Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te gündem "Yerel Yönetimler"

Meclis'te gündem "Yerel Yönetimler"

Meclisin Gündemi "yerel Yönetimlerin İçine Düştüğü Çıkmaz".

 
 
Meclis'te gündem
Lefkoşa, 10 Mayıs 12 (T.A.K.): Başta Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yaşananlar olmak üzere yerel yönetimlerin sorunları, meclisin bugünkü gündemini oluşturuyor. Meclis Genel Kurulu, ikinci denemesinde nisabı sağlayarak toplandı. Toplantının gündeminde, "yerel yönetimlerin içine düştüğü çıkmaz" konusunda genel görüşme bulunuyor.


Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer başkanlığında saat 11.30'da başlayan toplantıda, ilk olarak sunuşlar yapıldı ve sel felaketi ve KTHY'yle ilgili araştırma komitelerine yeni süre verilmesi kabul edildi.


3 aylık bütçe uygulama sonuçları da Başbakanlık tezkeresiyle milletvekillerinin bilgisine sunuldu.


Toplantıda daha sonra özel gündemde yer alan, CTP Grup Başkan Vekilleri Ömer Kalyoncu ve Sonay Adem'in sunduğu ve ön görüşmesi geçen hafta yapılan "Yerel yönetimlerin içine düştüğü çıkmaz" hakkında genel görüşmeye başlandı.


Genel görüşmede ilk olarak önerge okutuldu ve ilk sözü CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu aldı.


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Lefkoşa Belediyesi'nde sadece mali sorun değil yönetimsel sorunlar da bulunduğunu ifade ederek, belediyeyi "karanlık kişilerin ve mafyanın" yönettiğini savundu. 


Meclis'in belediyelerle ilgili genel görüşmesinde konuşan TDP Genel Bakanı Mehmet Çakıcı, özelde LTB temelde tüm belediyelerin sıkıntı içinde olduğunu ifade ederken, belediyelerde ekonomik açıdan denetimsizlik olduğunu, gelecek seçime dönük istihdamlarla kadroların şişirildiğini, alt yapı sorunlarının bulunduğunu kaydetti.


Belediyelerin hala esas işlevlerini yapamadığını, bazı yerleşim birimlerinde hala asbest bulunduğunu, yollar ve çevre konularında ciddi problemler yaşandığını kaydeden Çakıcı, Lefkoşa ve Lefke belediyelerinin sorunlarının da öne çıktığını söyledi.


Sorunun sadece LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları olmadığını, ona takılıp kalmamak gerektiğini ifade eden Çakıcı, UBP MYK'nın "LTB Başkanı'nın arkasında olduğu" açıklamasının "Muppet Show"a benzetti.


TDP'nin LTB'deki çıkmazdan büyük rahatsızlık duyduğunu ifade eden Çakıcı, partisinin önerilerini sıraladı. 


LTB konusunda sundukları araştırma önergesinin reddedildiğini hatırlatan Çakıcı, içine düşülen durumdan çalışanlar ve sendikanın sorumlu olmadığını söyledi.


LTB'de sadece mali sorun değil, yönetimsel sorunlar da bulunduğunu belirten Çakıcı, belediyeyi karanlık kişilerin, mafyanın yönettiğini savundu. 


Sayıştay'a belge verilmemesinin de bir sorun olduğunu ve Sayıştay'ın sağlıklı denetim yapamamasıyla birilerinin suç işlediğini ifade eden Çakıcı, "Sayın Bulutoğluları derhal istifa etmelidir. LTB'nin katilleri orada dururken, katillerle beraber çözüm önerisi olmaz. Katillerle beraber yeniden yapılanma, yeniden çözüm önerisi olmaz" dedi.


Lefkoşa halkının çöpler yüzünden salgın hastalıklarla karşı karşıya bırakıldığını vurgulayan Çakıcı, LTB Meclis üyesi iki TDP'linin antidemokratik ve suçluları koruyan kararların altında asla imzaları olamayacağını söyledi.


Çakıcı, salgın hastalıklara yol açacak çöplerin derhal kaldırılması gerektiğini söyledi.


Kıbrıs Türk halkının kaostan en yakın zamanda kurtulmasını dileyen Çakıcı, giderek kamuoyu düşmüş bir hükümetle karşı karşıya olunduğunu ifade etti.


İskele'deki taş ocağına ÇED raporunun olumsuz geldiğini belirten Çakıcı, bunu destekleyen İçişleri ve Tarım bakanlarının kamuoyuna özür borcu olduğunu; ÇED raporu olumsuz çıkacak bir yere hükümetin niye izin verdiğini de açıklaması gerektiğini kaydetti. 


DP Lefkoşa Milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu, “Hükümetin LTB’deki sorunu çözme gibi bir niyeti olmadığını, tek çabasının Cemal Bulutoğluları’nı nasıl yiyeceği” olduğunu savundu. Arabacıoğlu, Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırarak, çöpler yüzünden meydana gelebilecek salgın hastalıkları dikkate alıp olağanüstü hal ilan etmesi çağrısı yaptı.
Mecliste “yerel yönetimlerin içine düştüğü çıkmaz” konusundaki genel görüşmede söz alan Arabacıoğlu, tıkanan belediyeler için mecliste yasal bir düzenleme yapılabileceğini, ama bunun da yapılmadığını kaydederek, 28 belediyeden sadece 12’sinin 2012 bütçesinin onaylanmasını eleştirdi.
Belediyelerin yaşadığı durumdan sadece başkanların değil, belediye meclis üyelerinin, hükümetin ve en çok da Başbakan’ın sorumluluğu bulunduğunu ifade eden DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, belediye başkanlarının ve meclis üyelerinin dokunulmazlığı olmadığını ve yargılanabileceklerini söyledi.
Mustafa Arabacıoğlu, 28 belediyenin 18’inin mali zorluk içinde olduğunu; belediyecilik anlayışıyla ilgili de değerlendirmeler yapmak gerektiğini ifade ederek, LTB’nin bazı harcamalarını ve personel giderlerini kısıtlarsa, tahsilatlarını yaparsa, düze çıkmasının hiç de zor olmadığını ama bugünkü mentalitenin çok yanlış olduğunu kaydetti.
Belediyeler Yasası’nın uygulanması ve İçişleri Bakanlığı’nın da görevini yapması gerektiğini ifade eden Arabacıoğlu, çöp yığınlarının ilaçlanmasının çözüm olmadığını; sadece pansuman olduğunu söyledi. Çöpler toplandıktan sonra yerlerinin ilaçlanmasının doğru olduğunu kaydeden Arabacıoğlu, “Bu hükümetin bu sorunu çözme kabiliyeti yok. Cumhurbaşkanı’nın olağanüstü hal ilan etme yetkisi var. Cumhurbaşkanı Bakanlar Kurulu’nu toplayabilir ve salgın hastalık gerekçesiyle KKTC genelinde veya bir beldesinde olağanüstü hal ilan edebilir” diye konuştu.
Çöplerden kaynaklanacak salgınlar nedeniyle  turizmin de çökeceği uyarısında bulunan Mustafa Arabacıoğlu, hal böyleyken Başbakan’ın köy köy gezip ekonomi iyileşti diye demeç vermesini eleştirdi.
LTB çalışanlarının da çok mutsuz olduğunu, hükümetin elinin kolunun bağlı kalamayacağını ve sorunu bir şekilde çözmek zorunda olduğunu kaydeden Arabacıoğlu, “Sorunu çözemezse ilk istifa etmesi gereken hükümettir, sonra belediye başkanı, meclis üyeleridir” diye konuştu.
Belediyelerdeki bazı hakların gözden geçirilmesinde yarar gördüğünü, örneğin aile yardımının kaldırılabileceğini belirten DP Lefkoşa Milletvekili Arabacıoğlu, 1 Mayıs ödeneğine de karşı olduğunu söyledi.
AVCI
ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da konuşmasında, tüm yerleşim birimlerinin belediye kapsamına alındığı bir süreç yaşandığını; bununla her yere çağdaş hizmet hedeflendiğini kaydetti.
Avcı, belediye çalışanlarının 1 Mayıs ve aile ödeneklerine kendisinin de şaşırdığını belirterek, toplu sözleşmede bu gibi konuları içeren protokolün kabul edilmemesi gerektiğini savundu.
LTB’nin hükümetin bilgisi dışında borçlanmadığını, hiçbir bakanın da sorunun dışında olmadığını kaydeden Avcı, “Bu çöpler çevre, turizm, eğitim sorunu değil mi?” diye sordu.
Uydudan yapılan TV yayınları sayesinde Lefkoşa’nın durumunun bütün dünyadan görüldüğünü söyleyen Turgay Avcı, topun ucuna sadece Cemal Bulutoğluları’nın konulduğunu ama meclis üyelerinin de sorumlu olduğunu ifade etti.
Borçlanmalara ve yardımlara tüm belediye meclis üyelerinin imza attığını savunan Turgay Avcı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı’nın inisiyatif üstlenmesini, sendikayı ve belediyeyi alarak sorunu çözümlenmesini istedi. Avcı, “Bu Lefkoşa’nın sorunu çözülmeli, çözülmezse gidilmeli” diye konuştu.
UBP MYK’sı erken seçime dair kararlar alabileceğini ama belediyenin araba satışı, ya da borçlanmama gibi kararlar üretmeyeceğini kaydeden Avcı, “Hükümet bir an önce sorumluluk üstlenmelidir. ‘Belediye başkanlığı sorumludur’ diyerek sorunlardan kaçamaz. Bundan sonra belediyenin yapacağı protokollere popülizm amaçlı evet dememeli. Sorumluluk İçişler ve Yerel Yönetimlerdedir. Hükümet alternatif yaratmak durumunadır” dedi...

ADEM: " 'BELEDİYELER ÖZERKTİR' DİYEREK ÖNLEM ALMAMAK, GAYRI İNSANİ VE GAYRI VİCDANİ"


SOYER: "KIBRIS TÜRK HALKININ ULUSLARARASI  ALANDAKİ SESİ OLAN LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ'NDEKİ SORUNUN İVEDİLİKLE  ÇÖZÜLMESİ GEREKİR..."


KALYONCU: "BULUTOĞLULARI İLE TÜM BELEDİYE MECLİSİ ÜYELERİNİ AYNI KEFEYE KOYARAK SUÇLAMA KABUL EDİLEMEZ..."


Lefkoşa, 10 Mayıs 12 (T.A.K.): CTP-BG Grup Başkan Vekili ve Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, "belediyeler özerktir" diyerek Lefkoşa Belediyesi'nde yaşananlara önlem almamanın, gayrı insani ve gayri vicdanı bir tutum olduğunu söyledi.


Meclis Genel Kurulu'nda "Yerel Yönetimlerin İçine Düştüğü Çıkmaz" konusundaki genel görüşmede, öneri sahiplerinden biri olarak söz alan Adem, "Yerinden yönetime önem veren siyasi parti olarak geçmişten günümüze yerel yönetimler ile ilgili olarak memlekete ne tür katkı yapıldıysa, bizim hükümette olduğumuz dönemlerde gerçekleşmiştir. Yerel yönetimlerde ne tür haklar geri alındıysa da UBP'in iktidarındadır" iddiasında bulundu.


Geçmişte muhtarların, tüm yerleşim birimleri belediye sınırlarına alınmasından beri de belediye başkanlarının beldelerinde ne yapmak isteseler TC Yardım Heyeti'nin yolunu tutmak zorunda kaldığını savunan Sonay Adem, son olarak Türkiye'den su getirilmesi projesinde de benzerinin yaşandığını; Tarım Bakanlığı'nın, konunun ne olduğunun daha farkına varmadan, yerel yönetimlerle su dağıtımı konusunda yapılan çalışmaların Büyükelçilikte gerçekleştirildiğinin kamuoyuna sızdığını ileri sürdü.


Adem, "Yerel yönetimlerde egemenlik erozyona uğruyor. Eğer hükmetme yeteneğini yitiren bir ekiple bu memleketin kurtuluşa gideceğini zannedenler varsa aklına şaşarım. Hükmetme niteliğini yitirdiği anda da kendi içinde taraf olmakta, işleri içinden çıkılmaz bir hale sokmaktadırlar" dedi.


Sonay Adem, siyasette riyakarlık bırakıldığı oranda çağdaş bir ülke haline gelinebileceğini ifade ederek, aksi halde korkak ve suçu birbirlerine atarak toplumun ezilmesine yol açıldığını anlattı.


CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, "belediyeler özerktir" diyerek önlem almamanın gayrı insani ve gayri vicdanı bir tutum olduğunu söyledi.


Seçim kazanmak uğruna belediyelere yük olacak adımların atılmasına müsaade etmemek gerektiğini kaydeden Adem, belediyelerde yaşanan sorunlardan örnekler verdi.


Sonay Adem, "Sayın Eroğlu Cumhurbaşkanlığı'na çıkmak için attığı pervasız adımlar yüzünden bugün yerel yönetimlerin önemli kısmı iflasla karşı karşıyadır. İflas etmeyenler de sınırdadır. Belediye Personel Yasası'ndaki değişiklik nedeniyle belediyelerin önemli bölümü tehlike altındadır" iddiasında bulundu.


Söz konusu yasa görüşülürken, Meclis komitesinde yaptığı uyarılara kulak asılmadığından da yakınan Adem, CTP'nin yerel yönetimlerdeki başarılarının kıskanılması yüzünden UBP-DP ittifakı kurulduğunu ve bugün belediyelerde yaşananların da sorumlusunun bu "kutsal ittifak" olduğunu savundu.


Adem, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı'nın sorumluğunu hatırlayıp adım atması gerektiğini kaydederek; hükümetle sendikanın yaptığı anlaşmayı Belediye Başkanı'nın tanımadığını belirtti.


Kendi bakanlığı döneminde, belediye çalışanlarının sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları yapılmamasından mağdur edilmesine karşı, bütün yatırım yapmayan belediyelere Bakanlar Kurulu kararıyla avans verilmesinin sağlandığını belirterek, Belediyeler Birliği'nin buna karşı açıklama yaptığı kaydetti.


Yasaya uymayanlara verilecek cezalar konusunda Belediyeler Yasası'nda düzenleme olmadığını kaydeden Sonay Adem, belediyelerde hazin bir durum yaşandığını savundu.


Adem, Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer'in Sayıştay ve Başsavcılık tarafından mahkemeye götürmesi halinde, kesinlikle hapis cezası alacağını ileri sürerek, hiçbir belediyenin bütçesinin yüzde 20'sinden fazlasını borçlanamayacağını hatırlattı.


Sonay Adem, bugüne kadar yapılan tüm yasalarda yasal kurallara uyulmaması halinde uymayana ne gibi yasal müeyyide uygulanacağının eksik olduğunu anlatarak, bu eksikliğin süratle yasal olarak düzenlenmesi gerekliliği üzerinde durdu.


Adem, yapılan son düzenlemeyle yasadışı olarak borçlanma karşısına hapislik cezası getirildiğini hatırlatarak, Sayıştay ve Başsavcılığın bu yasanın gereklerini yerine getirerek hukuki sürecin başlatılması gerektiğini söyledi.


Adem, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun suç işleyen ve hapis cezası olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları'nı savunmasının anlaşılır olduğunu, çünkü kendisinin yasaları ihlal ettiğini ileri sürdü.


Sonay Adem, UBP'nin öncelikle Cemal Bulutoğluları'nın istifa ettirmesi gerektiğini, bu yapıldıktan sonra partilerin bir araya gelerek neler yapılabileceğinin ele alınmasının mümkün olduğunu anlatarak, süreci seçimin temizleyeceğini kaydetti.


Yerel yönetim reformunun  sürdürülmesi, daha da derinleştirilmesi gerekliliği üzerinde duran Adem, UBP'nin bunu yapmaması halinde sorunun ancak sokakta çözülmesinden başka seçenek kalmayacağını belirterek, yapılması gerekenin sorunu burada çözmek olduğunu söyledi.


SOYER


CTP/BG Gazimağusa milletvekili Ferdi Sabit Soyer, Lefkoşa Türk Belediyesi'nde bugün yaşanan olumsuzlukların temelinde, yerel yönetim ve demokrasiye yanlış bakışın nedeni olduğunu belirterek, Lefkoşa Belediyesi'ni batıran bir anlayışın  ayrı devlet talep etmesinin anlaşılır olmayacağını söyledi.


Ferdi Sabit Soyer, Lefkoşa Türk Belediyesi konuşulurken çok zor şartlar altında bugünkünden çok daha fazla hizmet veren Mustafa Akıncı, Burhan Şemiler, Kutlay Erk'den bahsetmemenin vefasızlık olduğunu belirtti.


Soyer, Kıbrıs Türk halkanın kendi kendisini yönetmesi bağlamından, dünya tarafından kabul edilen bir noktadan bugün Lefkoşa Belediyesi'ni iflas noktasına getirilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.


Kıbrıs Türk halkının dünyadaki sesi olan Lefkoşa Türk Belediyesi'ni batırdıktan sonra çıkıp bağımsız devlet talep etmenin doğru bir yaklaşım olamayacağı görüşünü ileri süren Soyer, bugün yaşanan olumsuzluğun, bugünkü yeteneksiz yöneticilerden kaynaklandığını savundu.


Soyer, bu sorunu çözmenin bir zorunluluk olduğunu, bunu yapmanın Kıbrıs Türk halkının kendi kendisini yönetir iddiasının teyit edileceği yer olduğunu anlatarak,  bundan kaçınılamayacağını söyledi.


Ferdi Sabit Soyer, ilgili bakanlığın isminin Yerel Yönetimler ve İçişleri Bakanlığı olduğunu hatırlatarak, yerel yönetimler konusunda yetkisi yoksa bakanlık isminden yerel yönetim kısmının çıkarılması uyarısında bulundu.


Soyer, belediye başkanlarının sınırsız borçlanma yetkisinin kaldırılması gerektiğini anlatarak, sınırsız yetki kullanılmasının olamayacağını, demokratik denetimin kaçınılmaz olduğunu söyledi.


Soyer, kimsenin kurusa bakmaması gerektiğini belirterek, Güney Kıbrıs'ta da 12'ye yakın belediyenin sosyal sigorta ihtiyat sandığı yatırımlarını yapmadığını belirtir belirtmez, süratle gerekli yasal düzenleme yapıldığını belirtti.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "Hükümet  belediyenin borcunu ödesin" diye açıklama yapmasını eleştirerek, bunun kimin ve neyin hesaplaşması olduğunu soran Soyer "Bari kaynağı da nereden bulacağını söylesin, yirmi yıllık başbakan olarak" diye konuştu.


Soyer, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun yaptığının geçmiş hataların ört bas edilmesi, sorundan güç çıkarmak olduğunu ileri sürdü.


Soyer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun geçen gün 20 yıllık başbakanlığı döneminde hiç kimse ve kuruma müdahale etmediğini söylemesine tepki göstererek, inkarcılıktan vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.


Ferdi Sabit Soyer, Rumlara elektrik satılmasıyla övünen biri olarak Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, bu santralleri kuranlara neler yaptığını da hatırlaması gerektiğini kaydetti.


Soyer, BRTK Müdürü Özer Kanlı'ya seslenerek, sağda veya solda belirli duruşu olan herkese saygı duyduğunu ancak 2004 yılında dönemin başbakanına tüm ağır "eleştirilerine" (daha ağır ifade kullanmayacağım) karşı yaptıklarını olgunlukla karşıladığını hatırlattı.


Soyer, bu süreçte  Hükümet olarak kendilerine siyasal müşavir gibi davrandıklarını, ancak bugün BRTK'nin içinde yaşananların eski baskı dönemine dönüldüğünü savundu.


"Bir kırlangıçla bahar gelmez" diyerek bir muhalefetin program yapmasının BRTK'yi demokratik yapmayacağına işaret eden Soyer, BRT'nin yayın politikansın herkesçe bilindiğini söyledi.


Soyer, TRT'de yayımlana 12 eylül, Sivas katliamları ve toplumsal muhalefetle ilgili yayımlanan dosyaları örnek göstererek, BRT'nin bundan çok uzak olduğunu kaydetti.


Soyer, Başbakan İrsen Küçük'e "alın kararı Lefkoşa'da seçime gidelim ister kazanın ister kaybedin, ama emin olur halk kazanacaktır" diye seslenerek, belediye yönetimlerinin Belediye Başkanlarının iki dudağı arasında kalmaması gerektiğini söyledi.


Demokratik denetimin şart olduğunu ifade eden Soyer, yaşanan sürecin bu anlamda önemli olduğunu kaydetti.


KALYONCU


CTP/BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu yerel yönetimlerle ilgili genel görüşmede konuşulduğunu anlatarak, konuşmalardan anlaşılanın UBP'nin sorunu çözmeyeceğini gösterdiğini söyledi.


Kalyoncu, UBP'nin sorunlar karşısında ne yapıp yapmayacağını, ne verip vermeyeceği konusunda herhangi bir düşüncesi olmadığını savunarak, sorunu çözmeye yönelik yapılan veya yapılmak istenenlerin eksik ve yanlış olduğunu ifade etti.


Ömer Kalyoncu, kürsüye çıkarak konuya eleştiri getiren muhalefetin tüm belediye meclisi üyelerini aynı kefeye  koyarak,Bulutoğluları ile aynı suçu işlediğini söylemesinin doğru olamadığını anlattı.


Kalyoncu, Lapta ve Değirmenlik belediyelerinin en fazla köy bağlanan belediyeler olmasına karşın, bu belediyelerin sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borcu olmadığını söyleyerek, bunun nasıl başarıldığının incelenmesi gerektiğini anlattı.


Kalyoncu, belediyeler yasasında yapılan bir değişiklikle intibaklar konusunda değişiklik yapıldığını hatırlatarak, "Lefkoşa Türk Belediyesi'nin esas batma nedeni işte bu yasal değişikliktir" dedi.


Ömer Kalyoncu, UBP'nin "Cemal istifa et ve git" demesi gerektiğini belirterek sorunun çözümünün belediye başkanının görevden gitmesinden başka yolu olmadığını savundu.


Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan İrsen Küçük arasında Cemal Bulutoğlular'nın üzerinden sürdürülen düellonun aslında halkın ensesinde yapıldığını ileri sürdü.


Ömer Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun mal varlığıyla ilgili olarak açıklama yapması, kaynağını belirtmesi gerektiğini savunarak, Eroğlu'nun temel amacının Lefkoşa delegelerinin kendisinden yana tavır almasını sağlamak olduğunu iddia etti.


Bunun önemli olduğuna işaret eden Kalyoncu, çünkü UBP Lefkoşa delegelerinin büyük bir kısmının Belediye çalışanı olduğunu söyledi.


Kalyoncu, Cemal Bulutoğluları'nın internete düşen hakaret ve sövmeleri ortada dururken, BES Başkanı Savaş Bozat'ın telefonda kendisini hakaret ettiği için polis tarafından ifadeye çağrılmasını eleştirerek, "A polis internette yayınlanan sövmelerle ilgili olarak neden Cemal'in ifadesini almıyorsun" diye sordu.


Ömer Kalyoncu,  Lefkoşa Belediyesi'nde önce Hükümet'in üzerine düşene yapması, Belediye Başkanı'ndan kurtulması gerektiğini anlatarak, bu yapıldıktan sonra işçiden, çalışandan yardım istenebileceğini sözlerine ekledi.


(GÜL-HY/ KAR)
 
10 Mayıs 2012 Perşembe 11:32
Okunma: 712
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)