Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te Kira Yasa Tasarısı kabul edildi.

Meclis'te Kira Yasa Tasarısı kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu’nda, Kira (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla ilgili komite adına söz alan CTP Lefkoşa Milletvekili ve Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkan Vekili Kadri Fellahoğlu, Serdar Denktaş’ın mektubunu okuduğu Mersinlik muhtarının talebiyle ilgili esas adresin hükümet olduğunu söyledi.

 
 
Meclis'te Kira Yasa Tasarısı kabul edildi.
Meclis Genel Kurulu’nda, Kira (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla ilgili komite adına söz alan CTP Lefkoşa Milletvekili ve Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi Başkan Vekili Kadri Fellahoğlu, Serdar Denktaş’ın mektubunu okuduğu Mersinlik muhtarının talebiyle ilgili esas adresin hükümet olduğunu söyledi. Fellahoğlu, devletten paralarını alamayan taksicilerin Meclis’e geldiğini belirterek, hükümeti eleştirdi.

Fellahoğlu, kirayla ilgili yasada, hükümetin ciddi bir öngörüsüzlüğü olduğunu, mahkemeye giden kiracı ve kiralayan arasındaki sorunun 3 ayda çözümlenmesinin öngörüldüğünü, ama bu yapılmazsa ne olacağının yazılmadığını; yasaya psikolojik etki yaratsın diye bu maddenin konulduğunu savundu.

Bu düzenlemeye Başsavcılık ve mahkemelerin karşı çıktığını, yine de “inatla” 3 aylık sürenin öngörüldüğünü kaydeden Kadri Fellahoğlu, hükümetin ne muhalefeti, ne Başsavcılık’ı, ne mahkemeleri dinlediğini savundu.

Fellahoğlu, “Kira (Denetim) Yasası dostlar alışverişte görsün diye yapılmıştır. Mağdur insanlar olabilir ama ne dava sayısı büyük bir rakamdır ne de mahkemelere dayatma olarak öngörülen süre bir işe yaracaktır. Yasa da mahkemeler tarafından uygulanmamış olacak” dedi.

Hükümetin birçok kararının yargıdan döndüğünü belirterek, örnekler veren Kadri Fellahoğlu, hükümetin kendisi gibi düşünmeyene hiç tahammülü olmadığını savundu.

Kadri Fellahoğlu, Polis Genel Müdürlüğü’nün kaybettiği davalar yüzünden hacizle karşı karşıya kaldığını belirterek, polisi bu hallere düşürmeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi.

Fellahoğlu, mahkemelerin onay vermeyeceği bir düzenlemeyi yapmanın etik olmadığını vurguladı.

İZBUL

CTP Girne Milletvekili Salih İzbul, hükümetin yaş ve görev süreleriyle ilgili yasal düzenlemelerini eleştirdi.

İzbul, “muhalefet ne kadar karşı çıkarsa çıksın ben istediğimi yaparım” anlayışının kabul edilemeyeceğini söyledi.

“Bu yasanın uygulanabilirliği yoktur, bizlerin de uygulanamayacak bir yasaya evet dememiz söz konusu değildir, zaten mantıksızdır” diyen Salih İzbul, hükümetin getirdiği her yasanın altında bir şey aramak gerektiğini; bu yasa konusunda da mutlaka birilerine söz verildiğini savundu.

İzbul, işin temelinde yargı reformu ihtiyacı bulunduğunu kaydederek, davaların geç bittiğini ama bunun çözümünün yasalara mahkemeler için süre koymak değil, yargı reformu olduğunu anlattı.

ANGOLEMLİ

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, KTHY çalışanlarının sorunlarına değinerek, hükümet yetkililerinin konu üzerine eğilmesini istedi.

Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı’nın görev süresinin uzatılmasına ilişkin yasal değişikliğinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Angolemli, bir önceki Cumhurbaşkanı’nın atadığı komisyon başkanının görevden alınmak istenmesinin halkı daha büyük umutsuzluğa sürükleyeceğini savundu.

Hüseyin Angolemli, yargıya süre sınırlaması getirilmesini öngören Kira Yasa Tasarısı’nın mahkemeyi kira meselelerine öncelik vermeye zorladığından adaletsizlik getirdiğini öne sürdü. Angolemli, mahkemelerin alt yapısını hazırlamadan böyle bir yasa hazırlayan siyasilerin sorunu teşhis ettiklerini, ancak çözmek yerine topu mahkemelere atarak kolaya kaçtığını savundu.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de eleştirileri yanıtlamak üzere yaptığı konuşmada, görüşme sırasında yapılan konuşmalarda gündemdeki yasa tasarısından çok başka konuların ele alınmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Yasa konusunda eleştirilerde bulunanların ise öneride bulunmadığını söyleyen Küçük, özellikle komitelerin daha yapıcı bir duruş sergilemesi gerektiğini belirtti.

Küçük, kira konusunun büyük bir sorun olduğuna işaret ederek, yasanın; ideal olmadığını ancak tedbir almanın şart olduğu kira konusunda bir başlangıç olabileceğini söyledi.

Başbakan Küçük, KKTC’de mülk sahibi olup, mağdur duruma düşen yabancı uyruklularla ilgili hem hukukçular, hem de İngiliz Yüksek Komiserliği düzeyinde girişimlerde bulunup, emsal olmayacak bir çözüm üretme gayreti içinde olduklarını kaydetti.

ESKİ KTHY ÇALIŞANLARININ RAHATLATILMASI ÇALIŞMALARI

Başbakan Küçük, eski KTHY çalışanlarının rahatlatılması amacıyla başlatılan yasal çalışmaların devam ettiğini ve en kısa sürede tamamlanacağını da belirtti.

YENİ HAVAYOLU İLE İLGİLİ YOĞUN ÇALIŞMALAR

Küçük, yeni hava yoluyla ilgili gecikmenin, sözleşmeler konusundaki ihtilaftan kaynaklandığına işaret ederek, bu sıkıntıların aşılamayacak sorunlar olmadığını söyledi. Küçük, sorunların aşılabilmesi için ilgili bakan ve THY ile hafta sonu yoğun çalışmalarda bulunduğuna vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından tasarıyı madde madde görüşüp, oylayan genel kurul, daha sonra Kira (Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı oyçokluğuyla kabul etti.

Genel kurul, oylamanın ardından bugünkü çalışmasını tamamladı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu 5 Mayıs Perşembe günü yeniden toplanacak.

 
2 Mayıs 2011 Pazartesi 20:19
Okunma: 952
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu