Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te KTHY sorunu tartışılıyor.

Meclis'te KTHY sorunu tartışılıyor.

Küçük, bir yıldır sokakta olan KTHY çalışanlarını işe almak için Özelleştirme Yasası'na madde konulacağını ve bunun yanlış olmadığını söyledi.

 
 
Meclis'te KTHY sorunu tartışılıyor.
Yasama işleviyle yapılan toplantıda ilk olarak Sayıştay Raporlarını görüşmek için oluşturulan geçici komitenin Başkan Vekilliğine CTP Lefkoşa Milletvekili Sibel Siber'in seçildiği, milletvekillerinin bilgisine getirildi. Daha sonra özel gündemdeki işlere geçildi.


Toplantının özel gündeminde "Cumhurbaşkanı'nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen, Serbest Bölgeler Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası ile İdari ve Sosyal İşler Komitesi'nin yasanın reddine ilişkin raporu" ve "Üst Kademe Yöneticileri (Değişiklik No:2) Yasası ile İdari ve Sosyal İşler Komitesi'nin yasanın reddine ilişkin raporu" yer alıyor.


Genel Kurul toplantısında ayrıca, Uluslararası İşletme Şirketleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nin tasarıya ilişkin raporuyla, Sayıştay Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite'nin, 1995-2002 yıllarında düzenlenen İzmir Enternasyonal fuarlarında görev yapan Sanayi Dairesi Müdür Muavini ve Müdür Vekili Metin Atamtürk'ün fuar harcamaları için aldığı avanslarla ilgili hesapların Sayıştay Denetim Raporu'na ilişkin raporu da görüşülecek.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı'nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen Serbest Bölgeler Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası'nı görüşüyor.  

Komite raporuna göre komite, Cumhurbaşkanı'nın iade gerekçesini benimseyerek, ekonomik tedbirlerin alındığı bir dönemde ayrı bir daire kurulmasının potansiyel müşavirler yaratılmasının ülke ekonomisini daha da zora sokacağı için yasayı oybirliğiyle reddetti.

Cumhurbaşkanı'nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen Serbest Bölgeler Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası'yla ilgili İdari ve Sosyal İşler Komitesi raporunun okunmasından sonra söz alan CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümetin ne yaptığını bilemediğini savunarak, UBP'nin 2009'da ivedilikle gündeme aldığı yasanın geçen yıl Cumhurbaşkanlığı'ndan geri döndüğünü ve Anayasa'nın amir hükmüne rağmen 1 yıldır Meclis'te ve komitede bekletildiğini söyledi.

Bugün ise böyle bir yasaya gerek olmadığı için reddedilmesine karar verildiği sonucuyla yasanın karşılarına geldiğini belirten Yorgancıoğlu, Meclis'in zamanının boşuna harcandığını ifade etti.

KTHY çalışanlarını işe almanın bir başka koşula bağlanmasını ahlaksızlık olarak gördüklerini ifade eden Özkan Yorgancıoğlu, UBP'nin işe aldığı insan sayısı bini aşarken KTHY çalışanlarının iş bulmasının Özelleştirme Yasası'nın Meclis'ten geçmesi şartına bağlanmasını eleştirdi.

Özkan Yorgancıoğlu, ihtiyaç yok diye Atatürk Öğretmen Akademisi'ne (AÖA) bu yıl öğrenci alınmayacağı açıklanmışken, "birileri çok baskın çıktığı için ansızın öğrenci alınacağının duyurulduğunu" kaydederek, hükümetin bu kararını eleştirdi.

"Bu devlet bu mantıkla gittiği sürece geriye gitmeye mahkumdur" diyen Yorgancıoğlu, Maliye Bakanlığı'nın 6 aylık bütçe uygulamalarıyla ilgili raporunu okuduğunu belirterek, yorumlar ve eleştiriler yaptı.

Rapora göre, bütçenin ilk altı ayda 124 milyon tasarruf sağladığının belirtildiğini kaydeden Yorgancıoğlu, mevcut kaynakların günübirlik harcanıp heba edildiğini savundu.

Ülkede partizanlığın halen en uç yerlerde devam ettiği görüşünü ifade eden CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, sadece elit UBP'lilerin korunduğunu öne sürdü; hükümetin istihdamlarını eleştirdi.

Yorgancıoğlu, Başbakan İrsen Küçük'ün şimdi hemen KTHY çalışanlarını çözmesi gerektiğini, zaten geç kalındığını ve bu insanların bir yıldır "yeni havayolu kurulacak" diye aldatıldığını ama öte yandan hükümete yakın olanların işe alındığını savundu.

Kaçak yaşam sorunlarına değinirken, "Her gün bunca hırsızlık ve olay yetmedi mi?" diye soran CTP Başkanı Yorgancıoğlu, halkın yaşam güvenliğinin gözetilmesi gerektiğinin hiç unutulmamasını istedi.

Çalışma yaşamına getirilen afla ülkeye yeni geleceklere de işyeri kurma izni verileceğini belirten Özkan Yorgancıoğlu, bu durumu eleştirdi.

Öğretmen terfi sınavlarında soruların sızdırıldığı iddiasını yineleyen Yorgancıoğlu, bunların halkın vicdanını yaraladığını kaydetti.

Yorgancıoğlu, Özelleştirme Yasası'na yeniden değindi ve küçük bir ülkede yaşandığına işaret etti.

"Özelleştirme Yasası'na biz karşıyız, ama içine KTHY çalışanlarının iş bulabilme imkanını koymak, siyasi ahlaksızlıktır. Bunun derhal o yasadan çıkarılması ve KTHY mağdurlarının diğerlerinin işe alındığı gibi bugün işe alınması gerekir" dedi.

Özkan Yorgancıoğlu, Özelleştirme Yasası'nı da yeniden ele almak gerektiğini; böyle bir yasaya ihtiyaç olmadığını savundu.

Yorgancıoğlu, ülkenin kendi ürettikleriyle yaşayabilecek noktaya getirilmesi için bazı kurumlardan siyasilerin elini çekmesi ve profesyonel kişilerce yönetilmesi noktasına katıldıklarını anlattı.

KÜÇÜK: "ZAMAN İSRAFINI SİZ YAPIYORSUNUZ"

Başbakan İrsen Küçük, Yorgancıoğlu'nun mantığını anlamanın mümkün olmadığını belirterek eleştirdi ve halkın 2009'da partisini tek başına iktidara getirdiğini hatırlattı.

Meclis'in zamanının israf edildiği eleştirisine değinirken, zaman israfını konu dışına çıkan muhalefetin yaptığını söyleyen Küçük, bir süre yerinden konuşan milletvekillerini yanıtladı.

Küçük, bir yıldır sokakta olan KTHY çalışanlarını işe almak için Özelleştirme Yasası'na madde konulmasının yanlış olmadığını kaydetti.

Önlerinde buldukları bir protokol olduğunu ifade eden Başbakan Küçük, 2010'da 831 personelin emekliye çıkarıldığını; bunun yarısına denk gelen 415 kişi istihdam etmeleri gerektiğini; 200 civarında istihdam yaptıklarını; öğretmen, doktor ve polis aldıklarını anlattı.

Başbakan İrsen Küçük, KTHY'de işsiz kalanlar arasında 9 çift bulunduğunu; 9 ev tamamen işsiz kaldığı için her aileden birerinin istihdamlarına öncelik verildiğini ve Özelleştirme Yasası beklenmeden istihdam edilmeleri talimatı verdiğini söyledi. Küçük, 9'unun da işe alındığını veya alınacağını ifade etti.

Küçük, AÖA'ya bu yıl öğrenci alınmamasını benimsediklerini, ancak ailelerden gelen talep üzerine konuyu yeniden değerlendirip akademiye 20 öğrenci alınmasına karar verdiklerini bildirdi.

Daha önceki iktidarlarında, 2003'e kadar hiç istihdam yapmadıklarını belirten Başbakan Küçük, öğretmen terfileri konusunda da ilgili bakanı arayıp "Vicdanen rahat mısın? Adil mi?" diye sorduğunu ve evet yanıtı aldığını kaydetti.

SERDAROĞLU

UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, yasayı oybirliğiyle geri göndermelerinin nedeninin ihtiyaç olmamasından değil, bugünkü ortama uygun olmamasından kaynaklandığını söyledi.

Önce müşavirlerle ilgili yasa çıkarmak ve müşavirler ordusu yaratmamak istediklerini kaydeden Serdaroğlu, geçmişe dönük suçlamalar karşısında değişik konulara da değindi.

Teknecik'te jeneratörün gelmesiyle zehrin iki katına çıktığını belirten Ergün Serdaroğlu, "Bana kalırsa karanlıkta kalayım da zehirlenmeyim" dedi.


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı'nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen, Serbest Bölgeler Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası ile İdari ve Sosyal İşler Komitesi'nin yasanın reddine ilişkin raporu" görüşülürken söz alan CTP Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, meclisin halini görünce üzüldüğünü söyledi. CTP Başkanı Yorgancıoğlu'na yanıt verileceğine demagoji yapıldığını savunan Adem, "Ülke siz kabul etseniz de etmeseniz de tam bir yangın yeridir" dedi.
Adem, bu nedenle TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Kıbrıs'a gelerek köy köy gezip "bu çocukların yaptığı tamamdır" dediğini, çünkü hükümetin yaptıklarını savunabilecek durumda bulunmadığını; bakanlar lale devri yaşarken vatandaşların gözlerinde ve sözlerinde umut ışığı olmadığını kaydetti.
Sonay Adem, "Kamu Hizmeti Komisyonu'nun yaptığı sınavlarda sorular dışarı çıkmıyorsa bu kavga nerden patlıyor, ses kayıtları nasıl gazetelere gönderiliyor? UBP niye işe sınav müdürünü değiştirmekle başladı? Komisyon istediği kadar sınavı düzgün yapsın, sınav soruları dışarı çıktıktan sonra ne yazar? Mesele buradadır ve siz bunu temizleyemiyorsunuz" diye konuştu.
İçişleri Bakanlığı'nda "rüşvet" kelimesinden geçilmez olduğunu savunan Sonay Adem, bu hükümet döneminde hiçbir şeyin üzerine gidilemediğini çünkü hükümetin durumu incelendiğinde adım atmasının mümkün görülmediğini; hükümet içindeki durumun satranca dönüştüğünü ifade etti.
1998 seçimlerinden sonra iktidara gelen Başbakan'ın bütçe olanaklarını aynı bulduğunu söylediğini anımsatan Adem, yasalara rağmen istihdam yapılmasının meclis gündemine getirilmesinin ayıp olduğunu vurguladı.
Adem, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'nin Danimarka ziyaretinde ne öğrendiğini merak ettiğini belirterek, kürsüye gelip anlatmasını istedi.
Muhaceret affıyla ilgili eleştiriler yönelten Sonay Adem, hükümetin KTHY çalışanlarının istihdamı için muhalefeti kullanıp Özelleştirme Yasası'nı geçirmeye çalıştığını; bunun siyasi ahlaksızlık olduğunu söyledi.
CTP Mağusa Milletvekili Adem, "7 bakan İstanbul'da gezerken, üniversite öğrencilerinin burslarının ödenmemesini" eleştirdi.
"Başarılı" diye sunulan ekonomik paketi eleştirirken işsizlik oranının yüzde 15'e ulaştığını ancak DPÖ'nün bunu açıklamasının neredeyse yasaklandığını belirten Sonay Adem, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası verilerine göre 7 bin işyerinin kapatıldığını; hükümetin getireceği afla küçük esnafı piyasadan sileceğini savundu.
Özelleştirme Yasası'nın dayatılmasının nereye gittiğinin ayan beyan ortada olduğunu; bazılarının Elektrik Kurumu'na ve Kıbrıslı Türklerin elinde kalan birkaç kuruma göz koyduğunu, Türkiye'deki bazı firmalara peşkeş çekileceğini öne sürdü.
Adem, İskele Kaymakamlığı'nda görev yapan birinin maaşının İskele Belediyesi'nce ödendiğini kaydederek bu durumu eleştirdi.
Mart 2010'da meclisten geçen Serbest Bölgeler Yasası'nın, ülkeyi serbest bölge yapma iddiasıyla hazırlandığını belirten Adem, hükümetin ülkede hiçbir alanı denetleyecek durumda olmadığını savundu.
CTP Gazimağusa Milletvekili Adem, müşavir ordusunun halk arasında büyük moral bozduğunu kaydederek, elbirliğiyle çare bulmak gerektiğini; üst kademe yöneticileriyle ilgili de bir düzenleme yapılmasının iyi olacağını söyledi.
ANGOLEMLİ: "YAPILANLAR YASA DIŞI"
TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, Cumhurbaşkanlığı'ndan geri dönen bir yasanın bir ay içinde meclise gelmesi gerekirken Mart 2010'dan beri bekletildiğini; yapılanların yasadışı olduğunu kaydederek oylamaya katılmayacağını açıkladı.
Angolemli, meclisin böyle yaptığını gören belediye başkanlarının da yasa dışılıklar yaptığını; balığın baştan koktuğunu ifade etti.
Parlamentodan güven oyu alan Dışişleri Bakanı varken, "bir memurun" Türkiye'ye giderek kıta sahanlığı anlaşması yaptığını savunarak, "Böyle bir kaos olabilir mi? O zaman Dışişleri Bakanlığı'nı kaldıralım, hepsini Cumhurbaşkanlığı'na bağlayalım. Cumhurbaşkanı kendisini her şeyin üzerinde görüyor. Bu normal rejimlerde Dışişleri Bakanı'nın görevidir, Cumhurbaşkanı'nın değil" dedi.
Angolemli, partizanlığın ortadan kaldırılması için geçiciliğin kaynağının kurutulması gerektiğini vurguladı.
Her evde işsizler bulunduğu için insanların kimlerin işe alındığına baktığını kaydeden Hüseyen Angolemli, hem geçiciliğin kaldırılmasını hem de sınavların objektif yapılması gerektiğini söyledi.
25 yıldır mecliste görev yaptığını, sınav sorularının gerçekten elden ele dolaştığını kaydeden Angolemli, sınavların objektifliğinin tekrar tartışılmasını ve muhalefetler sağlanacak konsensusla bir karara varılmasını istedi.
Hüseyin Angolemli, müşavirlik olayının da halkın dilinde olduğuna işaret ederek, bazı düzenlemelerin artık yapılması gerektiğini vurguladı ve "Bu müşavir üretimini daha ne kadar sürdüreceğiz? Bir yandan 150'yi aşan müşavirlerden yararlanalım, öte yandan kökünü kurutalım. Bu konuyu düzenlemek bu kadar mı zor?" diye sordu.
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adaya gelmesiyle, hükümetin yasa gücünde kararname yaparak af yasası çıkardığını kaydeden Angolemli, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın adaya gelmesiyle de Anayasaya göre af yasasının yasa gücünde kararname ile geçirilemeyeceği fark edilerek meclise gönderildiğini kaydetti ve "Hedef bellidir" dedi.
Angolemli, Af Yasası'nın içerisinde daha önce cezai duruma düşenlerin yanı sıra dışarıda olanların da adaya girişine hak verdiğini anımsattı ve yasayla ülke nüfusunun artırılacağını kaydetti.
Konuşmasında ülkede ekonomik hayattaki pahalılaşmaya dikkati çekerken ise Angolemli, "Ben milletvekili olarak ayın sonunu zor getiriyorum. Düşünün siz dar gelirlileri..." ifadelerini kullandı.
Hüseyin Angolemli, metro veya bisikletle işe giden dünyadaki çeşitli politikacılardan örnekler vererek, bakanların kendi özel araçlarını kullanmasını önererek, "Bunlar şov değil, halka olumlu mesajlardır" dedi.
Kurallara mutlaka hep birlikte uymak gerektiğini vurgulayan Angolemli, Serbest Bölgeler Dairesi kurulmasının iptalinin doğru olduğunu ancak Cumhurbaşkanı'ndan dönen bir yasanın bir ay içinde meclise gelmesi gerekirken gelmediğini yineledi.
ÇAVUŞOĞLU: "TEMİZLİKÇİ YOK DİYE..."
Adem ve Angolemli'nin değindiği İskele Kaymakamlığı'nda çalışan birinin belediye tarafından ödenmesiyle ilgili yanıt vermek üzere kürsüye gelen İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İskele Kaymakamlığı'nda ve Mehmetçik Bucağında temizlikçi sıkıntısı yaşandığını söyledi.
Temizlikçi istihdam etmek istediklerini ancak henüz bunu yapamadıklarını kaydeden Çavuşoğlu, İskele Kaymakamlığı'nda temizlik işlerinin belediye tarafından yapılmasını kendisinin istediğini; daha önce TÜK'te çalışan ve işsiz kalan bir kadına parası İskele Belediyesi'nce verilmek üzere haftada bir Mehmetçik; diğer günler de İskele Kaymakamlığı'nda temizlik yaptığını anlattı.
Çavuşoğlu, af konusundaki eleştirileri yanıtlarken, sadece burada yaşayan bir kişinin eşi ve çocukları yurt dışındaysa bu kapsama girdiğini veya KKTC vatandaşı birinin anne babasının bu kapsamda olduğunu; cezaya düşüp de yurt dışına çıkanlara af getirilmediğini anlattı.
"ZORLU TÖRE'YLE BİRLİKTE ODAMA GELDİ..."
Rüşvet iddialarına değinen Bakan Çavuşoğlu, bir gün koridorda bağıran biriyle karşılaştığını, Ayhan Arıklı adlı bu kişiye "atanmış müdürümü veya memurumu fırçalamaya kimsenin hakkı yoktur" dediğini anlattı. Çavuşoğlu, bir gün Ayhan Arıklı'nın Zorlu Töre'yle birlikte odasına geldiğinde ona aynı şeyleri söyleyip konuyu dinlemek istediğini kaydetti.
HALİ ARAZİ
Arıklı'nın inşaatlarının hali araziye yapıldığını ve buralara tapu verilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Nazım Çavuşoğlu, iskanla ilgili yetkililerle toplantı yaptığını; Savcılıktan görüş aldığını belirtti. Aldıkları görüş uyarınca Arıklı'nın isteğinin mümkün olamayacağını söylediklerini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, Ayhan Arıklı'nın hakkında basına da yansıyan rüşvet iddialarıyla ilgili Avukat Hasan Hasipoğlu'nu avukat atadığını ve hakkında tazminat davası açacağını söyledi.
Oray Sitesi'ndeki insanların sorunlarını bildiklerini kaydeden İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Çavuşoğlu, çamur atılarak iş yapılmaya çalışanlar olduğunu; bu tip kirlilik yaratanlarla mücadeleye devam edeceklerini, yollarının açık olduğunu ifade etti.
CTP'li bazı milletvekillerinin yerinden soruları ve yorumları üzerine Çavuşoğlu, "O'nun milliyetçiliği ile benim milliyetçiliğim aynı mı bilmem... Ama ben milliyetçiliğimi açıklayabilirim" dedi.
"KOÇAN VEREMEYİZ"
Bakan Çavuşoğlu, Oray sitesine istese bile koçan veremeyeceklerini ifade ederek, buranın konumunun ne olacağını inceleyeceklerini söyledi.
ÜNVERDİ: "SİGORTA AFFI BU HAFTA"
Daha sonra söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, dünyadaki büyük ekonomik krizden dolayı mali sorunlar yaşayan işletmelerin mali mükellefiyetlerini yerine getiremez hale geldiğini, ekonomik çarkın dönmediğini belirtti.
Ünverdi, bu ve benzer sıkıntıları gidermek için Sosyal Sigortalar affı çıkarıp halka kolaylık sağlamak istediklerini açıkladı.
Şerife Ünverdi, iyileştirilmiş bir af gündeme getirmek için daha çalışmaları gerektiğini ve Bakanlar Kurulu'nun bu haftaki toplantısında, çok daha iyi bir affın halka ve işletmelere sunulacağı müjdesi vermek istediğini söyledi.
Bakan Ünverdi, Sonay Adem'in yerinden sorusu üzerine aktif sigortalı çalışan sayısının 72 bin olduğunu; 30 bininin yabancı çalışma izinli; 42 bininin ise vatandaşlardan oluştuğunu bildirdi.
Primini ödeyemeyen 12 bin civarında kişi bulunduğunu belirten Şerife Ünverdi, çıkaracakları afla ekonomik çarkların daha rahat dönmesini ve finans sorununu rahatlatmayı amaçladıklarını dile getirdi.
ÖDEYENLERE DE ÖDÜL DÜŞÜNÜLÜYOR
Ünverdi, CTP Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay'ın yerinden yaptığı öneri üzerine, primlerini düzenli yatıranlara da ödül düşündüklerini ancak bunu henüz neticelendirmediklerini ifade etti.

 
19 Eylül 2011 Pazartesi 16:20
Okunma: 664
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu