin İncelenmesi ile Karara Bağlanmasını Düzenleyen Yasanın 6'ncı Maddesi uyarınca Dilekçe Komitesinin 18 Şubat 2013 Tarihinde Yapmış Olduğu Toplantıda Aldığı Kararları Gösteren Cetvel'i de ele alacak.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu ilk olarak gündeminde bulunan Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesini oy çokluğuyla kabul etti.


Komite başkanının önerisini sunmasının ardından ilk sözü alan CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, bu tasarının devletin belediyelere katkısını artırmaya dönük bir tasarı olduğunu iddia ederek, bu geri çekmenin gerekçesinin açıklanmasını istedi.


Devlet payının yüz ölçüme göre düzenlenmesini öngören yasa değişikliğinin doğru olmayacağını savunan Kalyoncu, değişiklikle, küçük belediyelere daha fazla pay verilmesinin amaçlandığını ancak bu yerleşim birimlerinde tarla ve köy arası yolların da söz konusu olacağını söyledi. 


Orman alanlarının da yüzölçümü içine gireceğine işaret eden Kalyoncu, yüzölçümünün iskan edilen alan olduğunu unutmamak gerektiğini belirtti.


Kalyoncu, devlette kriter ve ölçüler doğru hesaplanması gerektiğini kaydederek, komiteden çıkacak yasa hiç bir ölçüyü tutturamayacağını iddia etti. ÇAVUŞOĞLU


İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu da konuşmasında, tasarının komiteye hayırlı bir iş için çekildiğini, 0.25'lik bir katkının daha verileceğini söyledi.


Bu katkının nasıl verileceğinin komitede tartışılacağını kaydeden Çavuşoğlu, hükümetin görüşünün de komiteye iletileceğini anlattı.


Çavuşoğlu, "Uzun bir çalışma sürecinde hayırlı bir iş için geri alıyoruz. O.25'lik bir katkı daha vereceğiz. Belediyeler birliğinde yüzölçümü kriteri onaylanmıştır. Komite tüm görüşlerin tartışılacağını söyledi" dedi.


Nazım Çavuşoğlu, yasayı geri çektiklerini ancak amacın devletin belediyelere katkısını artırmak olduğunu söyledi.


ULUÇAY


CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, yasa tarsısının komitede çok konuşuldu ancak bakanın çağrıldığı halde gelip komitede görüş belirtmediğini belirtti.


Küçük belediyelere pay verilmesin diye bir karar alınmadığına işaret eden Uluçay, devlet katkısındaki "0.5'lik" artışın yüz ölçümüne göre verilmesi önerisinin değerlendirildiğini söyledi.


Yüzölçümü yerine hizmet alanı kriteri uygulamanın doğru olduğunu kaydeden Uluçay, hizmet alanları konusunda bir çalışma yapılması ve ona göre 2014 bütçesi görüşülürken hayata geçirilmesi yönünde bir görüş geliştirildiğinden tasarının geri çekildiğini belirtti.


Uluçay'ın konuşmasının ardından genel kurul, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı geri çekilmesi önerisini oy çokluğuyla kabul etti.


Genel kurul daha sonra Yurt Dışında Görev Yapan Personelin Kadroları ve Dış Görev Ödenekleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı görüşmeye başladı.
 
8 Nisan 2013 Pazartesi 09:05
Okunma: 1817
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu