Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te bugün

Meclis'te bugün

Meclis Genel Kurulu Saat 10.15'de Meclis Başkanı Sibel Siber Başkanlığında Toplandı..

 
 
Meclis'te bugün
Genel Kurul'da ilk olarak bilgiye ve onaya sunuşlar yapıldı. Daha sonra Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinin, Bilgi Teknolojileri ve HaberleşmeKurulu Üyeliği İçin Önerilen Adayın Değerlendirilmesine İlişkin Raporu ele alındı.


Raporun komite başkanı tarafından milletvekillerinin bilgisine sunulmasının ardından sözü TDP genel Başkanı Mehmet Çakıcı aldı.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü birleşiminin Görüşülecek Tasarı ve Öneriler ile Komitelerden Gelen Diğer İşler bölümünde, "Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komitenin, Sivil Havacılık Dairesi; Vakıflar İdaresine Bağlı Mare Monte Otel'in Genel Tamirat İşleri İle İlgili Çıkılan İhaleler; Güzelyurt Kaymakamlığı 2011-2012 Mali Yılları Gelir Hesapları; Girne Kaymakamlığı 2011-2012 Mali Yılları Gelir Hesapları; Gazimağusa Kaymakamlığı ile Akdoğan ve Geçitkale Bucağı 2008-2012 Mali Yıllarına Ait Gelir Hesapları Sayıştay Denetim Raporları" bulunuyor.
Meclis Genel Kurulu'nda bazı  ivedilik tezkereleri ele alındıktan sonra Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinin, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu Üyeliği İçin Önerilen Adayın Değerlendirilmesine İlişkin Raporu ele alındı ve rapor oyçokluğuya kabul edildi.


ÇAKICI


Rapor üzerinde ilk  sözü alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, atamalar yapılırken dikkatli davranılmasını istedi.


Çakıcı, teknoloji ve haberleşme kurulunun GSM operatörlerini ve internet sağlayıcıları gibi konuları denetleyecek en önemli kurum ve paranın en fazla bulunduğu bölüm olduğunu dile getirdi.


Çakıcı, "Atamanın kendi içeriğine bakıldığında siyasi kimlik ve kişiliklerin olduğunu görürüz.


Tarafsız değerlendirme yapabilecek kimliklerin olmadığını, partinin içerisinde makam aradığınız ve doldurmaya çalıştığımız yerler olduğunu görürüz" dedi.


GSM operatörlerinin devriyle birlikte, KKTC'deki telefon ücretlerinin diğer ülkelere göre pahalı olduğunu dile getiren Çakıcı, ara bağlantı ücreti olarak GSM operatörlerine ayda 20 Milyon TL ödendiğini savundu.


Bu arada, Meclis Başkanı Siber Siber, milletvekillerinden, görüşülen konuyla ilgili görüş belirtmelerini istedi.


ÖZGÜRGÜN


Daha sonra söz alan UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, hükümetin meclise yasa getirmemesini eleştirdi ve "Hükümet bir şey getirmeyecekse, muhalefet de bir şey söylemeyecek mi demektir? Muhalefet suistimal etmeyecek şekilde her konuya değinebilir" dedi.


Başbakan Yorgancıoğlu'nun, "Kıbrıs konusu çözülürse, tüm sorunlar çözülür" ifadesinden üzüntü duyduğunu dile getiren Özgürgün, "Tüm sorunların çözümü için Kıbrıs sorununu beklersek yandık. Rum tarafı yama yapmaya çalışırsa ve sen de bunu kabul etmezsen biz Kıbrıs sorunu çözülmedi diye oturup bekleyecek miyiz?" diye konuştu.


Özgürgün, Hükümetin sorunları çözmek için göreve geldiğine işaret etti.


Özgürgün,  kendisinin Türkiye'ye yalnızca göbekten değil yürekten de bağlı olduğunu vurgulayarak "Rum tarafı seçilmiş temsilcileri eşit olarak görürse, Kıbrıs sorunu çözülür. Ama kabul etmiyor. Benim başbakanımı sözde devletin sözde başbakanı olarak görüyor" ifadelerini kullandı.


Askerlik konusuna da değinen Özgürgün, Başbakan Yorgancıoğlu'nun 'konunun gündemlerinde olmadığı' yönündeki açıklamasının yerinde olduğunu dile getirdi ve kaynak bulunması halinde profesyonel askerlikle ilgili çalışmanın yapılabileceğini kaydetti.


Meclis Başkanı'nın konunun içinde kalınması uyarısını anladığını ancak en azından pazartesileri muhalefetle iktidarın konuları  tartışmaya ihtiyacı olduğunu, kamuoyunda da bunun beklendiğini ifade etti. 


"Hükümet bugün için iyi bir performans sergilememiştir" diyen Özgürgün, 100 günü değerlendireceklerini ancak ivedi sorunların çözümünde hükümeten daha iyi bir performans beklediklerini söyledi.


YORGANCIOĞLU


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, hükümet program ortaya koymuşsa Kıbrıs sorunun çözümünü beklemediği anlamına geldiğimi ancak Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün birçokkonuyu  olumsuz etkilediğinin de inkar edilemeyeceğini vurguladı.


Vatandaşlık konusunda ortadaki keyfiliği kaldırmak için bir çalışma yaptıklarını anlatan Yorgancıoğlu, yasal çalışmanın ileriki günlerde mecise geleceğini söyledi.


Yorgancıoğlu, konunun önemli olduğu ve istismar edilmemesi gerektiğini vurguladı.


Enerji sorunun nasıl aşılacağının da tartışılması gerektiğine işarte eden Yorgancıoğlu, 2011'den beri, elektrik fiyatlarında artış olmadığının göz ardı edilmemesini istedi. Bu arada fuel oil fiyatlarında artış yaşandığını anlattı.


Alternatif enerji üretimin araştırılmasının gerekliğine işaret eden Yorgancıoğlu,  İlgili örgütlerden de görüşler alarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.


Kıbrıs sorunu var olduğu sürece askerliğin de var olacağına işaret eden Başbakan Yorgancıoğlu, bu konuda gençlerin minimum düzeyde etkilenmesini önemsediklerini anlattı.


Başbakan özetle, "Mesleki okula gidenlere avantaj sağlamak değerlendirilebilir. Başbakan olduğumda GKK ile görüşmemde ilk söylediğim de bu oldu. Ama bunun etüt edilmesi gerekir"dedi.


Profesyonel askerliği kendilerinin de telafuz ettiğini ancak bütünüyle bunun pratikte mümkün olamayacağını ifade eden Yorgancıoğlu, "Şu anda GKK'nın yüzde 40'ı profesyonel askerdir. Tüm bunları konuşurken bütünlüklü olarak tartışmamız gerekir. Ülkede Kıbrıs sorunu çözülürse, bütünlüklü olarak bu sorun da ortadan kaldırılacak" şeklinde konuştu.


Yorgancıoğlu, bugünkü koşullarda elde edilebilecek en iyi neticeyi bulabilmenin öenmine işaret etti.


ÇAVUŞOĞLU


UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, Başbakan'ın vatandaşlık konusunda keyfilik olduğu şeklindeki söylemlerini eleştirerek "Keyfilik tam da sizin yaptığınızda var" dedi.


Kendi dönemlerinde yaptıkları düzenlemelerin arkasında olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, keyfilik suçlamasını kabul edemeyeceklerini belirterek, yaptıkları bazı düzenlemelerin gerekçelerini anlattı.


Çavuşoğlu, verdikleri tüm  vatandaşlıkların yasal olduğunu savundu.


Yeniden söz alan TDP Genel Başkanı Çakıcı, spor naklen yayınları yapan bir şirketin Maliye Bankalığına , Türkiye'de ödeme yaptığı gerekçesiyle 15 milyon TL'lik stopaj ücretini ödemediğini belirterek  bu yapı denetlenirken bunlara dikkat edilmesini istedi.


Yeniden söz alan Başbakan Yorgancıoğlu, vatandaşlıklara ilgili olarak kendisinin  "yasadışılık yapıldı" demediğini, sadece keyfilik yapıldığını söylediğini ifade ederek, bazı keyfilikleri gidermek adına kriterler getirerek siyasetin insiyatifini biraz daraltmak istediklerini anlatı.


KAŞİF


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif de söz alarak, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu'nun ne şekilde atanacağının yasada belli olduğunu belirtti.


Turizm adası olan ülkenin güzelliklerinden söz edilmeyerek hep olumsuz şeyler konuşulmasını eleştiren Kaşif, koltukların gelip geçici olduğu dolayısıyla  ülke insanına hizmetin aslolması gerektiği ve bu çerçevede hareket edilmesi gerektiğini anlattı.


Telekomünikasyon Dairesi'nin sabit telefon ve internet hizmeti ile ayakta durmasının mümkün olmadığını ifade eden Kaşif, yeniliklere ihtiyaç olduğunu ve bunun için çalışmalara  başlandığını kaydetti.


MUNGAN


Maliye Bakanı Zeren Mungan, İki GSM operatörüne gelir ortaklığı devam ettiği ortamda, gelirler azalmayacak şekilde vergilendirme yapıldığını anlattı.


GSM ücretlerinin pahalı olduğunu, düşürülmesi için çalışmalara ihtiyaç olduğunu  belirten Mungan,  bununla ilgili girişimlerin Bayındırlık Ulaştırma  Bakanlığıyla birlikte yürütüldüğünü ifade etti.


Mungan, stopaj vergisi konusunun ise mahkemelik olduğundan bu konuda yorum yapmak istemediğini söyledi.


SANER


UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner, gelir ortaklığı konusunda geçmiş dönemde yapılan çalışmaları anlatarak, gelir getiren bir uygulamadan vazgeçilmesini eleştirdi.


Daha sonra rapor onaya sunuldu ve oyçokluğuyla kabul edildi.

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu'nda Alpay Avşaroğlu'ndan boşalan üyeliğe Mehmet Ceylanlı getirildi.


Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'nin Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu Üyeliği İçin Önerilen Adayın Değerlendirilmesine İlişkin Raporu  Meclis Genel Kurulu'nda oyçokluğuyla kabul edildi. Rapora göre,  CTP/BG üyesi Alpay Avşaroğlu'nun Başbakanlık Müsteşarlığına atanmasıyla boşalan görevi  Mehmet Ceylanlı yürütecek.


SAYIŞTAY RAPORLARI


Genel Kurul'da daha sonra ,Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite'nin raporları ele alındı.


İlk olarak komitenin,  Sivil Havacılık Dairesi Ek Mesai Hakkında Sayıştay Denetim Raporuna ilişkin Raporu görüşüldü.


Komite raporunun başkan Hasan Taçoy tarafından  milletvekillerinin bilgisine sunulmasının ardından rapor üzerine ilk sözü alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, Meclis'te yasama ile yürütmenin birbirinden ayrılması gerektiği görüşünü belirtti. Araştırma komitelerinin genellikle hükümetin icraatlarına yönelik olduğunu belirten Angolemli, komite başkanın muhalefetten olmasının daha yerinde olacağını dile getirdi.


Daha sonra söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı ise, devletin, yıllar önce ve bugünkü parayla yaklaşık 400 TL olan ek mesai ücretinin Sayıştay raporlarıyla ortaya çıkarılarak  hesabı sorulurken hükümetin, başka bir meselede bir şirketle 15 Milyon TL'lik alacağı için uzlaşmasını eleştirdi ve " Tiyatro salonu eksik, memleketin kendisi tiyatro" dedi.


UBP Milletvekili Komite Başkanı Taçoy, bu komitenin, Meclis'te birikmiş 150 kadar Sayıştay raporunu  güncelleştirmek için kurulduğunu anlatarak, incelenen dosyalarda bakanlıklara hatırlatmalar yaparak, Maliyenin dikkatini çekmeye çalıştıklarını kaydetti.


Daha sonra,  Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komitenin, Vakıflar İdaresine Bağlı Mare Monte Otel'in Genel Tamirat İşleri İle İlgili Çıkılan İhaleler Hakkında Sayıştay Denetim Raporuna ilişkin Raporu'na geçildi.


Rapor  hakkında söz almak isteyen olmayınca, aynı komitenin bir sonraki raporu olan" Güzelyurt Kaymakamlığı 2011-2012 Mali Yılları Gelir Hesapları Sayıştay Denetim Raporuna ilişkin Raporuna"geçildi.


Rapor üzerine söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, tüm kaymakamlıklarda sorunlar yaşanmakta olduğunu belirterek, ülkede yasaların uygulanmamasını eleştirdi. "Bundan dolayı kaos içinde yaşamak durumunda kalıyoruz" dedi.


Angolemli, Girne, Güzelyurt ve Gazimağusa'da av tüfeği için ruhsat çıkarmayanlar olduğunu ve cezaya girdiklerini belirtti.


Kaymakamların partizanca atandığını iddia eden Angolemli, " Partizanca atamalar yerine daha objektif, bu işi yapabilecek kişilerin Kaymakam yapılması gerekir" dedi.


Genel Kurul'da daha sonra Komitenin, Girne Kaymakamlığı 2011-2012 Mali Yılları Gelir Hesapları Sayıştay Denetim Raporuna ilişkin Raporu ele alındı.


Rapor üzerine söz alan CTP/BG Milletvekili Tufan Erhürman, ülkede iyi yasa çıkarmanın zor olması kadar çıkarılan yasaların uygulanmasının da zor olduğunu ve Girne'de 2 ayrı yasaya aykırılığın uygulandığını belirtti.


1998'de yürürlüğe giren ilgili yasa gereği, hizmetlerin görülmesi için bucak kuruluşu kurmak gerektiğini; Girne'de de 2 bucak olduğunu, bucaklardan birinin Girne, diğerinin de Çamlıbel olduğunu belirten Erhürman, "Çamlıbel'de hala bir kaymakamlık, bucak kuruluşu yoktur. Yasaya aykırı bir durum var" dedi.


Şehirde 25 bin, kırsalda 10 bin nüfus için bir sağlık merkezi kurulmasının da yasa gereği olduğunu dile getiren Erhürman, "Yasa size yap diyorsa ve yapmıyorsanız, bu ihmallerin de denetlenmesi gerekir... Meclisin var olan yasaların uygulanması konusunda ciddi bir denetim kurması gerekir" şeklinde konuştu ve  İçişleri ile Sağlık bakanlarını göreve çağırdı.


Daha sonra aynı Komitenin, Gazi Mağusa Kaymakamlığı ile Akdoğan ve Geçitkale Bucağı 2008-2012 Mali Yıllarına Ait Gelir Hesapları Sayıştay Denetim Raporuna ilişkin Raporu ele alındı.


Bu arada, Angolemli'nin, Vakıflar İdaresi'nde yapılan ihaleyle ilgili sorusunu yanıtlayan Taçoy, vakıfların 1998'de çıktığı ihalede teklifin farklı olması üzerine 1999'da ihalenin yenilendiğini anlatarak, gazete ilanına rağmen yönetim kurulu kararı olmadan ihaleye çıkıldığının belirlendiğini kaydetti.


Taçoy, Erhürman'ın konuşmasına atfen, sadece bucakların değil ilçelerin de yasal haklarının korunması, tam olarak hizmetlerini yerine getirmesi temennisinde bulundu.


Taçoy'un konuşmasının ardından Genel Kurul bugünkü çalışmalarını tamamladı.  Gelecek birleşim 31 Ekim Perşembe gün yapılacak.
 
28 Ekim 2013 Pazartesi 10:24
Okunma: 1640
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu