Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te "petrol dolum tesisi" tartışması

Meclis'te "petrol dolum tesisi" tartışması

Sennaroğlu: Petrol dolum tesisi yapmadan önce YAGA’nın fayda-analiz raporu dikkate alınmalıdır…

 
 
Meclis'te
Çavuşoğlu: Yapmayalım değil en iyisini nasıl yapalım konusunu tartışmalıyız…

Adem: Bu hükümet halkına yabancılaşmıştır… Kuzey Kıbrıs Türkiye’nin alt yönetimi haline getirildi ekonomisi de mersin valisinin eline verildi…

Amcaoğlu: Dengeli bir politika izliyoruz

Töre: Dr. Küçük ve Rauf  Denktaş rahat uyuyun. Bayrağı daha ileriye götüreceğiz


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında onaya ve bilgiye sunuş işlemlerinin ardından gündem dışı konuşmalara geçildi.

Gündem dışı konuşmalarda ilk olarak  Cumhuriyeti Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP/BG) İskele Milletvekili Önder Sennaroğlu söz aldı ve kurulması planlanan Petrol Dolum Tesisi konusunu irdeledi.

Sennaroğlu, önceleri Lefke bölgesine kurulması  gündeme gelen, yapılan karşı çıkış nedeniyle Tesis ihalesinin Büyükkonuk-Yedikonuk bölgesine kalındığına işaret ederek, böyle bir tesisin gerekliliğinin iyice düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Sennaroğlu, YAGA tarafından bu konuda hazırlanan raporun fayda-analiz raporu kısmını Genel Kurul’un gündemine getirerek, bunun çok iyi incelenmesi gerektiğini kaydetti.

Sennaroğlu,  Petrol Dolum Tesisi’nin yapılmasına bölge halkının karşı olduğunu ifade ederek, Hükümet’in bu raporu dikkate alarak ona göre karar verilmesini isterdi.

ÇAVUŞOĞLU

Konuşmayı yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Petrol Dolum Tesisi yapılmasıyla ilgili yer tespitinin bakanlığı tarafından yapıldığını anlatarak, Mağusa bölgesinde hiçbir şekilde yer tespit çalışması yapılmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, ÇED raporu olumlu olması halinde Tesis’in yapılacağını, olumsuz ÇED raporunun olması halinde yapılmasının söz konusu olmayacağını anlatarak, yapmayı değil, en iyi ve güvenli nasıl yapılacağını tartışmak gerektiğini belirtti.

Çavuşoğlu, Malta gibi pek çok turistik merkezlerde çok sayıda Petrol Dolum Tesissine sahip olunduğunu ifade ederek, önemli olanın en iyi teknolojiyle çevreye en az zararla yapılmasının düşünülmesi gerektiğini söyledi.

SENNAROĞLU

CTP/BG İskele Milletvekili Önder Sennaroğlu, yeniden söz alarak, öyle bir doğal güzelliğin içine Petrol Dolum Tesisi yapılmasının doğru olmayacağını, kimsenin o bölgede bir tanker kazası olmayacağı veya yangın çıkmayacağı garantisini veremeyeceğini belirtti.

Sennaroğlu, bu konuda çalışma yapacak ekipte ilgili sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de yer almasını istedi.

İZBUL

CTP/BG Girne Milletvekili Salih İzbul da söz alarak, “ülke kalkınması, bu tür rant ekonomilerine kaldıysa, ülkenin gerçek anlamda ayvayı yediğini” ileri sürerek, bunun ülkenin her tarafının iskana açılacağı anlamına geldiğini söyledi.

İzbul, Girne bölgesinde rant ortaya çıktığına göre şimdi de Karpaz’ın aynı şekilde ranta açılması mantığının doğru olmayacağını ifade ederek, o bölgede kimin ne kadar arsaya sahip olduğunun çok iyi bilindiğini kaydetti.

Bölgeyi çok iyi bildiğini ifade eden İzbul, böyle bir olayın bölge ve doğa için yazık olduğunu kaydetti.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu yenine söz alarak, YAGA tarafından hazırlanan ve Sennaroğlu tarafından  Genel Kurul’un gündemine getirilen raporun Petrol Dolum Tesisi ile ilgili olmadığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Petrol Dolum Tesisi yapılmasıyla ilgili çalışmaların YAGA’nın tavsiye  yazısıyla başlatıldığını hatırlatarak, rant ekonomisi ile Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nin eşleştirilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Nazım Çavuşoğlu, rant ekonomisi ile ilgili bilgi edinmek isteyenlerin CTP/BG tarafından yayımlanan Karpaz Emirnamesi’nde nerelerin iskan dışı bırakıldığına bakmasının yeterli olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, yanlış yapılacak diye, YAGA’nın olumlu görüş vermesine karşın yatırım yapılmaması yönüne gidilmesini doğru bulmadığına işaret edildi.

KAŞİF

Sağlık Bakanı  Ahmet Kaşif, CTP/BG Girne Milletvekili Abbas Sınay’ın bu tesisin Cengiz Topel Hastanesi’nin yanına yapılmasına karşı çıkmada ısrar edip etmediği yönündeki sorusunu yanıtlayarak, bu konuda görüşünün her zaman açık ve net olduğunu söyledi.

Kaşif, kendisi için esas olanın hastaların sağlığı olduğunu belirterek, orada bu tesisin yapılmasına bu nedenle karşı çıktıklarını bu görüşlerinde ısrarlı olmaya devam ettiğini dile getirdi.

ADEM

İkinci gündem dışı konuşmayı CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem yaptı. Adem,  Hükümet uygulamaları konulu gündem dışı konuşmasında “Hükümet’in başarılı olduğu” yönündeki açıklamaları eleştirdi.

Adem, Hükümet’in ülkeye yabancılaştığını, bunun en net göstergesinin Mersin Valisi’nin dünkü konuşması olduğunu ileri sürerek, o konuşmayla ülkenin Türkiye’nin alt yönetimi olduğunu, ekonomisinin de Mersin Valisinin eline verildiğini iddia etti.

Sonay Adem, partisinin grev başlatan Tel-Sen ve El-Sen’in direnişini selamladığını; CTP/BG’nin bu direnişin yanında olacağını söyledi.

Adem, soğuk geçen yılda vatandaşın soğuğa mahkum edildiğini; Hükümet’in elektrik, tüp (LPG) ile gazyağına her hafta zam yaptığını; bunun zülüm olduğunu savundu.

Halkın Hükümet’ten kurtulması gerekliliği üzerinde duran Sonay Adem, Tel-Sen ve El-Sen tarafından bugün süresiz grevlerle başlatılan direnişin Hükümet götürülene kadar sürdürüleceğini söyledi.

Adem, Hükümet’in başarılı olduğunu söyleyenlerin yanıldığını, Hükümet’in hiçbir alanda başarılı olmadığını ileri sürerek, bu nedenlerle ülkenin bu Hükümet’ten kurtulması gerektiğini belirtti.

Adem,  bir yıl içindeki rekabet nedeniyle un fiyatlarındaki düşüşten rahatsız olan değirmenlerin bir araya gelerek kartel oluşturduğunu; kartelin rekabete dayalı fiyat düşüşüne engel olmak amacıyla oluşturulan bir yapı olduğunu anlattı.

Sonay Adem kartelin oluşturulmasının Rekabet Yasası’nın ihlali anlamına geldiğini ve bunun kabul edilemeyeceğini kaydetti.  Adem, Hükümet’in kartel oluşmasını dağıtması gerektiğini, bunu yapmanın yolunun da kısmi fon uygulayarak un ithalatına izin vermek olduğunu söyledi.

Hükümet’in bunu yapmaması halinde beş değirmen tarafından oluşturulan kartel dışında kalan küçük un üreticilerinin batacağını bunun da kabul edilemez olduğunu anlatan Adem, Hükümet’in beş kişiye omuz vermemesi gerektiğini söyledi.

Sonay Adem, bugün elektrikte başlayan direnişin, diğer alanlardaki örgütlü güçlerle birleşerek bu Hükümeti götüreceğini, kendilerinin de Hükümet’in götürülmesine destek vereceklerini kaydetti.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, un fiyatları ve oluşturulduğu ileri sürülen kartel ile ilgili gerekli duyarlılığa sahip olduklarını ve gerekli müdahalelerin yapılarak kilosu  68 kuruş olan unun fiyatının 58’lere düşürüldüğünü anlattı.

Amcaoğlu, un fiyatında dengenin korunması amacıyla bakanlığının gerekli müdahaleyi yaptığını, bundan sonra da böyle bir durumda müdahale edileceğini anlatarak, bu konuda dengeli bir politika izlediklerini söyledi.

Ali Çetin Amcaoğlu, ortada kartelleşme olmadığını, isteyenin istediği yerden alışveriş yapabildiğini belirtti.

ADEM

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’nun konuşmasından sonra yeniden söz alarak kartelleşmenin kesin olduğunu; kartelin daha da ileri giderek fırıncılara ceza kesmeye başladığını savundu.

Adem, bu nedenle Hükümet’in bu konuda cesur olması, kartel fiyatı oluşturulmasına izin vermemek gerektiğini anlatarak, kartelin kendisini oluşturan beş değirmenin nasıl ve ne kadar üretim yapacağının bile kartel anlaşmasına yazıldığını iddia etti.

Karteli dağıtma konusunda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu’na çağrısını yineleyerek, bu konuda atılacak adımlarda CTP/BG’nin gerekli desteği vereceğini belirten Adem, bunun yapılması ve tam rekabet ortamının sağlanması halinde daha ucuza ekmek yeme imkanı sağlanmış olunacağını kaydetti.

TÖRE

UBP Lefkoşa milletvekili Zorlu Töre ise,  “Dr. Küçük ve Ulusal Mücadelemiz” başlıklı gündem dışı konuşmasına, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a rahmet, ailesine başsağlığı dileyerek başladı.

Töre, Dr. Küçük ve Rauf Denktaş’ın Kıbrıs Tür halkına hizmetlerinin önemli olduğuna işaret ederek, Dr. Küçük’ün Kıbrıs’ın Türkiye’nin gündemine taşınmasında çok önemli emeği olduğunu; Rauf  Denktaş’ın ise Kıbrıs Türkünü devlete taşıdığını söyledi.

Töre, Küçük ve Denktaş’a devleti yaşatma sözü verdiklerini hatırlatarak, “Dr. Küçük ve Rauf  Denktaş rahat uyuyun. Bayrağı daha ileriye götüreceğiz” dedi.

 
19 Ocak 2012 Perşembe 14:28
Okunma: 566
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu