Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te Daü Tartışıldı..

Meclis'te Daü Tartışıldı..

GÜMRÜK İSTİHSAL  KKEV VE DAÜ KURULUŞ (DEĞİŞİKLİK) YASA TASARILARI KABUL EDİLDİ

 
 
Meclis'te Daü Tartışıldı..
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda üçüncü görüşmesi yapılan Gümrük ve İstihsal (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile  Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş (Değişiklik) Yasa Tasarısı oyçokluğuyla kabul edildi.

Bazı teknik düzenlemeler içeren Gümrük ve İstihsal (Değişiklik) Yasa Tasarısına 26 kabul 11 red oyu verildi.

DAÜ...

Daha sonra Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş (Değişiklik) Yasa Tasarısı'na geçildi.

SINAY

Bu aşamada söz alan CTP-BG Milletevkili Abbas Sınay, Yasa Tasarısındaki değişikliklerin DAÜ kurumlarının kiralanması konusunda, buna olanak sağlamak ve yasal hale getirmek için yapıldığını ancak kendilerinin bundan haberi olmadığını savunarak hile yapıldığını ileri sürdü.

Sınay, Cumhurbaşkanı'na bu yasayı imzalamaması, milletvekillerine de onaylamaması için çağrı yaptı.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG milletvekili Özkan Yorgancıoğlu, ülkenin karmaşık günler yaşadığını ve UBP hükümetinin bunu daha da artırmak için çalıştığını ileri sürerek buna bu yasa tasarısını örnek gösterdi.

Bu yasa tasarısı hazırlanırken, üniversite öncesi kurumların yasal hale getirilmesi için bu değişikliğe ihtiyaç olduğunun belirtildiğini ancak tasarının bu kurumların elden çıkarılması için yapıldığının anlaşıldığını belirterek buna tepkisini dile getirdi.

Ülke kuruluşlarının "yabancı sermayeye peşkeş çekilmesine" tepkiler üzerine bazı işadamlarının DAK konusunda teklif ortaya koyduklarını anımsatan Yorgancıoğlu, "hükümetin böylesi girişimleri dikkate alması kaçınılmazdır" dedi. "Bakacağız, yapacağız" gibi yaklaşımların ülkede gerginliği artırmakta olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, hükümete güvenlerinin olmadığını da yineledi.

Yorgancıoğlu, DAK konusunda hazırlanan ön protokolün hukuksal geçerliliği bulunmadığını savundu.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de, 1992 yılından gelen bu boşluğu eylül ayında görerek düzenleme yaptıklarını belirterek komitede bekleyen ve bugün gündeme gelen yasanın farklı yorumlanmasını, art niyet aranmaması gerektiğini söyledi.

8 yılda 16 milyon açığın ortaya konulduğunu anımsatan Başbakan Küçük, 14 iş adamı ile görüştüklerini ve bunların bugün resmi başvurularını yapacaklarını kaydederek, "Biz bunları değerlendireceğiz. Bir karar vermiş değiliz. Bu konuda tüm gelişmeler dikkate alınacaktır" dedi.

DAÜ'nün güç kaybetmesinin nedeninin bu kurumların açılması olduğunu ifade eden Küçük, "onun için bana kalsa kapatırdım demiştim" şeklinde konuştu.

Başbakan Küçük, tüm gelişmeleri dikkate alarak değerlendirme yapacaklarını ve ona göre karar verileceğini söyledi.

Yerinden söz alan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, "tasarının üçüncü görüşülmesinin ertelenerek, samimiyetlerini ortaya koymasını" istemesi üzerine ise Başbakan Küçük, "samimiyetimiz ortadadır. Böyle bir ertelemeye gerek duymuyorum. Bizi takip edin, samimiyetimiz göreceksiniz" dedi...

Daha sonra partilerinin oy doğrultularını belirtmeleri için grup başkan vekillerine söz  verildi.

KALYONCU

CTP-BG Miletvekili Ömer Kalyoncu, hükümeti yetkilerinin ne olduğunu bilmemekle suçlayarak "emir kulu bir hükümetle karşı karşıyayız" dedi.

"Bu hükümet yalanla başladı yalanla devam ediyor" ifadelerini kullanan Kalyoncu, ivedilik bekleyen yasalar dururken bu yasanın görüşülmesinin de yasal olmadığını, hile yapıldığını savundu.

Kalyoncu oy doğrultularının "hayır"olacağını söyledi.

ÇAKICI

TDP başkanı Mehmet Çakıcı, ülkenin "trajikomik bir durumda bulunulduğunu" belirterek başladığı konuşmasında, DAÜ ile Doğa Koleji arasında 3 Haziran'da imzalanan ön protokolde teslim tarihinin 17 haziran olarak belirtildiğini kaydetti.

DAÜ ile hükümet kanadından "haberim yok" gibi çelişkili açıklamalar geldiğini belirten Çakıcı, yalan söyleyen "DAÜ VYK, Eğitim Bakanı veya Başbakan'dan hangisiyse onun istifa etmesi gerektiği"görüşünü ortaya koydu.

Çakıcı "birinin çıkıp bu sorumluluğu alması lazım. Sonuçta bundan  hükümet sorumludur. Çıkıp açıkça gerçekleri söylemesi, sattıysa 'sattım' demesi lazım" ifadelerini kullandı ve hükümeti istifaya çağırdı.

Oylarının olumsuz olacağını da ifade etti.

DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, da "oynanan oyunun ortaya çıktığını" belireterek UBP milletvekillerine "bu günaha ortak olmayın" çağrısı yaptı.

DAÜ VYK'nın aldığı kararla Bakanlar Kurulu'nun üstüne çıkmış olduğunu, Meclise de talimatlar verdiğini ifade eden Denktaş, "bu resmen elden çıkarmadır" diyerek  dolayısıyla kimsenin bundan haberim yoktur diyemeyeceğini, buna inanmalarının beklenemeyeceğini söyledi.

İşadamları ve çeşitli çevrelerden gelen tekliflere atıfta bulunan Denktaş, önemli olanın bu kurumların elden çıkarılması prensibinde hep birlikte mutabık olunup olunmadığına karar vermek gerektiğini ifade ederek  "ben değilim" dedi.

Denktaş, oylarının red olacağını söyledi.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ise, hükümetin işletme devrinin yasal olup olmadığını, Sayıştay ve başsavcılıktan görüş alarak meclisle paylaşılması gerektiğini daha önce de söylediklerini anımsatarak hükümetin halen bu konuyu ne meclisle, ne sendikalarla ne de kimseyle paylaştğını  ifade ederek  eleştirdi.

Çeşitli kesimlerden gelen tekliflere de değinen "Eğer bir teklif verme süreci başlattıysanız bunu duyurun belki başkaları da teklif verecektir" şeklinde konuştu.

Sendikalara da çağrı yapan Avcı, DAÜ yönetiminin özerk olması istenirken diğer yandan da Başbakandan DAÜ yönetiminin kararının değiştirmesinin istenmesini eleştirerek "DAÜ yönetimi ya özerk olacak ya olmayacak buna karar verin" dedi.

Avcı, DAÜ'de yarın mezuniyet töreninin yapılacağı gerekçesiyle yarınki eylemin başka bir güne alınması çağrısı yaptı.

Tasarıya olumlu oy vereceklerini beklirten Avcı, DAÜ'nün Akademik geleceğine engel olunmaması gerektiğini belirterek hükümete, bir an önce çıkıp kararını açıklaması çağrısı yaptı.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, öncelikle yasa tasarısının iş tüzük ve gerekli kurallara uygun şekilde görüşülmekte olduğunu ifade ederek "Ön protokolün imzalanacağından haberim yoktu gerçekten. O nedenle diyoruz ki karar ilgili bakanlık vasıtası ile bakanlar kuruluna gelecektir" dedi.

Hükümetin bu ana kadar bir karar vermediğini, o nedenle başvuru yapacak kişiler için duyuru yapılmadığını kaydeden Başbakan, DAÜ yönetim kurulunun nihai karar yetkisi olmasa da ön görüşme yapma yetkisinin bulunduğunu vurguladı ve "Olay bize, iş resmileşip, bir karar aşamasına gelinirse, onay gerektirirse gelir" dedi.

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu'nun, Cumhurbaşkanının konuyla ilgili bilgisi olup olmadığının sorması üzerine ise Başbakan Küçük, Cumhurbaşkanını, bu konuda kendisinin Çarşamba günü bilgilendirdiğini, önceden bir bilgisinin bulunmadığını kaydetti.

Tasarıya oylarının olumlu olduğunu da ekledi.

Daha sonra yapılan oylamada tasarı oyçokluğuyla kabul edildi.

Tasarı, 1986 yılından beridir yürürlükte bulunan Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş Yasası'nın günün koşullarına uygun hale gelmesi ve bazı sıkıntıların açılması için 3. ve 29'uncu maddede değişiklik yapılmasını öngörüyor.

3'üncü maddeyle, Doğu Akdeniz İlkokulu Çocuk Yuvası Doğu Akdeniz İlkokulu ve Doğu Akdeniz Koleji'nin yasal çerçeveye kavuşturulmasının sağlanmasını amaçlanıyor.

29'uncu maddede değişiklik ise "Türkçe dilinde yalnızca Meslek Yüksekokullarında eğitim-öğretim yapılabilirken, günümüz rekabet koşulları ve öğrenci tercihleri de dikkate alınarak, özellikle Yükseköğretim Planlama Denetleme Akreditasyon ve koordinasyon Kurulu'nun onay vereceği program veya derslerde Türkçe dilinde eğitim-öğretim verebilmesini" sağlamak için yapıldı. 
20 Haziran 2011 Pazartesi 18:01
Okunma: 780
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu