Ana Sayfa » Kıbrıs » MecliS'te bugün

MecliS'te bugün

Gündem Dışı Konuşmalar Yapılıyor.

 
 
MecliS'te bugün
Lefkoşa, 10 Nisan 14 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda ilk gündem dışı konuşmayı DP-UG Milletvekili Hakan Dinçyürek güncel sorunlar konusunda yaptı.


Hakan Dinçyürek gündem dışı konuşmasında ağırlıkla sağlığa değinerek,  Onkoloji hastanesinin ihalesinin ötelenmesinin birçok sorun doğuracağını kaydetti ve "Hem hastalar mağdur oluyor hem de devlet maddi kayıplara uğruyor" dedi.


Kanser hastalığının ülkede çok büyük oranlarda görüldüğünü; toplumda bu konuda büyük hassasiyet olduğunu kaydeden Dinçyürek, her gün kansere iki kişinin yakalanmasının küçümsenecek bir olay olmadığını söyledi.


Dinçyürek ülkede adli tıp uzmanının olmadığına dikkat çekerek, bu konuda sürekli hizmet alımı yapılmasını doğru bulmadığını söyledi. "Tassarruf tedbiri yapılacak" söylemiyle sürekli hizmet alımı yapıldığını anımsatan Dinçyürek, ne kadar tasarruf edildiğini sordu.


Dinçyürek Hemşire münhallerinin bir an önce açılması gereğine de dikkat çekti.


"Devlet hastanelerinde şu anda eczacı yoktur, hala niye eczacı alınmıyor bunu anlamak mümkün değildir" diyen Dinçyürek, eczacı kadrolarının bir an önce oluşturulmasını istedi.


İlaç eksikliği konusuna da değinen Dinçyürek, ilaç alımı ihalesinde gecikme yaşandığı ve birçok hastanın bu konuda mağduriyet yaşadığını anlattı.


Dinçyürek sağlıkta yapılan yanlışların bir an önce oturulup konuşulması gerektiğini kaydetti.


GÜLLE


Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, kanserin dünyada çok büyük sorun olduğuna dikkat çekerek, "kanserde Kıbrıs'ta dünya birinci değiliz" şeklindeki sözleriyle ilgili eleştirilere atfen, bunu söylerken bu konuda mücadele etmeyecekleri gibi bir söylemi olamayacağını vurguladı.


"Kanserle mücadelede sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışmamız gerek" diyen Bakan Gülle, "Bu konuda yapılacak çok şey var, öncelikle yaşam biçimimizde değişikliğe gitmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.


Bakan Gülle Onkoloji hastanesinde hızlı davranmanın önemine dikkat çekerek, bu konuda ihalede sıkıntılar yaşandığını kaydetti ve bunların aşılması için ihale tüzüğünün yenilenmesi gereğine dikkat çekti.


Bakan Gülle, Onkoloji hastanesi konusunda önümüzdeki günlerde olumlu adım atılacağını söyledi.


Bakan Gülle, hemşire münhalleri konusunda da, geçici sorununu aşmak için yapılan sınav sonucunda kadrolamaların yapılması için çalışmaların sürdüğünü anlattı. Gülle, konunun hukuksal boyutunu da dikkate alacaklarını söyledi.


YDÜ Hastanesi'yle olan protokolün uygulanması yönünde girişimleri olduğunu ancak bazı sıkıntıların sürdüğünü belirten Gülle, sorunların çözümü yönünde çalışmaların devam ettiğini kaydetti.


MUNGAN


Maliye Bakanı Zeren Mungan, sorunların çözümü için kapılarının açık olduğunu ifade ederek, Onkoloji Projesi ihalesiyle ilgili gecikmenin, yasalara kurallara tam uygun olması konusundaki hassasiyetlerinden kaynaklandığını belirterek, sağlık ve eğitimin öncelikli olduğunu; bu konularda hataya tahammülleri olmadığını anlattı.


Mungan, sorunların, Meclis'te de gündeme getirilebileceğini ancak önceden de bilgileri olması halinde tartışarak aşabileceklerini ifade etti.


TATAR


UBP Milletvekili Ersin Tatar, hükümet icraatlarıyla ilgili gündem dışı konuşmasında, reform hükümeti diye iktidara gelen hükümette çatlaklar oluştuğunu savunaral icraatları eleştirdi. Müşavir sayısının 150'ye çıktığına işaret eden Tatar, "Bu hükümet mi tasarruf hükümeti?" diye sordu.


Türkiye ile imzalanan ekonomik protokol ve önemli reformlar yapılması öngörülen yerlerle ilgili konuşulmadığını;  bunlar yerine Kıbrıs konusunun nasıl çözüleceği konusunda açıklamalar yapıldığını savunarak bunu eleştiren Tatar, koalisyon hükümetindeki çatlağın büyük olduğu iddiasında bulundu.


Ekonomik alanda hükümetten umutlu olmadığını söyleyen Tatar, "Rakamlara baktığımda içim kararıyor" dedi.


Kooperatif Merkez Bankası Yönetiminin istifasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Tatar, Banka'nın ülke için önemli olduğunu ve yaşaması gerektiğini dile getirdi.


MUNGAN


Daha sonra söz alan Maliye Bakanı Zeren Mungan, Tatar'a hassasiyetleri için teşekkür ederek belirli hususlarda Tatar'a katıldığını ancak belirli hususlara açıklama getirmek istediğini söyledi.


KDV Ötelemesi Yasası nedeniyle Bütçe'de herhangi bir kayıp yaşanmayacağını dile getiren Mungan, ekonomideki tıkanıklığı açmak için böylesi bir karar aldıklarını söyledi.


Sosyal güvenlik açıkları konusunda  Tatar'a katıldığını söyleyen Mungan, hükümetin kamu kurumlarına bütçe yasası altında aktarımda bulunduğunu, bu kurumlarla ilgili gerekli uyarıları yaptıklarını ancak her kurumun bir yönetimi olduğunu ve bu yönetimlerin hesap verme zorunluluğu bulunduğuna işaret eti.


Banka müdürünün hassasiyetine katıldığını dile getiren Mungan, gerekli düzenlemeleri yapacaklarını ifade etti.


Teşvik ve muafiyetlerin hepsinin ilgili bakanlıklarla tarandığını anlatan Mungan, teşviklerle ilgili değişiklikler yapmayı öngördüklerini dile getirdi.

Toplantının son bölümündeki konuşmalarda "BRT'deki sorunlar, Karpaz'ın sorunları, Yüksek İdare Mahkemesi'nin ilkokul müdürlerinin terfi sınavını iptaliyle ilgili kararı ve çevre sorunları" irdelendi.


ATUN: "HÜKÜMET DİKKATİ BAŞKA TARAFLARA ÇEKMEYE ÇALIŞIYOR"


Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekili Sunat Atun, hükümet icraatlarına yönelik konuşma yaptı.


Atun, "gönül isterdi ki, güçlü bir hükümet yapısı olsun" diyerek hükümeti gündem olmamak için dikkatleri başka taraflara çekmeye çalışmakla suçladı.


Tüm siyasi çalkantılara rağmen UBP döneminde ekonomide büyük gelişmeler yaşandığını belirten Atun, bugüne bakıldığında ise hükümetin kurulmasından bu yana 8 ay geçmesine rağmen olumlu, elle tutulur bir şey yaşanmadığını savundu.


Hükümetin kendine bir vizyon hazırlaması gerektiğini söyleyen Sunat Atun, bugün yapılması gereken birçok şey varken, hükümette her gün yeni bir kriz yaşandığını söyledi.  BRT'de bugün infial yaşandığını, batık bankalar yasasının, gıda güvenliği, ürün güvenliğiyle ilgili yasaların Meclis'e getirilmeyi beklediğini ancak hükümetin bu yönde bir şey yapmadığını iddia eden Atun, halkın hizmet beklediğini ifade etti.


ÇAKICI: "İŞE ALANLAR SUÇLU"


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı Meclis kürsüsünde BRT çalışanlarının sorunlarıyla ilgili konuştu. BRT çalışanlarının son birkaç aydır haklarının yendiğine dair şikayetleri olduğunu kaydeden Çakıcı, bu yönde Meclis önünde eylem yapıldığını ve çalışanların hükümet ve BRT yönetimi arasında kaldığını iddia etti.


BRT, Belediye, Elektrik Kurumu ve Telekomünikasyon Dairesi'nin bir çiftlik olarak görüldüğünü söyleyen Çakıcı, bu durumdan çalışanların sorumlu olmadığını, suçu işleyenlerin işe alınanlar değil işe alanlar olduğunu ifade etti.


BRT'de toplu iş sözleşmenin halen yapılmadığını söyleyen Çakıcı, neden yapılmadığının hükümetin açıklaması gerektiğini belirtti.


Çakıcı BRT'yle ilgili sorumluluğun Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nda olduğunu kaydederek, Başbakan'dan açıklama beklediğini söyledi.


MUNGAN: "BRT'YE BÜTÇEDEKİ ÖDENEĞİ KESİNTİYE UĞRAMADAN AKTARILIYOR"


Çakıcı'nın ardından söz alan Maliye Bakanı Zeren Mungan, kurumlara müdahale durumları olmadığını, BRT'nin bütçede öngörülen bir ödeneği bulunduğunu ve bu ödemelerin hiçbir kesintiye uğramadan BRT'ye aktarıldığını söyledi.


BRT'nin gelirlerinin giderlerini karşılamada zorlandığını söyleyen Mungan, bu noktada BRT'nin gelirlerini artırıp giderlerini azaltmanın yolunu araması gerektiğini ifade etti.


Mungan ne gibi tasarrufların yapılabileceğine dair teknik bilgisi olmadığını ifade etti. Mungan, BRT yönetim kuruluyla hiçbir zaman bir araya gelmediklerini söyleyerek, BRTK Müdürü Mete Tümerkan'ın ise zaman zaman maddi sıkıntılarla ilgili kendisine ulaştığını bildirdi.


Mungan tüm zorluklara rağmen yasada belirtildiği gibi TÜFE artışının maaşlara yansıtılacağını dile getirdi.


ÇAKICI: "HÜKÜMETTEN HABERSİZ KESİNTİ YAPILDIYSA İSTİFA ETSİNLER"


Mungan'ın ardından yeniden söz alan Çakıcı, "BRT yönetimi, Maliye Bakanı'yla bir araya gelmemiş olabilir ama bir kesinti yapılacaksa bunun hükümetten habersiz yapılması mümkün değildir" diye konuştu.


Çakıcı eğer hükümetin bilgisi olmadan maaşlardan kesinti yapıldıysa BRTK Müdürü Mete Tümerkan ve tüm yönetim kurulunu istifaya çağırdığını dile getirdi.


HAMZAOĞULLARI: "KARPAZ'DA GELİR SEVİYESİ DÜŞTÜ"


Daha sonra CTP Milletvekili Biray Hamzaoğlulları, Karpaz bölgesindeki sıkıntılarla ilgili gündem dışı konuşma yapmak üzere kürsüye çıktı.


Karpaz'da daha önce tütün üretildiğini ancak bu üretimin şimdi yapılmadığını ifade eden Hamzaoğulları, harnup üretiminin de yanlış politikalar yüzünden sona erdiğini söyledi.


Zeytinyağının da Karpaz halkından düşük fiyatlarla satın alındığını belirten Hamzaoğulları tüm bunlar yüzünden bölge halkının gelir seviyesinin düştüğünü anlattı.


"KALEBURNU'NA ARKEOLOJİ MÜZESİ AÇILSIN"


Kaleburnu köyünde çıkan antika eserlerin peşkeş çekildiğini ancak kimsenin o bölgeye arkeoloji müzesi açmayı düşünmediğini söyleyen Hamzaoğulları, müze açılması halinde bölge halkına maddi gelir sağlanabileceğini anlattı.


Dipkarpaz köyünün yıllarca unutulduğunu söyleyen Hamzaoğulları, köy ilkokulunun sıkıntılarını anlattı.


"Karpaz yarımadası o kadar uzak bir yer değildir" diyen Hamzaoğulları, bu bölgede görevlendirilmek üzere işe alınan öğretmenlerin daha sonra itirazlarda bulunduğunu ifade etti.


Karpaz eşekleri için 15 işçinin eşek korucusu istihdam edildiğini söyleyen Hamzaoğulları, bu kişilerin ne iş yaptığına dair bilgisi olmadığını anlattı.


Bölgede aynı zamanda ciddi bir telefon ve internet sıkıntısı olduğunu söyleyen Hamzaoğulları, Yenierenköy'de ise balıkçıların yılın önemli bölümünde çalışmamalarına rağmen tüm yıl sosyal sigorta ödemek zorunda bırakıldığını belirtti.


Bölge sağlık ocağının da kötü durumda olduğunu ifade eden Hamzaoğulları, kaymakamlık hizmetleri konusunda da sıkıntılar olduğunu söyledi.


CTP-BG Milletvekili Biray Hamzaoğulları, Yenierenköy Belediyesi çalışanlarının sosyal sigorta hakları için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.


Hamzaoğulları, Artemis Otel önündeki taksilerin sorunlarına da değindi.


KAŞİF


Hamzaoğulları'na cevap vermek üzere kürsüye çıkan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, kaynak bulunduğu anda yol ihalesine çıkılacağını anlattı.


Telefon hatları konusunda altyapı nedeniyle tüm ülkede sorun yaşandığını dile getiren Kaşifi, Artemis Otel önündeki taksilerin sorunlarıyla ilgili gerekeni yaptıklarını kaydetti.


Kaşif, sadece Karpaz için değil adanın tamamı için çalıştıklarını belirtti.


BAKIRCI


Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı da, göreve başladıkları günden beri hem Karpaz yarımadasında hem de İskele bölgesinde eşek sorunu ile karşı karşıya bulunduklarını belirterek, konuyla ilgili proje başlattıklarını söyledi. Bakırcı, projenin bariyer yapılmasıyla birlikte gideceğini söyleyerek halk ile eşekleri karşı karşıya getirmeyeceklerini kaydetti.


ERHÜRMAN, YİM'İN MÜDÜRLERLE İLGİLİ KARARINI YORUMLADI


Daha sonra CTP-BG Milletvekili Tufan Erhürman, Yüksek İdare Mahkemesi'nin ilkokul müdürleriyle ilgili kararı konusunda gündem dışı konuşma yaptı.


İptal davalarında yalnızca işlemin iptal edilmesinin talep edilebileceğini anlatan Erhürman, mahkemenin neden suçluları cezalandırmadığı yönündeki tartışmaların yanlış olduğunu çünkü mahkemenin böyle bir yetkisi olmadığını ifade etti.


Mahkemelerin tek görevinin adaleti gerçekleştirmek olmadığını, adaletsizlik görüntüsünü ortadan kaldırmanın da mahkemelerin görevi olduğunu anlatan Erhürman, bu yönde daha önce verilen kararları örnek gösterdi.


Sınav yapan kişinin yakınlarının sınava girmemesi gerektiğini anlatan Erhürman, aksi halde adaletsizlik görüntüsü gereği, şaibe kanıtına ihtiyaç olmadan iptal kararı verilebileceğini dile getirdi.


Daha sonra kura konusunda ilgili maddeyi de okuyan Erhürman, maddede geçen "erken" sözcüğü yorumlandığında, mahkeme kararının yerinde ve doğru olduğunun anlaşılabileceğini ifade etti.


Erhürman öte yandan bu kararın terfi alan tüm müdürlerin şaibeli şekilde terfi aldığını da göstermeyeceğine işaret etti.


"MÜDÜRLER İDAREYE DAVA AÇSIN"


İlkokul müdürlerini idareye karşı dava açmaya çağıran Erhürman, dava sonrası ilkokul müdürlerine verilecek tazminatların da olayın sorumlusuna rücu edilmesi gerektiğini ifade etti.


Erhürman, Güney Kıbrıs'tan bir örnek vererek mahkeme kararlarının yerine getirilip getirilmemesinin söz konusu bile olamayacağını kaydetti.


ARABACIOĞLU


Erhürman'dan sonra söz alan Bakan Arabacıoğlu, karara saygı duyduklarını söyleyerek, kararda geçen "tanıdık" kelimesinin Kıbrıs gibi küçük bir yerde daha farklı yorumlanabileceğini ifade etti.


GÜRÇAĞ


Meclis'in bugünkü toplantısında daha sonra UBP Milletvekili İzlem Gürçağ Altuğra, "çevre sorunları"yla ilgili gündem dışı konuşma yaptı.


KKTC'nin bir turizm ülkesi olduğunu hatırlatan Altuğra, çevreye önem verilmesi gerektiğini dile getirdi.


Altuğra konuşmasında taş ocakları konusunda önlem alınması gerektiğini de söyledi; reklam tabelaları ve master plan konusunda hükümetin ne gibi çalışmalar yaptığını sordu.


BAKIRCI: "ELİMİZDE SİHİRLİ DEĞNEK YOK"


Yanıt için kürsüye çıkan Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı, taş ocakları konusunda çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, "Elimizde sihirli değnek yok. Bir süreç isteyecek. Ama en azından ilk basamak biz olalım. Arkasından diğer adımlar gelecektir" dedi.


Bakırcı, çevre kirliliğinin ülke için ciddi bir sorun olduğunu da anlattı.


ULUÇAY


Yine Gürçağ'a cevap vermek için kürsüye çıkan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, ülkesel fizik planlama çalışmalarıyla ilgili ön çalışma başlattıklarını ifade ederek, buna ilk olarak Girne'den başlayacakları bilgisi verdi.


SANER


Daha sonra "Karayolları" ile ilgili gündem dışı konuşma yapmak üzere söz alan UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner, ilgili Bakan toplantıda olmadığı için konuşmasını haftaya yapacağını dile getirerek, konuşacağı konunun ihalesiz işlerle ilgili olduğunu söyledi.


Konuşmaların tamamlanmasıyla TDP milletvekili Mehmet Çakıcı'nın 2009 yılından itibaren Turizm Tanıtma Fonu'ndan yapılan harcamalarla ilgili yazılı sorusu okundu.


Sözlü soru olmaması nedeniyle Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü birleşimine son verildi.


Meclis Genel Kurulu sonraki birleşimini 14 Nisan Pazartesi günü yapacak.
 
10 Nisan 2014 Perşembe 14:28
Okunma: 1276
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu