Ana Sayfa » Kıbrıs » Meclis'te Yapılan Olağanüstü Toplantı Sona Erdi

Meclis'te Yapılan Olağanüstü Toplantı Sona Erdi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun katılımıyla Cumhuriyet Meclisi'nde yapılan olağanüstü toplantı sona erdi.

 
 
Meclis'te Yapılan Olağanüstü Toplantı Sona Erdi
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun katılımıyla Cumhuriyet Meclisi'nde yapılan olağanüstü toplantı sona erdi.


Bu sabah saat 10:00'da başlayıp saat 16:30'da sona eren ve basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda, Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından Meclis'e Kıbrıs konusundaki son gelişmeler hakkında bilgi sunuldu.


Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Anamuhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, DP/UG Genel Sekreteri Hasan Taçoy ve Dışişleri Bakanı Özdil Nami açıklamalarda bulundu.


EROĞLU


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yaptığı açıklamada, Rum Lider Anastasiadis döneminde başlayan görüşmelerle ilgili Meclis'e bilgi verdiğini belirterek, toplantının yararlı ve samimi bir ortamda geçtiğini vurguladı.


Toplantıda, milletvekillerine "toplumlararası müzakerelerle ilgili özellikle Rum tarafının önerileri, müzakerelerdeki tavrı, görüşmelerin süratlendirilmesi konularında  nasıl bir tavır içerisinde oldukları yanında, Cumhurbaşkanlığı'nda yaptığı teknik komite ve danışma kurulu  çalışmaları hakkında da bilgi verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, toplantıda milletvekillerinin müzakerelerle ilgili  konuşma, düşünce ve önerileri aldığını kaydetti.


"Bizim gayretimiz müzakerecilerin bir an önce özlü konulara geçmesi ve daha sık yapılacak toplantılarla müzakereyi olumlu sonuca ulaştırmaktır" diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türk tarafının müzakerelerde zaman kaybetme gibi bir düşünceleri olmadığını söyledi.


Şu an Güney Kıbrıs'ta başkanlık makamında yeni lider Anasatasiadis'in bulunduğu ve Anatasiadis'in göreve gelmeden önce partisinin muhalefet döneminde Kıbrıs sorununu yakından takip etmesi yanında, yaptığı bazı çalışmaları bulunduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, gelinen aşamada müzakerelerin kısa zaman içerisinde hız kazanabileceğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun katılımıyla Cumhuriyet Meclisi'nde yapılan olağanüstü toplantı sona erdi.


Meclis'te saat 10:00'da başlayıp 16:30'da sona eren ve basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda Cumhurbaşkanı Eroğlu Meclis'e Kıbrıs konusundaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi, siyasi parti temsilcileri görüşlerini aktardı.


Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu basına açıklama yaptı, ardından sırasıyla DP-UG Genel Sekreteri Hasan Taçoy, anamuhalefet UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, ve Dışişleri Bakanı Özdil Nami toplantıyla ilgili açıklamalarda bulundu.


TAÇOY: "EROĞLU'NA GÜVEN VE DESTEĞİMİZ TAM"


DP/UG Genel Sekreteri Hasan Taçoy toplantı sonrasında basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Meclis'te Kıbrıs konusunda verdiği bilgilere teşekkür ederek, toplantıda Eroğlu'nun Cenevre'de koyduğu yol haritasını hiç değiştirmeden bugün de devam ettirdiğini görmenin ve bunu kendi ağzından duymanın kendileri için önemli olduğunu söyledi.


"Ayakları yere basan bir politika izlediğimizi görüyoruz, ancak her zaman için temkinli olmamız da gerekiyor. Çözüm odaklı sürecin devam etmesi arzusuyla Eroğlu'na olan güven ve desteğimizi bir kez daha belirtiriz" diyen Taçoy, DP-UG'nin Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun toplumlararası müzakerelerde ortaya koyduğu yol haritasına destek vermeyi sürdüreceklerini kaydetti.


Hükümetteki koalisyon ortakları arasında bu konuda sorun olup olmadığı konusundaki soruya karşılık ise Taçoy,  ne isterse yapılsın mutlaka her iki parti arasında bazı küçük nüans farkları olabileceğine işaret ederek, bunun olmasını da gayet doğal karşılamak gerektiğini kaydetti.


DP-UG Genel Sekreteri Hasan Taçoy, varılacak anlaşmanın "iki kurucu devleti içermesi nedeniyle Kuzey'de, artık yetkilerden dolayı AB uyum çalışması yapılması ve bunla ilgili AB ekseninde Meclis'teki çalışmaların hızlanması gerektiğini" söyledi.


ÖZGÜRGÜN:  "TEK SES OLMALIYIZ"


UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün de basına açıklamasında, anamuhalefet partisi olarak Kıbrıs konusunda tavırlarının çok net olduğunu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve müzakere heyetine görüşme sürecinde tam destek verdiklerini söyledi.


Kalıcı bir anlaşmaya varılabilimesi için yerleşmiş BM parametrelerinin net olarak ortaya konulacağı bir çözümün ancak kabul edilebileceğini dile getirten Özgürgün, Rum tarafının çözüm için herhangi bir niyeti olduğunun görülmediğini belirtti.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun kendilerine detaylı bilgi verdiğini, kendilerinin de görüşlerini ortaya koyduğunu söyleyen Özgürgün, çözüme yaklaşılabilmek için Rum Yönetimi Başkanı ve Güney Kıbrıs halkının hazır olması gerektiğini kaydetti.


Şu andaki göstergelerin bir anlaşmaya varılacak yönde olmadığını dile getiren Özgürgün, Güney'in çözüme ne kadar hazır olduğu konusunda tereddütleri olduğunu, çözümsüzlüğün Rum tarafından kaynaklandığının da tüm partilerce net olarak görüldüğünü belirtti.


Toplantıda tartışılan en önemli konulardan birinin, tek ses olarak güç birliğine varabilmek olduğunu dile getiren Özgürgün, Kıbrıslı Türklerin her zaman çözümün savunucusu ve destekçisi olduğunu, bunun da dışa karşı tek ses ile ifade edilmesi gerektiğini belirtti.


Kıbrıslı Türklerin daha önceki planlara ve en önemlisi 2004'te yapılan referandumda Annan Planı'na "evet" diyerek çözümü desteklediğini ispat ettiğini söyleyen Özgürgün, "Bugün bir referandum yapılsa ve Cumhurbaşkanı 'evet biz uzlaştık referanduma gidiyoruz' dese her halde bizde % 80 'evet' çıkar. Güney'de % 25'i bulur mu emin değilim" şeklinde konuştu.


Yakında bir referandum görünmediğini kaydeden Özgürgün, referandumun olabilmesi için belli ipuçları olması gerektiğini, bu ipuçlarından birinin liderler görüşmesinde yapılan görüşmelerin ayda bir olması olduğunu, bunun ise referanduma ne kadar uzak olunduğunun göstergesi olduğunu söyledi.


NAMİ: "MÜZAKERELERİN TEMPOSU YETERLİ DEĞİL"


Dışişleri Bakanı Özdil Nami de basına yaptığı açıklamada, toplantıda, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun müzakerelerde gerek Türk tarafının sunduğu gerekse Rum tarafının sunduğu görüşlerle ilgili detaylı bilgi aktardığını ve kendi değerlendirme ve intibasını da kendileriyle paylaştığını kaydetti.


Toplantının verimli ve iyi geçtiğini dile getiren Nami, toplantının bazı konuların genel kurulda netleşmesine de vesile olduğunu ve bundan sonra bu toplantıların daha sık yapılması gerektiği konusunda fikir birlikteliği oluştuğunu belirtti.


Müzakerelerin temposunun, ortak açıklama metninin gücüne ve her iki halka yarattığı olumlu izlenime uygun bir şekilde devam etmediğini söyleyen Nami, Rum tarafının ayda bir görüşme ısrarının da kabul edilemez olduğunu kaydetti.  


Müzakerecilerin daha yoğun biraraya gelmesi, liderlerin de daha sık biraraya gelerek görüşmesi gerektiğini dile getiren Nami, "Önümüzde kritik dönemler var. Türkiye tekrar seçim ortamına girecek. Bizde de önce yerel seçimler, daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimleri takvimleri önümüzde duruyor. Bu takvimlere saplanmadan ilerleme sağlamak istiyorsak eğer, çok daha yoğun bir şekilde müzakere masasında her iki tarafın da bulunması ve daha geniş kapsamlı katılımı sağlamaları gerekir" dedi.


"DAVUTOĞLU ÇÖZÜMÜ DESTEKLİYOR"


Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaptığını, müzakere süreciyle ilgili genel değerlendirme yaptıklarını ve müzakere temposunun artması konusunda hem fikir olduklarını kaydeden Nami, Türk tarafının çok samimi bir şekilde kapsamlı bir çözümün biran evvel gelmesini istediğini ve statükonun devam edemeyeceğini söylediğini kaydetti.

 
2 Nisan 2014 Çarşamba 18:17
Okunma: 1271
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu