Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te mumlu protesto

Meclis'te mumlu protesto

Bir grup sendikacı meclis çalışmaları sırasında izleyici sıralarında mum yaktı. Elektrik zammını protesto etti.

 
 
Meclis'te mumlu protesto
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün saat 10.20'da yasama görevini yerine getirmek amacıyla toplandı.


Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplanan genel kurulun gündeminde Kesin Hesap Yasa Tasarıları ile Sayıştay Denetim Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite'nin raporları bulunuyor.


Onaya ve bilgiye sunuşlar bölümünde, ilk olarak TDP Milletvekili Zeki Çeler'in Tanıtma Kurulu üyeliğine getirilmesi onaylandı. Kurul daha sonra Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasa Önerisi'nin ilgili komitede ivedilikle görüşülmesi tezkeresini oy birliğiyle kabul etti.


Yasayı öneren CTP Milletvekili Tufan Erhürman, oylamadan önce yaptığı konuşmada, Borçların Yapılandırılmasına İlişkin Yasa Önerisi tartışılırken gündeme gelen yasa değişikliği tartışmaları çerçevesinde bu değişiklik önerisinin hazırlandığını söyledi. Erhürman, yasa değişiklik önerisinde, hükümlerin daha açık hale gelmesinin amaçlandığını belirtti.


UBP Milletvekili Ersin Tatar, borcundan dolayı insanların hapse atılmasına karşı olduklarından dolayı Erhürman'ın önerisini desteklediklerini ancak sorunun mahkemeye çıkma aşamasında yaşandığını çünkü borcunu ödeyemeyen bir kişinin avukatının parasını da ödeyemeyeceğini söyledi.


MUMLU EYLEM NEDENİYLE TOPLANTIYA ARA VERİLDİ


Bu arada genel kurul çalışmalarını izlemek üzere izleyici locasına gelen Ekonomik Örgütler Platformu'na üye bazı sendikala ve sivil toplum örgüt temsilcileri elektrik zammını protesto için yeşil mum yaktı.


Ellerinde mumlarla ayağa kalkan sendikacıları Meclis Başkanı Siber iç tüzüğü hatırlatarak yerlerine oturmaları ve sessiz olmaları yönünde uyardı.


Ancak eylem aynı şekilde sürünce, Meclis Başkanı Siber oturuma ara verdi. Kısa süre sonra eylemciler de salondan çıktı.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugün Kesin Hesap Yasa Tasarıları ile Sayıştay Denetim Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komite'nin raporlarını ele almaya başladı.


Komitenin, Tapu ve Kadastro Dairesi'nin 1997 Yılı Sayıştay Denetim Raporuna İlişkin Raporu'nun ele alınışı sırasında ilk konuşmayı TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli yaptı. Angolemli, Mehmetçik Belediyesi'nde yaşanan soruna değinerek, haklıyı haksızı ayıracak yasal değişikliğin şart olduğunu aksi takdirde ülkeyi bir kaosun beklediğini söyledi.


Genel kurul, Angolemli'nin konuşması sırasında sendikacıların eyleminden dolayı çalışmalarına kısa bir süre ara verdi. Kurul, eylemcilerin dağılmasında sonra Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Ünal Üstel başkanlığında yeniden toplandı.


Meclis daha sonra komitenin Akdoğan Belediyesi 2008 Mali Yılı Sayıştay Denetim Raporuna İlişkin Raporu'nu görüşmeye başladı. UBP Milletvekili Ersin Tatar söz alarak, 1997'ye ait Sayıştay Raporu'nun 2013'te ele almasını eleştirerek, denetimin daha istikrarlı ve düzenli yapılması gerektiğini söyledi.


ULUÇAY


İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay da söz alarak, bazı eleştirileri yanıtladı. Uluçay, Mehmetçik Belediyesi sorununun çok uzadığına işaret ederek, süreç hakkında bilgi verdi. Uluçay, denetimlerin zamanında yapıldığını ancak raporun Meclis'te görüşülmesinin geciktiğini kaydetti.


SOYER


CTP-BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de konuşmasında, belediyelerde yaşanan sorunlara dikkat çekerek, işini yapmayanlar konusunda yasal bir düzenlemenin şart olduğunu belirtti. Belediyelerde şeffaflığın önemine dikkat çeken Soyer, hem demokrasi, hem de şeffaflık konusunda bir şey yapmak gerektiğini söyledi. Sayıştay Yasası'nda yapılan değişikliğe de dikkat çeken Soyer, denetim için de Sayıştay'ın yeniden ele alınması ve düzenlenmesi gerektiğini belirtti.


ÇAKICI


Genel kurul daha sonra Spor Fonu 2009 Mali Yılına Ait Gelirlerinin Sayıştay Denetim Raporu'na ilişkin komite raporunu ele almaya başladı. TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı söz alarak, Spor Fonu kriterlerinin ne olduğunu merak ettiğini söyledi.


Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu'nun KOP ile yaptığı anlaşamaya da değinen Çakıcı, bakanın bu anlaşmayı neden desteklemediğinin açıklamasını istedi. Çakıcı, KOP ile yapılan anlaşmayla sadece temsiliyet edinildiğini işaret ederek, bunun da Kıbrıs Türkü'nün hakkı olduğunu söyledi. Spor ambargosunu kırmayı sağlayacak bu temsiliyetin Kıbrıs Türk futbolunun kısmen önünü açacağını, özellikle Türkiye takımlarıyla karşılaşma yapmasına imkan sağlayacağına işaret eden Çakıcı, bir Türkiyeli takımın burada maç yapmasının ekonomiye ve spor turizmine büyük katkı yapacağını kaydetti.


ATUN


UBP Milletvekili Sunat Atun da konuşmasında, denetimin sağlıklı olabilmesi için Sayıştay'ın dışında, bağımsız kurumlara yaptırılması gerektiğini söyledi. Atun, Meclis'in yasama gününde sadece Sayıştay denetim raporlarının bulunmasının sakıncalarına işaret ederek, Meclis'te üretimin durduğunu iddia etti.


Atun, ayrıca sendikacıların eylemi nedeniyle Meclis oturumuna ara verilmesini eleştirdi.


DENKTAŞ


Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, yasa yapmadan çok var olan yasaların uygulanmasının önemli olduğunu söyledi. Denktaş, yasayı yapıp, sonradan tartışmak yerine, önceden iyice tartışıp, eksikliklerini tamamladıktan sonra Meclis'e getirmeye çalıştıklarını belirtti.


Sayıştay raporlarına ilişkin eleştirilere de değinen Denktaş, yasal değişiklik yaparak, bugünden geriye dönük denetimin şart olduğunu söyledi.


Denktaş, Spor Fonu'nun daha eşitlikçi şekilde işlemesi için çalışmalar yapıldığını kaydetti.
 
2 Aralık 2013 Pazartesi 10:20
Okunma: 865
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu