Ana Sayfa » Kıbrıs » Mecliste greyfurtta ilaç kalıntısı tartışıldı'

Mecliste greyfurtta ilaç kalıntısı tartışıldı'

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun Bugünkü Toplantısında İlk Gündemdışı Konuşmayı  "Siyasal Ve Toplumsal Gelişmeler" Başlığıyla Ctp Güzelyurt Milletvekili Fatma Ekenoğlu Yaptı.

 
 
Mecliste greyfurtta ilaç kalıntısı tartışıldı'
GREYFUTTA İLAÇ KALINTISI VE PETROL DOLUM TESİSİ TARTIŞILDI

EKENOĞLU: “GREYFUT ÜRÜNÜNDE 3 YIL ÖNCE YASAKLANAN İLAÇ KALINTISI BULUNDU”


“PETROL DOLUM TESİSİ HER YÖNÜYLE ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI”


AMCAOĞLU: “ZARARLI ÜRÜNLER HALKA YEDİRİLDİ İDDİALARI GERÇEKLERİ YANSITMIYOR”


“HEM İTHALATTA, HEM DE İHRACATTA GIDA SAĞLIĞINA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”


Fatma Ekenoğlu, yaptığı konuşmada ciddi süreçten geçen Kıbrıs konusunun birinci gündem maddesi olması gerekirken çok değişik konuların tartışılmaya devam edildiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in “Sağlığı tehdit eden her şeye karşı olacağını” söylediğini ifade eden Ekenoğlu, bunu Bakan Kaşif’ten beklediğini söyledi.

Türkiye’ye giden 8 tır greyfutun kalıntı miktarı yüksek olduğu için geri çevrildiğini, bunun iki tırının imha edildiğini ifade eden Ekenoğlu, greyfutlarda bulunan  ilacın 3 yıl önce yasaklanan “nöron” ilacının olduğuna işaret etti.

Bu konuda ciddi denetim yapılması konusunda sağlık ve tarım bakanlıklarını uyarmalarına karşın hala daha bu sorunların sürdüğünü belirten Ekenoğlu, bu sorunun derhal giderilmesini istedi ve “Nöron tahlili yapılıyor mu, bunun net olarak açıklanmasını istiyorum” dedi.

İnsan sağlığını tehdit eden bu durum nedeniyle halkın hükümete olan güvenin kalmadığını savunan Ekenoğlu, bu ilacın kullanılmasının kabul edilecek bir durum olmadığını ifade etti, gerekirse bunu yapanların cezalandırılmasını istedi.

Büyükkonuk’ta yapılacak dolum tesisisin  her yönü ile çevreye ve insan sağlığına zarar verecek bir unsur olduğu görüşünü dile getiren Ekenoğlu,  bu gibi  dolum tesislerinde yaşanacak gaz sıkışması nedeniyle çok ciddi sıkıntıların olabileceği uyarısında bulundu.

Hazırlanan ÇED raporunun yeterli olmadığını ileri süren Ekenoğlu,  petrol dolum tesislerinin riskleriyle ilgili değişik raporlardan paragraflar okudu.

Projede yangın söndürme donanımının yetersiz olduğunun açık olduğunu savunan Ekenoğlu, dolum tesislerinin deniz eko sistemine verebileceği zarar konusunda da bir araştırma yapılmadığını dile getirdi.
Ekenoğlu, her ne kadar önlem alınsa da depolardan ve sistemden  gaz sıkıntısı nedeniyle ciddi  çevre kirliliği yaşanacağına ilişkin raporların bulunmasına karşın bu dolum tesislerinde ısrar edilmesinin mantığını anlayamadığını  vurguladı.

Güzelyurt’taki kanalizasyon çalışmasının tamamlanmaması nedeniyle çok ciddi çamur kirliliği yaşandığını ve bu nedenle esnafın eylem yaptığını dile getiren Ekenoğlu, belediyenin bunun suçunu işi yapan firmaya attığını, ancak yaptığı araştırmada söz konusu şirketin telefonunun Güzelyurt Belediye Müdürü’nün telefonu çıktığını savunarak “Bu ne ilişki. Acaba bir ortaklık mı var” dedi.

İhalenin en fazla şikayet edilen firmaya verildiğini de savunan Ekenoğlu, bu konuda yaşanan ihale süreciyle ilgili Sayıştay’ı göreve davet etti.

AMCAOĞLU

Ardından, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Ekenoğlu’nun eleştirilerini yanıtladı.
İhracat ve ithalatta gıda denetimlerinin en iyi şekilde yapılmakta olduğunu, Devlet Laboratuarı’nın da tüm plestisit kalıntılarının tahlilini yapacak kapasite olduğunu ifade eden Amcaoğlu, bir miktarda kalıntı bulunduğu için bütün tırların geri gönderildiğini  söyledi.

Amcaoğlu, bundan sonra ithali yasaklanan ilaçların piyasadan toplatılması için gerekli girişimleri yapacaklarını açıkladı.

Geri gönderilen tırlarda olan greyfutlardan örnek alınarak tahlil yapıldığını 2 tır dışındaki 6 tırdaki ürünlerin temiz çıktığını bu nedenle o 6 tırdaki ürünlerin imha edilmediğini açıklayan Amcaoğlu, bütün tahlil sonuçlarının ellerinde olduğunu vurguladı.

“Dolayısıyla biz gıda sağlığı konusunda çok hassas davranıyoruz” diyen Amcaoğlu, “sağlığa aykırıydı da halka yediriliyor” şeklindeki iddiaların gerçekleri yansıtmadığını anlattı ve bu konuda özellikle tarlada denetimi sıklaştırma yönünde karar aldıklarını söyledi.

Yeniden söz alan Fatma Ekenoğlu, açıklamalardan çok tatmin olmadığını belirtti, bu yönde sıkı denetim ve eğitim çalışması yapılması taleplerini yineledi.
 
9 Şubat 2012 Perşembe 12:15
Okunma: 690
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu