Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te Kavga

Meclis'te Kavga

Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın Görüşülmesi Sırasında Arbede Yaşandı

 
 
Meclis'te Kavga
Cumhuriyet Meclisi'nde Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasası'nın görüşülmesi sırasında gece saat 22.00 sırlarında arbede yaşandı.

Gerginlik, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'nın, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer tarafından sürekli olarak  "Konu hakkında konuşması" hususunda uyarılmasıyla başladı. Çakıcı'nın çeşitli konular üzerinde konuşmaya devam etmesi üzerine İç Tüzüğe göre oylama yaptıran Meclis Başkanı Bozer, "Oy çokluğu ile konuşmanıza son veriyorum" dedi.

Çakıcı ise, "Buna hakkınız yok . Bu kürsüden inmeyeceğim" diyerek, "Oyun Bitti" yazılı bir pankart açmaya çalıştı. Bu sırada UBP milletvekilleri Çakıcı'nın elinden pankartı almaya çalıştı.

Bu sırada bazı UBP milletvekilleri, Çakıcı'nın elinden pankartı almaya çalıştı. Pankartı UBP Milletvekili Afet Özcafer'in aldığını gören TDP Milletvekili  Mustafa Emiroğulları pankartı Özcafer'den almaya çalışınca bazı milletvekilleri de olaya kayıtsız kalmadı ve böylece Meclis'te arbede yaşandı. Verilen araya rağmen TDP Genel Başkanı Çakıcı kürsüden inmedi.

Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında yaşanan gerginlikten sonra kürsüden inmeyen TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, bu kez "Oyun Bitti" diye el yazısı ile büyük bir pankart yazarak, bunu TDP milletvekilleri Mustafa Emiroğluları ve Hüseyin Angolemli ile birlikte açarak basına poz verdi.

Çakıcı saat 22.40 itibarı ile "Oyun Bitti" yazılı pankartı ile Meclis Kürsüsü'nde durmayı sürdürdü. Meclis'in bundan sonraki süreci nasıl sürdüreceği merak ediliyor.

ANGOLEMLİ

Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı'ının görüşülmesi sırasında Çakıcı'dan önce söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, bu tasarının geçirilmesindeki acelenin nedenini sorarak, "Yoksa bir yerden dayatma mı aldınız" diye tepki gösterdi.

Angolemli, bu ve ilgili diğer yasaların muhalefetle konsensüs sağlanmadan gündeme getirildiğini belirterek eleştirdi ve hükümetin kaçak yaşamı kayıt altına almaya yönelik politika ve icraatlarına tepki gösterdi.

Hükümetin 2012 Bütçesi'ni hazırlarken sigorta emeklilerini düşünmediğini ileri süren Angolemli, bu insanların endişe içinde olduğunu söyledi. Angolemli, dünyanın hiçbir yerinde, borcundan dolayı hapse giren insanlar olmadığını belirterek, hükümete, partisinin sunmuş olduğu yasa önerisini gündeme getirme çağrısı yaptı.

Hükümetin harcamalarını eleştirerek "Lale Devri" benzetmesi yapan Angolemli, " ama sigorta emeklilerine gelince  para yok, fatura bu yaşlı insanlara çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Angolemli, kaçak işçi olayı kapatılmak isteniyorsa sendikalaşmaya gidilmesi gerektiği görüşünü ortaya koyarak her af çıktığında "son aftır" denilmesine tepki gösterdi ve "Kimse  artık bunlara inanmıyor" dedi.

"İZAZ İKRAM HARCAMLARINDAN FERAGAT EDİLSİN"

Cumhurbaşkanlığı ve hükümetin izaz ikram ve benzer harcamalarda kısıtlama yapmasını öneren Angolemli, "Madem zor günler geçiriyoruz, Sosyal Sigortalar bile ödenemiyor, bu makamlar tahsisatlarından feragat etmelidirler" dedi.

Temel gıda maddelerinden başlanarak Güney Kıbrıs'taki fiyatlara bakılarak fiyatların ucuzlatılması ve insanlara, çiftçilere, hayvancılara kolaylık sağlanmasını isteyen Angolemli, "Güney nasıl yaparsa siz de öyle yapacaksınız" dedi.

Angolemli, mazotla benzinin fiyatının eşitlenmesini de eleştirdi.

"BU YASANIN GEÇMESİNE İZİN VERMEMELİYİZ"

Öncelikle kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak gerektiğini belirten Angolemli, "Asla bu yasanın geçmesine izin vermemeliyiz. Bu sözüm iktidar milletvekillerine de bir çağrıdır. Hep birlikte aklın yoluna gelerek kaçak yaşamın üzerine gitmeliyiz" şeklinde konuştu.

Angolemli, hükümeti "aklı selime" çağırdı ve "Halkın geleceğini karartacak yasalarla karşımıza çıkmasın" dedi.  ÇAKICI

Angolemli'nin ardından söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, "Burası halkın kürsüsüdür" diyerek "halk adına" konuşacağını söyledi ve herkesin sabırla dinlemesi gerektiğini savundu.

Elinde dosyalar ve çikolatasıyla kürsüye gelen ve uzun bir konuşma yapacağı mesajını veren Çakıcı, "Bu yasa bugün Meclis'ten geçmez. Geçmemesi için elimizden geleni yapacağız. Kıbrıs Türk halkının buna izni yoktur, direnişe devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Kıbrıs Türk halkının ezilerek, çok bedeller ödeyerek bugünlere geldiğini belirten Çakıcı, "Ödülü bu olamaz" dedi.

1955'li yıllardan itibaren Kıbrıs Türk halkının verdiği mücadele, çektiği sıkıntılar ve bu süreçte yaşanan evreler hakkında  bilgi veren Çakıcı, 1974 yılında yapılan müdahale ile Türkiye'nin Kıbrıs Türk halkını zor durumdan kurtardığını anımsattı. Çakıcı "Kıbrıs Türk halkı 400 yıl boyunca bu mücadeleyi bir kısmımız daha zengin olsun, daha çok Rum malı üzerine otursun diye vermedi" dedi.

Geçirilen bu evrelerden sonra mal dağıtarak seçim kazanmaya çalıştığını iddia ettiği UBP'nin bugün kurulan komisyon çerçevesinde Rumlara mallarını iade etmeye başladığını öne süren Çakıcı, "1974'ten sonra yaratılan korku imparatorluğu ile UBP ile devletin bütünleştiğini, bu çerçevede erken emekliliklerin gündeme geldiğini" öne sürdü.

UBP hükümetlerinin her dönemde sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı fonlarının kötüye gitmesi için uğraş verdiğini de iddia eden Çakıcı, "yaratılan bu düzen sonucunda Kıbrıs Türk halkının bugün boynu bükük bir duruma düşürüldüğünü" savundu.

"UBP'nin bir günde bin 600 kişiyi vatandaş yapan bir parti olduğunu, bunların adreslerinin bile gösterilemediğini" öne süren Çakıcı, tüm bunların ülke halkının iradesini baskı altına almak için yapıldığını savundu.

"BU İLERLEME DEĞİL HAKLARIN GERİLEME YASASIDIR"

"Kaçakçılık, kaçak yaşam, tröstlerin ülkede başını alıp gitmesine karşın bunlarla mücadele etmeyen UBP'nin Meclis'e Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nı getirdiğini" savunan Çakıcı, bu yasa ile emeklilik yaşının yükseltileceğini, dulların maaşlarının kesileceğini, yasanın geçmesi ile birlikte bütün insanların hayatlarında gerileme olacağını iddia etti.

"Bu bir ilerleme yasası değil, çalışanın haklarının gerilemesidir, özel sektör çalışanının ezilmesidir. Bugün burada en alt tabakadakilerin haklarının kesilmesini konuşuyoruz, en üst tabakadaki insanların hakkının kesilmesini konuşuyoruz. Ey halkım sen işte böyle bir partiye inandın ve oy verdin. Bu senin gerçeğindir" şeklinde konuşan Çakıcı "Bugün bu meclsin önü inim inim inlemesi gerekirdi. Nerde sendikası, nerde kurumlar, nerdesiniz? Haklarımızın gasp edildiği gün kimse yok mu buralarda?" diye sordu.

Bugün övünülen üniversitelerde hocaların, öğretim görevlilerinin sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı paralarının ödenmediğini, bir günden bir güne bu konuda hükümetin hiçbir denetim yapmadığını öne süren Çakıcı, çalışanların gerçek anlamda aldıkları maaşları üzerinden de fonlara yatırım yapılmadığı görüşünü  dile getirdi.

"Her yerde adam çok, Çalışma Dairesi'nde yokmuş. Bak bak sen. Burası denetleme yeri, buralara adam almak işine gelmez. İşine gelmediğin için araştırman" diyen Çakıcı, çalışma yaşamında gerçek anlamda denetimin söz konusu olmadığını öne sürdü.

Belediye çalışanlarının sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı paralarının da yatırılmadığını, bu nedenle sosyal fonlara en fazla borcu olanların belediyeler olduğunu anlatan Çakıcı, bu durum nedeniyle belediye çalışanlarının da çok mağdur durumda olduğunu dile getirerek, "Sayın Çalışma Bakanı belediyelerin soysal sigorta borçları konusunda ne yaptın?" dedi.

Bir diğer en büyük borçlunun devlet olduğunu kaydeden Çakıcı, "Devlet hem gereğini yapmayacak, ama eli da çalışanın cebinden çıkmayacak. Böyle anlayış olamaz" şeklinde konuştu.

Ülkede çalışma yaşamında 35 bin kadar kaçak olduğunun söylendiğini, bunlar konusunda da gerekli denetimler ve çalışmalar yapılmadığını kaydeden Çakıcı, "üç buçuk yıldır hükümette olan UBP'nin bunları neden yapmadığını" sordu.

Ülkede sadece kaçak işçinin değil kaçak işverenlerin de bulunduğunu belirten Çakıcı, tüm bunların sebebinin nüfusun kontrol altına alınmaması olduğunu söyledi.

Polisin sivile bağlanmasının kaçak yaşamın denetlenmesiyle ilgili olduğunu, kendilerinin Polis Yasası gündeme geldiğinde öneri getirmelerine karşın UBP'nin buna karşı çıktığını, şimdi de Başbakan İrsen Küçük'ün "halkla dalga geçer gibi" "Nihai hedefimiz polisin sivile bağlanmasıdır" demeye başladığını belirten Çakıcı, "Sizi tutan biri mi var. 27 milletvekili ile ordasınız. Niye yapmıyorsunuz?" diye sordu.

Bu sözleri üzerine Meclis Başkanı Hasan Bozer, Çakıcı'yı konu üzerinde konuşması konusunda uyardı. Çakıcı da konuştuğu her konunun konuyla ilgili olduğunu, polisin de çalışma yaşamı içerisinde bulunduğunu belirtti.

Polislerin ek mesailerinin ödenmediğini, bunun  da çalışma yaşamıyla ilgili olduğunu anlatan Çakıcı, kurulan polis derneğinin bile kapatılması için elden gelenin  yapıldığını ileri sürdü.

Zaman zaman UBP'li milletvekilleri ile tartışan Çakıcı, "Bu gece bitmez, hiçbir şekilde bitmeyecek" dedi.

Bu arada Çakıcı ile UBP İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba arasındaki tartışmaların büyümesi üzerine, CTP milletvekilleri ile UBP milletvekilleri arasında da tartışmalar büyüdü.

Çakıcı'nın, bazı bakanların bakanlıkları ile ilgisi olmayan kişiler olduğunu iddia etmesi üzerine ise gergin dakikalar yaşandı.

Çakıcı'nın UBP'yi "Gestapo" olarak suçlaması üzerine tartışma yine büyüdü. Meclis Başkanı Bozer yeniden Çakıcı'yı konu hakkında konuşması için uyararak, "Aksi halde oylama yaparak konuşmanıza son vereceğiz" dedi. Çakıcı ise "Bunu yapamazsınız" yanıtını verdi. Bozer ise İç Tüzüğe dayanarak bunu yapabileceğini söyledi.

Çakıcı'nın çeşitli konular üzerrinde konuşmasına devam etmesi üzerine saat 22.00 sıralarında İç Tüzüğe göre oylama yaptıran Meclis Başkanı Bozer, "Oy çokluğu ile konuşmanıza son veriyorum" dedi.

Çakıcı ise "Buna hakkınız yok . Bu kürsüden inmeyeceğim" diyerek "Oyun Bitti" yazılı bir pankart açmaya çalıştı. Bu sırada UBP milletvekilleri Çakıcı'nın elinden pankartı almaya çalıştı.

Pankartı UBP Milletvekili Afet Özcafer'in aldığını gören TDP Milletvekili  Mustafa Emiroğulları, pankartı Özcafer'den almaya çalışınca bazı milletvekilleri de olaya kayıtsız kalmadı ve böylece Meclis'te arbede yaşandı. Verilen araya rağmen TDP Genel Başkanı Çakıcı kürsüden inmedi.

Bu gelişmeler sonrasında oturuma ara verildi.
TAK
 
26 Aralık 2011 Pazartesi 23:12
Okunma: 930
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu