Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te Sigortalar Tartışıldı.

Meclis'te Sigortalar Tartışıldı.

Meclis Genel Kurulu'nda, çalışma yaşamındaki pirim ödemeleri ve kaçak yaşamı yakından ilgilendiren tasarıların görüşülmesine başlandı. Genel Kurul, "Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin geçici kurallar yasa tasarısı" ile "Gecikmiş Sosyal Sigorta Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Geçici Kurallar Yasa Tasarısı"nı kabul etti.

 
 
Meclis'te Sigortalar Tartışıldı.
Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasa Tasarısı'nın görüşülmesi ise haftaya kaldı.

Genel Kurul'da ilk olarak Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin yasa tasarısı ele alındı.

Tasarı üzerinde söz alan Anamuhalefet CTP BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Van'daki depremde yaşamını yitirenlere rahmet, yaralananlara da acil şifalar diledi. Yorgancıoğlu, bazı yüksek öğretim öğrencilerinin yargılanmadan sınır dışı edilmesini de eleştirdi.

Yorgancıoğlu, sosyal güvenlikle ilgili geçirilecek yasaların çalışanları olumlu etkilemeyeceğini iddia ederken, nüfus sayımı yapılmadan, Yabancılar Ve Muhaceret Değişiklik Yasa Tasarısıyla af getirilmesinin ülkede kaosa neden olacağı uyarısında bulundu.

CTP BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de Van'daki depremden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve bazı üniversite öğrencilerinin sınır dışı edilmesini eleştirdi.

Sosyal Sigortalarla ilgili tasarının komiteden oybirliği ile geçtiğini ve meclisten de geçeceğini hatırlatan Soyer, insanların neden 'ödeme güçlüğü içine düştüğünün' yasa tasarısından daha önemli bir konu olduğunu söyledi.

Soyer, tasarının genel gerekçesinde yer alan "ödeme güçlüğünün" nedenlerinin düşünülmesini istedi.

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, bazı üniversite öğrencilerinin sınır dışı edilmesinin yanlış olduğuna işaret ederken, Van'daki depremin ve şehitlerin acısının Kıbrıs Türk halkının da acısı olduğunu vurguladı.

Sigorta primlerinde ödeme zorluğu olanla olmayan çalışanlarının bir birinden ayrılması gerektiğini vurgulayan Çakıcı, bunların denetlenmesi konusunda çalışma bakanlığına büyük görev düştüğünü söyledi.

Çakıcı, birçok belediyenin sigortalar primini ödemediğini de hatırlattı.

Af ile ilgili eleştirileri gelecek haftaki birleşimde yanıtlayacağını açıklayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ise bazı öğrencilerin sınır dışı edilmesinin siyasi olduğuna dair eleştirilileri 'provokasyon' 'olarak niteledi.

Çavuşoğlu, daha önceki dönemlerde bakanlar kurulunun kamu davası açmadan sınır dışı yaptığını anımsatarak, "Bir üniversite ülkesinde bu tür olaylar varken, sınır dışı etmeler eleştirilebilir ama provoke edilemez. Bu öğrencilerin 'öğrencilikleri' üniversite disiplin kurulu tarafından sona erdirildiği için bakanlar kurulu ihraç kararı aldı" diye konuştu.

Genel Kurul, Gecikmiş Sosyal Güvenlik Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin Geçici Kurallar Yasa Tasarısı Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın ret oyuna karşılık 31 kabul oyu kabul edildi.

Gecikmiş Sosyal Sigorta Prim Borçları ve Gecikme Zamlarının Ödeme Planı İle İlgili Kuralların Düzenlenmesine İlişkin geçici kurallar yasa tasarısı da 27 kabul 1 ret oyu ile kabul edildi.

Bu arada İdari ve Sosyal İşler Komitesi'nde görev yapan UBP Milletvekili Ahmet Çaluda'nın yerine, UBP Milletvekili Türkay Tokel; Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarıları ile Kamu Reformu Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere oluşturulan Geçici Özel Komite'de ise UBP Milletvekili Mehmet Arif Tancer'in yerine UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba getirildi.

CTP BG Milletvekili Ömer Kalyoncu'nun kayın validesinin cenaze törenine katılmak amacıyla varılan mutabakat gereği Meclis Genel Kurul çalışmalarını öğle vakti tamamladı.

Genel kurulun gündeminde bulunan Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı ise, gelecek haftaki birleşimde tartışılacak.

 
24 Ekim 2011 Pazartesi 16:28
Okunma: 604
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)