Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te güdem elektrik zammı

Meclis'te güdem elektrik zammı

Gündem Dışı Konuşmalarda Elektrik Zammı Ana Gündem....

 
 
Meclis'te güdem elektrik zammı


UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, hükümetin dün açıkladığı elektrik zammıyla devletin Elektrik Kurumu'na borçlarını halka ödetmeye çalıştığını söyledi ve hükümeti zam kararından geri dönmeye çağırdı.
 
Meclis'teki ilk gündem dışı konuşmayı "hükümet icraatları" konusunda yapan Atun, hükümetin Elektrik Kurumu'nu 346 milyon borçla devraldığından bahsettiğini ancak bu borcun kendilerinden değil geçici hükümetten devralındığını anlattı.


Kurumun 5 ayda 100 milyon TL zarara uğradığını savunan Atun, hükümetin bu süreçte icraat yapmaması nedeniyle bu rakamın arttığını belirtti.


Kabloyla elektrik getirilmesinin bir süreç gerektirdiğini kaydeden Atun, devletin Elektrik Kurumu'na olan borçlarını hükümetin zam yaparak halka ödetmeye çalıştığını söyledi.


Atun, bugün itibarıyla KIBTEK'in zararının 346 milyon TL olduğunu, kurumun alacaklarının borcunu karşıladığını ancak hükümetin adım atmaması yüzünden rakamın yükseldiğini kaydetti.


Hükümetin göreve geleli iki ay olduğunu ancak Türkiye'yle bağ kuramadığını belirten Atun, hükümetler düzeyinde Türkiye'yle bugüne dek temas olmaması yüzünden bakanların muadili bakanlarla görüşüp sorunlara çözüm üretemediğini belirtti.


Kendi dönemlerinde Türkiye'yle ortak projeler geliştirip önemli adımlar attıklarını, halkın refahı için birçok iş yaptıklarını anlatan Sunat Atun, "Kendi kabuğuna çekilmiş, halkın süratle desteğini çektiği bir hükümet var. Oysa halk size zaman tanımıştı" dedi.


Atun, elektrik zammıyla tüm sektörlerin zora gireceğini, zamla beraber devlet teşviklerinin de artırılması gerektiğini kaydederek halkın alım gücünün düştüğünü vurguladı.


"REFORM DEĞİL ZAM HÜKÜMETİ... ELLE TUTULUR YOL HARİTANIZ YOK"


Hükümetin birbirini istifaya davet eden bir yapıda olduğu savunan Sunat Atun, "Adınıza reform hükümeti değil, zam şampiyonu demek lazım. Bu karardan vakit erkenken dönün aksi taktirde insanlar boğaz tokluğuna yaşamaya, tüm sektörler batmaya itilecek. Tüm emekler boşa gidecek. Bugün oldu ortada elle tutulur ekonomik programınız, yol haritanız yok. Sizi yol yakınken dönmeye çağırıyorum" diye konuştu.


SUCUOĞLU: "DÜN KKTC'NİN KARA GÜNLERİNDEN BİRİYDİ"


UBP Lefkoşa Millevekili Faiz Sucuoğlu da "son siyasi gelişmeler" konulu konuşmasında, dün KKTC'nin kara günlerinden birinin yaşandığını; önce yüksek oranda elektrik zammı, ardından da 300 küsur gencin yıl sonunda işlerinden atılacağının bilgisini aldıklarını söyledi.


Sucuoğlu, iktidarları döneminde CTP/BG'nin 3 bin 825; UBP'nin ise 2 bin 79 istihdam yaptığını belirterek, CTP/BG'nin 2004'te de iktidara geldiğinde yine insanları işten atıp ocaklarına ateş düşürdüğünü savundu.


Yıl sonunda 360 gencin işsizler ordusuna katılmasına asla izin vermeyeceklerini; onlar aç kalacaksa "UBP milletvekillerinin de aç kalacağını" belirten Faiz Sucuoğlu, "Bu gençler bizim insanlarımızdır, bu gençler Kıbrıs Türk halkıdır" diye konuştu.


Bugün itibarıyla 41 kişinin görevden alındığını, 30 atama yapıldığını belirten Sucuoğlu, üçlü kararnameyi kaldıracağını söyleyen CTP/BG'nin müşavirler ordusuna 20 kişi daha eklediğini ve muhtemelen bunun süreceğini belirtti.


TOMA İTFAİYEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ, MALİYETİ 482 BİN 500 DOLARA YÜKSELDİ


Faiz Sucuoğlu, 332 bin 900 dolara ihale edilen TOMA'nın ülkeye sokulmama kararı nedeniyle 150 bin dolar daha masrafla kırmızıya boyanıp itfaiye aracına dönüştürüldüğünü; böylece harcanan toplam rakamın 482 bin 500 dolara ulaştığını söyledi. Sucuoğlu, "Bu dünya rekoru, dünyada bu kadar pahalı itfaiye aracı yoktur" dedi.


Bu kadar masraf yapılırken öte yandan 2 aydır Türkiye'den gelen onkologların paraları ödenmediği için gelmediğini; 5 bin kanser hastasının hizmet beklediğini; ayda 35-40 yeni kanser hastası eklendiğini anlatan Sucuoğlu, "Vakıflar ve Din İşleri Dairesi'ni kötü yönetip zarara uğrattıkları polis ve Sayıştay raporuyla belgelenenlerin yeniden yönetim kuruluna atanmasının" doğru olup olmadığını sordu ve bunu eleştirdi.


Faiz Sucuoğlu, lokomotif denilen sektör turizmde, ülkeye gelen turistlerin yüzde 30'unu oluşturan İngiltere'deki Londra Turizm Fuarı'na bu yıl yüzde 30 düşük bütçeyle katılındığını öğrendiğini ve ilk 2 gün KKTC standına kimsenin uğramadığını; daha sonra da gelenlere Londra'daki bir marketten alınan kuru üzümlerin ikram edildiğini savundu.


Sucuoğlu, lokomotif sektör turizm için fuarlar konusunda hassasiyet gösterilmesini istedi.


Orta dereceli okullarda haftada 800 saatin öğretmen olmadığı için boş geçtiğini; öğretmenlere 2011'den beri hazırlık ödeneklerinin ödenmediğini söyleyen UBP Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu, artık 2 ay geçtiğini ve icraat istediklerini belirtti.


YORGANCIOĞLU: "SEBEP SONUÇ İLİŞKİLERİYLE DEĞERLENDİRMEK LAZIM"


Konuşmacıları yanıtlayan Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, içinde bulunulan durumu sebep sonuç ilişkileriyle değerlendirmek gerektiğini söyledi. "Eğer eski model siyasete dönersek ne kendimize, ne bu topluma yarar sağlamamız mümkün değil" diyen Yorgancıoğlu, "kamuda disiplin sağladık" diyen Sunat Atun'a "Gerçekten öyle mi yaptınız?" diye sordu.


Başbakan Yorgancıoğlu, "Mali disiplin kurultay sürecinde istihdam yapmaksa, devlet harcamalarındaki disiplin anlayışı buysa, protokole rağmen yapılıyorsa ve çıkıp burada protokol savunuluyorsa böyle bir anlayışı kabullenmek olmaz" dedi.


"KURULTAY DÖNEMİ İSTİHDAMLARININ KAMU VİCDANINI YARALADIĞINI SİZİN DELEGELERİNİZ SÖYLEDİ, AÇIN GAZETELERE BAKIN"


Sayıyla ve kim olduklarıyla ilgilenmediklerini ancak kurultay dönemi istihdamlarının toplumda bir yara olduğunu belirten Yorgancıoğlu, "İstihdamların kamu vicdanını yaraladığını sizin delegeleriniz söyledi, açın gazetelere bakın" diye konuştu.


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, her kurultay dönemi bunlar alışkanlık haline getirilirken öte yandan öğretmen ve doktor eksikliğinden yakınılmasının "tavşana kaç, tazıya tut" demek olduğunu belirterek, istihdamların fırsat eşitliğiyle yapılması gerektiğini vurguladı.


Yorgancıoğlu, Elektrik Kurumu'nun borçlarının tahsilat yapamadığı için arttığını; üretim maliyelerinin altında satıldığı için sorun yaşandığını; tüm borçlar tahsil edilse de sorunların bitmeyeceğini kaydetti.


Devletin borçlarının tahsilinin UBP dönemi bakanların kararıyla yapılmadığını belirten Başbakan Yorgancıoğlu, önümüzdeki dönemde Kıbrıs Türk halkı için neler yapılabileceğinin konuşulmasını istedi.


ÖZGÜRGÜN: "DP/UG TÜM SORUMLULUĞU CTP/BG'YE YIKTI"


UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş'ın meclis toplantısına gelmemesini eleştirdi ve DP/UG'nin meydanda olmak istemediğini ve tüm sorumluluğu CTP/BG'ye yıktığını belirtti.


Özgürgün, hükümette sıkıntılar olduğunu ve artık yürümeyeceğinin anlaşıldığını savunarak, "Hükümetin kendi içinde uyumsuzluğu da gün geçtikçe artıyor" dedi.


KIB-TEK'in 5 ayda 100 milyon zararının nasıl oluştuğunun açıklanması gerektiğini belirten Özgürgün, böyle devam ederse bir yılda kurumun batacağını savundu.


"Mesele muhalefete yanıt vermek değil, yönetmektir" diyen Özgürgün, hükümetin yaptığı zammın arkasında duracak gücü olmadığını ileri sürdü.


"ZAMMI GÖZDEN KAÇIRMA ÇABASI"


Hüseyin Özgürgün, elektrik zammıyla aynı gün Başbakan'ın UBP kurultayı döneminde yapılan istihdamları durduracağını açıklamasının zammı gözden kaçırma çabası olduğunu savunarak, hangi dönemde kaç istihdam yapıldığının ortada olduğunu söyledi.


Özgürgün, istihdamla bir yere varılamayacağını; siyasi partilere de söylendiği kadar oy getirmediğini belirterek, "Ancak insanların ekmek parasıdır. İnsanları yılbaşı üstü böyle bir huzursuzluğa sevk etmek yanlış. Dün ben Lefke'deydim, insanların yüzünden düşen bin parça. Başka partilerden de var" dedi.


"Elektrik zammını gözden kaçırmak için dün Başbakan'ın yaptığı açıklama kabul edilemez. Eğer böyle bir şey yapılacaksa muhalefetten de bir şey beklemeyin" diyen Hüseyin Özgürgün, zammın tolere edilebileceğini ancak istihdamın popülistçe kullanılmasının insanlığa sığmadığını söyledi.


Yeniden söz alan UBP Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, hükümetin elektrik borçları için bütçeye para koymadığını, o yüzden de zam yaptığını öne sürdü. "Ekmeğe kan bulaştırmayın" diyen Atun, kendilerinin kimsenin ekmeği ve geleceğiyle oynamadığını belirtti.


Ömer Kalyoncu'nun, yerinden kalkarak "ahlaki mi yaptığınız alımlar?" demesi üzerine, Genel Kurul'da kısa süreli gerginlik yaşandı.


Yerinden söz alan CTP/BG Lefkoşa Milletvekili Tufan Erhürman da, UBP döneminde Karpaz'daki okullardan hademelerin durdurulduğunu ve aynı göreve başka istihdamlar yapıldığını belirterek, Atun'un UBP döneminde hiçbir işten durdurma olmadığını söylemesinin çok iddialı olduğunu; bu konuyu araştırıp gelecek toplantıya hazırlıklı geleceğini söyledi.

 
13 Kasım 2013 Çarşamba 12:37
Okunma: 1335
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu