Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te bugün

Meclis'te bugün

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “İnsan, Hücre, Doku ve Organ Nakli İle İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa Tasarısı”nı görüşüyor.

 
 
Meclis'te bugün

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplandı. Genel kurul ilk olarak “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesini onayladı.

Tasarıda kurulması öngörülen “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi”nin, “kişilerinin cinsiyetine, cinsel yönelimine ve/ veya cinsiyet kimliğine bağlı olarak maruz kaldıkları ayrımcılıkları gidermek; sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal yaşamda eşit haklara sahip bireyler olarak hak ve özgürlüklerini icra etmelerini sağlamak; kişilerin insan hakları temelinde fırsat ve kaynaklara erişimini güvence altına almak, kadınların her türlü şiddetten ve cinsel sömürüden korunması amacıyla çalışması” öngörülüyor.

Genel Kurul daha sonra İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi’nde bulunan “Güvenlik Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesini oybirliği ile kabul etti.

PROTOKOL GERİ ÇEKİLDİ

“İnsan, Hücre, Doku ve Organ Nakli İle İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa Tasarısı” ile “Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Hali ve Ceza Puanı (Değişiklik No: 3) Yasa Tasarısı”nın genel kurulda ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkerelerin onaylanmasının ardından genel kurul, “Türkiye Hükümeti ile KKTC Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı  Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Protokolü görüşmeye başladı.

TDP Girne Miletvekili Zeki Çeler, protokolle ilgili söz aldı ve bu konuda yapılan anlaşmada, Anayasa’ya göre yanlışlık olduğunu ifade ederek, bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş da, ilgili protokolün Meclisi’in bilgisine sunularak yapıldığını, bu konudaTDP’nin yaptığı açıklamaların yanlış olduğunu işaret etti.

Denktaş, spora yapılan yardımların bugüne kadar hep yardım heyeti üzerinden yapıldığını, ancak bu protokolle yetkilerin bakanlığa alındığını belirterek, bu konuda Meclis’in bilgilendirildiğini söyledi. Serdar Denktaş, konuyla ilgili olarak Anayasa’yı da inceleyeceklerini kaydetti.

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, yerinden söz alarak, Zeki Çeleri’in bu konuda yaptığı uyarının doğru olduğunu, bu protokolün oturuma ara verilerek, yeniden değerlendirilmesini talep etti.

Meclis Sibel Siber de, bu konu için ara verilmesine gerek olmadığını, hükümetin protokolün görüşülmesini geri çekebileceğini söyledi.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da söz alarak, bu protokolü geri aldıklarını ve gerekli değerlendirmeleri yapacaklarını söyledi.

ERHÜRMAN

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman da, uluslararası anlaşmanın KKTC Anayasa’na göre Meclis onayından geçmesi gerektiğini hatırlattı. Bu anlaşmanın 5 yılı kapsadığını ifade ederek, Anayasa’ya göre Meclis onayı istediğini kaydeden Erhürman, süresi daha az olsaydı Meclis onayının istenmeyeceğini anlattı.

Erhürman, her uluslararası anlaşmanın Meclis onayına gelip, kamuoyuna taşınması gerektiğini belirtti.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Yorgancıoğlu, bugün Meclisin tatile girmeden önceki son toplantısı olduğunu ve Cumhurbaşkanlığı’ndan geri dönen yasaların görüşüleceğini belirterek, öncelikli olarak organ nakliyle ilgili yasa tasarısının oylanmasını talep etti. Öneri oy çokluğu ile kabul edildi.

Bunun ardından Genel Kurul “İnsan, Hücre, Doku ve Organ Nakli İle İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa Tasarısı”nı görüşmeye başladı.

Bu yasa ile “İnsan sağlığını en üst düzeyde tedavi ve korumasını temin etmek amacı ile insanlara uygulanacak insan hücre, doku ve organların ülkemizdeki devlet ve bu yasa ile onaylanmış ve ruhsatlandırılmış olarak hizmet verecek olan  Hücre Kuruluşları, Doku Kuruluşları, Hücre Nakil Merkezleri, Doku Nakil Merkezleri ve Organ Nakil Merkezleri ile Doku ve Organ Tedarik Merkezleri’nin İnsan Hücre Doku ve Organlarının Bağışlanması, Nakil,Tedarik Edilmesi, Test Edilmesi, İşlenmesi, Korunması, Saklanması, Dağıtımına ve Gereğinde İmhasına İlişkin Güvenlik ve Kalite Standartlarının belirlenmesine ilişkin esasları düzenleme” amaçlanıyor.

İlk sözü alan İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi Başkanı DP Ulusal Güçler Milletvekili Özdemir Berova, yasa tasarısı hakkında hazırlanan raporu okuyarak, genel kurulu bilgilendirdi.

 
3 Temmuz 2014 Perşembe 12:03
Okunma: 1190
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu