Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te Bugün

Meclis'te Bugün

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

 
 
Meclis'te Bugün

 

Toplantıda ilk olarak DP-UG’den istifa eden Ahmet Kaşif, Ergün Esat Serdaroğlu ve Hamit Bakırcı’nın istifa tezkereleri okunarak milletvekillerinin bilgisine getirildi.

Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.30’da başlayan toplantının gündeminde 11 güncel konuşma istemi bulunuyor.

Toplantıda daha sonra “Cumhuriyet Meclisi’nin Geçmişten Günümüze Kadar Devlet Kadrolarına Yapılan Tüm İstihdam Şekillerinin Yürürlükteki Mevzuatlarca Yasal Olarak Yapılıp Yapılmadığının Araştırılması İle İlgili Meclis Araştırma Komitesi’nin, İçtüzüğün 114’üncü Maddesinin (6)’ncı Fıkra Kuralları Uyarınca Çalışmalarını Sonuçlandırmamasına İlişkin Raporu” ele alınacak.

Yazılı sorular bölümünde, UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu’nun “bet ofislerle ilgili” sorusuna Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı’nın yanıtı ve TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler’in “Mali Düzenleme ve Kamu Alacaklarının İndirimli Tahsiline İlişkin Yasa Gücünde Kararname ile ilgili” yazılı sorusuna Maliye Bakanlığı’nın yanıtı bulunuyor.

Sözlü sorular bölümünde ise yine Zeki Çeler, “Devlet hastanelerinde Sağlık Fonu için alınan ücretlerle ilgili” sorusunu yöneltecek.

DP-UG’DEN İSTİFALAR OKUNDU

Toplantıda ilk olarak sunuşlar bölümünde, DP-UG Milletvekilleri Ahmet Kaşif, Ergün Esat Serdaroğlu ve Hamit Bakırcı’nın 17 Kasım’dan itibaren partilerinden istifa ettiklerine dair tezkereleri okundu.

Daha sonra TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, KTHY-CAS çalışanları konusunda söz aldı

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda sunuşların ardından söz alan TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı, hükümet ile eski KTHY çalışanlarının “uzlaşı” olarak açıklanan anlaşmasını eleştirerek, bu kişilere intibak, maaş ve özlük haklarının verilmesi gerektiğini söyledi.

KTHY-CAS çalışanları konusunda söz alan Çakıcı, konuşmasına başlarken “söz hakkı tartışması” yaşanmamasını istedi; bunun üzerine Meclis Başkanı Siber de Meclis İç Tüzüğü’nün ilgili maddesini okuyarak buna istinaden Çakıcı’ya 5 dakikalık söz hakkı verdiğini söyledi.

Konuşmasını sürdüren Çakıcı, CAS çalışanlarının açlık grevinin kaldırılmasının “uzlaşı” olarak açıklandığını belirterek, “Konu bu insanların devlete alınmasından öte birşeydir. Başbakan’ın vermesi ve imzalaması gereken söz, bu insanların KTHY çalışanı olduğudur ve bu insanların intibaklarıyla ilgilidir” dedi.

Çakıcı, Meclis’e sundukları yasa önerisine işaret ederek eski KTHY çalışanlarına intibaklarının verilmesi gerektiğini belirterek, “Ben bir uzlaşma olduğunu hiç düşünmüyorum. Bu insanların 20 yıllık çalışma hayatları dikkate alınarak intibakları, maaş ve özlük hakları verilmelidir. Sayın Başbakan bunun sözünü vermemiştir” diye konuştu.

TDP Milletvekili Çakıcı, KTHY’nin batması konusunda UBP ve CTP-BG’nin karşılıklı birbirini suçladığını belirterek, iki partinin de suçlu olduğunu savundu.

ÖZGÜRGÜN: “KARA MUHALEFET YAPMAYI DA BİLİRİZ”

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de, Meclis İç Tüzüğü’nün muhalefetin konuşmasını engellemek için değiştirildiğini düşünmek istemediklerini söyledi.

Eski KTHY çalışanları açlık grevindeyken sorunun çözülmüş olduğu umudunu ifade eden Özgürgün, Başbakan’ın dün “UBP’nin bir enkazı daha kalktı” demesini eleştirdi.

“Karlı şekilde aldığınız CAS’ı siz batırdınız” diyen Özgürgün, bir sorun çözülürken niye UBP’nin eleştirildiğini sordu.

Kritik konularda muhalefetin hükümete destek verdiğini ama bu tavır sürerse destek vermeyeceklerini, “kara muhalefet yapmayı da bildiklerini” söyleyen UBP Genel Başkanı Özgürgün, “Ülke sorunlarını çözmek noktasında biz atılacak olumlu adımlara destek vereceğiz. Bizim istediğimiz sorunları çözmektir” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda daha sonra güncel konuşmalara geçildi.

 

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında ilk güncel konuşmayı, ekonomik sorunlarla ilgili olarak UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar  yaptı.

Tatar, yoğun bir çalışma temposuyla devam eden bütçe görüşmelerine değinerek, Başbakan Yardımcısı Denktaş’ın kendi bakanlığına ayrılan bütçenin azlığıyla ilgili eleştirisine dikkat çekti.

“Hükümet kendi içerisinde bu kadar dağılırsa ülkeyi nasıl yöneteceğiz” şeklinde sorulara maruz kalınacağını belirten Tatar,  bütçe açığının 386 değil 500 milyon TL olacağını da söyledi.

Tatar, yasa gücünde kararnameyle toplanan paranın 1 defalık bir çözüm olduğunu, uzun vadeli olmadığını kaydederek, yaratılan aftan kimlerin yararlandığının çeşitli ortamlarda sorulmasına rağmen ayrıntılı bir cevap alamadıklarını belirtti.

Tatar, bugünkü gazetelerde yer alan ‘Benli bile patladı” ve “DAÜ Rektörüyle ilgili kararlar” gibi konuların gündemi meşgul ettiğini ve hükümet ortaklarının birlik içinde olmadığının görüldüğünü savundu.

Tatar, bütçe görüşmelerinde, TAK’ın, bağlı olduğu Başbakan Yardımcısına geniş yer verirken kendisinin ve başka bazı milletvekillerinin konuşmalarını kısalttığını ileri sürerek, akıllı sayaç alımı konusunda düzgün bir ihaleye çıkılmadığını savundu ve bunu defalarca dile getirdiğini kaydetti.

KKTC’nin GSM kullanımı konusunda dünya birincisi olduğunu ve bunun incelenerek rekabet kurulunun tavsiyesiyle fiyat belirlenmesi gerektiğini ifade eden Tatar, petrol fiyatlarının 15 kuruş değil 30 kuruş indirilmesi gerektiğiyle ilgili yapılan açıklamaları okuyarak, petrol fiyatlarına bağlı olarak elektrik fiyatlarının da düşmesi gerektiğini vurguladı.

Elektrik Kurumunun özerkleşmesi için atılan adımlar kapsamında elektrik fiyatlarının artırılmasını doğru bulmadığını kaydeden Tatar, yetkililerin bunu yakından takip etmesini ve halkın çıkarlarını kollaması gerektiğini söyledi.

Sorumluların Ercan ihalesini de yakından takip ederek yeni binanın temellerinin bir an önce atılmasını sağlamaları gerektiğini, aksi taktirde büyük sorunlar yaşanacağını dile getiren Tatar, bu ihaleden alınması gereken KDV miktarının mahkemeye gittiğini anımsattı ve bu paranın alınabilmesi konusunda neler yapıldığını sordu.

TAÇOY

Bu sırada söz alan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Taçoy, Tatar’a, KDV’nin hangi anlaşmaya dayanarak alınabileceğini sordu ve kendisinin öyle bir anlaşma belgesine ulaşamadığını söyledi.

Tatar da, bu belgenin Maliye Bakanlığından olması gerektiğini kaydedince;  Taçoy, o belgenin Meclise getirilerek milletvekillerine sunulmasını talep etti.

 

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Cypfruvex’in 29 milyon TL borcu bulunduğunu; üreticilerden aldığı narenciye bedellerini ödeyebilmesi için önce ürünü ihraç edebilmesi gerektiğini söyledi.

Sennaroğlu, elde kalan konsantre ürünün gerekirse daha düşük fiyata satılması için bir takım girişimler yaptıklarını; çabalarının kısa sürede sonuçlanacağını umduğunu kaydetti.

Bakan Sennaroğlu, ürün bedellerinin ödenebilmesi için devlet bütçesinde herhangi bir kalem olmadığını ve önce ürünün ihraç edilmesi gerektiğini de yineledi.

DÜRÜST NARENCİYECİLERİN SORUNLARINI ANLATTI

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda UBP Güzelyurt Milletvekili Kemal Dürüst, “narenciye” konulu güncel konuşmasında, üreticilerin 10 ay önce Cypfruvex’e teslim edilen ürünlerine karşılık 11 milyon TL alacaklarının halen durduğunu söyledi.

Dürüst’ün konuşması sırasında narenciye üreticilerinin Meclis önündeki eylemi de başladı.

Narenciyecilerin alacaklarının ne zaman ödeneceğini soran Dürüst, narenciyecilerin eylemine işaret ederek ülkede sürekli bir öteleme, sorun çözememe noktasında bulunulduğunu; narenciyecilerin sorunlarının bu noktaya gelinmeden çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

“Narenciye üreticilerinin sesini lütfen hükümet edenler duysunlar” diyen Dürüst, üreticilerin alın terlerinin karşılığını istediğini vurguladı.

Kemal Dürüst, hükümeti ve özellikle Tarım Bakanı’nı göreve çağırdı; narenciye üreticilerinin ürün bedellerinin ödenmesini; narenciyecinin sesinin duyulmasını istedi.

SENNAROĞLU: “ÜRETİCİ HAKLI”

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, “Üretici haklıdır, ürününü vermiştir, bedelini almak ister” dedi.

Eylemin en demokratik hak olduğunu ve saygı duyduklarını belirten Sennaroğlu, talep ederlerse üreticilerle görüşeceklerini söyledi.

Sennaroğlu, narenciye sektöründeki sıkıntıların uzun zamandır konuşulduğuna işaret ederek, geçen yıl da üreticilerin 8 milyon TL’lik konsantre bedelini alamadığını; yaptıkları girişimle Ziraat Bankası’ndan kredi alınarak üreticilerin ödendiğini anlattı.

“DÜNYA PİYASALARINDA PORTAKAL KONSANTRESİNE TALEP GİDEREK AZALIYOR”

Gelinen noktada sorunun sebebinin bulunması ve çözülmesi gerektiğini kaydeden Bakan Sennaroğlu, portakal konsantresine dünya piyasalarındaki talebin giderek azaldığını bildirdi.

Bütçede ürün ödemesi için kaynak bulunmadığını söyleyen Sennaroğlu, hükümetin narenciye sektörüne mükellefiyetinin “ihraç edilen ürüne teşvik primi” olduğunu; bunu da yaptıklarını; doğrudan gelir desteğinin birinci taksidinin ödendiğini, ikinci taksidin de önümüzdeki günlerde ödeneceğini anlattı.

“Konsantre ürün satılmadan ödenebilme imkan ve ihtimal yoktur, bütçede ürün ödeme için ödenek yoktur, Cypfruvex’in borçlanabilme imkanı yoktur. Bu sıkıntının aşılması için önerisi olan varsa, gelsin yapsın” diyen Sennaroğlu, konsantrenin ihracı için bazı olanakların araştırıldığını ve yakında sorunun çözülebileceğini umduğunu söyledi.

“CYPFRUVEX’İN 29 MİLYON TL BORCU VAR”

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Cypfruvex’in toplamda 29 milyon TL’lik borcu bulunduğunu da açıkladı.

“3 BİN 500 TON KONSANTRE ELDE KALDI”

Dalında kalıp yere düşen meyve de bulunduğunu ve Cypfruvex’in elinde halen 3 bin 500 ton konsantre kaldığını söyleyen Sennaroğlu, ürünün satılamadığını, sektörde sıkıntı bulunduğunu anlattı.

Kısa sürede çözüm yolu bulunması, gerekirse daha düşük fiyata satılması ve aradaki farkı hükümetin karşılaması için de çabalarının sürdüğünü vurguladı.

 
20 Kasım 2014 Perşembe 11:53
Okunma: 1085
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu