Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te bugün...

Meclis'te bugün...

Meclis Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.20’de toplandı.

 
 
Meclis'te bugün...

 

Genel Kurul’da bugün milletvekillerinin güncel konuşmalarına yer verilecek.

Toplantıda ilk olarak onaya ve bilgiye sunuşlar bölümünde, Ankara’da yapılacak “Kıbrıs’ta çözüm sonrası beklentilerin karşılanması” konulu akademik toplantıya, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başkan Yardımcısı UBP Milletvekili Ünal Üstel, DP-UG Milletvekilleri Özdemir Berova ve Menteş Gündüz ile  CTP-BG Milletvekili Armağan Candan’ın katılımına ilişkin Başkanlık Divanı kararı onaylandı.

Daha sonra bazı yasa tasarılarına ivedilik kararları alındı.

Muhasebe ve Meslek  Yasa Tasarısı’nın ivedilik istemi görüşülürken söz alan UBP Milletvekili Ersin Tatar, yasa tasarısıyla  ilgili rahatsızlıklarını dile getirdi. Finans piyasaları, şirketler ve ekonominin kayıt altına alınması açısından önemli bir yasa olmakla beraber, muhasebeciyle denetçiyi ayırmak gerektiğini ve kaliteli, eğitimli insanlara ihtiyaç olduğunu belirten Tatar, yasanın uygulanmasında yaşanabilecek aksaklıklara değindi.

Tatar,ülkede 400’e yakın yetkili muhasip murakıp olduğunu ancak yaklaşık yarısının işini tam anlamıyla yaptığını, dolayısıyla bu alandaki dağınıklığın giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Maliye Bakanı’nın “ülkenin şirket çöplüğü olduğu” yöndeki sözlerini eleştiren Tatar, denetimlerin yasalar çerçevesinde yapılması gerektiğini söyledi. Eleştirileri yanıtlamak üzere söz alan Maliye Bakanı Zeren Mungan, sadece memurlarla vergilerin toplanmasının mümkün olmadığına işaret ederek muhasip murakıpların vergi dairesinin en büyük yardımcıları olduğunu kaydetti.

Muhasip murakıpların kimler olacağının Maliye Bakanlığı’nın yetkisinde olmasını doğru bulmadıkları için bu değişikliğe gidildiğini anlatan Mungan, AB uzmanları ve meslek mensuplarıyla da istişarelerde bulunduklarını anlattı.

Bazı komitelerdeki üye değişiklikleri de bilgiye getirildi. Daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

 

Meclis Genel Kurulu'nda bugün milletvekilleri güncel konuşmalar yaptı. 

İlk güncel konuşmayı UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner, tarım konusunda gerçekleştirdi.

Ülkede ortalama 7 bin dönümlük alana patates ekildiğini ifade eden Saner, "Kilogram fiyatı ortalama 1 ile bir buçuk TL idi. Şu anda rakam yarım kuruşa indi. Üreticinin elinde ortalama 6 bin ton patates kaldı. Bunun 2 bin tonu ihraç edilse de, elde patates kalacak? dedi.

SENNAROĞLU

Saner'e yanıt veren Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Türkiye'de sonbahar ürünü patateste sınırlama getirildiğini ve ülkedeki sonbahar ürünü patatese gösterilen talep nedeniyle fiyatın yüksek gittiğini anımsatarak, "Bu durum nedeniyle üretici ekim için fazla talepte bulundu? dedi.

Bir önceki yıla göre ülkeye getirilen tohumluk ürünün farklı olmadığını da dile getiren Sennaroğlu, Güzelyurt bölgesindeki üreticinin Rum yönetiminden tohumluk getirtme taleplerini ise kabul etmediklerini kaydetti.

Depolarda kalan patateslerin tümünün neredeyse satıldığını bildiren Sennaroğlu, ihracat teşvik primlerinin yetersizliğine dikkat çekti ancak ülkede sıkıntılar olduğunu, kuraklık yaşandığını ve 2013'ten kalma ödemelerin henüz yapılamadığını anlattı.

ÇAKICI

TDP Lefkoşa Milletvekili Mehmet Çakıcı, "işkence? konusundaki konuşmasında, Ceza Mahkemesi'nde görüşülen ve sonuçlanan 2 davayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Poliste işkence? konusundaki davanın başta kapatılmak istenildiğini, sonuçta mahkemeden beraat kararı çıktığını ve bu kişinin suçsuz yere 6 ay hapiste tutulduğunu anlatan Çakıcı, bunun o kişiye ve ailesine verdiği zararı kimin karşılayacağını sordu.

Çakıcı, Polis Genel Müdürlüğü ve Savcılığı, mahkemenin kararının ileri taşınması ve işkence yapan polislerle ilgili soruşturma başlatılması konusunda göreve çağırdı.

Hükümeti de konuyu yeterince takip etmediği gerekçesiyle eleştiren Çakıcı, Meclis'teki ilgili komite raporunun da dikkate alınmadığını iddia etti.

Çakıcı, Ankara'daki akademik toplantıya Meclis'ten gidecek heyette TDP'den temsilci bulunmamasını da eleştirdi.

ÇELER

TDP Milletvekili Zeki Çeler, belediyelerle ilgili güncel konuşmasında, seçime yakın zamanlarda belediyelerin altyapı yatırımlarını artırdığına dikkat çekerek bunu  eleştirdi.

Girne'de belediyeye yapıldığını iddia ettiği istihdamları da eleştirerek, bunların durumunun ne olacağını soran Çeler, aday olan belediye başkanlarının, belediye imkanlarıyla propaganda yapmalarını doğru bulmadığını belirtti.

Çeler, halkın vergileriyle yapılan harcamaları halka saygısızlık olarak değerlendirdi.

Çeler, belediyelerin mali durumuyla ilgili bilgi de talep etti. 

ULUÇAY

Çeler'i yanıtlayan İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, belediyelerdeki mali sıkıntılara işaret ederek ileriye dönük planlamalar yapılmasının önemi üzerinde durdu.

Uluçay, Belediyeler Yasası'nda yapılan düzenlemelerle ilgili de bilgi aktardı.

Uluçay, Çeler'in talebi konusunda, başta Girne Belediyesi ve diğer belediyelerin borçları, tahsilat ve gelirleriyle ilgili gerekli hazırlığı yapıp istediği bilgileri kendisine ulaştıracaklarını ifade etti.

SUCUOĞLU

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, "sağlık? konusunda yaptığı konuşmada, bu alanda yaşanan olumsuzluklara değindi.

Sucuoğlu, sağlık sektöründe tüzük ve keşif bedellerinde değişiklik yapıldığını anlatarak, özelden sağlık konusunda hizmet alımı için ciddi paralar harcanmasını eleştirdi.

Hastanelerdeki cihaz eksiklikleri ile bazı cihazlardaki arızaların erken giderilmemesini eleştiren Sucuoğlu, Onkoloji Hastanesi'nin de halen yapılmadığını söyledi.

Hemşire istihdamlarına da değinen Sucuoğlu, 23 hemşireye daha ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Sucuoğlu, otomasyon konusundaki çalışmaların ne aşamada olduğunu da sordu.

SOYER

CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, "Kıbrıs konusundaki gelişmeler? konulu güncel konuşmasında, yürütülen müzakerelerde izlenen tutumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ülkeyi ziyaret eden yabancı diplomatlarla siyasi makamların ayrı ayrı görüştüğünü ancak Cumhurbaşkanı, Müzakereci, Başbakan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı'nın bir araya gelip de ortak değerlendirme yaptığını hiç görmediğini anlatan Soyer, "Böyle bir dağınıklık olamaz? dedi.

"Bu görüşme süreci kimindir? diye soran Soyer, Cumhurbaşkanı'nı bu konuda " iyi bir organizatör olmamakla? suçladı.

Soyer, farklı makamların farklı açıklamalarla tutarsızlık yarattığını da söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

Meclis'in bugünkü toplantısında son güncel konuşmayı UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu, "yerel seçimler" konusunda yaptı.

Hükümetin, belediyelerin kurtarılmasına yönelik icraatlarını eleştiren Çavuşoğlu, Meclis gündemindeki Belediyeler (Değişiklik) Yasası'nın "herkesi kucaklamadığını? belirtti.

Çavuşoğlu, ülkenin genelini ileriye götürmek yerine, tadil çözümlerle süreçlerin geçirilmeye çalışıldığı yorumunu yaptı.

Yerel seçimler yaklaşırken, gazetelerin baskı altına alınmaya çalışıldığını iddia eden Çavuşoğlu, hükümetin İskele bölgesindeki icraatlarını da eleştirdi.

Çavuşoğlu, DP-UG Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş'ın "Türkiye'yi AB'ye alın biz başka bir şey istemeyiz? şeklindeki açıklamasını anlayamadıklarını ifade ederek, bu sözlerin seçime yönelik söylendiğini savundu.

Çavuşoğlu, "Avrupai bir toplum isteniyorsa herkesin Avrupai davranması gerektiğini? söyledi.

ULUÇAY

Çavuşoğlu'nu yanıtlamak üzere söz alan İçişleri Bakanı Uluçay, Belediyeler (Değişiklik) Yasası'nın uzun bir çalışma sonucunda, partilerle de paylaşılarak Meclis'e gönderildiğine işaret ederek, ileriye dönük kalıcı düzenlemeler içerdiğini anlattı.

Belli konuları seçim öncesi tartışmanın doğru olmadığını, seçimlik yapılan işlerin geçici olduğunu söyleyen Uluçay, seçimden sonra yeni yönetimlerle tartışarak çözüm üretmeyi istediklerini ifade etti.

Meclis'te daha sonra sözlü sorular bölümüne geçildi ancak soru olmadığından toplantı sona erdi.

Meclis bir sonraki toplantısını 15 Mayıs Perşembe gün yapacak.

(ÖK/GÜL)

 
12 Mayıs 2014 Pazartesi 10:49
Okunma: 1561
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu