Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te Bütçe Görüşmeleri

Meclis'te Bütçe Görüşmeleri

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 149 Milyon 210 Bin 335 Tl'lik Bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanlığı Bütçesini Oyçokluğuyla Kabul Etti.

 
 
Meclis'te Bütçe Görüşmeleri
Genel Kurulda Dün Gece Yarısına Kadar Süren Bütçe Görüşmesinde İlk Sözü Alan Ctp - Bg Milletvekili Mustafa Yektaoğlu, Doğu Akdeniz'in Tam Ortasında Bulunan Kıbrıs'ın Lojistik Potansiyelinden Sadece Güney Kıbrıs'ın Yararlandığını Öne Sürdü.

Lojistik Hizmet Sektörü'nün Taşımacılık Ayağının Da Güney Kıbrıs'ın Olumsuz Politikasından Dolayı Ab Merkezinde Konuşma Konusu Dahi Olmadığını Belirten Yektaoğlu, Bunun Sonunda Taşımacılığın Maddi Ve Manevi Kazancını Rum Tarafının Elde Ettiğini Ve "Sessiz Kalan" Türk Tarafının İse Bu Konuda Da Geri Kaldığını Savundu.

Yektaoğlu, "Kıbrıs" Hava Sahasından Geçen Uçaklardan Sadece Rum Tarafının Gelir Elde Ettiğini, Teknolojisi Çok Daha İyi Olan Kktc'nin İse Bu Konuda Hiç Gelir Elde Edemediğini Söyledi. Limanların Lojistik Hizmet Açısından Geliştirilmesi Gerektiğini Belirten Yektaoğlu, Ab Nezdindeki Engellemelerin Kaldırılması İçin Girişimlerde Bulunmak Gerektiğini Kaydetti.
Yektaoğlu, Bu Yönde Güçlü Politikalar Oluşturulması Halinde Bunları Güçlü Argümanlarla Destekleyeceklerini Söyledi.

Olası Depremle İlgili Sorunların Da Ötelendiğini Öne Süren Mustafa Yektaoğlu, Deprem Konusu Ve Afet Meselelerinin Hak Ettiği Şekilde Konuşulup, Gerektiği Kadar Düşünülmediğini Belirterek, Afet Yönetmeliği Ve Yapı Denetimiyle İlgili Yasal Düzenlemenin Bir An Evvel Çıkarılması Gerektiğini Kaydetti.

Fellahoğlu

Ctp - Bg Milletvekili Kadri Fellahoğlu Da Konuşmasında, Memleketin Altının Üstüne Geldiği Bir Dönemde Hükümetin Hükümet Etmek Dışında Her İşle Uğraştığını Savundu.

Fellahoğlu, Teknik Bir Bakanlık Olan Bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanlığı'nın Ülkenin Alt Yapısıyla İlgilendiğine İşaret Ederek, Üstüne Düşeni Yapması Temennisinde Bulundu.

Yol Yapılırken Hiçbir Tedbir Alınmadığını Ve Daha Bitmeden Yolların Birçok İnsana Mezar Olduğunu Savunan Fellahoğlu, Anayolların Mevcut Araçları Kaldıramaz Hale Geldiğini Söyledi.

Kadri Fellahoğlu, Akışkan Trafik Sağlamak İçin Gereken Her Türlü Tedbirin Şart Olduğunu Belirtti. Anayollardaki Kavşaklarda Bir Takım İyileştirmenin Şart Olduğunu Kaydeden Fellahoğlu, Araç Sayısının Her Geçen Gür Arttığı Yolları Yeniden Ele Alıp Projelendirmek Gerektiğini Belirtti.

Fellahoğlu, Trafik Konusunda Eğitimin De Büyük Önem Taşıdığını Kaydetti. Yollardaki Oto Korkuluklarının Önemine Vurgu Yapan Fellahoğlu, Yollara, Betonarme Yerine Alüminyum Ya Da Çelik Korkuluk Koymak Gerektiğini Savundu.

Yeni Havayolunun Akıbetini De Soran Fellahoğlu, Telekomünikasyon Dairesi'nin De Yeniden Yapılanması Gereğine Dikkat Çekti. Fellahoğlu, Aksi Takdirde Telekomünikasyon Dairesi'nin Akıbetinin Kapanmak Olacağını Öne Sürdü.
Çakıcı
Tdp Genel Başkanı Mehmet Çakıcı Da Konuşmasında, "Mağdur Olan Kthy Çalışanlarının Hükümetin Sözüne Güvenip, Çadırlarını Kaldırdıklarını" Kaydederek, Hükümetten Üstüne Düşeni Yapması Ve Sözünü Tutması Gerektiğini Söyledi.

Yeni Havayolu Şirketiyle İlgili Sözleri De Hatırlatan Çakıcı, Yeni Havayolu Kurulmasında Ne Aşamada Olunduğu Konusunda Somut Yanıt Beklediklerini Belirtti.

Telefonla İlgili Altyapının Yenilenmesi Gerektiğini Kaydeden Çakıcı, Yeni Teknolojilere Sahip Bir Telekomünikasyon Dairesinin Hayata Geçmesi Temennisinde Bulundu.

Mehmet Çakıcı, Telekomünikasyon Dairesi'nin Özelleştirilmesinden Vazgeçildiği Yönünde Bir İzlenim Edindiğini Ve "Bunun Da Ab'den Sağlanan Destekten Kaynaklandığını" Söyledi.
çakıcı, Meteoroloji Dairesi'nin De Daha Çağdaş Bir Yapıya Kavuşturulması Gerektiğini Belirterek, Karayolları Ve Trafiğe Ayrı Bir Önem Vermenin Şart Olduğunu Kaydetti.

Emiroğulları
Tdp Milletvekili Mustafa Emiroğulları Da Konuşmasında, Kthy Konusunda Hükümetin Sınıfta Kaldığını İleri Sürerek, Havayolu Şirketiyle Başladığını Öne Sürdüğü "Peşkeşin" DAİ Ve K - Pet İle Devam Ettiğini Savundu.
emiroğulları, Büyük Gelir Kaynağı Gsm Şirketlerinin De "Peşkeş Çekildiğini" Ve Ülkenin Büyük Zarara Uğratıldığını Öne Sürdü.

"Yolların, Çemberler Ve Kavşaklarla Tuzağa Dönüştüğünü" Söyleyen Emiroğulları, Yapımı Devam Eden Yollarda Tedbir Alınma Konusunda Hassas Olmak Gerektiğini Belirtti. Emiroğulları, Hükümetin "İradesizliğinden" Dolayı Yolların Dahi Ankara'da Planlandığını İleri Sürdü.
emiroğulları, Ülkeye Gerçek Yatırımcıyı Çekebilmek İçin Altyapı Sorunlarının Çözümlenmesi Gerektiğini Belirtti.

Avcı

Örp Genel Başkanı Turgay Avcı, Ülkedeki Yolların Hep Tartışmaya Açık Olduğunu Belirterek, Çağdaş Yolun Bir İhtiyaç Olduğunu Söyledi.
avcı, Ana Sorunun Yarını Değil Bugünü Düşünmek Olduğunu İleri Sürerek, Çift Yolun Karpaz'a Kadar Gitmesi Gerektiğini Belirtti.

Turgay Avcı, Sigortada Kaza Yapanla Hiç Yapmayanın Ayrı Muamele Göreceği Bir Düzenlemenin Şart Olduğunu Kaydetti.
avcı, Kronikleşen Haberleşme Sorununa Da Eğilmek Gerektiğini Kaydetti.

Soyer

Ctp - Bg Milletvekili Ferdi Sabit Soyer De Konuşmasında, Telekomünikasyon Alanında Son Dönemlerde, Gsm Operatörleri Ve Telefon Dairesine Karşın, Bu Alanda Haksız Kazanç Elde Eden Yerler Bulunduğunu Belirterek, Özellikle Jetonlu Telefonlardan Konuşmalarda Azalma Yaşandığına Dikkati Çekti.

Soyer, Meteoroloji Dairesi'nin Hava Durumu Yanında Fırtına Ve Kasırgaya Karşı Da Kendisini Geliştirmesi Gerektiğini Kaydetti.

Ferdi Sabit Soyer, Kthy Çalışanlarının Sadece İstihdamının Yeterli Olmadığını Belirterek, Kıdem Tazminatı, İhtiyat Sandığı Ve Ssk Alacaklarının Da Ödenmesi Gerektiğini Söyledi.

Saner

Bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Milletvekillerine Yaptıkları Öneri Ve Eleştirilerden Dolayı Teşekkür Ederek Başladığı Konuşmasında, Lojistikin En Çok Gelişmesi Gereken Sektör Olduğu Konusunda Hem Fikir Olduğunu Belirtti.

Saner, Kıbrıs Üzerinden Geçen Uçaklardan Kktc'nin Para Almaması Konusunda Sadece Hükümetin Değil, Parlamentonun Da Üstüne Düşeni Yaması Gerektiğini Söyledi.

İnşaat Dairesi'nin İnşaatlarda Gerekli Denetim Ve Kontrolleri Yaptığını Kaydeden Saner, Karayollarında Bu Yıl Çok Başarılı Atılımlar Yaptıklarını Ve Adım Adım Bu Yatırımları Geliştireceklerini Kaydetti.

Hamza Ersan Saner, İnternet Üzerinden Telefon Görüşmesi Yapma Konusunda Da Gereken Girişimlerde Bulunduklarını Söyledi. Saner, Elektronik Haberleşme Yasası'nın Geçmesiyle İlgili Tüzüklerin De Hazırlanacağını İfade Etti.

Konuşmaların Ardından Genel Kurul, Bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanlığı Bütçesini Oyladı Ve Oyçokluğuyla Kabul Etti.

Genel Kurul Daha Sonra Çalışmasını Saat 12.00 Sıralarında Tamamladı.
meclis Genel Kurulu'nda Bugün Mahkemeler, Maliye Bakanlığı Ve Gelirler Bütçeleri Görüşülerek, Oylanacak. Ardından İse 2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı Madde Madde Görüşülerek Bütünü Oylanacak.
 
21 Aralık 2011 Çarşamba 09:10
Okunma: 511
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)