Ana Sayfa » Kıbrıs » Mecliste Gündem BRT

Mecliste Gündem BRT

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Yasama Görevini Yerine Getirmek İçin Saat 11.00'de Toplandı.. .

 
 
Mecliste Gündem BRT
BAYRAK-AİLE TV  TIKLA İZE


Meclis Genel Kurulu, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Yasa Tasarısı'nı görüşüyor.


Yasa Tasarısı hakkında ilk sözü alan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, ilk olarak Lefkoşa Belediyesi'ndeki sorunlara değindi. 


Bu konuda belediye başkanı kadar hükümetin de sorumlu olduğunu savunan Yorgancıoğlu, cumhurbaşkanı ile başbakanın topu birbirlerine attıklarını, bu anlayışla bir yerlere gidilemeyeceğini savundu.


Ülkenin ve Lefkoşa'nın felakete sürüklenmekte olduğunu iddia eden Yorgancıoğlu, belediye başkanı ve hükümetin istifa etmesini istedi.


BRTK'nin Kıbrıs Türk halkının en zor günlerinde kurulduğunu, Kıbrıs Türk halkının sesi olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, o günden bugüne Kıbrıs Türk halkının çeşitli evrelerden geçmesine rağmen BRTK'nin çok seslilik adına kendini geliştirmediğini savundu.


BRTK programlarına bakıldığında muhalefetin çok az yer aldığını savunan Yorgancıoğlu, "UBP zedelenmesin anlayışı ile hareket edildiğini" iddia etti.


Ana muhalefet partisi başkanı olarak iki ayda bir televizyona çıktığını ileri süren Yorgancıoğlu, "BRTK artık 1963'de kurulan BRTK olmaktan çıkmalı" dedi.


Hükümetin bu konuda daha iyisini yapamadığı için istifa etmesi gerektiğini savunan Yorgancıoğlu, BRTK'nin, Elektrik Kurumu'na 17 milyon borcu olduğunu da ileri sürdü.


BRTK Yönetim Kurulu'nun da daha demokratik olması gerekirken tasarıda bunun gözetilmediğini iddia eden Yorgancıoğlu, Sayıştay'da ve TAK'ta muhalefetin temsilcileri varken BRTK Yönetim kurulunda niçin olmadığını sordu.


DENKTAŞ


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da söz alarak, tasarı görüşülürken bazı önerilerde bulunacaklarını söyledi.


Tüm kurumların Başbakanlığın altında toplanmakta olduğunu ve UBP döneminde bunun daha da çoğaldığını savunan Serdar Denktaş, BRTK'nin içindeki çalışma ortamı üzerinde durulması gerektiğini, personelin baskı altında olduğunu, hiç olmayacak tefiler verildiğini savunarak, huzursuzluk olan bir ortamda çalışmanın kolay olmadığını kaydetti.


Beklenen ancak istenen şekilde olmayan bir tasarı geldiğini belirten Denktaş, kapatılan ve yeni açılan amirliklerin ne amaçla olduğunun açık olmadığını ifade etti.


Lefkoşa Belediyesi'nin hesaplarını incelediklerini ve iç tedbirler ile belediyenin yaşayacağını gördüklerini kaydeden Denktaş, yarın bu konuda açıklama yapacaklarını söyledi.


SINAY


CTP-BG Milletvekili Abbas Sınay da, BRTK'de büyük sorun olduğunu ve yasa tasarısının meclise gönderildiğini söyledi.


Komite başkanının sendika ile yalnız görüşerek nelerin değişebileceğini ele aldığını, komite üyesi olarak kendilerine bilgi dahi verilmediğini ileri süren Sınay, BRTK'nin 570 çalışanı olduğunu, 148 kadrolu personelin bulunduğunu, kadrolu personelin işçi kadrosu ile 381'e çıkacağını anlattı.


Yaklaşık 100 personelin açıkta kalacağını savunan Sınay, çalışanların emeklilik yaşı geldiğinde kurumdan ayrılmak durumunda bırakılacağını, sözleşmeli olacak personelin ise haklarının güvence altında olmadığını ileri sürdü.


Sınay, tasarının doğru dürüst geçmesi için katkı koymaya çalıştıklarını ancak bir öneri hariç, hiçbir önerilerinin kabul görmediğini söyledi.


BRTK Yönetim Kurulu'nda askerin temsilcisi bulunmasını eleştiren Sınay, bunun çıkarılmasını kabul etseler yasanın oybirliğiyle geçebileceğini savundu.


Basın İş Yasası'nın uygulanmayacak olmasını da eleştiren Sınay, BRTK Yasa Tasarısı'na oylarının olumsuz olacağını da kaydetti.


Ülkede yılbaşından bugüne 1200 kişiye vatandaş oldukları için kimlik kartı verildiğini iddia eden Sınay, ülkede bu yüzden artık "tecavüz ve çocuk cinayetlerinin bile gündeme geldiğini" savundu.


Sınay, esnaf ve zanaatkarlarla ilgili yasa tasarısını da eleştirdi.


Sınay, BRTK müdürüne yönelik de eleştirilerde bulundu.


ÇAKICI


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, BRTK Yasa Tasarısı konuşulmasına rağmen BRTK Müdürü'nün mecliste olmamasını eleştirerek, müdürün, konuşmaları ve eleştirileri de dinlemesi gerektiğini savundu.


Çakıcı, "Kanlı, UBP'nin propaganda faaliyetlerini yürütmek için var" dedi.


Çakıcı, BRTK'de Özer Kanlı'dan bağımsız konuk çağıran bir programcı bulunmadığını savundu.


Ayda yılda bir de muhalefetin BRTK'ye çıkmakta olduğunu belirten Çakıcı, BRTK'yi "faşist, şovenist" yayınlar yapmakla suçladı ve BRTK müdürünü eleştirdi.


"BRTK'de demokratik bir yönetimden söz edilemez.." iddiasında bulunan Çakıcı, BRTK'nin cumhurbaşkanının "düşüncelerinin" yayın organı olduğunu iddia etti.


Çakıcı'nın cumhurbaşkanı hakkındaki sözleri üzerine, Çakıcı ile UBP Milletvekili Zorlu Töre arasında gerginlik yaşandı.


Yasa tasarısının anti demokratik olduğunu iddia eden Çakıcı, sözleşmeli bazı çalışanların kadrolanacağını ancak çalışanların yine de yönetim kurulunun iki dudağı arasında olacağını savundu.


BRTK'nin özerk olması gerektiğini belirten Çakıcı, konuşmasında hükümet uygulamalarını da eleştirerek, Maliye Bakanı Ersin Tatar ve UBP Milletvekili Ahmet Zengin ile zaman zaman tartıştı.


Çakıcı'nın taş ocaklarının izinlerini eleştirdiği sırada UBP Milletvekili Ahmet Zengin ile  DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ve Çakıcı arasında tansiyon yükseldi.


Çakıcı, UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu'nun, DP'den UBP'ye geçmesi konusuyla ilgili eleştirilerde bulundu.


Çakıcı, bir önceki Eğitim Bakanı'nın, Türkiye'ye mektup yazıp Güney'deki İngiliz okulunda okuyan çocukların GCE'lerini kabul etmemesini istediğini de ileri sürdü.


HASİPOĞLU


UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, hakkındaki iddiaları yanıtlamak için söz aldı. Hasipoğlu'nun sözlerine başlamasının ardından DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu ve TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı tepki göstererek salonu terk etti.


Oğlunun Talat zamanında da görevde olduğunu, Eroğlu döneminde de görev yapmakta olduğunu ancak tek kuruş para almadığını belirten Hasipoğlu, partinin her ay ilçelere verdiği 3 bin TL izaz ikram parası verdiğini 6 bin TL de merkeze gelmekte ve bankaya yatırılmakta olduğunu, idare amiri ve genel sekreterin imzası ile masrafların bu paradan karşılanmakta olduğunu, kendisine maaş olarak verilmediğini söyledi.


Banka hesaplarının açık olduğunu kaydeden Hasipoğlu, DP'den ayrılma nedenlerini de açıklayacağını kaydederek, DP Genel Başkanı'nın Parti Meclisi'nde kendilerini kastederek partiye zarar verdiklerini istifa etmelerini söylediğini kendisinin de sabah istifa ettiğini belirtti.


Araştırma yapılmadan konuşulmasını eleştiren Hasipoğlu, oğlunun adının "karalanmaya çalışılmasını" da eleştirerek, "Bu yakışmaz" dedi.


DENKTAŞ 


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, Hasipoğlu'nun konuşması üzerine söz alarak, "istifa edeceklerse adam gibi etsinler" dediğini ancak onun öncesinde basında günlerce iki milletvekili hakkında haberler çıktığını söyledi. Denktaş, "Keşke kovaydık" dedi.


Denktaş, "Mecliste halk iradesini kaybetmiş bir partinin transfer milletvekilleri ile icraatlarını sürdürmesinin kendilerini ilgilendirdiğini" söyledi.

ADEM: "YÖNETİM KURULUNDA ASKER TEMSİLCİSİNİN OLMAMASI GEREKİR"


TATAR: "BRT DENGELİ YAYIN YAPIYOR..."


Lefkoşa, 7 Mayıs 12 (T.A.K.): Uzun süreden beri Meclis gündeminde bulunan BRTK Yasa Tasarısı, Genel Kurul'un bugünkü birleşiminde uzun süre tartışıldıktan sonra genel görüşmesi tamamlandı ve oylaması bir sonraki birleşime bırakıldı. Gruplar arasında varılan mutabakat uyarınca, gerekli değişikliklerin yapılması için tasarı yeniden komitede ele alınacak.


Tasarı görüşülürken söz alan CTP-BG Milletvekili Sonay Adem, BRTK çalışanlarının uzun zamandır beklenti içerisinde olduğunu ancak tasarının beklentileri karşılamaktan uzak olduğunu savundu.


Adem, gerekli koşulların yerine getirilmesi ile ilgili olarak siyasi partilere görev düştüğünü belirterek, "Bu alanda atılacak adımlar toplum tarafından da sahiplenilerek ileriye götürülecek. Türkiye'de hayranlıkla askeri vesayetin kaldırılmasını izliyoruz. Bu çağdaşlaşma yolunda atılan adımları alkışlamamak mümkün değil. AB sürecinin etkisi ve ideolojik anlamda ihtiyaç olan adımlar birleştirildiğinde bu sonuçlar ortaya çıkmaktadır" dedi...


Ayni yönetimin KKTC'ye bakış açısında ise öfke olduğunu savunan Adem, içinde bulunulan çağda BRTK yönetim kurulunda askerin temsilcinin bulunmasının doğru olmadığını kaydetti.


Yönetim Kurulu üyelikleri üzerinde değişiklik kabul etmeme direnci nedeniyle tasarıda bu konuda değişiklik olmadığını, CTP'nin bu yüzden tasarıya ret oyu vereceğini belirten Adem, BRTK'nin radyo televizyon alanında ağırlıklı olduğunu ve en çok izlenen kurum olduğunu söyledi.


BRTK'yi değerlendirirken toplumda büyük bir değişim ve dönüşüme ihtiyaç olduğunu göz önünde tutmak gerektiğini belirten Adem, bu dönemde kurumun tartışmaları yansıtması gerekirken, bunun yerine UBP'nin sözcülüğünü yaptığını ileri sürdü.


Kıbrıs müzakere süreci ile ilgili açıklamaların ilk olarak cumhurbaşkanlığına gidip oradan alınan talimatla makaslanıp öyle yayınlandığını kaydeden Adem, BRTK'da kendi dahil bazı isimlerin yasaklı olduğunu ifade etti.


Basın İş Yasası'nın ayaklar altına alınarak BRTK'da çalışanların "orman kanununa" tabii olduğunu savunan Adem, "Özer Kanlı vasıtası ile BRTK çalışanları terörize ettirildi. Bakanlar programa çıkmadan bir gün önce yazılı sorular veriliyor" dedi.


TAK'da Basın İş Yasası uygulanırken BRTK'de uygulanmamasının nedeninin açıklanmasını isteyen Adem, "Bu nedenle Hitler'in propagandasını yapan Göbeltz'e atıfta bulunuyorum" dedi.


Yasa maddelerini de irdeleyen Adem, çalışanlara baskı yapıldığını, kadın çalışanlara hakaret edildiğini savundu.


BRTK Kameramanı Cüneyit İnançoğlu'nun vefatına da değinen Adem, Türkiye basınında bu tür olayların ön sıradan verildiğini, çünkü mesleğin içinde bulunduklarını belirterek, "Cenazesine sadece CTP'liler ve Mehmet Ali Talat katıldı diye haberin arka sırada yer alması üzücü bir olay ve gayri insani bir tutumdur" dedi.


BRTK'de işe gitmeyen insanlar olduğunu savunarak Sayıştay'ı göreve çağıran Adem, tasarının geri çekilmesini istedi.


KALYONCU


CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu da, daha önce "Denktaş-Derviş televizyonu" olan BRTK'nın bugün  de "Derviş-İrsen Televizyonu" olduğunu, UBP her geldiğinde "bilginin çarpıtıldığını" savundu.


Muhalefetin sesinin kısılmakta olduğunu kaydeden Kalyoncu, turizm fonundan belirli kişilere ve bazı gazetecilere maaş verildiğini iddia etti.


Muhalefetin iddialarına hükümetin cevap vermediğini kaydeden Kalyoncu, TAK ve BRTK'yı, "ülkenin hali ortaya çıkmasın diye"  muhalefetin sesini kısmakla suçladı.


Kıbrıs Gazetesi'ni de CTP'ye karşı olmakla suçlayan Kalyoncu, Asil Nadir'in vergi borçlarının ne olduğunu sordu.


Ek mesai oranlarının düşmesine rağmen hükümetin CTP dönemiyle aynı miktarda fazla mesai ödediğini kaydeden Kalyoncu, ekonomik verilerle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, gelir vergisinde biraz artış olduğunu ancak reel bir artış olmadığını belirtti.


TC'nin kredi notunun durağana çevrilmesinin nedeninin dolaylı vergiler olduğunu belirten Kalyoncu, hükümeti TC'den gelen istekleri sorgulamamakla da suçladı.


SOYER


CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Maliye Bakanı ve diğer bazı bakanların haberlerinin görüntülü; ancak muhalefet ve örgütlerin haberlerinin fotoğrafsız olduğunu, SMS'lerde de bu kesimlerin haberlerinin de yer almadığını ileri sürerek, "Muhalefetin söylediklerinin hiç haber değeri yok mu" diye sordu.


Soyer, bunun, habercilik değil  tek yanlı yayıncılık olduğunu kaydetti.


Programcıların özgür olmadıklarını belirten Soyer, "BRT yapıcı ve yaratıcı bir rol oynayamamaktadır" dedi.


Özel radyo televizyonların bu alanda bir değer olduğunu söyleyen Soyer, ancak bu kanalların da sıkıntı içinde olduklarını ve sorunlarını aşmak için örgütlendiklerini anımsattı.


Soyer, "Bazı siyasi, kişisel ilişkilerin ön planda olduğunu ve basında niteliksel gerileme bulunduğunu"  belirterek, bunun üzüntü verici olduğunu söyledi ve  yazılı medyaya desteğin önemi üzerinde durdu.


Muhalefetin yaptığı konuşmaların TAK bültenlerinde tanınmayacak kadar  değişikliğe uğradığını savunan Soyer,  "TAK görevlilerinin layıkıyla işini yaptığının bilincinde olduğunu ancak yetkiyi elinde bulunduranlar  tarafsız ve haysiyetli duruş sergilemedikçe  bir yere varılamayacağını" kaydetti.


Soyer, ekonomide yaşanan sıkıntılara da değindiği konuşmasında, bu sıkıntıları aşmak için formül aranmasının gerekliliği üzerinde durdu ve temel yapıları ciddi şekilde tartışmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti.


LTB'deki sorunlara da değinen Soyer, "Siyasette, ne sağda ne de solda bu ülkede popülizme ihtiyaç yoktur" şeklinde konuştu.


TRT'de yayınlanan programlara atıfta bulunarak, her sorunun ekranlarda tartışıldığını örneklerle anlatan Soyer, "BRT ise süt dökmüş bülbül" dedi.


TATAR


Eleştirileri yanıtlayan Maliye Bakanı Ersin Tatar ise, "Bana göre BRT'nin dengeli bir yayın anlayışı var" dedi.


İzlenme oranının arttığının söylendiği ancak eleştiriler de yapıldığına atıfta bulunarak bunun çelişki olduğunu söyleyen Tatar, "Özer Kanlı bu işi başarılı şekilde yürütüyor. O, sinerjiyi vermiştir. Tabii ki muhalefetin de sesi verilmelidir. Bunu hep söylüyoruz. Bir eksiklik varsa mutlaka UBP bunun düzeltmesini yapar" şeklinde konuştu.


Özer Kanlı döneminde tüm özel kanalların TURKSAT üzerinden yayınlarını yaptığını ve sesini duyurduğunu ifade eden Tatar, SİM TV'nin başarılı çalışmalar yürüttüğünü, muhalefetin sesini vermeyi başardığını kaydetti ve bu kanalı kutladı.


"Sizin sesinizi BRTK duyurmuyor diye yaptığınız konuşmalar abartıdır" diyen Tatar,  dar imkanlarla herkesin sesinin duyurulduğunu, burada zafiyet olmadığını anlattı ve  çağdaş bir yapı ile kadro düzenlemeleri için yapılan, BRT çalışanlarının daha rahat etmesini amaçlayan yasa tasarısını takdirle karşıladıklarını  kaydetti.


Muhalefetin BRT'deki yayın anlayışıyla ilgili eleştiriler konusunda ise Tatar, CTP dönemindeki bazı uygulamaları eleştirerek, "Özer Kanlı'nın 3. Boyut programı da sizin zamanınızda yayından kaldırılmıştı" dedi.


Tatar, BRT kameramanı  Cüneyt İnançoğlu'nun ölümüyle ilgili haberlerin  de gerektiği şekilde verildiğini vurguladı.


Ekonomideki daralma ve sıkıntılarla ilgili muhalefetin açıklamalarını da "çelişkili" olarak değerlendiren Tatar, çözüm önerileri de duymak istediğini söyledi.


Tatar'ın konuşması sırasında yerinden söz alan Soyer, BRT Müdürü Özer Kanlı'nın geçmiş dönemde, programında "BRT'nin müdürüne sövüp saydığı için" uyarı aldığını ve programının yayından kaldırıldığını  savundu. Soyer, "Buna rağmen işten durdurmadık, müşavir muamelesi yaptık" şeklinde konuştu.


TASARININ YENİDEN KOMİTEDE GÖRÜŞÜLMESİ YÖNÜNDE MUTABAKAT


İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkan Vekili CTP Milletvekili Sonay Adem de yeniden söz alarak, BRTK Yasa Tasarısı'nın yeniden komitede görüşülmesi yönünde mutabakat oluştuğunu belirterek, bu yaklaşıma olumlu baktıklarını ve mutabakat sağlanmasına da katkıları olduğunu söyledi.


Tasarının çarşamba günü komitede ele alınacağını belirten Adem,  gerekli değişikliklerin yapılması  ve sancısız bir şekilde geçirilmesi ümidini dile getirdi.


Konuşmaların ardından gruplar arası mutabakatla tasarının genel görüşmesi tamamlandı ancak oylaması sonraya bırakıldı ve genel kurul bugünkü çalışmalarını tamamladı.


Meclis Genel Kurulu gelecek birleşimini perşembe günü yapacak.
 
7 Mayıs 2012 Pazartesi 09:12
Okunma: 787
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu